HDD'de Büyük Dosya İşlemek HDD'ye Zarar Verirmi ?

Bu konuyu okuyanlar

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,103
Arkadaşlar Epic Games'ten Gta5 indiriyorum. 1 saate Vb. 60GB olur. Yedekleyeceğim . Bu HDD'ye Zarar verirmi ? Birde HDD'de dün 30GB yedeklerken dikkatli dinleyince çok ufak kasadan şöyle bir ses çıkıyordu . Tahminimce HDD'den çıkıyor. Bu normal mi? Normal kullanımda böyle olmuyor. (Fan sesleri fazla olabilir çünkü fana çok yakındım. Sesi fulleyin duyarsınız. )
Mesaj otomatik birleştirildi:

(HDD 1 aylık. Seagate Barracuda 500GB.)

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,773
Arkadaşlar Epic Games'ten Gta5 indiriyorum. 1 saate Vb. 60GB olur. Yedekleyeceğim . Bu HDD'ye Zarar verirmi ? Birde HDD'de dün 30GB yedeklerken dikkatli dinleyince çok ufak kasadan şöyle bir ses çıkıyordu . Tahminimce HDD'den çıkıyor. Bu normal mi? Normal kullanımda böyle olmuyor. (Fan sesleri fazla olabilir çünkü fana çok yakındım. Sesi fulleyin duyarsınız. )
Lazer kafasının sesi. Bad sector taraması yap. HD tune programında Error scan bölümü var orda.
Eğer disk sağlamsa İstediğin şeyi arşivleyebilirsin.

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,103
Lazer kafasının sesi. Bad sector taraması yap. HD tune programında Error scan bölümü var orda.
Eğer disk sağlamsa İstediğin şeyi arşivleyebilirsin.
HD Tune'da hiçbir sorun görünmüyordu. Disk durumu iyi görünüyordu . Baktım. (Bad Sector yapmadım.) Pardon CrystalDiskinfo ile baktım.

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,103

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481

(HDD 1 aylık. Seagate Barracuda 500GB.)
Sesi açtım hiçbirşey duyulmuyor merak etmeyin.
Bad sector olsa metal kaşıkla çelik tencereyi kazıyormuşsunuz gibi çok daha gürültülü bir ses gelir.
Barracuda serisi iyi bir seridir, kalitesi vasatın oldukça üzerindedir.

Harddiskin içinde sürekli hareket eden elektomagnetic okuyucu kafalar var bunlar hareket ederken ses çıkar ve okuma yazma ( manyetik olarak ) yaparken de tıkırtı sesi çıkartır.

Lazer okurken ses yapmaz ışık sonuçta ses yapsa da laserin sesini duyabilecek bir teknoloji yok.
Harddiskte zaten laser de laser okuyucu da yazıcı da yok...

HDD üzerinde istediğiniz kadar okuma yazma yaptırabilirsiniz size yıllarca sorunsuz hizmet eder.

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,103
Sesi açtım hiçbirşey duyulmuyor merak etmeyin.
Bad sector olsa metal kaşıkla çelik tencereyi kazıyormuşsunuz gibi çok daha gürültülü bir ses gelir.
Barracuda serisi iyi bir seridir, kalitesi vasatın oldukça üzerindedir.

Harddiskin içinde sürekli hareket eden elektomagnetic okuyucu kafalar var bunlar hareket ederken ses çıkar ve okuma yazma ( manyetik olarak ) yaparken de tıkırtı sesi çıkartır.

Lazer okurken ses yapmaz ışık sonuçta ses yapsa da laserin sesini duyabilecek bir teknoloji yok.
Harddiskte zaten laser de laser okuyucu da yazıcı da yok...

HDD üzerinde istediğiniz kadar okuma yazma yaptırabilirsiniz size yıllarca sorunsuz hizmet eder.
Dikkatli dinlerseniz arkada bir tıkırtı sesi var :)

bwr

Doçent
Reaksiyon puanı
758
Ben de Forza Horizon 4 indiriyorum hocam normal o ses şu anda bendeki bilgisayardan da geliyor merak etmeyin :).

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,103
Gene başladı zalım ses.
20200922_224104_copy_1548x2064.jpg

Ben de Forza Horizon 4 indiriyorum hocam normal o ses şu anda bendeki bilgisayardan da geliyor merak etmeyin :).
İndirirken gelmiyor ne hikmetse .