Optik ve Lazer mouse arasındaki farklar ve Dpi nedir? [Mouse]

Bu konuyu okuyanlar

acabuco4

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Arkadaşlar optik mouse ile lazer mouse arasındaki farklar tam olarak ne oluyor ve ayrıca bu dpi olayı denetim masasındaki fare ayarlarını yapıyoruzya ordaki hız ayarına dpi mi deniyor,galiba yeni mouselarda tek fark denetim masasına girip ayarlamıyoruzda daha çabuk ve pratik olarak mouseun yanlarına eklenmiş özel tuşlarla ayarlanıyor,bu ayarladığımız hıza dpi deniyor galiba? dpi yi doğrumu anlamışım?

Ayrıca oyun oynamak için fazla pahalıya kaçmadan bir mouse almayı düşünüyorum sizce bu mouse nasıl?http://www.mavibilgisayar.com/ud/1922 eğer alıp kullanan varsa yorum yapabilirmi,yada bu fiyata veya daha ucuz bir fiyata bundan daha güzel olduğunu düşündüğünüz bir mouse varmı?varsa model ve markası nedir. Çok uzadı galiba :)
Ve sizce lazar mouse mu daha iyidir optikmi?

Yardımcı olucak arkadaşlara şimdiden teşekkürler

altug14

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Lazer mouse'lar daha iyi oluyor.Camda falan calısır optiklerde sorun oluyor.

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
optik mouse her yüzeyde düzgün çalışmaz ama laser mouse her yüzeyde çok rahat ve sorunsuz çalışır. mesela optik mouse u halı veya cam üzerinde kullanamazken laser mouse u rahatlıkla kullanırsınız...

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
evet optik mouse ışığı yansıtan yüzeylerde kafayı yiyor :) bu lazeri de ilk defa duydum ama hmm iyiymiş

0ReiS0

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
90
Mause istiyorsan alsana kardeşim %100 ömür boyu garanti veriyorum sana kendi garantisi 3 yıldır zaten fiyatı 40 milyon falandır ve tek olarak satılmıyor set olarak satılıyor buyur burdan baka bilirsin optik istediğin yerde kullana bilirsin klavyeyi yıkaya bilirsin
243.jpg

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
1.arkadaşım optik mauseyi her yüseyde kullanamassın sadece pad üzerinde düzgün çalışır ama lazerliyi saçında bile çalıştırabilirsin.
2. Dpi da farenin çözünürlüğüdür yani farenin hassaslığı 800 dpı fareyi bir yüzeyde 1 cm oynatırsın ekranda 2cm uzar faren , 2500 dpı fareyi 1 cm oynatırsan yaklaşık 9 cm oynar ekranda
3.klasik bir farenin dpı ayarı olmaz olsa bile denetim masasında olmaz yanlarındaki tuşlarda olur vs
4.fare işine gelince benimde yeni aldığım ve memnun kaldığım microsoft 3000 var dpi sı düşük olsada oyunlarda çok beğendiim fare var işte link : http://www.microsoft.com/turkiye/donanim/klavyevefare/productdetails.aspx?pid=070
(ayrıca arkadaşlar yanlışım varsa düzeltin)

keanureeves

Asistan
Reaksiyon puanı
1
1.arkadaşım optik mauseyi her yüseyde kullanamassın sadece pad üzerinde düzgün çalışır ama lazerliyi saçında bile çalıştırabilirsin.
2. Dpi da farenin çözünürlüğüdür yani farenin hassaslığı 800 dpı fareyi bir yüzeyde 1 cm oynatırsın ekranda 2cm uzar faren , 2500 dpı fareyi 1 cm oynatırsan yaklaşık 9 cm oynar ekranda
3.klasik bir farenin dpı ayarı olmaz olsa bile denetim masasında olmaz yanlarındaki tuşlarda olur vs
4.fare işine gelince benimde yeni aldığım ve memnun kaldığım microsoft 3000 var dpi sı düşük olsada oyunlarda çok beğendiim fare var işte link : http://www.microsoft.com/turkiye/donanim/klavyevefare/productdetails.aspx?pid=070

Arkadasın önerdigi mouse yi kullanıyorum cok iyi mouse öneririm ergonomisi cok güzel 3 ay da pil ömrü var

acabuco4

Müdavim
Reaksiyon puanı
23

yaw şimdi bu dpi yi son seviye kullanmak dahamı iyi oyunlarda? pro oyuncular galiba hem maus un dpi yi son seviye yapıyormuş,hemde oyundaki mouse sensivity ayarını son seviye yapıp oynuyorlarmış? öle yapınca ne fark ediyor :D acayip bir durum

