Format Atmak

Bu konuyu okuyanlar

emirhanxlx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba öncelikle gününüz inşallah iyi geçiyordur benim bilgisyar işletim sistemini görmüyor diye bi format atmayı denemek istiyorum ama yakınlarda usbye atabileceğim bir bilgisayar yok kırtasiye felan da yok sizden windows 10 işletim sistemi istiyorum eğer böyle bişey mümkünse yardım ederseniz çok mutlu olurum iyi günler.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Nasıl yani ?
Usb belleğe sistem dosyasını yazdırmadığın sürece nasıl atacaksın ?
Anca usb belleğe biz yazdırıp sana kargolarsak yardım etmiş oluruz. Onuda kimse yapmaz.

Bu aracı indirin diyip min 8gb boyutundaki usb belleğe yazdırman gerekli. (usb belleği uygun formata getirmek ve bir sorun olmaması için kendisi biçimlendiriyor.)
Rufus programına gerek kalmadan direk yazdırabilirsin. Eğer sistem dosyasını bilgisayara kurdurursan ozaman rufus veya benzeri programa ihtiyaç duyarsın.

emirhanxlx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Nasıl yani ?
Usb belleğe sistem dosyasını yazdırmadığın sürece nasıl atacaksın ?
Anca usb belleğe biz yazdırıp sana kargolarsak yardım etmiş oluruz. Onuda kimse yapmaz.

Bu aracı indirin diyip min 8gb boyutundaki usb belleğe yazdırman gerekli. (usb belleği uygun formata getirmek ve bir sorun olmaması için kendisi biçimlendiriyor.)
Rufus programına gerek kalmadan direk yazdırabilirsin. Eğer sistem dosyasını bilgisayara kurdurursan ozaman rufus veya benzeri programa ihtiyaç duyarsın.
Peki ben bir kırtasiye bulduğumda bana yapmam gerekenleri kısa bie şekilde söylermisin zahmet olmazsa pel bilmiyorum

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Kırtasiyeci tanıdık değilse işlem uzun sürer iğneleyici laflarıyla deli edebilir. Tanıdık ve internetin olduğu herhangi bir yer bulmaya bak. Yanında 8gb lık usb bellek olması yeterli.
NOT: İnternette elbet vardır ama kendime hazırlayacaktım o ara ss alıp paylaşarak uğraşmayı tercih ettim ? (geçen 32gb lık belleğe atmışım isoyu :D )

Usb belleği pc ye bağlayıp aşağıdaki linkteki aracı indiriyorsun. "Aracı şimdi indirin" butonuna bas inmeye başlar. (18.5 MB boyuta sahip) Windows 10 20H2 sürümüdür.

1-) İndirdiğin aracın adı MediaCreationTool20H2.exe fotoğrafta üst kısımda gözüküyor. Sözleşme yi "Kabul et" diyip sonraki adıma geçeceksin.

1.PNG

2-) İşaretlenen seçeneği seçip İleri diyorsun. Zaten bizde R olmayacak hep İleri tam ileri ?
2.PNG

3-) Kare ile gösterilen kısımdaki tiki kaldırıyorsun ve dil ile mimariyi (32,64 bit veya her ikisini sana uygun olanı seçiyorsun)

3.PNG

4-) Usb flash sürücü ye tik atıp devam ediyorsun. Bu seçenekte iso dosyasını işaretlersen rufus veya benzeri program ile flash diske yazdırman gerekecek. Bu aracın güzel yanı bu.
4.PNG

5-) Bu kısımda usb belleğini seçmen gerekli. Bilgisayarımdan hangi sürücüdeki senin usb belleğin olduğunu anlayabilirsin. Veya bu işlemlere başlamadan önce diğer usb bellekleri sök.
5.PNG

Ve son kez ileri dedikten sonra usb belleğe sistem dosyasını indirip, yazmaya başlıyor. Belleğin yazma hızına, internetin indirme hızına bağlı süre değişkenlik gösterebilir. Bende yaklaşık 1 saat sürdü. Tahminimce aracın kendi yavaşlığıda mevcut.
6.PNG

8.PNG

Kurulumun bitmesine yakın usb bellekteki değişim görünür oluyor. NTFS formatından FAT32 formatına geçmiş ve biçimlendirilmiş oluyor.

İlk Hali
(içerisinde küçük bir program vardı)

7.PNG

Son hali
(içerisinde sadece sistem dosyaları var)
16 GB usb belleğin 4.28 GB ı kullanılıyor. (sadece sistem dosyaları)
9.PNG

Usb bellek içerisindekilerin görüntüsü
resim_2020-11-23_093544.png

NOT: Eğer sistemini Windows 10 20H2 zorlayacağını düşünüyorsan, 32 bit kullanıyorsan, ssd kullanmıyorsan Windows 10 da sorun yaşayabilirsin. Bu bahsettiklerim yüzünden pişman olup windows 8.1 e geçen bir hayli fazla.
Başka sitelerden gerekli windows sürümünün .iso dosyasını bilgisayarına indirip rufus veya benzeri bir programla usb belleğe yazman gerekir.
Onun içinde link bırakıyorum.

Son düzenleme: