Zenginler evleniyor, fakirler oruç tutuyor, peki ama neden?

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
551
Merhaba.

Bu konuyu açtım çünkü uzun süredir aklıma takılan bir husus hakkında siz değerli forum üyelerinden fikir ve görüş ayrıca da yorum almak istedim.

Öncelikle bu konuyu açma nedenim olan hadis-i şerif’e gelin hep beraber bakalım:

Abdullah (b. Mes’ûd) anlatıyor: Evlenmeye imkân bulamayan gençler olarak Hz. Peygamber’in (sav) yanındaydık. Allah Resûlü (sav) bize şöyle buyurdu:

“Ey genç topluluğu! Aranızdan evlenmeye gücü yetenler evlensin. Çünkü evlenmek, gözü haramdan korumak ve iffeti muhafaza etmek için en iyi yoldur…”

(Buhârî, Nikâh, 3; Müslim, Nikâh, 1)

“...Evlenmeye gücü yetmeyen kimse ise oruç tutsun. Çünkü oruç insanın şehvetini kırar.”

(İbni Mâce, Nikâh, 1)

Gördüğünüz ve hadisten anladığınız üzere Hz. Muhammed (sav), “evlenmeye gücü yetenler” diye buyururken zenginleri; “evlenmeye gücü yetmeyenler” diye buyururken fakirleri kastetmektedir.

Buraya kadar her şey net sanıyorum.

Şimdi ben size hangi konuda fikrinizi ve görüşlerinizi soruyorum, şu konuda:

Zenginlere yani evlenebilme imkanı olanlara evlilik tavsiye edilirken fakirlere yani evlenebilme imkanı olmayanlara neden oruç tutmaları tavsiye ediliyor?

Zenginler, sahip oldukları mal ve mülküyle evlenip her akşam eşinin yaptığı lezzetli yemeklerden yiyerlerken fakirler neden gün boyunca aç kalmaya (oruç tutmaya) bir nevi mahkum ediliyor? Zenginlerdeki nefs fakirlerde yok mu?

Evlenmek isteyen bir fakire neden uyanan nefsini köreltmesi tavsiye edilirken zengine uyanan nefsinin arzu ettiklerini gerçekleştirebileceği belirtiliyor?

Oysa ki Hz. Muhammed (sav), nefsini öldürmek için kendisine zarar veren Ebu’d Derdâ’ya “Nefsiniz sizin bileğinizdir; ona iyi davranınız.” diye buyurmamış mıydı? Ama Rahmet Peygamberi (sav), yukarıdaki hadislerinde, bu kez nefsin arzu ve dilediklerine karşın onu aç bırakabileceğimiz telkininde bulunmaktadır.

Sözü çok fazla uzatmak istemiyorum; sanıyorum benim ne demek istediğimi anladınız.

Sizin bu konudaki görüşleriniz nedir, öğrenmek istiyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Reaksiyon puanı
551
Şöyle ikiside aynı tip günahtan korunmanın farklı yollarıdır ve evlenmek daha iyi bir yöntemdir ama herkesin evlenmeye gücü yetemeyebilir bu yüzden evlenemeyenlere oruç tutmak tavsiye edilmiş.
Peki fakir bir Müslüman, günahtan korunmak ve zinaya düşmemek için ömrü boyunca oruç mu tutacaktır? Bir noktadan sonra zayıf düşmez mi?

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Evlenemeyenleri sadece fakir görmekte ne bileyim. İlla düğün yapmak şart değil onu kast ediyorum.
Bak şimdi
-oğlum önce bi oku
- üniversite bitsin
-askerden gel bi
-e işe başla biraz yatırım yap parasız olmaz.
Yaş 27 oldu farkında isen.
Bu prangalara sahip birisi nasıl evlensin? Kız ailesi de bunları istiyor erkek ailesi de.
Hal böyle olunca gençlerin günaha bulaşmasına engel olmak için oruç tutun denmiş. Zengin olupta 35 yaşında evlenen de var fakir olupta evlenen de. 20 yaşında bir fakirin evlendiğini gördüm de zenginin görmedim. Zihnindeki prangaları kırmalısın bence

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Din konusunu çok düşününce aklıma yatmiyor. Ama sevdiklerimi ileride görme istegimden dini sorgulama ve düşünmeyi bıraktım.

Bu cümlelere bakarak ne hep ne hiç misali orta karar takilin en iyisi ?

Yada farkli yontemler, mesgalelerde denenebilir ?

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Arkadaş size oruç tutmanın ne kadar etkili olacağını sormuş, ne yapmam gerekiyor diye sormamış?

