SEO Hakkındaki Eleştirim

Bu konuyu okuyanlar

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,295
Bugün sana kendi düşüncelerimi kaleme alacağım bir yazı olacak ve muhtemelen Linux yazımdaki gibi, linç yiyeceğim ama yinede cesaretli davranacağım ve SEO Aslında Bir Yalan diyerek girişi bitireceğim.

Haber Siteleri

news-28.07.2020.jpg

İlk olarak, haber siteleri öyle bir hile yapıyorlarki, şeytanın bile aklına gelmezdi. Amaçları insanların yazılarını kopyalamak ve onları kendi sitelerine düzenlemeden veya saçma sapan bir şekilde haber sunmaları insanı deli eder cinsttendir.

Demek istediğim, haberin kendisini okumak için sabırlı olmalısın. Bir haberi açtın ve o haberin içeriğinden çok aynı kelimenin nediri, nasıl yapılırı ve nasıl oluru gibi kelimeleri çoğaltarak 600 kelime yapmak ve habere ulaşmanı zorlaştırmanı sağladığı için, insandan çok google’a çalıştıkları her hâllerinden belli oluyor.

Olmayan İçerik

fake-news-28.07.2020.png

Bunu daha çok haber siteleri yapar ve sanki o haber olmuş gibi sunulur, insanlar bu şeyleri çok sevmez ve bundan çok iyi seo tuzağı çıkar, bu tuzağa dikkatli olmazsa o kişilere para kazanırsın.

Yâni örnek olarak anlatacak olursam, başlığı x ünlüsü y oyuncusuyla kol kola gezerken x şehrinde gözüktü olur ama içeriğiyse çok anlamsız ve amaçsız bir yazı olmaktadır.

Seni İlk Sayfaya Çıkartacağım Yalanı

google-28.07.2020.jpg

Siteni ilk sayfaya çıkartacaklarını iddia eder ama 2 ay geçtiği halde bir türlü istediğin gibi sonuçlanamıyorsa ve üstelik para verdiysen bir bardak soğuk su içmeni öneriyorum.

Adam bu yalan üzerine sitene hacklink çalışması yapma olasılığı var. Eğer bu olayı yaşadıysan, mümkünse siteni indir. Sonra <a href=”siteadi”></a> gibi html kodlarını inceleyin, eğer yabancı geldiyse kesinlikle o kodları silin, eğer anlamıyorsan kodlamadan bir arkadaşına sormanı öneriyorum.

Son
Şimdilik benden bu kadar.

Reaksiyon puanı
3,027
Shiftdelete editörü olduğum için söylemiyorum, daha önce birçok blog ve haber sitesi ile uğraştım ve rahatlıkla söyleyebilirim ki Türkçe haber siteleri bu saatten sonra tutmaz. Tutması için sosyal medyada güçlü olmak gerekiyor, çünkü yeni siteler SEO'da büyük sitelerle rekabet edemiyor. Haber sitesi kuracak arkadaşlara tavsiyem her şeyi mükemmel yapmaya çalışın ve siteden önce Instagram'a ağırlık verin. Instagram'a yukarı kaydırma özelliği geldiğinden beri siteler bu sayede büyük yerlere geliyor. Her zaman tavsiyem İngilizce sitedir, kolay gelsin.

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,295
Shiftdelete editörü olduğum için söylemiyorum, daha önce birçok blog ve haber sitesi ile uğraştım ve rahatlıkla söyleyebilirim ki Türkçe haber siteleri bu saatten sonra tutmaz. Tutması için sosyal medyada güçlü olmak gerekiyor, çünkü yeni siteler SEO'da büyük sitelerle rekabet edemiyor. Haber sitesi kuracak arkadaşlara tavsiyem her şeyi mükemmel yapmaya çalışın ve siteden önce Instagram'a ağırlık verin. Instagram'a yukarı kaydırma özelliği geldiğinden beri siteler bu sayede büyük yerlere geliyor. Her zaman tavsiyem İngilizce sitedir, kolay gelsin.
Benim parmak bastığım yerler hakkında ne düşünüyorsun?

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Haber (sözde) siteleri zaten bu işin kurnazlığını bulmuş ve ülkemizde saçma sapan işlere her zaman imzalarını atıyorlar.

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,295
Haber (sözde) siteleri zaten bu işin kurnazlığını bulmuş ve ülkemizde saçma sapan işlere her zaman imzalarını atıyorlar.
Evet, sana katılıyor ve ekliyorum. Google bunlara ceza falan kesmiyor.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Zaten başlıklardan az çok tahmin ediyor insanlar artık. Sitelerde bir kere mimlendiler mi kaçarı yok istedikleri başlıkta yazı koysunlar zor ziyaretci çekerler.

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,295
Zaten başlıklardan az çok tahmin ediyor insanlar artık. Sitelerde bir kere mimlendiler mi kaçarı yok istedikleri başlıkta yazı koysunlar zor ziyaretci çekerler.
Aynen, dediğin gibi hocam.

Reaksiyon puanı
3,027
Haber sitelerinden kastın Sözcü, Habertürk, Sabah gibi gazetelerin internet sitesiyse haklısın. O sitelerin okuyucuya saygısı yok. Ufacık bilgiyi beş sayfada veriyorlar. Bunlar Türk gazeteciliğinin yüz karası.
SEO'culara gelince; işini iyi yapanlar var ama kelimeye ve sitenin durumuna bağlı olarak ilk sayfa, hatta ilk sıra uçuk bir vaat olabilir. Onun için dürüst ve güvenilir kişilerle çalışmak gerekiyor.

