iOS 14 Yayınlandı! İşte Yepyeni Özellikler

Bu konuyu okuyanlar

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
iOS 14 az önce yayınlandı işte öne çıkan yenilikler:

20200909_191932.png

Widgetler
  • iOS 14, Android'in ilk sürümlerden beri olan wigdet özelliğini iOS ve iPadOS kullancıları ile buluşturuyor. Yığın, akıllı döndürme ve 3 tip boyuta sahip olan widgetlerin tümü karınlık mod ile de uyumlu çalışıyor.
1599668029033.png

Kompakt Çağrı
  • Çoğu iOS kullanıcısının da canını sıkan tam ekran çağrılar da artık kompakt bir tasarıma dönüşüyor. Mesaj ile yanıtlama özelliğini kullanmak için de üstte çıkan pop-up'ı aşağıya çekebilirsiniz.
20200909_191952.png

Uygulama Arşivi
  • iOS'in en sinir bozucu kısımlarından biri de iOS 14 ile beraber son buluyor. Uygulama arşivi özelliği cihazınızıda yüklü olan tüm uygulamaları belirli katogeriler altına toplayarak ana sayfayı daha derli toplu bir halde getiriyor.
  • Eğer bu seçeneği kullanmak istemiyorsanız ayarlar>ana ekran kısmında kapatabilirsiniz.
1599667984918.png

Sayfaları Düzenleme
  • Artık ana ekranınızdaki yer alan sayfaları kolayca ekleyip kaldırabilirsiniz.
  • Bunu yapmak için de ekrana uzun bastıktan sonra altta noktalara tıklayabilirsiniz.
20200909_192009.png

Resim İçinde Resim
  • Yine bir Android özelliği olan PiP artık iOS 14'te. Özelliğin temel amacı örneğin siz Netflix'ten bir film izlerken, Facetime görüşmesi yaparken home tuşuna bastığınızda içeriği kapatmak yerine ufak bir ekranda o işlevin devam etmesini sağlıyor.
20200909_191900.png

Yepyeni Siri
  • iOS 14 ile beraber artık siri erkanı kaplamak yerine pop-up olarak açılıyor. Bunun yanında da artık Siri ile sesli mesaj da gönderebilirsiniz. Ayrıca sesi de artık gerçek bir insan senine daha çok benziyor.
1599667956910.png

Uygulamalar
    • Mesajlar uygulamasına gruplar, iğneleme, bahsetme ve direkt cevaplar özellikleri gelmiş durumda. Fakat iğneleme, bahsetme ve direkt cevaplama özelliğini sadece iMessage ile kullanabiliyorsunuz.
    • Ek olarak memojiler için yeni seçenekler, maske ve el hakareketi özellikleri de eklenmiş.
  • Saat
    • Belki de iOS'in en sevilen yanlarından biri olan çevirmeli kurulum iOS 14 ile beraber kaldırıldı.
  • Kamera
    • Yeni güncelleme ile belirli modeller için ayna efekti, histogram ve pozlama (iPhone 11 serisi için) ayarı özellikleri eklendi.
  • Safari
    • Apple ile giriş yap özelliğinin yanında eğer düşük güvenlikli bir parolanız varsa Apple sizin bunun için uyaracak.
1599667857050.png

Çeviri
  • Yıllardan beri konuşulan ama bir türlü gerçekleşmeyen Apple Çeviri de bu yeni sürüm ile gerçek oldu. Google çevirinin yanından bile geçemeyecek çeviri uygulamasında maalesef Türkçe de yok.

Back Tap
  • Bu özellik telefonun arkasında tıklandığında işlev atayabilmeye yarıyor. Örneğin 2 tık ana ekran 3 tık bildirim paneli. Bu özellik de sadece belirli modeller için mevcut.
  • Back Tap'ı kullanmak için ayarlar>erişilebilirlik>dokunma>back tap
1599667751481.png

Gizlilik
  • Apple ile giriş yap seçeneğini ile uygulamalara girerken sürekli şifre kullanmanıza gerek kalmıyor.
  • Kayıt Göstergesi
    • Bence iOS 14'ün en önemli özelliklerinden biri olan kayıt göstergesi siz bir uygulanayı kullanırken eğer o uygulama sizin konum, kamera,mikrofon vb. bilgilerinizi kullanıyorsa ekranın sağ üst köşesinde yeşil veya farklı bir renkte nokta çıkıyor. Ayrıca deneyim merkezini açarsanız o sırada hangi işlev kullanılıyorsa onunla alakalı bir bildirim yer alıyor.
Eğer siz de güncellemeyi indirdiyseniz aşağıya iOS 14 hakkındaki düşüncelerinizi ve en sevdiğiniz özelliği yazmayı unutmayın.

Son düzenleme:

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Şimdi birileri bu özellikleri devrimmiş gibi anlatır. ?
İphone kullananlara iyi davranın.
Biraz övünmeyi severler ama olsun :)
Ama şunu söylemek gerekir ki Android'ten alınan tüm özellikleri çok daha iyi bir hale getirmişler ben çok beğendim.

