Güç ışığı yanıyor ama ekran gelmiyor.

Bu konuyu okuyanlar

BeratYilmazz245

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Laptop kullanıcısıyım 2 yıldır Asus x542ur dizüstü modelini kullanıyorum. En son 6 ay önce termal macun ve iç temizliğini yapmıştım. Aktif şekilde oyun oynadığım için tozlar birikmişti. 2 hafta önce bilgisayarı tekrardan temizledim Termal macunu yeniledim ve bütün vidaları sıkıp kapağı kapattıktan sonra bilgisayarı açtığımda çok garip bişey oldu. Bilgisayarın güç tuşuna bastım ve Fan eskisinden daha hızlı çalışıyor ve ses yapıyor. Ekran gelmedi 1 2 dk bekledikten sonra güç ışığı yanıp sönmeye başladı. Kapattım bilgisayarı tekrar açtım güç ışığı yanıyor, batarya ışığı yanıp sönüyor, hdd ışığı yanmıyordu ve uçak modu ışığı hızlı bir şekilde yanıp sönüyordu. Ve ekran hiç gelmiyor hafif bir siyah ışık var ama ekran hiç yok. Ram slotundan kaynaklı diye başka yuvaya taktım ramı hala aynı oluyordu. Başka Ram taktım 2 slota da hala aynı sorun. Sizce ne olmuş olabilir?

Bilgisayar özellikleri :
8 GB Ram (diğer Ram 4 GB ama o slotta takılı değil.)
Nvidia 930 mx 2 gb ekran kartı
İ5 7200u 2.6 ghz
Windows 10 home single language
X542UR model anakart.

MertTT9

Asistan
Reaksiyon puanı
101
Harddisk kablosunu kontrol eder misiniz? Temassızlık vs. olmuş olabilir hdd ışığı yanmıyor diyorsunuz. Ha bir de, bios'a girebiliyor musunuz? Giriyorsa herşey gözüküyor mu?

BeratYilmazz245

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Harddisk kablosunu kontrol eder misiniz? Temassızlık vs. olmuş olabilir hdd ışığı yanmıyor diyorsunuz. Ha bir de, bios'a girebiliyor musunuz? Giriyorsa herşey gözüküyor mu?
Dediğim gibi ekran hiç gelmiyor biosa erişimim yok. Hdd den kaynaklı olsa sizce bilgisayar açılıp non disk veya bir uyarı vermez miydi?

MertTT9

Asistan
Reaksiyon puanı
101
Ek olarak ısı borularını doğru oturttuğunuzdan emin misiniz? Fan çok hızlı çalışıyor demişsiniz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Evet no hdd gibi bir şey söylemesi lazım. Ekran kartı sorunu olabilir ama o ışıkların başka bir anlamı olması lazım. Anakart zarar vermediniz umarım.

Zxcvbm

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Ekran kabloları tam yerine oturmamıştır, pinlere yerli yerine takılmamıştır bunlar olabilir ama bağlantı düzgün ise ekran kartı ölmüştür

BeratYilmazz245

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Ek olarak ısı borularını doğru oturttuğunuzdan emin misiniz? Fan çok hızlı çalışıyor demişsiniz.

Evet no hdd gibi bir şey söylemesi lazım. Ekran kartı sorunu olabilir ama o ışıkların başka bir anlamı olması lazım. Anakart zarar vermediniz umarım.
Hayır anakarta zarar vermedim.

MertTT9

Asistan
Reaksiyon puanı
101
Söküp taktığınız şeyleri yeniden söküp takabilirsiniz sorunun ne olduğunu bilmiyorsanız. Kırık vs. Var ise servise ya da bir uzmana götürürseniz daha iyi olur.

BeratYilmazz245

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Ekran kabloları tam yerine oturmamıştır, pinlere yerli yerine takılmamıştır bunlar olabilir ama bağlantı düzgün ise ekran kartı ölmüştür
Bilgisayarı açtığımda hafif bir ışık beliriyor. Ekran kablosunu tam oturttum.

Söküp taktığınız şeyleri yeniden söküp takabilirsiniz sorunun ne olduğunu bilmiyorsanız. Kırık vs. Var ise servise ya da bir uzmana götürürseniz daha iyi olur.
Yarın bir arkadaşıma götürücem uzmana o da kontrol edicek sorun ne diye. Bütün parçaları en az 20 kez çıkarıp takmışımdır hocam. Teşekkürler vaktin için.

MertTT9

Asistan
Reaksiyon puanı
101
Tamam o zaman ekran kartını da eledik. Bios'a giremiyorsanız anakart ya da işlemci sorunu olabilir.

Mesajlarım biraz geç gidiyor internet yüzünden kusura bakmayın :) Statik elektrik anakartı etkilemiş olabilir mi?

BeratYilmazz245

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Tamam o zaman ekran kartını da eledik. Bios'a giremiyorsanız anakart ya da işlemci sorunu olabilir.
Ram slotundan kaynaklı olamaz mı?

Mesajlarım biraz geç gidiyor internet yüzünden kusura bakmayın :) Statik elektrik anakartı etkilemiş olabilir mi?
Sıkıntı yok hocam. İmkansız statik elektriğin etkilemesi. Bütün elektriği boşalttım anakartta öyle işlem yaptım.

MertTT9

Asistan
Reaksiyon puanı
101
Olabilir ram slotu yamulmuş olabilir çıkarırken ama 2 sinin de yamulması biraz zor gibi :D Yamukluk gözüküyor mu?

Zxcvbm

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Bilgisayarı açtığımda hafif bir ışık beliriyor. Ekran kablosunu tam oturttum.

