Pc acılmıyor yardım!!!

Bu konuyu okuyanlar

B_a_T_u

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
:helpsmilie:arkadaslar pc ye kardesim flash takmıs yeniden baslatmıs ve pc donmus pc donduktan sonra bios ekranında kalmıs ben gectim pc basında bios resetlerim düzelir sandım bir kere calıstı sonra calısmadı aynen bios ekranında kaldı ne biosa giriyor ne de ileri gidiyor (yani pc yi calıstırmıyor) eger benim yapabilecegim bir sey varsa aklınıza gelen yardım ederseniz sevinirim // bios piline kadar degistirdim :S (ek acıklama yapim dedim :) )

0ReiS0

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
90
sistem çökmüş olabilir diye düşünüyorum.

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Servise götür bence.

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
Bios yüklenmiyor sanırm yüklenseydi biosa girebilirdin.. İşletim sistemi ile alakalı değil sanırm. Direk bios ile alakalı birşey.. Yapacağın iş biosu tekrar yazman yada yazdırman. Bios entegresini (eeprom) çıkart aynı biosa sahip bir arkdaşınından senin bios dosyasını internetten indirin.Sonra o pciyi dosta açın ve bioslarınızı değiştirin.Sonrada yazılımı kullanarak kendi biosunu tekrar yükle.. Tehlikeli iştir bu, hiç fikrin yoksa bir teknik servisçiye götür. Onlarda ya benim dediğim işlemi yaparlar yada eeprom okuyucuları vardır bir şekilde halledilir..

Kolay gelsin

maske500

Doçent
Reaksiyon puanı
0
ya sende napmışsın ilginç valla.alah yardımcın olsun. :)

B_a_T_u

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaslar pc acıldı ama iman gücü ile acık basında bir saat falan bekledim ve kendiliginden acıldı ama eskisinden gec acılıyor ve kafasına gore takılıyor pc bios yazdırma isini hiç yapmadım accılmasa idi goturecektim servise ama acıldı baska bir fikriniz varmı simdiden her sey icin cok tsk ederim

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
Eline sağlam bir xp cdsi al ve formatı bas.. Bilgisayar açıldıysa biosla alakası kalmadı.Kim bilir belki bios yedeğini yükledi..
Önemli verilerin varsa onu salt ms-dos kipinde yedeklemen iyi olabilir.Yada hddni söküp arkadaşının bilgisayarına kopyala önemli verilerini..

Sonra bilgisayarına format atarak windows kur. Eğer virus girmişse büyük ihtimal D ye de sıçramıştır.(tabii D sürücüsü varsa) Sen C ye windows kurduğunda o virus tekrar D den sıçrar.O yüzden tüm partitionlara format atmanda fayda var..

Önemli: Bu yazdığım şeyler sistemde virus olduğu varsayılarak yazılmıştır

4ReacTiv

Doçent
Reaksiyon puanı
5
1. Pc ye bağlı usb vs. aygıtları çıkar öyle dene
2. Eğer olmaz ise Pc nin güç kablosunu çek bir kaç saat bekle tekrar dene
3. Eğer gene olmaz ise DVD yada CD-RW ı çıkart öyle dene

3. Seçenekde sorun düzelirse büyük ihtimal ile DVD-RW ın bozulmuştur.Arkadaşının pc sinde dene düzgün çalışıyorsa sende olan kabloyu dene.Hangisinde problemi veriyorsa değiştirirsin.

Eğer garantisi duruyorsa pc nin, direk ver garantiye hiç uğraşma...

yarışçı

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
1. Pc ye bağlı usb vs. aygıtları çıkar öyle dene
ben de bunu diyecektim

B_a_T_u

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ertan sagolda sanmıyorum orada sistemin devreye girecegini hem virüs olsa desem ki harddiski yakmıs hiç acılmazdı arpası az gelmis at gibi yavas yavas gidiyor işlemci olabilir mi diye düsünüyorum :S inş. dediginiz gibi dvd romda dır problem de halledebilirim yok sa isim cok zor :):):) her sey icin sagolun beyler Thanks...

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
İşlemcide bir sorun olsa bilgisayarını öyle açabileceğini mi sanıyorsun? :)
En iyi ihtimalle sürekli reset atar,korkma donanımsal birşey olduğunu sanmıyorum..

