Power supply duman çıktı

Bu konuyu okuyanlar

Furkanyslmn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30
arkadaşlar ben yeni bir sistem aldım dün montaj için götürdüm.Sistemi montaj ederken en son power supplyı taktı ve test amaçlı açtı açtığı gibi power supplydan duman geldi.Diğer sistem parçalarım zarar görmüşmüdür?Zaten duman çıktığı gibi milisaniye ile çektim prizde bir sorun olmuşmudur?Psu markası SP HV PRO FSP550 550W 80 ürünün kısa devre koruması aşırı güç koruması düşük gerilim koruması var.Net bir bilgi verin lütfen

SİSTEMİM

asus dual rx5600xt

gigabyte b450 s2h

2x8 gb 3200 mhz vulcan ram

ryzen 3500x işlemci

seagate 480 gb ssd
Anakartımdada statik elektrik koruması vardı psudada tüm korumalar mevcut diğer parçalar zarar görmüşmüdür?

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Birşey olmamıştır ama FSP PSUda böyle bir olay yaşanmış olması enteresan.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Zalman iyi markadır.

bu mu aldığınız

Furkanyslmn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30
Birşey olmamıştır ama FSP PSUda böyle bir olay yaşanmış olması enteresan.

Zalman iyi markadır.

bu mu aldığınız
Evet hocam bu ürün diğer parçalarım umarım zarar görmez bu psu gelince denicem ama içim içimi yiyor

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
şöyle anlatayım. Bundan yıllar evvel Thermaltake psu'm vardı. Bir halt yapmış gibi ( o psunun arkasında 110v 220v düğmesi vardı) bakalım 110 v ye alınca ve elektrik verince ne olacak testi yaptım. Bildiğin kasanın yanında düğmesine bastım ve psu patladı. Ama ekipmanların hepsi sağlam kalmıştı.

Reaksiyon puanı
7,999
Diğer parçalarda gözle görülür bir zarar yoksa sağlamdır büyük ihtimalle, yine de parçaları tek tek test etmekte fayda var
Gözle görülür hiçbir şeyi olmayıp çöpe atılan binlerce elektronik cihaz var. Kendim bile bölüm uygulamasında kaç tane mikroçip yaktım fakat dışardan baksan sıfır gibiydi. Hatalı bir bilgi olmuş.

Konuya gelirsek de zarar gördüğünü sanmıyorum. Artık güncel anakartlarda her türlü senaryo için koruma mevcut neredeyse. En fazla PSU kullanılamaz duruma gelmiştir tahminimce.

Furkanyslmn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30
Tabi tekrar montaj için götürünce durumu sizede iletirim teşekkürler

İçim rahatladı çok teşekkür ederim hepinize <3

vigilantemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,537
Gözle görülür hiçbir şeyi olmayıp çöpe atılan binlerce elektronik cihaz var. Kendim bile bölüm uygulamasında kaç tane mikroçip yaktım fakat dışardan baksan sıfır gibiydi. Hatalı bir bilgi olmuş.

Konuya gelirsek de zarar gördüğünü sanmıyorum. Artık güncel anakartlarda her türlü senaryo için koruma mevcut neredeyse. En fazla PSU kullanılamaz duruma gelmiştir tahminimce.
Anakart üzerindeki dirençler falan patlar diye düşünmüştüm hocam, bizim elektronik bilgisi bu kadar :tearsofjoy:

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
sadece ona olmuştur zarar verse daha fazla duman ve koku olur.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
FeSePe'ye yakışmamış. Şimdi OzhanK olsa CHP gibi PSU derdi.

Furkanyslmn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30
Bu arada sisteme daha ekran kartını montaj etmeden sistem çalıştı power güç verdi ama ekran kartını taktıktan sonra %80 ihtimalle yetersiz kaldı ve güç vermedi sonrasında duman çıktı zaten