AMD vs Intel

Bu konuyu okuyanlar

benefe

8/6 Numara Oyuncusu
Discord Yetkilisi
Reaksiyon puanı
1,613
"Muhabbet konusu"
*İşlemci olarak sizce amd mi intel mi
*Ekran kartı olarak amd uyumlu ıntel uyumlu mu sizler olsanız hangilerini tercih edersiniz

Ruyifo

Asistan
Reaksiyon puanı
82
"Muhabbet konusu"
*İşlemci olarak sizce amd mi intel mi
*Ekran kartı olarak amd uyumlu ıntel uyumlu mu sizler olsanız hangilerini tercih edersiniz
nesillerine göre farklılık gösterir ama bence AMD daha iyi bir işlemci üreticisi (bence)

enis1628

Asistan
Reaksiyon puanı
114
10 000 tl üstü ise intel altı ise amd
4 nesil amd ler de çok iyi olacağa benziyor

60frk60

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
amd nin bazzı işlemcileri çok ısınıyor öyle biliyorum

suzerain

Asistan
Reaksiyon puanı
143
12 sene kadar Intel işlemci kullandım ve hiçbir sorun yaşamadım. i5 4690K ile 10 sene sonra 4.4 Ghz ye kadar Overclock yapabildim ve çok memnundum. 12 sene sonra değişiklik yapmak istedim ve Ryzen 5 3600 aldım. Stok fan ile Overclock yaptım ve 4.0 Ghz de stabil bir sıcaklık yakaladım hiçbir sorun yaşamıyorum. Sorun yaşamadıysan neden Amd işlemci aldın? diye soracak olursanız eğer Intel'in klasik soket sorunu yüzünden. Sürekli değişen soket yapıları bir tık Amd ye itti beni. Intel'de ramleri maksimum frekansta kullanmak için anakarta çok fazla para vermek zorunda kalıyorsun lakin Amd de böyle bir sorun yok. B450 ile 3200 frekansında ramlerimi sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorum.

benefe

8/6 Numara Oyuncusu
Discord Yetkilisi
Reaksiyon puanı
1,613
12 sene kadar Intel işlemci kullandım ve hiçbir sorun yaşamadım. i5 4690K ile 10 sene sonra 4.4 Ghz ye kadar Overclock yapabildim ve çok memnundum. 12 sene sonra değişiklik yapmak istedim ve Ryzen 5 3600 aldım. Stok fan ile Overclock yaptım ve 4.0 Ghz de stabil bir sıcaklık yakaladım hiçbir sorun yaşamıyorum. Sorun yaşamadıysan neden Amd işlemci aldın? diye soracak olursanız eğer Intel'in klasik soket sorunu yüzünden. Sürekli değişen soket yapıları bir tık Amd ye itti beni. Intel'de ramleri maksimum frekansta kullanmak için anakarta çok fazla para vermek zorunda kalıyorsun lakin Amd de böyle bir sorun yok. B450 ile 3200 frekansında ramlerimi sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorum.
evet haklısınız ram frekansı olarak amd daha rahat
Mesaj otomatik birleştirildi:

şeyde duymultum amd render için ıntel oyun için sizce öyle mi ben katılmıyorum bu fikre

suzerain

Asistan
Reaksiyon puanı
143
evet haklısınız ram frekansı olarak amd daha rahat

şeyde duymultum amd render için ıntel oyun için sizce öyle mi ben katılmıyorum bu fikre
Bu sorunun cevabı biraz farklı hocam yani şöyle anlatayım, 5000 TL bütçeniz var ve Intel ağırlıklı bir sistem toplamak istiyorsunuz diyelim. Intel size öyle bir şarkı koşuyor ki atıyorum 10400F kullanacaksan buna uygun anakartlar 1300 TL den başlıyor eğer 500-600 TL'lik bir anakart alacaksan senin ram frekanslarını kısıtlıyorum diyor. Haliyle Intel biraz yüksek bütçeye hitap ediyor diyebilirim. Sadece işlemci olarak bakacaksak eğer Intel'in tekli çekirdek performansı bir tık daha iyi lakin artık günümüz şartlarında tek çekirdek yeterli olmuyor bence.

benefe

8/6 Numara Oyuncusu
Discord Yetkilisi
Reaksiyon puanı
1,613
sizce erkan kartları olarak hangisi ıntel taraf mı amd taraf mı

Spl4sh

Öğrenci
Reaksiyon puanı
122
Yüksek bütçede intel diğer türlü amd , benim tercihim bu şekilde

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Şu an durum en yeni işlemciyi kim duyurursa o öne geçiyor şeklinde. En son çıkan İntel 10. nesil işlemciler Zen 2 mimarisinden daha başarılı. Yıl sonunda/başında gelecek Zen 3 mimarisi de intel 10. nesili geçeçek gibi görünüyor.

Ruyifo

Asistan
Reaksiyon puanı
82
Şu an durum en yeni işlemciyi kim duyurursa o öne geçiyor şeklinde. En son çıkan İntel 10. nesil işlemciler Zen 2 mimarisinden daha başarılı. Yıl sonunda/başında gelecek Zen 3 mimarisi de intel 10. nesili geçeçek gibi görünüyor.
o zen 3 ne öyle hocam. ne kadar fiyatı olur onun tahminen. baya iyi bir işlemciye benziyor.

gerçi 2022'ye kadar dolar ne kadar olur :D

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
o zen 3 ne öyle hocam. ne kadar fiyatı olur onun tahminen. baya iyi bir işlemciye benziyor.

gerçi 2022'ye kadar dolar ne kadar olur :D
Genel olarak fiyatlarda çok oynama olmaz donanım fiyatlarında. Fiyatları tahmin etmek için gelecek olan işlemcinin selefine bakmanız çoğu zaman yanıltmaz. Sızdırılan 5800x den bahsediyorsanız fiyat olarak, 3800x fiyatına +-50 dolar koyun/düşün fiyatlar o civarda olur.

Ruyifo

Asistan
Reaksiyon puanı
82
Genel olarak fiyatlarda çok oynama olmaz donanım fiyatlarında. Fiyatları tahmin etmek için gelecek olan işlemcinin selefine bakmanız çoğu zaman yanıltmaz. Sızdırılan 5800x den bahsediyorsanız fiyat olarak, 3800x fiyatına +-50 dolar koyun/düşün fiyatlar o civarda olur.
Teşekkürler.

567914

Asistan
Reaksiyon puanı
178
AMD ve Intel işlemci dünyasına büyük katkıda bulunmuş iki firma. İkisinin de birbirinden iyi ve kötü yönlerinin olduğunu düşünmüyorum.