Android Studio için RAM mi SSD mi?

Bu konuyu okuyanlar

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
Android Studio öğrenmek istiyorum fakat laptopumda 4 GB RAM var ve kendi cihazımı emulator olarak kullanmama rağmen 3 GB RAM kullanımlarını rahatlıkla gördüm ve aşırı derecede kullanılmaz haldeydi. Bu yüzden +4 GB RAM almayı düşündüm fakat cihazımda 1 TB 5400RPM HDD var. Eğer RAM alırsam SSD'yi daha sonra alacağım. RAM'i 8 GB yaparsam HDD ile Android Studio'yu stabil bir şekilde kullanabilir miyim?

Sistem özellikleri
4 GB RAM
i5 8250U
Radeon 520
1 TB 5400RPM HDD

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
RAM yükseltmesi yaptım. Android Studio'nun 2017 yılında çıkan sürümünde bile kasan bilgisayar son sürümünde yağ gibi aktı. Kesinlikle RAM yükseltmesi yapılması gerekiyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Olay sadece Android Studio değil. Mesela CS:GO'dan çıkarken 10 saniye bekliyordum artık çıkışa tıkladığım an çıkmış oluyorum. Maplere girmem çok daha kısa sürüyor. Kesinlikle RAM yükseltmesi yapılmasını öneririm.

Son düzenleme:

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Android Studio öğrenmek istiyorum fakat laptopumda 4 GB RAM var ve kendi cihazımı emulator olarak kullanmama rağmen 3 GB RAM kullanımlarını rahatlıkla gördüm ve aşırı derecede kullanılmaz haldeydi. Bu yüzden +4 GB RAM almayı düşündüm fakat cihazımda 1 TB 5400RPM HDD var. Eğer RAM alırsam SSD'yi daha sonra alacağım. RAM'i 8 GB yaparsam HDD ile Android Studio'yu stabil bir şekilde kullanabilir miyim?

Sistem özellikleri
4 GB RAM
i5 8250U
Radeon 520
1 TB 5400RPM HDD
5400 RPM HDD Windows 10'da çin işkencesi yaratır.
Bence öncelikle RAM'ı upgrade edin ama. Sonrasında SSD'ye geçseniz de olur.

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
5400 RPM HDD Windows 10'da çin işkencesi yaratır.
Bence öncelikle RAM'ı upgrade edin ama. Sonrasında SSD'ye geçseniz de olur.
Hocam RAM yükseltmesi yaptım. RAM yükseltmesi yapmadan önce çin işkencesi gibiydi ama şu an öyle büyük donmalar kasmalar yaşamıyorum. Çift kanal olduğu için mi bilmiyorum fakat aşırı rahatladım.

fatihege

Doçent
Reaksiyon puanı
398

Sistem özellikleri
4 GB RAM
i5 8250U
Radeon 520
1 TB 5400RPM HDD
RAM önemli. RAM mutlaka 8GB olmalı. Benim 4GB RAM'im var Android Studio açmaya çalıştığım zaman bilgisayar ağır yük altına girdiği için donup kalıyordu. Bazen kapanıyordu. En önemlisi RAM. Tabii HDD'nin hızı da önemli (eğer HDD kullanacaksan.)

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
RAM önemli. RAM mutlaka 8GB olmalı. Benim 4GB RAM'im var Android Studio açmaya çalıştığım zaman bilgisayar ağır yük altına girdiği için donup kalıyordu. Bazen kapanıyordu. En önemlisi RAM. Tabii HDD'nin hızı da önemli (eğer HDD kullanacaksan.)
RAM taktırmadan önce hdd ile hayatta kalmam diyordum fakat şu anda o kadar sıkıntı yaşamadığımı farkettim. SSD'yi biraz ileri erteleyeceğim sanırım.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Her ikiside önemli ama RAM öncelikli.