Android 11 İle Ön Kameradaki Güzellik Filtresi Tarihe Karışıyor

Bu konuyu okuyanlar

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
1602243098513.png Hepinizin bildiği gibi Android cihazlarında "güzellik filtresi" özellik var. Bir de bizlerin bilmediği firmaların arka planda uyguladığı bir yüz efekti mevcut. Siz bu filtreyi kapatsanız bile OEM kamera uygulaması arka planda yüz efektini uygulamaya devam ediyor. İşte Android 11 ile Google arka plandaki yüz güzelliği efektini kaldırmayı hedefliyor.

Bu konuya da çoğumuzun bildiği eski XDA yazarı Max Weinbach Vivo X50 Pro incelemesinde şöyle değinmiş: "Diğer büyük sorunum kameranın güzellik moduyla ilgili. Yukarıdaki özçekimlerde, her seçeneği 0'a ayarlayarak devre dışı bıraktım. Ancak çok açık olduğu gibi, yine de görüntülerde bazı cilt yumuşatma var."
Görselde de görüleceği üzere güzellik efekti kapatılsa bile arka planda hala çalışmaya devam ediyor. Şahsen ben bile kendi telefonumda güzellik efektini kapatsam bile fotoğrafı çektikten sonra ilginç bir şekilde yüzde bir yumuşaklık ve detay kaybı beliriyor.

Google'ın Uyarısı
Google'ın geliştiriciler için yayınladığı Android 11 kodlarında "[C-0-12] ...stok kamera API'sinde yüz cilt tonu, yüz pürüzsüzlüğü vb. şeyler değiştirilmemelidir." şeklinde bir açıklama mevut. İşte bu açıklama kendi arayüzlerini kullanan firmalar için yapılan bir uyarı. Daha doğrusu Google burada sadece bir uyarı yapmakla kalmıyor yüz algoritmasını değiştiren her türlü işlevi Android 11 ile yasaklıyor. Hatta Google kendi cihazlarında da yüz efektini tamamen kaldırdı.

Somut Örnek
İlk somut örneğe de S20 serisinin One UI 3.0 betasında görüldü. Beta kullanan geliştiriciler ilginç bir biçimde arka planda uygulanan yüzdeki yumuşaklık efektinin kaldırıldığını doğruladı. Aşağıdaki görseller güzellik filtresi kapatılmış bir biçimde çekilmiş. Fark oldukça anlaşılır:

Screenshot_20201012-101802_Reddit.jpg
Screenshot_20201012-101746_Reddit.jpg

::Şahsen telefonumdaki en beğenmediğim tarafu bu güzellik efektiydi. Android 11 ile kaldırılmasına şahsen çok sevindim. Peki siz güzellik efektini seviyor musunuz yoksa benim gibi sevmiyor musunuz?

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Güzellik efekti Asya piyasasında çok popüler ama Türkiye’de sevenin, sevmeyenden fazla olacağını sanmıyorum. İstediğimizde bu ayarı kapatabilmek çok iyi bir şey oldu.

Belki de cesur bir arkadaşımız kendi yüzüyle örnek verebilir. Farkı merak ettim :)

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Güzellik efekti Asya piyasasında çok popüler ama Türkiye’de sevenin, sevmeyenden fazla olacağını sanmıyorum. İstediğimizde bu ayarı kapatabilmek çok iyi bir şey oldu.

Belki de cesur bir arkadaşımız kendi yüzüyle örnek verebilir. Farkı merak ettim :)
Asyalılar sevse de firmaların böyle bir zorlama yapmasından hiç hoş değildi, kaldırılması da çok iyi olmuş.

Umarım yakında görselleri görürüz ben de merak ediyorum.

?????????

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,016
Asyalılar sevse de firmaların böyle bir zorlama yapmasından hiç hoş değildi, kaldırılması da çok iyi olmuş.

Umarım yakında görselleri görürüz ben de merak ediyorum.
Güzellik fitersi neki

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Ekli dosyayı görüntüle 119118Hepinizin bildiği gibi Android cihazlarında "güzellik filtresi" özellik var. Bir de bizlerin bilmediği firmaların arka planda uyguladığı bir yüz efekti mevcut. Siz bu filtreyi kapatsanız bile OEM kamera uygulaması arka planda yüz efektini uygulamaya devam ediyor. İşte Android 11 ile Google arka plandaki yüz güzelliği efektini kaldırmayı hedefliyor.

Bu konuya da çoğumuzun bildiği eski XDA yazarı Max Weinbach Vivo X50 Pro incelemesinde şöyle değinmiş: "Diğer büyük sorunum kameranın güzellik moduyla ilgili. Yukarıdaki özçekimlerde, her seçeneği 0'a ayarlayarak devre dışı bıraktım. Ancak çok açık olduğu gibi, yine de görüntülerde bazı cilt yumuşatma var."
Görselde de görüleceği üzere güzellik efekti kapatılsa bile arka planda hala çalışmaya devam ediyor. Şahsen ben bile kendi telefonumda güzellik efektini kapatsam bile fotoğrafı çektikten sonra ilginç bir şekilde yüzde bir yumuşaklık ve detay kaybı beliriyor.

Google'ın Uyarısı
Google'ın geliştiriciler için yayınladığı Android 11 kodlarında "[C-0-12] ...stok kamera API'sinde yüz cilt tonu, yüz pürüzsüzlüğü vb. şeyler değiştirilmemelidir." şeklinde bir açıklama mevut. İşte bu açıklama kendi arayüzlerini kullanan firmalar için yapılan bir uyarı. Daha doğrusu Google burada sadece bir uyarı yapmakla kalmıyor yüz algoritmasını değiştiren her türlü işlevi Android 11 ile yasaklıyor. Hatta Google kendi cihazlarında da yüz efektini tamamen kaldırdı.