Andromedavor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,339
Biraz övünmeyi severler ama olsun :)
Ama şunu söylemek gerekir ki Android'ten alınan tüm özellikleri çok daha iyi bir hale getirmişler ben çok beğendim.
Hocam eskiden akıcılık falan filan vardı arada. İphone çok seri çalışıyordu yeniliklerin öncüsüydü. Şimdi ordan burdan kırpıyor. Androidin akıcılığıda aynı artık. Tek fark fiyat kalmış.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Hocam eskiden akıcılık falan filan vardı arada. İphone çok seri çalışıyordu yeniliklerin öncüsüydü. Şimdi ordan burdan kırpıyor. Androidin akıcılığıda aynı artık. Tek fark fiyat kalmış.
Yani One UI için konuşacak olursam hala iOS ile yan yana koyduğumda aradaki akıcılık fark ettiriyor. Belki de bana öyle geliyordur ama gözlemlerim bu yönde.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Şu 2012den beri var...

Şu bildim bileli var.

PUAJAIAJAUAHAU

Sayfaları Düzenleme
ĞIĞIĞIĞIĞIĞI

Resim İçinde resim
Iğığığığı

Back Tap
  • Bu özellik telefonun arkasında tıklandığında işlev atayabilmeye yarıyor. Örneğin 2 tık ana ekran 3 tık bildirim paneli. Bu özellik de sadece belirli modeller için mevcut.
  • Back Tap'ı kullanmak için ayarlar>erişilebilirlik>dokunma>back tap
Tek yeni ve güzel özellik buymuş. Diğerleri mağara. :D

Andromedavor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,339
Yani One UI için konuşacak olursam hala iOS ile yan yana koyduğumda aradaki akıcılık fark ettiriyor. Belki de bana öyle geliyordur ama gözlemlerim bu yönde.
One Uı2.5 i denediniz mi. 120hz ile muhteşem bir akıcılık sağlıyor.

panzr

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,487
Şu anda iOS 14 iniyor.
Açıkçası Widget ve Kompakt Çağrı dışındaki özellikleri çok merak etmiyorum.

Didem Ergin

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,343
iPadOS’un en yeni sürümünü tabletinize yüklemek için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu takip etmeniz yeterli.Bu ekranda çıkan iPadOS 14 hakkında bilgilerin altında yer alan “İndir ve yükle” bağlantısına dokunmak gerekiyor.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Ekli dosyayı görüntüle 116673
Android platformunda çoğu özelliği Apple sonradan ekleyince kendimi böyle hissetmiyor değilim. :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Siz hangi modeli kullanıyorsunuz.
Ben şu an da 6S Plus modelini kullanıyorum. Bundan önce Lumia kullanıyordum çoğu özellik hatta daha fazlası 5-6 sene önce vardı.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
iPadOS’un en yeni sürümünü tabletinize yüklemek için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu takip etmeniz yeterli.Bu ekranda çıkan iPadOS 14 hakkında bilgilerin altında yer alan “İndir ve yükle” bağlantısına dokunmak gerekiyor.

Apple da en güzel sürüm bitiş sürümü.İos 13 ün en güzel sürümü 13.7 di.İos 14 ünde finalini güncellemek en mantıklısı.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
SE(2020)’nin sorunları çok vardı. Bakalım 14’de düzelecek mi
Se 2020 de forumlardan bildiğim kadarıyla wifi sorunu var diye biliyorum.14 de Se 2020 nin daha iyi olacağını düşünüyorum.Yinede temkinli olmak lazım.Apple güncellemelerinde final sürümü hariç belli olmuyor.Bazen mükemmel bir sürüme denk geliyorsun,bazen sorunlu bir sürüme denk geliyorsun.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Ne değişti bilmiyorum ama iPhone SE 1.nesil'i öldürdü diyebilirim. Eski telefonum olmasına karşın bir miktar yavaşlama gördüm cihazda. Günlük kullanımda kullanan biri ne yaşar bilemiyorum.

Kaansenn34

Doçent
Reaksiyon puanı
680
Se 2020 de forumlardan bildiğim kadarıyla wifi sorunu var diye biliyorum.14 de Se 2020 nin daha iyi olacağını düşünüyorum.Yinede temkinli olmak lazım.Apple güncellemelerinde final sürümü hariç belli olmuyor.Bazen mükemmel bir sürüme denk geliyorsun,bazen sorunlu bir sürüme denk geliyorsun.
Wifi problemi düzeldi dün onu fark ettim. Daha ayrıntılı inceleme yaparım. :)

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Ne değişti bilmiyorum ama iPhone SE 1.nesil'i öldürdü diyebilirim. Eski telefonum olmasına karşın bir miktar yavaşlama gördüm cihazda. Günlük kullanımda kullanan biri ne yaşar bilemiyorum.
Hocam aklında olsun Apple da güncelleme yapacaksan final sürümünü bekliyeceksin.İos 14 yeni bir sürüm.Yeni çıktığı için hatalar olucak.Temmuz veya Ağustos ayında 14 ün son sürümü çıkacak.En mantıklısı o güncellemeyi yapıp 15 in finalini beklemek.İyi forumlar.