Arkadasın önerdigi mouse yi kullanıyorum cok iyi mouse öneririm ergonomisi cok güzel 3 ay da pil ömrü var

o arkadaşın önerdiği mouse kablosuz,ben oyun oynuyacağım için kablolu mouse alıcam,kablosuz mouseların hassasiyeti daha kötü,ayrıca arkadaşın önerdiği mausun fiyatıda 47,53 ytl güzelmiş :)

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
kablosuz mouseların hassasiyeti daha kötü bu şekilde çok yanlış düşünüyosun bak senin için farenin resminide koydum ;)

acabuco4

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
kablosuz mouseların hassasiyeti daha kötü bu şekilde çok yanlış düşünüyosun bak senin için farenin resminide koydum ;)
farenin görüntüsüyle hassasiyetinin ne alakası olabilirki? kablosuz ürünlerde yaptığın hareketler daha geç algılanıyor

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
farenin görüntüsüyle hassasiyetinin ne alakası olabilirki? kablosuz ürünlerde yaptığın hareketler daha geç algılanıyor
hayır bn görüntüsünü sana gösterip önermek için koydum ayrıca benim yazdığım koyu yazıyı sen yukarda yazmıştın bilgilendirmek için yaptım bn ;) hakaret yok yani

keanureeves

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Eger alacaksan biraz paraya kıyıp lazer mouse al derim logitech ve microsoft urunleri bu konu da cok kaliteli

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Merhaba Arkadaşlar,

Ciddi birkaç yanlış anlamayı düzeltmek isterim.

1- Lazer veya LED aydınlatmalı her fare optik faredir. Sonuçta alıcı bir göz var ve bu göz (kamera da diyebiliriz) sürekli gelen ışıkla yüzeyi tarıyor.

2- LED aydınlatma, görünen ışıma spektrumundaki ışığın yansıması ve bu şekilde taranması esasına dayanır. Lazer pek görünmez, ama yansıyan ışığı (gözümüz görmese bile) optik alıcı okur.

3- Lazer teknolojisi aydınlatma sistemi (yani lazer) LED'e göre daha iyidir. Ama fanteastik yüzeylerde (cam veya ayna) genellikle doğru düzgün çalışmaz. Hatta Microsoft'un "Lazere elveda" diyerek çıkarttığı Blue Track bile bunu yapamıyor (ama anlamsız yüzeylerde daha iyi çalışıyor, ama bildiğiniz mavi bir LED kullanıyor. Olayı alıcısında).

Güzel günler dilerim.

tuskilidi

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
ben de lazer kullanıyorum ama kullanım nedenim tamamen optik farelerdeki ışığın karanlıkta rahatsız etmesi. en azından ben rahatsız oluyorum o ışıktan.

acabuco4

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
hayır bn görüntüsünü sana gösterip önermek için koydum ayrıca benim yazdığım koyu yazıyı sen yukarda yazmıştın bilgilendirmek için yaptım bn ;) hakaret yok yani
zaten o yazıyı benim yazdığımın farkındayım :) Sen hassasiyet i konusunda yanlış düşünüyorsun demişsin,ama gerçekten kablolu ve kablosuz mouselar arasında hassasiyet farkı var bunu sende deniyebilirsin.Ayrıca kablolu bir mouse u 2,3 sene kullanabilirken,kablosuz bir mouse u 2,3 ay gibi çok kısa sürelerde bozulabiliyor.

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
zaten o yazıyı benim yazdığımın farkındayım :) Sen hassasiyet i konusunda yanlış düşünüyorsun demişsin,ama gerçekten kablolu ve kablosuz mouselar arasında hassasiyet farkı var bunu sende deniyebilirsin.Ayrıca kablolu bir mouse u 2,3 sene kullanabilirken,kablosuz bir mouse u 2,3 ay gibi çok kısa sürelerde bozulabiliyor.
Belirtmek isterimki bn bundan 2 yıl önce bir toplu mause almıştım yalnız 2 yıl idare etti geçen 9 günlük bayram tatilinde o yukarda gösterdiğim optik kablozuz mauseyi aldım bakalım dediğin gibi az mı dayanacak (günde yaklaşık 9-10 saat kullanılan bir pc de)
iyi günler dilerim :devil::)

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
yakın bir zamanda bozulan bir laser mouse'um var ve çok memnundum yine alacağım o yüzden. lazer ile ilgili olan berkin bozdoğanın yorumuna pek katılamayacağım çünkü cam (hatta altı boş bir cam yerden yarım metre yüksekte)da mükkemmel derecede güzel çalışıyor hatta ayna ve monitör (hem crt hem de lcd monitör) üzerinde bile denedim çok güzle sonuçlar vermekte. laser mouse almayı düşünüyorsanız logitech'i rahatlıkla tavsiye edebilirim...