Somut Örnek
İlk somut örneğe de S20 serisinin One UI 3.0 betasında görüldü. Beta kullanan geliştiriciler ilginç bir biçimde arka planda uygulanan yüzdeki yumuşaklık efektinin kaldırıldığını doğruladı. Yakın zamanda da bununla alakalı çeşitli görseller ortaya çıkacaktır.

::Şahsen telefonumdaki en beğenmediğim tarafu bu güzellik efektiydi. Android 11 ile kaldırılmasına şahsen çok sevindim. Peki siz güzellik efektini seviyor musunuz yoksa benim gibi sevmiyor musunuz?

Güzellik efektinin kaldırılması bence iyi olmuş.Çekilen selfilerde yüzümü pudralı görmek beni rahatsız ediyordu. ???

Reaksiyon puanı
6,381
Bence güzel olmuş. İstediğimizde bunu kapatabilmek yılın 2020 olmasına rağmen yeni gelse de bu da bir şey ?

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
Xiaomilerde özellikle ön kameraya gcr gecmez hemen uyguluyordu

Ecomanya

Müdavim
Reaksiyon puanı
658
Güzellik filtresi bence psikolojik açıdan gerekli bir eklenti.

Cvnmrt

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,942
Özellikle çinliler bu güzellik filtresine bayılıyor üreticiler de bunu bildiği için varsayılan olarak güzellik modunu açık gönderiyorlar.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Güzellik filtresi bence psikolojik açıdan gerekli bir eklenti.
Niye ki? Aksine Google psikolojiyi kötü etkilediğini iddia ediyor.

---
Bu arada çok sevdiğim bir bir kanal var "Jimmy is Promo" diye. Ona mesaj attım konu hakkında kontrol sağlayıp dönüş sağlayacak. Örnekleri atarsa buraya da eklerim :)
Screenshot_20201009-160946_Twitter.jpg

Kanalını da buraya bırakıyorum faydalı içerikli var.

Ecomanya

Müdavim
Reaksiyon puanı
658
Niye ki? Aksine Google psikolojiyi kötü etkilediğini iddia ediyor.
Psikolojik olarak tipinden ya da yüzündeki lekelerden dolayı girdiği ortamlarda rahat edemeyen özgüvenini kaybetmiş bir kesimden bahsedelim. Güzellik filtresi olmadan bir çekim yaptıklarını bunuda sosyal medyada paylaşacağını düşünelim. Benim fikrimce güzellik filtresi olmadan bu kesim fotoğraf paylaşmaktan kaçınır ve çekinir. Güzellik filtresi bu tarz kesimlerin özgüvenini yerine getirdiği düşüncesindeyim.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Psikolojik olarak tipinden ya da yüzündeki lekelerden dolayı girdiği ortamlarda rahat edemeyen özgüvenini kaybetmiş bir kesimden bahsedelim. Güzellik filtresi olmadan bir çekim yaptıklarını bunuda sosyal medyada paylaşacağını düşünelim. Benim fikrimce güzellik filtresi olmadan bu kesim fotoğraf paylaşmaktan kaçınır ve çekinir. Güzellik filtresi bu tarz kesimlerin özgüvenini yerine getirdiği düşüncesindeyim.
Haklısınız evet ama temel olarak güzellik filtresi kalkmayacak. Kullanıcı isterse yine aktif edip kullanabilir. Burada bahsettiğim arka planda yapılan işlemin kaldırılması. Yani siz kapatsanız bile açık kalıyor onu kaldıracaklar.

Cvnmrt

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,942
Xiaomi cihazlarda ön kameradaki güzellik filtresini kaldırma yöntemi:
1. Kamerayı açıp ön kameraya geçin
2. Sağ alttaki efekt ikonuna tıklayın (yıldız)
3. Temizleye basın
4. Kameradan çıkın
5. Dosya yöneticisini girin
6. DCIM > Camera içinde lab_options_visible adıyla yeni klasör oluşturun
7. Tekrar kameraya girin
8. Ayarlara girin aşağıda deneysel özellikler adında bir menünün gelmesi lazım
9. Beautify in Portrait mode seçeneğini devre dışı bırakın
Bildiğim bir yöntemdi hazır böyle bir konu olunca paylaşmak istedim ?

Son düzenleme:

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Xiaomi cihazlarda ön kameradaki güzellik filtresini kaldırma yöntemi:
1. Kamerayı açıp ön kameraya geçin
2. Sağ alttaki efekt ikonuna tıklayın (yıldız)
3. Temizleye basın
4. Kameradan çıkın
5. Dosya yöneticisini girin
6. DCIM > Camera içinde lab_options_visible adıyla yeni klasör oluşturun
7. Tekrar kameraya girin
8. Ayarlara girin aşağıda deneysel özellikler adında bir menünün gelmesi lazım
9. Beautify in Portrait mode seçeneğini devre dışı bırakın
Bildiğim bir yöntemdi hazır böyle bir konu olunca paylaşmak istedim ?
Vaay, o zaman MIUI'cıların Android 11'i beklemesine gerek yok ?

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
@TheTruthHurts
İlk somut örnek de ortaya çıktı. Filitre kapalı olarak çekilen fotoğraflardaki yüz detayları gerçekten şaşırtıcı:

Screenshot_20201012-101802_Reddit.jpg
Screenshot_20201012-101746_Reddit.jpg