Hangi ekran kartını secmeliyim

Bu konuyu okuyanlar

sireno52

Asistan
Reaksiyon puanı
65
Selam arkadaşlar 7-8 yıllık gigabyte GTX 680 oc 2 GB ekran kartım perte çıktı şimdi isterim ki nvidia 2070 süper ekran kartım alayım ama Nvidia'nın ekran kartları 4500 den aşağı yok bende rx5700 xt ekran kart almaya kara verdim şu iki modelden saphira yi almaya karar verdim Asus ROG Strix Radeon RX 5700 XT OC - Sapphire Nitro+ Radeon RX 5700 XT Special Edition Karşılaştırması - Epey şu an hemen almayı düşünmüyorum 10-15 gun icinde fiyatlarda bir inme olursa almayı düşünüyorum sizce AMD ekran kartı almaya değer mi?

sireno52

Asistan
Reaksiyon puanı
65
Öncelikle benim sistemi yazayım uyarmi uymazmi sen söylersin kasa zalman h1 full tower anakart MSI z170a gamın m7 . İşlemci intell i7 6700 4 GHz. ram ddr4 16 GB. PSU seasonic 800 watt Gold . SSD Sandisk 1 TB . 2+2 =4 TB sabit hardisk var 2 adet dvd surucusu var bu donanımlar ekran kartını desteklermi

HalukSonmez

Müdavim
Reaksiyon puanı
747
O sistemde 1080p'de 5700xt belirgin bir şekilde darboğazlar yapacaktır, farklı ekran kartlarına yönelmenizi tavsiye ederim.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Bence güzel olur, sapphire modelini öneririm, Asus modelini önermem :)

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Bu arada bir parantez açayım 1080P de darboğaz olur ona da katılıyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Neden önermiyorsunuz acaba asus modelini? Nitro+'dan tabi ki daha iyi.
Neresi daha iyi?? Amd ekran kartlarınin en kalitelisi Sapphire dir bana göre. Oldum olası sapphire alırım hiç bir problem olmadı. Kullanım deneyimine göre söylüyorum. Anakartta Asusu tek geçerim ama ekran kartında AMD tarafı için Asus un bir çok problemini okuduk hala okuyoruz. O yüzden söylüyorum.

Ayrıca çekirdek ve bellek hızı daha iyi. Ben 5500xt nitro+ kullanıyorum şuan henüz oyunlarda 70 dereceyi görmedim soğutması da güzel yani.

Son düzenleme:

HalukSonmez

Müdavim
Reaksiyon puanı
747
Ben de ekran kartında Rog Strix varsa daha iyisi yok derim. Sapphire'nin AMD tarafında kalitesi tartışıalamaz ama karşısında Rog Strix varken fazla söze gerek yok bence.

Rog Strix OC'li yalnız farkettiyseniz.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Amd tarafında en son tercih edeceğim marka asus olur bu benim şahsi düşüncem tabi ki herkes kendi bilir. Rog strix asusun kalitesiyle one çıkan ürünü kötüdür demiyorum. Şuan saatler süren detaylı markalar arası kıyaslama yapamayacam 5700xt için ama 5500xt alırken yapmıştım sapphire in artıları çok fazla herhangi başka bir markadan daha iyiydi. İkisinin de sitelerinden neler sunduğuna bakılabilir. Ekran kartı konusunda sapphire diğerlerinden daha köklü bir marka çok reklam yapmıyor veya bir tık ucuz diye kötü diye düşünmeyin derim. 2012 de aldığım sapphire kart hala hiç sorunsuz çalışıyor kardeşimin bilgisayarında.

sireno52

Asistan
Reaksiyon puanı
65
Darboğaz derken ne gibi bir darboğaz aciklarmisin gönül isterki Nvidia 2080 ti veya süper alayım ama gel gör ki o kadar yüksekten ucamiyorum :) Asus ekran kartını bende çok beğendim birkaç hafta evvel 4350 kusurlerdey di bir anda dün bir baktim 4700 olmuş bu günde 4850 olmuş sırf bu yuz den asustan vaz geçtim o kadar parayı ona vereceğime gider 2070 alırım ama okadar para veremem illerinde ne olur bilemem şu anlık sephhira almayı düşünüyorum tabi şu darboğazı acıklarsan :)

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Asus a biraz tedirgin bakmam da bir kez sapphire değil de asus almıştım bir ay sonra bozulmuştu iade edip Sapphire almıştım belki ondan da olabilir ama genelde arızalar hakkında birşeyler okuduğumda oralardan gelen genel bir yaklaşım da var. Misal en son tuf larda ki sıcaklık problemi :s bu tür şeyler ister istemez bir genelleme oluşturuyor yıllar içerisinde.

