500 GB SSD seçimi

Bu konuyu okuyanlar

ygzergnr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
128 GB SSD'mi 500 GB ile değiştirmek istiyorum ve bütçem 500-600 TL arası, belki bi tık üstüne zorlayabilirim. Anakartım Tomahawk 450 ve bildiğim kadarıyla m2 girişi bulunuyor. Baktığım SSD'lerde fiyat aralığı aynı olmasına rağmen okuma-yazma hızları çok değişiklik gösteriyor. Baktıklarım Samsung 860 EVO ve SanDisk Ultra 3D'idi. İkisi aynı fiyat olmasına rağmen okuma hızları çok değişiyo ve ben de oyunlarda yükleme ekranlarını en aza indirmek istiyorum. İkisi arasından hangisini almamı önerirsiniz? Başka SSD önerilerinize de açığım. Şimdiden teşekkür ederim cevaplayanlara...

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Samsung 860 Evo kesinlikle.
Alternatif arıyorsanız, o modele en iyi alternatif WD Blue dir.

ygzergnr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Samsung 860 Evo kesinlikle.
Alternatif arıyorsanız, o modele en iyi alternatif WD Blue dir.
Herkes o SSD'yi çok öneriyor, neden anlamadım. Okuma hızı 500'lerdeyken aynı fiyata 1500 MB okuma hızı bulunabiliyor. Ben mi bir şey kaçırıyorum acaba?

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Herkes o SSD'yi çok öneriyor, neden anlamadım. Okuma hızı 500'lerdeyken aynı fiyata 1500 MB okuma hızı bulunabiliyor. Ben mi bir şey kaçırıyorum acaba?
M.2 lerin de SATA ve NVME diye çeşitleri vardır. SATA ise 500'leri geçmez o değer, sadece NVME'de geçer.
SSD'lerde okuma yazma hızı elbette kopyala yapıştır yaparken işe yarar; ancak sistemi hızlandıran şey "rastgele okuma yazma hızı"dır. Rastgele okuma yazma hızı yüksek olan SSD daha iyidir. Zaten bu yüzden testleri izlerseniz 500mb/s hızı olan bir SSD ile 2.000mb/s hızı olan ssd arasında yalnızca birkaç saniye fark oluyor.
Yine aynı şekilde SSD'lerde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ömrüdür. SSD'lerin ömrü HDD'ler kadar uzun değildir ve belli bir okuma yazma sınırına ulaştıktan sonra bozulma ihtimalleri yüksektir. Bu ömür konusunda da en yüksek garantiyi veren Samsung'dur

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Bunu almalısın :

Senin anakartın nvme destekli o yüzden normal ssd almamalısın...

Samsung hem kalite demektir hem de dürüstür yani yazdığı veriler doğrudur diğerleri gibi çarpıtma hızları yazmaz...

ygzergnr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
M.2 lerin de SATA ve NVME diye çeşitleri vardır. SATA ise 500'leri geçmez o değer, sadece NVME'de geçer.
SSD'lerde okuma yazma hızı elbette kopyala yapıştır yaparken işe yarar; ancak sistemi hızlandıran şey "rastgele okuma yazma hızı"dır. Rastgele okuma yazma hızı yüksek olan SSD daha iyidir. Zaten bu yüzden testleri izlerseniz 500mb/s hızı olan bir SSD ile 2.000mb/s hızı olan ssd arasında yalnızca birkaç saniye fark oluyor.
Yine aynı şekilde SSD'lerde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ömrüdür. SSD'lerin ömrü HDD'ler kadar uzun değildir ve belli bir okuma yazma sınırına ulaştıktan sonra bozulma ihtimalleri yüksektir. Bu ömür konusunda da en yüksek garantiyi veren Samsung'dur
500 ile 2000mb/s arasında hız farkı nasıl birkaç saniye oluyor şaşırdım gerçekten. Ama pek bilgili değilim o yüzden öyle diyorsanız doğrudur.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
500 ile 2000mb/s arasında hız farkı nasıl birkaç saniye oluyor şaşırdım gerçekten. Ama pek bilgili değilim o yüzden öyle diyorsanız doğrudur.
Render yaparken veya hesaplamalarda RASTGELE YAZMA VE OKUMA hızları değer taşır. Bu hızları en güvenilir markası samsung tur.

ygzergnr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bunu almalısın :

Senin anakartın nvme destekli o yüzden normal ssd almamalısın...

Samsung hem kalite demektir hem de dürüstür yani yazdığı veriler doğrudur diğerleri gibi çarpıtma hızları yazmaz...
Normal SSD'den kastınız nedir? Bir de üstteki SSD için ekstra para verirsem 860 arasındaki fark çok olacak mı? Bir kere alıp uzun kullanmak istiyorum o yüzden o fiyata çıkabilirim sanırım

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Ayrıntılara vardığımızda aslında öyle birkaç saniye değil dağlar kadar fark olduğunu görürüz!

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
NVME destekliyorsa hiç SATA ile uğraşma NVME bak. Çünkü ikisinin fiyatları da birbirine çok yakın
Mesaj otomatik birleştirildi:

Depolama Ürünleri - Epey
Şu sitedeki kategoriden beğendiğin bir SSD alabilirsin

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Normal SSD'den kastınız nedir? Bir de üstteki SSD için ekstra para verirsem 860 arasındaki fark çok olacak mı? Bir kere alıp uzun kullanmak istiyorum o yüzden o fiyata çıkabilirim sanırım
Normal ssd dediğim 2.5 luk sata 3 ssd lerdir. NVME ssd ler ise çok çok hızlıdır ve oyun kurarken veya render alırken veya hesaplama işlemleri gibi zorlu işlerde, antivirüs taramalarında filan fişman epey hızlıdırlar, öyle bi kaç saniye değil hatta yarım saatten fazla kazanç bile sağlarlar işine göre...

