hangi psu yu almalıyım ?

Bu konuyu okuyanlar

goktug05.06

Doçent
Reaksiyon puanı
121
a320m-k

16gb 3000mhz ram

r3 2200g

gtx960 veya rx570 sizce hangi psu yu almalıyım 2adet hdd ve 1adet ssd var.

bütçem 250-350

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961

goktug05.06

Doçent
Reaksiyon puanı
121
beyler selamlar bir karar değişikliğine gittim rx 460oem alınır mı sizce?

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Hiçbir bilgisi yok kendi sitesinde bile nasıl kaliteli oluyor?
Öncelikle FSP başlı başında oldukça kaliteli bir marka.
Detay istiyorsan şu bilgileri verebilirim;
Standart katı kapasitör yerine Japon kapasitörler kullanılmış,
(OCP, OVP, UVP, OPP ve SCP) korumalarına sahip ki bu korumalar 300 TL'lik bir güç kaynağı için gayet iyi.
12V kanalından 38A yani 456W verebiliyor, bu da ideal bir güç.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Öncelikle FSP başlı başında oldukça kaliteli bir marka.
Detay istiyorsan şu bilgileri verebilirim;
Standart katı kapasitör yerine Japon kapasitörler kullanılmış,
(OCP, OVP, UVP, OPP ve SCP) korumalarına sahip ki bu korumalar 300 TL'lik bir güç kaynağı için gayet iyi.
12V kanalından 38A yani 456W verebiliyor, bu da ideal bir güç.
O detaylar nerde yazıyor işte ? ben internette bulamıyorum ? Link atabilir misin

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Attığım linkte Japon kapasitörlerin kullanıldığı yazıyor.

Bahsettiğim (OCP, OVP, UVP, OPP ve SCP) korumalarının bulunduğu bilgisine de bu linkten ulaştım.

12V kanalından 38A yani 456W verebildiğini nereden bulduğumu hatırlamıyorum, detaylı araştırırsan bulabilirsin. Ancak bu işlerin içerisinde biraz durunca hangi güç kaynağının iyi olup olmadığını anlıyorsun zaten.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Attığım linkte Japon kapasitörlerin kullanıldığı yazıyor.

Bahsettiğim (OCP, OVP, UVP, OPP ve SCP) korumalarının bulunduğu bilgisine de bu linkten ulaştım.

12V kanalından 38A yani 456W verebildiğini nereden bulduğumu hatırlamıyorum, detaylı araştırırsan bulabilirsin. Ancak bu işlerin içerisinde biraz durunca hangi güç kaynağının iyi olup olmadığını anlıyorsun zaten.
Neden öyle diyorum biliyor musun bir markanın benzer özellik ve isimde bir sürü güç kaynağı oluyor. Bunlar da alıyor birini diğerine yapıştırıyor. Orjinal sitede ben ürünü bulamıyorum bunlar nerden bulmuş? Kutunun resmi olsa orda modeli ve ozellikleri okunsa tamam da bu şekilde bana hiç güvenilir gelmiyor :s Bu özelliklere sahip bir güç kaynağını bu fiyatta satmazlar, satsalar bile her yerde duyururlar diye tahmin ediyorum. :s bence inandırıcı değil bilmiyorum.

MrGrфn

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,290
Neden öyle diyorum biliyor musun bir markanın benzer özellik ve isimde bir sürü güç kaynağı oluyor. Bunlar da alıyor birini diğerine yapıştırıyor. Orjinal sitede ben ürünü bulamıyorum bunlar nerden bulmuş? Kutunun resmi olsa orda modeli ve ozellikleri okunsa tamam da bu şekilde bana hiç güvenilir gelmiyor :s Bu özelliklere sahip bir güç kaynağını bu fiyatta satmazlar, satsalar bile her yerde duyururlar diye tahmin ediyorum. :s bence inandırıcı değil bilmiyorum.
Anlamadığın konuda saçma yorumlar yapma bence. Bu PSU gayet güzel kaliteli bir ürün.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Bahsettiğin gibi FSP'nin resmi sitesinde bu modeli bulamıyorsun. Çünkü bunun bir sebebi var, FSP markanın tabiri caizse elit imajını bozmamak için bu tür düşük seviye güç kaynaklarını satmak için Fortron Source adındaki bir şirket ile çalışıyor. FSP AHBC serisi güç kaynaklarının bilgilerine o siteden ulaşılabiliyor.
Şimdilik attığım 500W AHBC olan modeli sitede göremedim, ancak 600W'ın bulunması da yeterlidir diye düşünüyorum.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Valla kardeşim ben görüşümü belirttim isteyen istediği gibi davransın. Ben sahsen almam sebebini de belirttim. Alan alır diyeceğim birşey yok :)

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Valla kardeşim ben görüşümü belirttim isteyen istediği gibi davransın. Ben sahsen almam sebebini de belirttim. Alan alır diyeceğim birşey yok :)
Sebep olarak sitede bulamadığını söylemiştin, ben de asıl resmi sitesini attım ve orada bulunabildiğini söyledim. Bu durumda sebep çürüdü :)
Ayrıca bu güç kaynağını en az 20-30 kişiye aldırdım, hiç biri de sorun yaşamadı. Yani bu güç kaynağı kötü olsaydı bir yerden patlak verirdi.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Arkadaşım bana bu modeli bul at resmi sitesinden o zaman bakalım güzel mi değil mi? Neyi tartışıyoruz böyle bir ürün yok daha, kullanma kılavuzu var mı? Resmi sitesinde bilgi var mı? Hiç birsey yok. Merdiven altında üretip fsp diye satmadiklarinin garantisi var mı yok? Güzel guzel söylüyorum anlamıyorsunuz. Kötü kötü konuşturmayın adamı. Aldırdığın adamlara söyle kitapçığını kutu resmini çeksinler göndersinler. Bakalım ne ozelligi var. Japon kapasitorler varmış da ocp scp ovp varmış da iki tane satıcının koyduğu resimle milleti yanlış yonlendiriyorsunuz. Alttan aldıkça haklıymış gibi konuşmaya devam ediyorsunuz.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Birazcık sinirlendin gibi, sakin ol.
Öncelikle siteyi attım, dediğim gibi FSP markanın adı zedelenmesin diye bu tür düşük seviye güç kaynaklarını bir ara firma ile satışa sunuyor. (Fortron Source)
Şu anda bu bahsettiğim sitede 500W 60-AHBC güç kaynağının sayfasında sorun var, ancak 600W 60-AHBC orada bulunuyor. Lütfen 500W niye yok acaba merdiven altımı diye yazma, belli ki sitede hata oluşmuş. (Ha 600W ha 500W, ikisi de 60-AHBC, yani sadece 12V kanalından verdikleri güç değişiyor o kadar.
Ek olarak Plug Load Solutions sitesinde de bu güç kaynağının verilerine ulaşılabiliyor. Plug Load Solutions sitesinin ne kadar köklü ve güvenilir olduğu hakkında bir bilgi vermeme gerek yok sanırım.
screenshot_2020-06-12-23-52-44-417_com-google-android-apps-docs-jpg.22821

Yani düzgün bir güç kaynağı olduğunu başka nasıl kanıtlayabilirim bilmiyorum.
Mesela kullanıcı yorumlarına bakabilirsin, YouTube'daki kutu açılımlarını inceleyebilirsin. Orada içerisinden kullanım kılavuzu çıktığı gözüküyor.
Yani bahsettiğin gibi FSP adı üzerinden üretilen merdiven altı bir güç kaynağı olsa şimdiye kadar tonlarca şikayet olurdu. Ama satılan yerlerin hepsinde bu güç kaynağı hakkında 5 üzerinden 4.5 yıldız var.