Darboğaz derken ne gibi bir darboğaz aciklarmisin gönül isterki Nvidia 2080 ti veya süper alayım ama gel gör ki o kadar yüksekten ucamiyorum :) Asus ekran kartını bende çok beğendim birkaç hafta evvel 4350 kusurlerdey di bir anda dün bir baktim 4700 olmuş bu günde 4850 olmuş sırf bu yuz den asustan vaz geçtim o kadar parayı ona vereceğime gider 2070 alırım ama okadar para veremem illerinde ne olur bilemem şu anlık sephhira almayı düşünüyorum tabi şu darboğazı acıklarsan :)
Işlemciden dolayı ekran kartından tam performans alamazsın demek eğer 1080p ekranın varsa o sistemle ekran kartını tam verimli kullanamazsın fazla gelir yani. Yüzde 80 falan civarı kullanır diye tahmin ediyorum

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
5700xt 1080p de %15 kadar darboğaz yapar

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Ancak oyun ayarlarında msaa yi falan 4x, 8x açarsan kullanır tam kapasitesini.

sireno52

Asistan
Reaksiyon puanı
65
Dereyi geçene kadar dayı derim ozaman :) illeride orta sınıf AMD anakart işlemci alırım t şimdilik beni idare ederim etmezmi bu 1080p ne oluyor çözünürlük ayarımı? Şu an ki bilgisayarın monitörün laptoopu bağladım :) ekran kartı alana dek idare etmek için oyuuzde oyun cozunurluk ayar 1920x1080 di yanlış hatırlamıyorsam

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Amd tarafında en son tercih edeceğim marka asus olur bu benim şahsi düşüncem tabi ki herkes kendi bilir. Rog strix asusun kalitesiyle one çıkan ürünü kötüdür demiyorum. Şuan saatler süren detaylı markalar arası kıyaslama yapamayacam 5700xt için ama 5500xt alırken yapmıştım sapphire in artıları çok fazla herhangi başka bir markadan daha iyiydi. İkisinin de sitelerinden neler sunduğuna bakılabilir. Ekran kartı konusunda sapphire diğerlerinden daha köklü bir marka çok reklam yapmıyor veya bir tık ucuz diye kötü diye düşünmeyin derim. 2012 de aldığım sapphire kart hala hiç sorunsuz çalışıyor kardeşimin bilgisayarında.
ROG Strix, Nitro+, Msi Gaming X.

Türkiyede satılan 5700 xt üst seviye 3 rakip olarak düşünebiliriz. ROG strix o kadar sorunlu bir karttı ki Asus bir süre iade kabul etmedikten sonra kasayı yenilediler. Hala eski kasa ROG Strixler piyasada mıdır alınca yenisi mi eskisi mi gelir bilinmez. Dikkat etmek gerekir.

MSI Gaming X ise bir çok testte ortalama üstü kalıyor. Dolayısıyla verdiğiniz paranın karşılığını alamıyorsunuz bir noktada.

Nitro+ ise tasarım, dizayn ve stabilite açısından bu 2 üründen çok çok önde. Aynı zamanda 5700 xtler arasında tartışmasız soğutması en önde olan modeldir.

Bunun yanında 5700xtler arasında çok da tercih edilmeyen Gigabyte Gaming OC modeli de çok çok iyi bir modeldir bunu da tavsiye edebilirim.

Son düzenleme:

sireno52

Asistan
Reaksiyon puanı
65
Şimdi araştırırken benim anakartim PCIe 4.0 desteğinin olmadığını öğrendim bu anakart bu rx5700xt ekran kartını calistirirmi bilgisi olan varmi

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Dereyi geçene kadar dayı derim ozaman :) illeride orta sınıf AMD anakart işlemci alırım t şimdilik beni idare ederim etmezmi bu 1080p ne oluyor çözünürlük ayarımı? Şu an ki bilgisayarın monitörün laptoopu bağladım :) ekran kartı alana dek idare etmek için oyuuzde oyun cozunurluk ayar 1920x1080 di yanlış hatırlamıyorsam
Evet monitörün çözünürlüğü. İlerde sistemi geliştirmeyi düşünüyorsanız ya da 2k ekran alırım derseniz mantıklı tabiki. Ama bu parçalarla götürürüm derseniz 5600xt alıp kalan parayı cebe atmak da mantıklı. Çünkü aşağı yukarı her oyunda işlemci zayıf kaldığı için 5600xt = 5700xt durumu olacak tabi burda msaa, ssaa gibi ayarları dahil etmiyorum. Şunu da belirteyim 2k için 5700xt giriş seviyesinde kalır.
Durumu toparlarsak 5700xt alırsınız msaa gibi ayar olan oyunlarda 4x, 8x değer verip daha kaliteli görüntüyle oynarsınız bir kaybınız olmaz ama bu ayarlar yoksa tam verim alamadan oynarsınız işlemcinin gücü yettiği kadar yani. İlerde de sistem işlemci + Anakart güncellemesi yapabilirsiniz mantıksiz değil yani.

HalukSonmez

Müdavim
Reaksiyon puanı
747
Ekran kartı çalışacaktır fakat %20 darboğaz cidden çok fazla, daha düşük kartlara yönelmenizi tavsiye edeceğim tekrardan.

Ekli dosyalar

• bootleneck.png
    bootleneck.png
    75.5 KB · Görüntüleme: 125

HalukSonmez

Müdavim
Reaksiyon puanı
747
Maximum 5600xt öneririm ama o da %12 civarı bir darboğaz yapıyor 1080p'de. Minimum da 1660Super bakılabilir.

Heilung

Asistan
Reaksiyon puanı
148
1080p çöznürlükte oyun oynayacaksan bu işlemci darboğaz yapar ama eğer bu çözünürlüğün üzerine çıkacaksan o zaman işlemciden önce ekran kartı sınırlarına dayanmaya başlayacaktır, yani bottleneck %7-8 lere kadar düşecektir, ayrıca 2. elde 3500 liraya rtx 2070 bulabilirsin, ve hatta 4500 liraya 2080 satılıyor

sireno52

Asistan
Reaksiyon puanı
65
2.elin güvenirliği muamma zira oc veya bitcoin sevdalılarınin tamamen duygusal nedense dolayı hor kullan madiklarini nereden bileceğim ?