Samsung ssd de kraldır tartışmasız ve bir kere alınır rahat edilir... :)

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
2.500Mb/s hızındaki NVME ve 500mb/s hızındaki normal SSD arasındaki hız farkı budur. Yine de aynı fiyattaki iki SSD arasındaki kıyas yapacak olursak NVME daha iyidir

ygzergnr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
NVME destekliyorsa hiç SATA ile uğraşma NVME bak. Çünkü ikisinin fiyatları da birbirine çok yakın

Depolama Ürünleri - Epey
Şu sitedeki kategoriden beğendiğin bir SSD alabilirsin
Samsung almak istiyorum ama fiyatlar çok yükseliyo ancak 970 EVO'yu alabilirim alırsam. Bir de 970 EVO ile 970 EVO Plus arasında çok fark var mıdır?

2.500Mb/s hızındaki NVME ve 500mb/s hızındaki normal SSD arasındaki hız farkı budur. Yine de aynı fiyattaki iki SSD arasındaki kıyas yapacak olursak NVME daha iyidir
Ama çok fiyat farkına değmeyecek gibi gözüküyor sanki. 2500 ile 500 arasında o kadar az fark olması gerçekten şaşırttı.

ygzergnr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Normal ssd dediğim 2.5 luk sata 3 ssd lerdir. NVME ssd ler ise çok çok hızlıdır ve oyun kurarken veya render alırken veya hesaplama işlemleri gibi zorlu işlerde, antivirüs taramalarında filan fişman epey hızlıdırlar, öyle bi kaç saniye değil hatta yarım saatten fazla kazanç bile sağlarlar işine göre...

Samsung ssd de kraldır tartışmasız ve bir kere alınır rahat edilir... :)
Mesela WoW falan oynuyorum ve durumdan duruma yükleme ekranları uzun sürebiliyor ve ilk amacım o süreleri ciddi anlamda azaltmak. Samsung'a yönelip, bütçemi arttırıp 970 EVO alsam çok iyi bir şekilde götürür mü acaba? Veya 960 EVO alsam da çok bir şey fark ettirir mi?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Mesela WoW falan oynuyorum ve durumdan duruma yükleme ekranları uzun sürebiliyor ve ilk amacım o süreleri ciddi anlamda azaltmak. Samsung'a yönelip, bütçemi arttırıp 970 EVO alsam çok iyi bir şekilde götürür mü acaba?
Sadece oyun için alacaksan normal ssd alman iyi olur ama daha karmaşık işlerle uğraşacaksan nvme almalısın.

Ama yine de samsung öneririm:

ygzergnr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sadece oyun için alacaksan normal ssd alman iyi olur ama daha karmaşık işlerle uğraşacaksan nvme almalısın.

Ama yine de samsung öneririm:

Karmaşıktan kastınız ne gibi şeyler mesela? Tam olarak öğreneyim ki ona göre bütçe arttırıp arttırmamam gerektiğini anlayayım. Şimdiden teşekkür ederim...

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Karmaşıktan kastınız ne gibi şeyler mesela? Tam olarak öğreneyim ki ona göre bütçe arttırıp arttırmamam gerektiğini anlayayım. Şimdiden teşekkür ederim...
Yukarıda videoda attım mesela, orada mühendislik ve diğer hesap işlerinnde öğrencilerin kullandığı programlarda fark görülüyor ama üniversite dışında pek işiniz düşmez.

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
NetCAD programının açılış ve çalışma süresi, ETABS,SAP2000 gibi programların açılış ve rahat çalışması, ayrıca analiz aşamalarının kısa sürede yapılması, 3DsMax ve diğer render programlarının hızlı çalışması ve tüm bu programları sürekli olarak kullanıyorsanız saniyelerin sizin çalışma veriminizi artıracağı gerçeği

ygzergnr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Yukarıda videoda attım mesela, orada mühendislik ve diğer hesap işlerinnde öğrencilerin kullandığı programlarda fark görülüyor ama üniversite dışında pek işiniz düşmez.
O zaman Samsung 860 EVO alsam hız olarak beni gayet götürür? Bir kere alıp iyice uzun kullanmak istiyorum ve sorun çıkarmasın istiyorum o yüzden titizim biraz bu konuda. Okuma hızı da az gelince bi işkillendim o yüzden daha çok araştırmak istedim

Kingston a2000 al geç m2 bu arada 2000 yazma 2200 okuma

Samsung 860 EVO'ya kıyasla nasıl performans verir acaba?

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Samsung'tan şaşma.

ygzergnr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Samsung'tan şaşma.
Benim şu anki SSD Corsair Force LS 128 GB, Samsung 860 EVO ile aynı okuma yazma hızına sahip o yüzden tereddüt ediyorum. Daha hızlı okusun istiyorum yeni bir şey alacaksam

Son düzenleme:

ygzergnr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bütçemin üzerine biraz daha ekleyip Samsung 970 EVO alsam oyun için falan uzun süre götürür mü? Yoksa üzerine vereceğim paraya değmez mi o alacağım ekstra hız?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762
Seagate bak derim

Son mesajlar