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Zengin-fakir ayırımınız bir yorum olmuş.
Mesela üniversite okuyorsun. İşin gücün yok daha. İnsan bulup çağına ermesi ile nefisi mücadele daha da artacaktır. Ama bu durumda 15 yaşında evlenmene ne kanunlar müsaade eder ne de ev geçindirebilecek maaşın vardır. 15 yaşında evlenmeye bilirsin ama oruç tutabilirsin. Bunun zenginlikle değil o zamanki imkanlarla alakası var.

Ayrıca İslam'da evlenmek için kadına verilecek mehir şartından başka maddi bir şart yok. Şimdiki evlenenler gibi balayı, düğün salonu vs. masraf yapmana gerek yok.

Olayı sırf zengin-fakir ayırımına getirmek yanlış.

• Beğen
Reactions: ARX
Reaksiyon puanı
551
Evlenemeyenleri sadece fakir görmekte ne bileyim. İlla düğün yapmak şart değil onu kast ediyorum.
Bak şimdi
-oğlum önce bi oku
- üniversite bitsin
-askerden gel bi
-e işe başla biraz yatırım yap parasız olmaz.
Yaş 27 oldu farkında isen.
Bu prangalara sahip birisi nasıl evlensin? Kız ailesi de bunları istiyor erkek ailesi de.
Hal böyle olunca gençlerin günaha bulaşmasına engel olmak için oruç tutun denmiş. Zengin olupta 35 yaşında evlenen de var fakir olupta evlenen de. 20 yaşında bir fakirin evlendiğini gördüm de zenginin görmedim. Zihnindeki prangaları kırmalısın bence
Yanlış.

Genel bir değerlendirmede bulunarak hata yapıyorsun.

Günümüzde genç kızların (ailelerinin etkisiyle) çoğunluğu şimdi evlenmek isteyen erkekte mal mülk arıyor. Ev, araba, yazlık vs. Yazık.

Henüz 30’una varmamış olan bir erkek bunları nasıl alacak? Yoksa alamayacaklarını biliyorlar da aslında bir damat adayı değil de zengin bir ailenin erkek çocuğunu mu arıyorlar?

Şimdi burada evlenmek isteyen ama yukarıda saydıklarımdan hiçbirine sahip olmayan bir genç erkek ne yapacak? Sanıyorum nefsinin arzularını köreltmek için oruç tutacak...

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Yanlış.

Günümüzde genç kızların (ailelerinin etkisiyle) çoğunluğu şimdi evlenmek isteyen erkekte mal mülk arıyor. Ev, araba, yazlık vs. Yazık.

Henüz 30’una varmamış olan bir erkek bunları nasıl alacak? Yoksa alamayacaklarını biliyorlar da aslında bir damat adayı değil de zengin bir ailenin erkek çocuğunu mu arıyorlar?

Şimdi burada evlenmek isteyen ama yukarıda saydıklarımdan hiçbirine sahip olmayan bir genç erkek ne yapacak? Sanıyorum nefsinin arzularını köreltmek için oruç tutacak...
Yalniz oda yanlis. Oruc tutunca degil kendi dusuncelerime hakim olunca dürtüler azaliyor.
Orucluyken gozume carpip beni pimi cekilmis bombaya ceviren zamanlarda oldu ? (ortaokul/lisede)

Reaksiyon puanı
551
Yalniz oda yanlis. Oruc tutunca degil kendi dusuncelerime hakim olunca dürtüler azaliyor.
Orucluyken gozume carpip beni pimi cekilmis bombaya ceviren zamanlarda oldu ?
Bu da yanlış.

Oruç, yani yemeden içmeden kesilmek gerçekten de şehveti azaltıp nefsin uyanmasını engelliyor. Ramazan ayında bu kolaylıkla görülebilir.

Ama işte benim öğrenmek istediğim, o zaman fakirlere yani evlenmeye güç yetiremeyenlere ömür boyu mu oruç tutmaları tavsiye ediliyor? Gerçekten ömür boyu mu?

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Bu da yanlış.

Oruç, yani yemeden içmeden kesilmek gerçekten de şehveti azaltıp nefsin uyanmasını engelliyor. Ramazan ayında bu kolaylıkla görülebilir.

Ama işte benim öğrenmek istediğim, o zaman fakirlere yani evlenmeye güç yetiremeyenlere ömür boyu mu oruç tutmaları tavsiye ediliyor? Gerçekten ömür boyu mu?
Kendi biyolojik yapimmi bilemem ama oruc tutarken orucu bozmamak icin bin kat dikkat ederim. Şehveti körelttigini degil aksine fişekledigini bile savunabilirim cunku belli aralikta yaptin yaptin yoksa sonraki araliga kaliyor.