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,295
Haber sitelerinden kastın Sözcü, Habertürk, Sabah gibi gazetelerin internet sitesiyse haklısın. O sitelerin okuyucuya saygısı yok. Ufacık bilgiyi beş sayfada veriyorlar. Bunlar Türk gazeteciliğinin yüz karası.
SEO'culara gelince; işini iyi yapanlar var ama kelimeye ve sitenin durumuna bağlı olarak ilk sayfa, hatta ilk sıra uçuk bir vaat olabilir. Onun için dürüst ve güvenilir kişilerle çalışmak gerekiyor.
Benim siteyi kimse uçuramaz ilk sıralara. :D

Python 3.8.2

Doçent
Reaksiyon puanı
558
Bir de yeni olarak haberi görmek için 2. sayfaya geçin olayı çıkmış. Tıklayınca saçma sapan reklamlar çıkıyor. En çok da hürriyet gazetesi yapıyor.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Mevzu haber siteleri ise yabancı kaynaklı Türkçe siteler bizim gazete sitelerinden daha iyi reklamından tut haber içeriğine kadar daha iyi.

willam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Today I'm going to write you my own thoughts, and I'm probably going to get lynched, like in my Linux article, but I'm still going to be brave and finish the entry by saying SEO Is Actually A Lie.

News Sites

news-28.07.2020.jpg

First of all, the news websites are cheating so much that even the devil wouldn't have thought of it. Their goal is to copy people's writings and to present news without editing them on their own sites or in a ridiculous way.

I mean, you have to be patient to read the story itself. You've opened a story, and it's obvious that they're working on Google more than human beings, because it replicates words like what the same word is, how it's done, and how it happens, making it harder for you to get to the news and making it harder for you to get to the news.

Non-Content

fake-news-28.07.2020.png

More news sites do this, and it's presented as if it's news, people don't like it very much, and there's a very good seo trap out of it, and if you're not careful with that trap, you make money for them.

If I were to describe it as an example, the title x famous y player while arm-in-arm with the city of x would appear, but the content is a very meaningless and aimless article.

I'm Going to Put You on the Front Page.

google-28.07.2020.jpg

I'd like you to take your site to the front page, but if it's been two months and it just can't work out the way you want it to, and you've paid for it, I suggest you have a glass of cold water.

The guy is likely to make hacklink work on your site on this lie. If you've been through this, download your site if you can. Then examine html codes such as <a href="siteadi"></a> if it's foreign, definitely delete those codes, if you don't understand, I suggest you ask a friend without encoding.

The end
I'm out of it for now.

Wow, Brian! Excellent overview and very easy to follow! I'm going to see if this can help a client. Keep up the great work!

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,295
Wow, Brian! Excellent overview and very easy to follow! I'm going to see if this can help a client. Keep up the great work!
Hello!

We are constantly producing content, we just don't always share it here.

CATCAT123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İşi oldukça yanlış anlamışsınız.
Haber siteleri tahmin edebileceğinizden çok daha güçlü backlink altyapılarına sahiplerdir.
Yıllardır aktiftir, yıllardır hergün onlarca içerik girer.

Bunları birleştirdiğiniz zaman google gözünde oluşan tablo çok büyük bir güvendir.
Olay da şu şekilde işler;
Türkiye de bir olay olur sonrasında belki 10 yıldır tek defa aratılmamış bir kelime bir anda onbinler tarafından aratılmaya başlar.
Bazı web siteleri bunu fark eder veya zaten olay bir haber olduğu için bilirler ve içerik girmeye başlarlar.
Google da insanların bu arama ihtiyacını karşılamak adına girilen içerikleri listelemesi gerekir.

Bunun testini yapmıştım şöyle anlatayım hemen:
normalde web siteme sayfa eklediğimde indexe girmesi uzun sürüyor.
Deprem oldu ve ben anında depremle ilgili bir içerik yazdım ve ekledim siteme.
Saniyeler içerisinde ilk sıraya çıktı ve deli gibi trafik almaya başladı.
Ben o deprem haberini ekleyene kadar başka hiç bir site deprem haberi yapmamıştı ilk yapan ben oldum.
Daha sonra sizin bahsettiğiniz web siteleri haberi yapmaya başladı ve ben 2-3 sayfalara düştüm.

Ve bu gayet doğal çünkü benim sitem o sitelerle yarışamayacak kadar güven veriyor google'a.
ama kullanıcıların talep ettiği trende tek içerik ürettiğimde de beni ilk sıraya aldı, asla almam demedi.

Farklı bir test daha yapmıştım.
Bir haber sitesinin girmiş olduğu içerik arama hacmine sahipti. çok yüksek bir hacim değildi bu aylık 1-10k.

içerik gerçekten kötüydü haber sitesinde.
ben ciddi derecede güçlü bir içerikle rekabete girdim.
süresini tam hatırlayamamakla birlikte 1-2 ay içerisinde haber sitesinin önüne geçmiştim.

Kısacası haber sitelerinin asıl olayı google gözünde güvenilir olmaları ve ani olaylarda google'ın güvenilir web sitelerine başvurması.
Fakat genel içerik yazdığınız zaman onları rahatlıkla geçebilirsiniz.

Ve bazı arkadaşlar bu haber siteleri mimleniyor ileride tıklanmayacak gibi şeyler söylemiş de bu mümkün değil.
ve bu bireysel bakış açısıyla sektörde gelişmeniz de mümkün değil.

Matematik ve istatistik denilen şeyler var.
Bu sitelerin tıklanmaları azalmıyor tam aksi artıyor.

Zaten azalıyor olsa emin olun hiçbirimizin üretemeyeceği kadar iyi içerik üretirler.
Sonuçta yatırım yapacak bütçeleri çok büyük.