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Birazcık sinirlendin gibi, sakin ol.
Öncelikle siteyi attım, dediğim gibi FSP markanın adı zedelenmesin diye bu tür düşük seviye güç kaynaklarını bir ara firma ile satışa sunuyor. (Fortron Source)
Şu anda bu bahsettiğim sitede 500W 60-AHBC güç kaynağının sayfasında sorun var, ancak 600W 60-AHBC orada bulunuyor. Lütfen 500W niye yok acaba merdiven altımı diye yazma, belli ki sitede hata oluşmuş. (Ha 600W ha 500W, ikisi de 60-AHBC, yani sadece 12V kanalından verdikleri güç değişiyor o kadar.
Ek olarak Plug Load Solutions sitesinde de bu güç kaynağının verilerine ulaşılabiliyor. Plug Load Solutions sitesinin ne kadar köklü ve güvenilir olduğu hakkında bir bilgi vermeme gerek yok sanırım.
screenshot_2020-06-12-23-52-44-417_com-google-android-apps-docs-jpg.22821

Yani düzgün bir güç kaynağı olduğunu başka nasıl kanıtlayabilirim bilmiyorum.
Mesela kullanıcı yorumlarına bakabilirsin, YouTube'daki kutu açılımlarını inceleyebilirsin. Orada içerisinden kullanım kılavuzu çıktığı gözüküyor.
Yani bahsettiğin gibi FSP adı üzerinden üretilen merdiven altı bir güç kaynağı olsa şimdiye kadar tonlarca şikayet olurdu. Ama satılan yerlerin hepsinde bu güç kaynağı hakkında 5 üzerinden 4.5 yıldız var.
Hocam bende attığınız PSU’nun aynını kullanıyorum, şu ana kadar hiç bir sıkıntı veya problem yaşamadım, gayet memnunum. Alınabilecek en iyi F/P ürünlerden birisi. İnanmak veya anlamak istemiyorsa zorlamayın. Kendi bildiğini yapsın inandırma gibi bi zorunluluğumuz yok sonuçta :)

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Hocam bende attığınız PSU’nun aynını kullanıyorum, şu ana kadar hiç bir sıkıntı veya problem yaşamadım, gayet memnunum. Alınabilecek en iyi F/P ürünlerden birisi. İnanmak veya anlamak istemiyorsa zorlamayın. Kendi bildiğini yapsın inandırma gibi bi zorunluluğumuz yok sonuçta :)
Acaba kutudan çıkan kullanım kılavuzunu atabilir misin ? Kutudan kullanım kılavuzu çıkıyor mu diye sordu da :)

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Tamam bak bunlarla gelin canımı yeyin yani. burdan aldığımız bilgi ne? güç kaynağı 80+ plus. tamam eywallah başka bilgi var mı? aynını kullanan içinden çıkan bilgilere baksın lütfen 12V kanalından kaç watt veriyor, japon kapasitör ya da koruma devreleri ile bilgi varsa paylaşsın onu da görelim herkese bunu önerelim. Ben kullanıyorum sorun yok gibi bir dar bakış olayı çözmüyor, bu ülkenin çoğu vasıfsız güç kaynağı kullanıyor genel olarak zaten kimsede sorun olmuyor. Biz kaliteli olanı bulmaya çalışıyoruz. Hazır sistemlerin %90 ı ya da daha fazlası hiç bir özelliğii olmayan güç kaynakları ile yapılıyor, herkes sorun yaşıyacak diye bir kural mı var. Güç kayanağı özelliğini anormal durumlarda belli edecek zaten ya da ömrü daha uzun olması gibi durumlar ben kullanıyorum 2 senedir birşey olmadı gibi birşey iyi olduğunu kanıtlamaz. Benim takıldığım nokta şu tam özelliğini kesin olarak bilmediğiniz bir ürünü kaliteli diye öneriyorsunuz. Bu yanlış. Önce bir bakın emin olun sonra önerin. Bu dediklerimin nesi yanlış da bu kadar itiraz ediyorsunuz. Anlamıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bak mesela ilk attığın alışveriş sitesinde japon kapasitör diye yazmıştı ikinci attığın 600Watt version da japon kapasitör yok demek ki başka birşeyin özelliklerini yapıştırmış site bunu kabul etmek çok mu zor gururunuza mı dokunuyor anlamadım.

