Ram Uyumluluğu

Bu konuyu okuyanlar

Umur Okur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle herkese iyi forumlar son günlerde COD MW multiplayerda ve multiye göre daha fazla oranla warzoneda anlık donmalar almaya başladım sorunun ram şişmesi olduğunu düşünüyorum çünkü oyun 7000 mb gibi bir değerde bellek kullanıyo ve benim belleğim 8gb.
Elimdeki Ram CORSAIR CMK8GX4M1A2400C14 VENGEANCE LPX 8GB (1 x 8GB) DDR4 DRAM 2400MHz C14 Bilgisayar Belleği - Siyah: Amazon.com.tr kodu CMK8GX4M1A2400C14
aynı ramden aradığımda minimum 420tlye buldum aynı zamanda anakart olarak MSI B250 GAMING M3 DDR4 DVI HDMI GLAN (Killer) SATA 6GB/S M2 USB3.1 ATX Anakart | ITOPYA kullanıyorum işlemci olarak da i7-7700k kullanıyorum.
Sorum şu ki 2400 mhz 8gb rame 420 tl vermek yerine anakartımdaki rami çıkartıp onun yerine 650tlye 3200mhz 16gb(8x2) yeni bir ram alabilir miyim? sanırım intel işlemciler max 2666mhze kadar destekliyomuş ama dediğim gibi 3200lük alsam geleceğe de yatırım olur gibi biraz.Aslında ramler 2666mhzde çalışsa da olur önemli olan bilgisayar açılır mı normal bir şekilde kullanmaya devam edebilir miyim?
Ya da aynı ramin farklı gecikme hızında olanını alsam elimdeki ram ile uyuşur mu bilgisayar açılır mı bkz. Corsair Vengeance Siyah 8GB 2400MHz DDR4 Ram Fiyatı
Biraz baştan savma gibi yazdım ama kusura bakmayın.

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
sitesinde 2400/2133 gözüküyor.

detaylarda:
- 7th Gen processors support DDR4 2400/ 2133 MHz*
- 6th Gen processors support DDR4 2133 MHz*

ramin mhz sini desteklemiyor anakartın. kullandığın 8gb a bi 8 daha ekleyip kullanmalısın. mantıklı olanı bu..

incehesap cumaları gaming gecesi, amazonun da 13 14 ekimde indirim günleri var. belki uygun birşeyler yakalayabilirsin.

Umur Okur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sitesinde 2400/2133 gözüküyor.

detaylarda:
- 7th Gen processors support DDR4 2400/ 2133 MHz*
- 6th Gen processors support DDR4 2133 MHz*

ramin mhz sini desteklemiyor anakartın. kullandığın 8gb a bi 8 daha ekleyip kullanmalısın. mantıklı olanı bu..

incehesap cumaları gaming gecesi, amazonun da 13 14 ekimde indirim günleri var. belki uygun birşeyler yakalayabilirsin.
yani bendeki ramin aynısını almamı tavsiye ediyosunuz di mi peki en alttaki linkte olan sıkıntı çıkarır mı yani bendeki cl14 gecikmeli fakat en alttaki linkteki ram cl16 gecikmeli.Cl14 gecikmeli olan piyasada kalmamış ve olanlar da 400-420 bandında.Cl16 ise hepsiburadada 280 tl.Cl16 olanı alsam bilgisayar çalışır mı?Gecikmeler hakkında fikrim olmadığından soruyorum
yani bendeki ramin aynısını almamı tavsiye ediyosunuz di mi peki en alttaki linkte olan sıkıntı çıkarır mı yani bendeki cl14 gecikmeli fakat en alttaki linkteki ram cl16 gecikmeli.Cl14 gecikmeli olan piyasada kalmamış ve olanlar da 400-420 bandında.Cl16 ise hepsiburadada 280 tl.Cl16 olanı alsam bilgisayar çalışır mı?Gecikmeler hakkında fikrim olmadığından soruyorum
ya da aynı hız aynı gecikmeye sahip başka bir markanın ramini alsam sıkıntı çıkar mı

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802

ya da aynı hız aynı gecikmeye sahip başka bir markanın ramini alsam sıkıntı çıkar mı
bende 7 gb ram var.. gecikmeleri farklı, mhzleri farklı, markaları farklı..
anakart şöyle yapar, en düşük mhzli ramı baz alır.. 667 ve 800 mhzlik ramler var, 667 olarak çalışıyor herşey.. 2 gb var 1gb lik ramlerden var.. çalışmasa bende çalışmazdı :)

mhz si aynı olsun, aynı ddr chipseti olsun. cl14 ile cl16 arasında fark yok gibi birşey.. tercihen aynı marka alabilirsin. farklı marka alırsan da sorun yaşanacağını düşünmüyorum. lütfen anakartının desteklediği ve şuan kullandığın ramin benzerini al.

yine de @EFI Shell e sormak lazım, aynı mhz ramde cl 14 cl16 arasında büyük farklar olur mu?

bir de anakartın destekliyorsa ram slotlarından 1 ile 3 e takarsın.. daha uyumlu çalışır dual yaparsın yani..

Umur Okur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende 7 gb ram var.. gecikmeleri farklı, mhzleri farklı, markaları farklı..
anakart şöyle yapar, en düşük mhzli ramı baz alır.. 667 ve 800 mhzlik ramler var, 667 olarak çalışıyor herşey.. 2 gb var 1gb lik ramlerden var.. çalışmasa bende çalışmazdı :)

mhz si aynı olsun, aynı ddr chipseti olsun. cl14 ile cl16 arasında fark yok gibi birşey.. tercihen aynı marka alabilirsin. farklı marka alırsan da sorun yaşanacağını düşünmüyorum. lütfen anakartının desteklediği ve şuan kullandığın ramin benzerini al.

yine de @EFI Shell e sormak lazım, aynı mhz ramde cl 14 cl16 arasında büyük farklar olur mu?

bir de anakartın destekliyorsa ram slotlarından 1 ile 3 e takarsın.. daha uyumlu çalışır dual yaparsın yani..
yani fark olması sıkıntı değil de en alt linkte attığımın tek farkı cl16 olması onun dışında aynı marka aynı model aynı hız.Aradaki fark önemli değil önemli olan taktığımda bilgisayar açılır mı ve ramimi 16 olarak görür mü hocam yoksa performans olayı o kadar sıkıntı değil zaten bi cod bi fifa oynuyorum genelde

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
yani fark olması sıkıntı değil de en alt linkte attığımın tek farkı cl16 olması onun dışında aynı marka aynı model aynı hız.Aradaki fark önemli değil önemli olan taktığımda bilgisayar açılır mı ve ramimi 16 olarak görür mü hocam yoksa performans olayı o kadar sıkıntı değil zaten bi cod bi fifa oynuyorum genelde

marka aynı mhz aynı olsun. uyumlu olsun, çalışır tabii neden çalışmasın..

Umur Okur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
gecikmesi de aynı olmalı yoksa çalışmaz demişti arkadaş o yüzden sordum gecikme olayları ne işe yarıyo bilmiyorum çünkü
gecikmesi de aynı olmalı yoksa çalışmaz demişti arkadaş o yüzden sordum gecikme olayları ne işe yarıyo bilmiyorum çünkü
aynı mhz aynı gecikmeye sahip başka markanın ramini satın alsam sorun çıkar mı mesela 2400mhz cl14 kingston ram sallıyorumh

Son düzenleme: