Mavi Ekran Hatası Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

onuryamn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Öncelikle merhaba arkadaşlar.
Bilgisayarımı gaming.gen.tr üzerinden 1 ay önce aldım ve daha yeni olmasına rağmen günde en az bir defa mavi ekran hatası veriyor ve bu beni deli ediyor.
Youtubedan izlediğim bazı yöntemleri denedim lakin hiçbir fark olmadı hala da daha sorun devam ediyor . Hatta bir arkadaş ısrarla ramleri söküp takmamı istedi buda işe yaramadı. Hata kodları ve sistemim şöyle;
Sistemim;
Windows 10 Home
XPG 16GB (2x8GB) Gammix D30 Kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 Dual Kit Ram
ASUS TUF GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı
AMD RYZEN 5 3500X MPK 3.6GHz 35MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm İşlemci
ASUS B450M DRAGON 4400MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX Anakart

Sorunun çözümü için hatanın nerede olduğunu söylerseniz çok sevinirim.

GhosT57

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,914
Minidump dosyaları, bilgisayarınız mavi ekran verdiğinde belleğin ufak bir dökümünü barındıran dosyalardır. Bunları analiz ederek mavi ekran hatalarının nedenini öğrenebiliriz.

Minidump dosyaları C:\Windows\Minidump klasöründe bulunur ve DMP uzantılıdır.

Bu dosyaları sizden istediğimizde yapmanız gereken işlemler sırasıyla şöyle:
  1. Masasütünde yeni bir klasör oluşturun. İsmi önemli değil.
  2. C:\Windows\Minidump klasörüne girin ve buradaki bütün DMP dosyalarını seçip Masaüstünde oluşturduğunuz klasöre kopyalayın.
  3. Bütün dosyaları seçin ve sağ tıklayıp "Add to archive... / Arşive ekle..." komutunu verin. Tamam dediğinizde bütün dosyalar sıkıştırılıp tek dosya yapılacak.
  4. Şimdi sıkıştırılmış bu dosyayı aşağıdaki servislerden herhangi birine, herkese açık olacak şekilde yükleyin ve indirme bağlantısını bizimle paylaşın:

C:\Windows\Minidumpklasörünü bulamazsanız ayarlarınız kapalı olabilir görseldeki gibi Sistem - Sistem Özellikleri - Gelişmiş Ayarlar - Başlangıç ve Kurtarma altından etkinleştirin ve CCleaner gibi programları devredışı bırakın. Otomatik siliyor olabilirsiniz.

minidump-ayari.jpg

onuryamn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Yanlışlıkla dump dosylarını eklemeyi unutmuşum buyrun;

ahmetysf099

Asistan
Reaksiyon puanı
222
son 4-5 ayda bu mavi ekran hataları iyice arttı forumlar doldu taştı artık gına geldi benim başımada geldi ekran kartından kaynaklı driver hatası alıyorum herşeyi denedim olmadı tamirlik oldu senin sıkıntı çözülür inşallah bir an önce

onuryamn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Şuan Herkese açık sanırsam ;

onuryamn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
son 4-5 ayda bu mavi ekran hataları iyice arttı forumlar doldu taştı artık gına geldi benim başımada geldi ekran kartından kaynaklı driver hatası alıyorum herşeyi denedim olmadı tamirlik oldu senin sıkıntı çözülür inşallah bir an önce
Umarım çözülür çok aksi birşey birde insanın yeni aldığı sistemde böyle birşeyle karşılaşması canını sıkıyor. Geçmiş olsun.

ahmetysf099

Asistan
Reaksiyon puanı
222

ahmetysf099

Asistan
Reaksiyon puanı
222

Kesteko

Öğrenci
Reaksiyon puanı
175
Chrome yazılımını kaldırın.

Dosya onarımı yapın. [Rehber] Eksik ve bozuk SYS dosyalarını onarmak - Technopat Sosyal

Aow.exe yazılımı var, bildiğim kadarıyla emülatör kurduğunuz zaman yükleniyor. Bunun için @EFI Shell

Discord programını kaldırın.

Aynı zamanda memtest ile RAM'leri bir kontrol etseniz iyi olur.

3-4 gün boyunca mavi ekran yemezseniz, kaldırdığınız programları yeniden kurabilirsiniz. @onuryamn

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Müsait olunca minidumpa bakacağım. :)

onuryamn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Chrome yazılımını kaldırın.

Dosya onarımı yapın. [Rehber] Eksik ve bozuk SYS dosyalarını onarmak - Technopat Sosyal

Aow.exe yazılımı var, bildiğim kadarıyla emülatör kurduğunuz zaman yükleniyor. Bunun için @EFI Shell

Discord programını kaldırın.

Aynı zamanda memtest ile RAM'leri bir kontrol etseniz iyi olur.

3-4 gün boyunca mavi ekran yemezseniz, kaldırdığınız programları yeniden kurabilirsiniz. @onuryamn
Memtest i bugün sabah yaptım ve ramlerde bir sıkıntı çıkmadı zaten chrome dada hay aksi hatası alıyordum onuda sildim tekrardan kurdum az önce discordu sileceğim şimdi. Dosya onarımınıda yapacağım teşekkürler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Müsait olunca minidumpa bakacağım. :)
Tamam hocam sizden haber bekliyorum :) .

Linuxtayım bakamıyacağım :(
Müsait olunca bi bakarsanız sevinirim kolay gelsin.

Kesteko

Öğrenci
Reaksiyon puanı
175
Memtest i bugün sabah yaptım ve ramlerde bir sıkıntı çıkmadı zaten chrome dada hay aksi hatası alıyordum onuda sildim tekrardan kurdum az önce discordu sileceğim şimdi. Dosya onarımınıda yapacağım teşekkürler.

Tamam hocam sizden haber bekliyorum :) .

Müsait olunca bi bakarsanız sevinirim kolay gelsin.
Sildikten hemen sonra geri kurarsanız yine mavi ekran alırsınız. Silin, 3-4 gün sonra geri yükleyin.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL adlı mavi ekran vermiş. Vermesine sebep olan ise Google Chrome'muş. :)

onuryamn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL adlı mavi ekran vermiş. Vermesine sebep olan ise Google Chrome'muş. :)
Çok ironik bir olay :D.
Peki hocam ne yapmam gerekir tamamen kaldırıp yüklememem mi lazım yoksa çözümleyebilirmiyim?

onuryamn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
İnternetten detaylı bir araştırma yapın. Ama dediğiniz şeyi de deneyebilirsiniz. :)
Anladım hocam ben bir bakayım çözümü yoksa direk sileceğim çok teşekkür ederim böylesi küçük bir sorun bile insanı bunaltıyor. Kod okumanın faydaları işte :D. İyi günler.