Dediginin olmasi icin bayagi enerji harcayip pil bitince olur. Uzun vade de vucuda zarari olurmu bu ayri tartisma konusu. Bence olur.

Ömur boyumu bilmemde ben ramazani atlattigima sukrediyorum geri kalanlarda hic ugrasmazdim ?

Reaksiyon puanı
551
Ömür boyu değil, özellikle çok istekli olduğu zamanlarda. Orucun pek işe yarayacağını sanmıyorum (şahsi olarak).
Ergenlikten 40’lı yaşlara kadarki yaş aralığında yaşı olan bir erkek için çok istekli olunmayan dönem diye bir şey var mı? Bence yok.

Bu arada günümüzde çok istekli olunmamasının mümkün olmadığını düşünüyorum. Kafamızı nereye döndürsek orada nefsi uyandıracak bir şey görüyorsun ister istemez. Kendini ne kadar uzak tutmak istesen o kadar yakınlaşıyorsun, fark etmiyorsun.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Ergenlikten 40’lı yaşlara kadarki yaş aralığında yaşı olan bir erkek için çok istekli olunmayan dönem diye bir şey var mı? Bence yok.

Bu arada günümüzde çok istekli olunmamasının mümkün olmadığını düşünüyorum. Kafamızı nereye döndürsek orada nefsi uyandıracak bir şey görüyorsun ister istemez. Kendini ne kadar uzak tutmak istesen o kadar yakınlaşıyorsun, fark etmiyorsun.
Ozaman hocam

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Yanlış.

Dediğiniz doğru. Ama İslam söylemiyor insanların böyle yapmalarını. Buna sebep olan insanların daha fazla zenginlik isteği.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
@_Zaur_ Kızıyorsun ama benim yol eğlenceli he :D
Dişin keserken yiyecen, yakışırken giyecen, 3. cümleyi yazmayayım ?

Reaksiyon puanı
551
Dediğiniz doğru. Ama İslam söylemiyor insanların böyle yapmalarını. Buna sebep olan insanların daha fazla zenginlik isteği.
İslam söylemiyor değil; kendini İslam dininden görenlerin aslında hiç de İslam’a göre bir hayat yaşamamalarından kaynaklanan bir durum bu.

Öyle olmasaydı şu an her şey çok farklı olurdu.

Reaksiyon puanı
551
Yani oruçlu olurken de şey filan yapman engellendiğine göre sizi cinsel ilişkiden uzaklaştırmak istiyor o sözle.

Abi bence biraz tuhaf bişey. Sevişmek istiyorsan git seviş tutan mı var seni?
Vicdan azabı...

...ve helal yoldan yapmak var iken seni harama yönlendiren her şeyin (statüko, insanlar, hayırsız annelerin ve babaların hayırsız evlatları vs.) varlığının verdiği umutsuzluk, mutsuzluk...

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
İslam söylemiyor değil; kendini İslam dininden görenlerin aslında hiç de İslam’a göre bir hayat yaşamamalarından kaynaklanan bir durum bu.

Öyle olmasaydı şu an her şey çok farklı olurdu.
Tamam. Ben de onu diyorum: Müslümanım deyip İslamdan alakasız yaşamak. İslam'da evleneceğin kişide zenginlik, mal mülk, güzellik ara demiyor. Güzel ahlak ara diyor. Ama adamlar zenginlik arıyor.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,772
Abi şimdi bi düşüneyim. Sen evlenmek mi istiyon yoksa zengin mi olmak istiyon?

Reaksiyon puanı
551
Şu ana kadar yapılan yorumlardan çıkardığım sonuç şu ki, benim durumumda olan pek yok sanırım...

Her şeye rağmen Allah’a niyazda bulunmaktan vazgeçmemek gerekir.

Mücadeleden (evlenebilmek için ne mücadelesiyse!) vazgeçtiğin an başarısızlığa uğrarsın. Mücadeleye devam ettiğin müddetçe başarılı olma olasılığın vardır (zenginlerin hiç mücadele etmeden kolaylıkla evlenebiliyor olmalarına rağmen)...

Arayan bulamaz ama arayanlardır bulanlar;

ve

yola çıkanlardır zafere ulaşan (!!!)...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Abi şimdi bi düşüneyim. Sen evlenmek mi istiyon yoksa zengin mi olmak istiyon?
“Kişi evlendiği zaman dininin yarısını korumuş olur. ...” hadisine mazhar olmak istiyorum.