Son düzenleme:

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Tamam bak bunlarla gelin canımı yeyin yani. burdan aldığımız bilgi ne? güç kaynağı 80+ plus. tamam eywallah başka bilgi var mı? aynını kullanan içinden çıkan bilgilere baksın lütfen 12V kanalından kaç watt veriyor, japon kapasitör ya da koruma devreleri ile bilgi varsa paylaşsın onu da görelim herkese bunu önerelim. Ben kullanıyorum sorun yok gibi bir dar bakış olayı çözmüyor, bu ülkenin çoğu vasıfsız güç kaynağı kullanıyor genel olarak zaten kimsede sorun olmuyor. Biz kaliteli olanı bulmaya çalışıyoruz. Hazır sistemlerin %90 ı ya da daha fazlası hiç bir özelliğii olmayan güç kaynakları ile yapılıyor, herkes sorun yaşıyacak diye bir kural mı var. Güç kayanağı özelliğini anormal durumlarda belli edecek zaten ya da ömrü daha uzun olması gibi durumlar ben kullanıyorum 2 senedir birşey olmadı gibi birşey iyi olduğunu kanıtlamaz. Benim takıldığım nokta şu tam özelliğini kesin olarak bilmediğiniz bir ürünü kaliteli diye öneriyorsunuz. Bu yanlış. Önce bir bakın emin olun sonra önerin. Bu dediklerimin nesi yanlış da bu kadar itiraz ediyorsunuz. Anlamıyorum.
Dediklerin yanlış değil. Ama şimdiye kadar hiç şu şekilde şeyler gördün mü ?
FSP 500W 60-AHBC japon kapasitörler sahteymiş ya da koruma devresi yok, siteler yalan söylüyor.
Böyle diyen yok, bu güç kaynağını şimdiye kadar binlerce kişi almıştır, illaki içini açıp bakan olmuştur.
Bu arkadaşımdan istediğim fotoğraf. 12V kanalından kaç W verdiği gözüküyor.
asdasdasd.jpg

Japon kapasitör olup olmadığını da şu şekilde kontrol edebiliriz.
Bu linki atmıştım, aşağılara inince Japon kapasitör yazdığını görebiliyoruz. Satıcı mağaza Elmacık, yani Hepsiburadanın en iyi satıcılarından biri.

Aynı şekilde Elmacık satıcısının bir farklı güç kaynağı modeli de burada.
Ama bu güç kaynağının kapasitörleri hakkında herhangi bir bilgi verilmemiş. Çünkü bu güç kaynağının kapasitörleri 02680 model kapasitörler, yani Alman üretimi. Satıcı bir şeyden emin olmadığı sürece oraya yanlış bir şey yazmaz. O güç kaynağının Alman kapasitörleri içerdiğini bildiği için yazmamış, çünkü o kadar iyi olmadıklarını biliyorlar.

Bir de şöyle bir şey var. Satıcı bu özellikleri yazarken sol üste FSP'nin logosunu basmış. Yani telif hakkıdır vesairedir uğraşmak istemez, bu durumda da her şeyi doğru yazdığından emin olmak zorunda. Her şeyden emin olmasa oraya o logoyu basmaz.
FSP500-60AHBC.jpg
dddddddddddddddddddddddddddddd.png

(Resim biraz küçük, resmi açıp çift tıklarsan yakınlaştırabilirsin)

HABAR

Asistan
Reaksiyon puanı
456
Ama bu güç kaynağının kapasitörleri hakkında herhangi bir bilgi verilmemiş. Çünkü bu güç kaynağının kapasitörleri 02680 model kapasitörler, yani Alman üretimi. Satıcı bir şeyden emin olmadığı sürece oraya yanlış bir şey yazmaz. O güç kaynağının Alman kapasitörleri içerdiğini bildiği için yazmamış, çünkü o kadar iyi olmadıklarını biliyorlar.
Thermaltake Litepower serisinde de bu kapasitörlerden kullanılıyor, markasını bulamadım ama. Kapasitörün üreticisi kim, biliyor musunuz?