İşlemci Hızım 3.80Ghz den 1.00Ghz seviyesine düştü.

Bu konuyu okuyanlar

P0sitr0N

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Merhaba,
İşlemcimin hızı ile alakalı ne yapmam gerektiği hakkında soru sormak istiyorum.

İşkencim İ-5 9300H modeli ve temel saat hızı 2.40Ghz. Fakat ben genellikle Turbo boost özelliği sayesinde 3.50Ghz altına düşmeden kullanıyordum. Fakat bugün her nedense işlemcim 2.40Ghz de sabit kaldı. Biraz araştırdım ve bios umun güncel olmadığını farkedip güncelledim. Fakat işlemcimin hızı daha da düştü. Bu olmadan önceki 3 gün üst üste işlemcimin sıvaklığı 75 derecenin üstüne çıktı. Ve bilgisayarım laptop(ASUS Tuf Gaming FX505GT). Bu konuda ne yapabilirim yardımcı olur musunuz? Gün boyu bilgisayarı kullanamadım.

P0sitr0N

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Güç seçeneklerine de defalarca baktım. Sadece dengeli seçeneği var.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İşlemcim şuan yük altında değil ve ortalama %40 kullanılıyor ve 2.40Ghz. Bilgisayar çok fazla yavaşladı. Turbo Boost a geçsin diye oyun açıyorum ama bir etkisi olmuyor ki önceden boştayken de Turbo Boost da çalışırdı. Lütfen yardım edin hiçbir şey yapamıyorum.

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Güç seçeneklerine de defalarca baktım. Sadece dengeli seçeneği var.

İşlemcim şuan yük altında değil ve ortalama %40 kullanılıyor ve 2.40Ghz. Bilgisayar çok fazla yavaşladı. Turbo Boost a geçsin diye oyun açıyorum ama bir etkisi olmuyor ki önceden boştayken de Turbo Boost da çalışırdı. Lütfen yardım edin hiçbir şey yapamıyorum.
Bitsum ParkControl kurup, güç planını Bitsum Highest Performance'ye ayarlayıp sonucu paylaşın. :)

P0sitr0N

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Çok fazla şey denedim ama maalesef olmuyor acaba bilgisayarıma virüs girmiş olabilir mi?

Birkaç yazı okudum ve işlemcimin bir virüs nedeniyle yavaşladığını düşünüyorum. Çünkü neden durup dururken yavaşlasın ki?

serious1571

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Dostun işlemcinde throttling denen bir problem oluşuyor olabilir.

İşlemcinin sıcaklığından dolayı performansını (GHz) düşürme olayına Throttling denir. Kendini bu sayede korumaya alır ve kısa devre, kapanma vb. gibi şeyler yaşanmaz.

Nasıl çözülebilir?
Fan takviyesi yaparak, termal macunu yenileyerek, bilgisayarın içini açıp güzel bir şekilde temizleyerek düzeltebilir, en kötü ihtimalle bir nebze azaltabilirsiniz.

Yapabileceklerin bunlar gibi görünüyor

Son mesajlar