Yarın bir arkadaşıma götürücem uzmana o da kontrol edicek sorun ne diye. Bütün parçaları en az 20 kez çıkarıp takmışımdır hocam. Teşekkürler vaktin için.
Ekran kartı yanmış, benim başıma gelmişti, youtubeda bilgisayarda video izlerken, birden ekran kapandı, açtığımda sadece ışıkları yanıp ekran tepki vermezdi. Her yerini temizledim, termal macunlarını yeniledim düzelmedi en son garantiye gönderdim, ekran kartı yanmış dediler

MertTT9

Asistan
Reaksiyon puanı
101
Ekran kartı yanmış, benim başıma gelmişti, youtubeda bilgisayarda video izlerken, birden ekran kapandı, açtığımda sadece ışıkları yanıp ekran tepki vermezdi. Her yerini temizledim, termal macunlarını yeniledim düzelmedi en son garantiye gönderdim, ekran kartı yanmış dediler
Peki yanıp sönen ışıklara ne demeli? Her bsod aynı olmadığı gibi her aynı sorunun sebebi de aynı olmuyor malesef :(

BeratYilmazz245

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Dahili ekran kartı taktım hala açılmadı onu yazmayı unutmuşum. Sorun ekran kartından değil.

Zxcvbm

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Dahili ekran kartı taktım hala açılmadı onu yazmayı unutmuşum. Sorun ekran kartından değil.
Ekran kartınız on board ise dahili ekran kartı taksanızda zaten çalışmaz. Vga ya da hdmı çıkışınız var ise o çıkışları başka yere bağlayınız

MertTT9

Asistan
Reaksiyon puanı
101
Şu an galiba slotlara bakıyorsun bekliyorum sonucu :D

BeratYilmazz245

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Ekran kartınız on board ise dahili ekran kartı taksanızda zaten çalışmaz. Vga ya da hdmı çıkışınız var ise o çıkışları başka yere bağlayınız
Hocam lütfen anakart modelini inceleyip veya onboard ekran kartını devre dışı bırakıp dahili ekran kartını önceden taktığımı anlasanız diyorum. 930 mx ile oyun oynanmaz ki bu bilgisayar da. Mecburen dahili ekran kartı lazımdı. Önceden de çalışıyordu.

Şu an galiba slotlara bakıyorsun bekliyorum sonucu :D
Hocam slotlarda yamulma görmüyorum telefonun kamerası ile de baktım yamulma görmedim

MertTT9

Asistan
Reaksiyon puanı
101
Hocam lütfen anakart modelini inceleyip veya onboard ekran kartını devre dışı bırakıp dahili ekran kartını önceden taktığımı anlasanız diyorum. 930 mx ile oyun oynanmaz ki bu bilgisayar da. Mecburen dahili ekran kartı lazımdı. Önceden de çalışıyordu.

Hocam slotlarda yamulma görmüyorum telefonun kamerası ile de baktım yamulma görmedim
Ram'i de eledik o zaman. Bakalım bulucaz sorunu ;D Ben de ekran kartı driverini güncelleştirmeye başladım :)

BeratYilmazz245

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Yapma be. Desene gitti bilgisayar ?. Elimdeki anakartın bedeli 2500 TL ?

Zxcvbm

Asistan
Reaksiyon puanı
140

Bozuk olan ekran kartını bilgisayarda bırakırsanız takılı halde devreye girmez harici. Bilgisayarda ki ekran kartını söküp harici ekran kartını bağlayın. Sizin yaptığınız işlemden anca böyle sonuç alırsınız yoksa tam net bilgiye ulaşamazsınız. Harici taktığınız ekran kartını ana ekran kartı yapın, bilgisayar yine tepki vermiyor ise flexleri kırmışsınızdır

?????????

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,016
Laptop kullanıcısıyım 2 yıldır Asus x542ur dizüstü modelini kullanıyorum. En son 6 ay önce termal macun ve iç temizliğini yapmıştım. Aktif şekilde oyun oynadığım için tozlar birikmişti. 2 hafta önce bilgisayarı tekrardan temizledim Termal macunu yeniledim ve bütün vidaları sıkıp kapağı kapattıktan sonra bilgisayarı açtığımda çok garip bişey oldu. Bilgisayarın güç tuşuna bastım ve Fan eskisinden daha hızlı çalışıyor ve ses yapıyor. Ekran gelmedi 1 2 dk bekledikten sonra güç ışığı yanıp sönmeye başladı. Kapattım bilgisayarı tekrar açtım güç ışığı yanıyor, batarya ışığı yanıp sönüyor, hdd ışığı yanmıyordu ve uçak modu ışığı hızlı bir şekilde yanıp sönüyordu. Ve ekran hiç gelmiyor hafif bir siyah ışık var ama ekran hiç yok. Ram slotundan kaynaklı diye başka yuvaya taktım ramı hala aynı oluyordu. Başka Ram taktım 2 slota da hala aynı sorun. Sizce ne olmuş olabilir?

Bilgisayar özellikleri :
8 GB Ram (diğer Ram 4 GB ama o slotta takılı değil.)
Nvidia 930 mx 2 gb ekran kartı
İ5 7200u 2.6 ghz
Windows 10 home single language
X542UR model anakart.
ramları sılgı ıle sılın sarı yerlerı sadece cipleri deil ekran kartının sarı yerını silin

Diz üstü bilgisayar almanın zararları ?. Çoğu arkadaşım dedi ama inanmadım hem rahattım hem de eğlenceliydi ama gitti işte rahmetli oldu galiba.
hayır ole dusunme ! benım ram cıkmıs gorunut yoktu garantı olsun die ramları sarı yerlerı sıldım cıplerı sılme sakın ben sılmedım oraları sonra goruntu geldi sıkıntı yok