Arkadaşar usblerden bahsetmişler ama sen o diski zaten çıkartmışsın.. Şöyle birşey yapabilirsin.Sistemin yükünü biraz hafiflet.Bunun için biosa girip usbleri kapatabilirsin.Ses kartını,ethernet kartını v.s. disable yapıp sistemini açmayı dene bi.. onboard ise dediğimi yapabilirsin.Takılabilir birşeyse sökebilirsin, dvd-rom, usblrdeki cihazlar v.s.. belki bi çakışma da olmuş olabilir. Deneme yanılmayla bulabilirsin..

Virus kısmına gelince, mbr denilen ön yükleme bölümü vardır hdd nin.Oraya girdiğinde zaten sistemle birlikte kendini yükler..

pirireis_90

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşım flaş belleği pc açılırken takma tabiki de açılmaz. Bios un açılmasıda flaş belleği tanıyamdığı için yani pc açıldıktan sonra flaş belleği tak
eğer yine açılmaz ise bios a reset atman gerekiyor yani anakartın üzerindeki pili çıkart 15 saniye bekle sonra yerine tak ama şuna dikkat et pc şiften çıkmış olsun

şu da aklınızda bulunsun bazı flaş bellekler pc açılırken tanımıyor telaşa kapılmayın flaş belleği çıkart sonra pc yi tekrar çalıştır bu kadar

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Arkadaşım bilgisayarın kendisini korumaya almış...
Biosda idi sorun... sen pili değiştirdim demişsin pili değiştirmek sorun çözmüyor...
Pili çıkaracaksın ve uzunca bir müddet bilgisayarı açmayacaksın ondan sonra bios pilini tekrar takıp bilgisayarı açtığında bilgisayarın açılır... ancak sana şunu önereyim madem bilgisayarın açıldı verilerini yedekle güzel bir format at sonra da bios güncellemsi yap... bilgisayarın bir kendini toplasın...
Benim de başıma gelmişti ben de bios pilini çıkardıktan sonra 1 saat bekledim ondan sonra pili takıp yeniden bilgisayarı açabildim... dediğin gibi biosa bile gelmeden bilgisayar donuyordu...
Bu arada benim o bios pilini çıkarıp bekleme olayım da epey arkadaşlar arasında komediye dönmüştü :D
bilgisayarı sökmüşüm pili çıkarmak için ekran kartı nı hard diskin kablolarını falan sökmüşüm odanın her yeri bilgisayar parçası dolmuş ve ben başında hiç bir şey yapmadan masum masum oturuyorum :D

Anthony

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bios pilini çıkarmak bios'u resetlemek için yetmez. Pili çıkardıktan sonra pilin çok yakınlarında ufacık bi çip gibi bişi olucak onu çıkart 15-20 saniye bekletmen yeterli olucaktır. Bir diğer yol (bunu denemedim) pili çıkardıktan sonra pil yuvasındaki + ve - kutupları kısa devre et.

Geç açılması derken dostan windows'a geçişte mi yoksa windows'a geçtikten sonraki açılışta mı 2. seçenek ise; yerinde olsam biosu resetlemek yerine önce msconfig'den başlangıçta başlayan programların listesine bakardım herhangi bi gariplik var mı diye. Garip bulduğun .exe dosyalarınıda google amcaya yaz virüsse anlarsın zaten. Böyle abidik kubidik virüsleri AV'lerin silemediği oluyo google'da .exe adına bakarken silicisinide bulabilirsin sorun buysa tabi. Şimdilik aklıma gelenler bunlar sana kolay gelsin.

acabuco

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bence sen pc ni daha beter bozmadan,bi pc ciye götür :)

B_a_T_u

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaslar allah razı olsuhn güzel yorumlar yapılmıs ugrasmanız yeter sagolun sorun cozuldu taktıgım donanımlarda imis klavye yi degistirince sorun cozuldu :) klavyeyi tanımakta zorlanıyormus :) cok güzel yorunlar gelmis hepsi enteresan yine de sagolun klavyenize saglık :D

sinanyc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
ertan sagolda sanmıyorum orada sistemin devreye girecegini hem virüs olsa desem ki harddiski yakmıs hiç acılmazdı arpası az gelmis at gibi yavas yavas gidiyor işlemci olabilir mi diye düsünüyorum :S inş. dediginiz gibi dvd romda dır problem de halledebilirim yok sa isim cok zor :):):) her sey icin sagolun beyler Thanks...

