GNU/Linux yedek .iso dosyası nasıl alınır?

Bu konuyu okuyanlar

Penguene Dikkat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Debian işletim sistemini bilgisayara yükledim ve tüm ayarlamalarını yaptım. Artık bu kaçıncı oluyor bilmiyorum. Sürekli yeniden kurulum yapmak zorunda kalıyorum. Özelleştirdiğim bu sistemin dağıtım oluşturur gibi yani kurulum .iso dosyasını nasıl alabilirim?

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Debian işletim sistemini bilgisayara yükledim ve tüm ayarlamalarını yaptım. Artık bu kaçıncı oluyor bilmiyorum. Sürekli yeniden kurulum yapmak zorunda kalıyorum. Özelleştirdiğim bu sistemin dağıtım oluşturur gibi yani kurulum .iso dosyasını nasıl alabilirim?
Yaptığınız işlemi özelleştirilmiş iso olarak alabileceğiniz bir yazılım veya metod bildiğim kadarıyla debianda yok. Ancak kurulum yaptığınız HDD/SSD partitionının image'ını aşağıdaki komutla alabilirsiniz.

# dd if=/dev/sdXX of=/root/hdd-arsiv.img

Bu aradığınız özellik Enterprise sürümlerde mevcut yaptığınız kurulumun kayıtlarını alıp aynı kurulumu tekrarlamanız ve otomatik hale getirmeniz mümkün oluyor. Özelleştirilmiş iso olarak değil tabii ki standart iso ile kurulum tekrarı yaptırıyor. Ayrıca kurulum sonrası sistemde yaptığınız değişiklikleri de içermez.

gen2

Asistan
Reaksiyon puanı
136
Rsync,Timeshift,tar,cp seçeneklerinden bir tanesiyle yedek alabilirsin. Ayrıca yeniden kurmak sorunları çözmez tekrar aynı sorunla karşılaşma ihtimaliniz %90.