selam batu benim pc de aynı sorunla karşı karşıyayım takılan usb bellekler bazen direkt olarak hdd. nin canına okuyormuş içindeki programı atmak için bende usb yi çıkardım biraz bekledim ve net cafe den bord la ilgi bios ayarlarını aldım ve başka bi hdd. ile açıp kontrol ettim temizdi sadece boot ayarları default olmuş düzelttim sonra kendi hdd. mi taktım ve arkadaşlarımın dediği gibi temiz bir format attım düzeldi yalnız dün hdd. yandı yani tık tık tık diyor seninde başına gelmeden hdd. ni acil değiştir kitlenme ondan kaynaklanıyormuş ayrıca ide kablonu da değiştir eskiyse;)

selamlar saygılar

nsgnc

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
Başımdan geçen birşeyi anlatayım:

2003 yılında bir bilgisayar almıştım. İlk defa xp kuruyordum. Cd den boot ettim. Dosyaları yükledi. Devam için enter tuşuna basın dediği yerde kalıyor. enter tuşuna basamıyordum. KAsayı bilgisayarcıya götürüyorum. Orada kuruluyor eve getiriyorum aynı yerde takılıyor. Tekrar bilgisayarcıya götürüyorum yine kuruluyor. Evde tekrar problem çıkarıyor. En son denememde fareyi takmayı unutmuşum. Birde baktımki orayı geçebiliyorum. Sorunun farede olduğunu anladım. O kadar dandik bir fareymiş ki takınca klavyeyi kilitliyormuş. Aldığım yerden fareyi değiştirdim sorun kalmadı.

O bilgisayarı aldığım yerden daha dandik bir bilgisayarcı görmedim:D
Adres veriyorum(belkide çoktan kapanmıştır orası.:D): Adapazarı'nda Çark caddesinde bir pasajda:D 'Day Bilgisayar'
Not:bana radeon 9200 yerine verdiği(kazıkladığı) radeon 9000 için hâlâ kızgınım :donatello:

sortieboy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Xp tekrar kurmayı dene..Yani format atma güncelleştirme yap..:)

firariçocuk

Doçent
Reaksiyon puanı
7
arkadaşım hardik yanmışta olabilir.ram da yanmış olabilir.yada yeniden format atmak ta lazım olabilir.bu üçünden biri.

NOT:biosu resetlemeden önce bi güncelleme yapsan iyi olur.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Eline sağlam bir xp cdsi al ve formatı bas.. Bilgisayar açıldıysa biosla alakası kalmadı.Kim bilir belki bios yedeğini yükledi..
Önemli verilerin varsa onu salt ms-dos kipinde yedeklemen iyi olabilir.Yada hddni söküp arkadaşının bilgisayarına kopyala önemli verilerini..

Sonra bilgisayarına format atarak windows kur. Eğer virus girmişse büyük ihtimal D ye de sıçramıştır.(tabii D sürücüsü varsa) Sen C ye windows kurduğunda o virus tekrar D den sıçrar.O yüzden tüm partitionlara format atmanda fayda var..

Önemli: Bu yazdığım şeyler sistemde virus olduğu varsayılarak yazılmıştır
Niye xp niye vista linux varken sen kurulum yaparken c ve dyi sil yerine bir linux kur.Tavsiyeler:
pardus
ubuntu/kubuntu
suselinux
Bence iyi olur fat32 kurarsan.

ALPINEKIN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
anakartın üzeride pil var onu çıkar 3- 5 dakka bekle sonra tak
biostansa açılcaktır değilse hdd de sorun olabilir kabloları kontrol flan et =)

salih1159

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
flafh çıkar açılır da asıl benim sorunum
pc power düymesine basıyorum çalışıyor ama açılmıyor bir daha ya res yada power düymesine basınca açılmaya başlıyor.sorun ne acaba