Hesaplarıma girilmesi nasıl olmuş olabilir?

Bu konuyu okuyanlar

süticeninek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bunlar nasıl olmuş olabilir.

Bundan yaklaşık 1 yıl önce çoğu hesabıma girildiğini fark ettim. Sadece Gmail şifresi değiştirildi onu da kurtardım.
Girilenler: Facebook, League of Legends Hesabım ve galiba mail adreslerim.
Öncelikle Yahoo mailimde çok garip mailler geliyordu. İlk fark edişim Facebook hesabımın güvenlik+giriş kısmında yabancı konumları görmemle başladı. İşin garibi giren ne şifreyi değiştirmiş ne bir şey yapmış. Belki çoktandır giriyormuş ama farkında değilimdir.
Diğer mailime bakınca Mega.nz adlı sitede şüpheli oturum maili gelmiş. Tarih 2019'un Mayıs ayı gibi. Sonra Lol hesabımın açıklama kısmına küfür yazılmış(küfür Türkçe). Tam burada artık anladım ki bir şeyler oluyor. Bazı hesaplarımı sildim. Bazılarını 2 adımlı doğrulama ile güvene aldım. Neyse 1 yıl geçti. Geçenlerde mailler ile hiçbir bağlantısı olmayan, şu an gözden düşmüş bir oyun hesabıma bile girilmiş.

Keylogger ve türevi bir şey yemiş olabilirim diye düşündüm. Ya da kolay şifreler seçtiğim için o yüzden oldu.
Ama anlamadığım şeyler var:

1- Facebook şifresi nasıl öğrenildi?
2-Yahoo hesabıma bağlı instagram hesabına(çok eskiden açtığım ve kullanmadığım)giriş yapılmış. Yani Yahoo hesabıma da girebilir. Steam hesabım ve iki-üç hesabım buna bağlıydı onlara da bir şey olmamış. Neden?
2-Eğer keylogger yemişsem neden hesaplarım çalınmadı. Sadece giriş yapılmış.
3-1.5 yıllık bir bilgisayarsız olduğum zaman varda o zamandan önce kullandığım bilgisayarda mı bir şey vardı?
4-Yanlış hatırlamıyor isem şu anki bilgisayarımda 360 Total Security vardı ve ara ara tarıyordum. Virüs gerçekten var mı?
5-Bu işlemleri gerçekleştiren aynı kişi mi yoksa farklı kişiler olabilir mi?
6-Veri sızıntısı olsa bile mailler ile alakasız hesaplarıma da girilmiş.
7-Bu bir siber suç mudur? Tespiti yapılabilir mi?

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Yeğenim derhal savcılığa müracaat et ve hesaplarının çalındığını söyle. Aksi halde senin hesabından biri başka birine küfreder, o kişi de bunu yakalar ve ekran görüntüsü ile mahkemeye giderse başın belada demektir. Savcılıkta dilekçen olursa mesele yok. Onlar bu işi hallediyor zaten. Devletin teknik imkanları ile çözüyorlar bu işi...

Benim başıma geçen yıl geldi. Facebook hesabımı ele geçiren biri bir sayfada CHP milletvekili Abdüllatif ŞENER'e çok fena saydırmış. Ağır küfürler etmiş. Benim bir şeyden haberim yok. O aralar rahatsızdım, bir iki ay kadar hiçbir şeyden haberim olmadı. Aylar sonra mahkemeden celp geldi. Coronavirüs sebebiyle mahkeme ertelendi, şimdi 22 Haziranda. Ama ne yapacağımı bilmiyorum. Çünkü o zaman bir şeyden haberim olmadığı için hiçbir şeyi ispatlama şansım da yok.

süticeninek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yeğenim derhal savcılığa müracaat et ve hesaplarının çalındığını söyle. Aksi halde senin hesabından biri başka birine küfreder, o kişi de bunu yakalar ve ekran görüntüsü ile mahkemeye giderse başın belada demektir. Savcılıkta dilekçen olursa mesele yok. Onlar bu işi hallediyor zaten. Devletin teknik imkanları ile çözüyorlar bu işi...

Benim başıma geçen yıl geldi. Facebook hesabımı ele geçiren biri bir sayfada CHP milletvekili Abdüllatif ŞENER'e çok fena saydırmış. Ağır küfürler etmiş. Benim bir şeyden haberim yok. O aralar rahatsızdım, bir iki ay kadar hiçbir şeyden haberim olmadı. Aylar sonra mahkemeden celp geldi. Coronavirüs sebebiyle mahkeme ertelendi, şimdi 22 Haziranda. Ama ne yapacağımı bilmiyorum. Çünkü o zaman bir şeyden haberim olmadığı için hiçbir şeyi ispatlama şansım da yok.
Sadece Gmail çalınmıştı onu kurtardım geriye kalanların şifreyi değiştirip güvene aldım. Pek sosyal medya kullanmıyorum zaten. Ama hesaplarıma girilmesinin sebebini anlayamadım. Bu arada geçmiş olsun umarım haklı olduğunuz tespit edilir.

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,612

Hocam Sen Mahkemeden Önce Siber Suçlara Başvur. IP Adresini Bulurlar Diye Düşünüyorum. VPN Kullandıysa Sen Kullandın Diye Düşünebilirler Ama MAC Adresi vb. Var. Onu da Değiştirdiyse Sıkıntı. Ama VPN vb. Kullanmadıysa Bulunur İspatlanır. Sen Kafanı Yorma Abi. Sonuçta Sanal Alemde Güvenlik Diye Birşey Yok. Yarın Bakarsın SDN Hesabım Hacklenir. Tabii Aynı Şey Hackerlar İçin de Geçerli. Ben Tam Hakim Değilim Ama Mutlaka Bir İz Bırakmıştır. Onu Siber Güvenlikçi Abiler Bulur Büyük İhtimalle. Profesyonel Bir Hacker da Değildir Zaten, Ben Bu Dünyada Profesyonel Hacker Olup da Başkasının Facebook Hesabıyla Milletvekiline Küfredecek Bir Hacker Tanımıyorum, Tanımam da Büyük İhtimalle. Ki Benim Düşüncem Sanal Alemdeki Bir Belge, Gerçek Mahkemelere Kanıt Olarak Sunulamaz. Sunulursa da Büyük İhtimalle Dava Kaybedilir. Tabii Ben Bu Konuların Üstadı Değilim. Bu Arada O Hacker Seni Sosyal Mühendislikle Kandırmış Olabilir. Sahte Facebook Girişleri vb. Facebook'un Çok Belirgin Bir Açığı Yok Çünkü. Adam Seni 2 Yolla Kandırabilir; Bir Web Sitesine Facebook Girişi Yapar, Oraya Girdiğin Şifreler vb. Adama Gider. Yada Adam Facebook'da XSS Açığı Bulur, Sana Bak Böyle Bi Adres Var Diyip Cookie'lerini Çalar. Ama Az Önce Dediğim Gibi Facebook Bir Delil Olamaz Diye Düşünüyorum. İnşallah Birşey Olmaz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sadece Gmail çalınmıştı onu kurtardım geriye kalanların şifreyi değiştirip güvene aldım. Pek sosyal medya kullanmıyorum zaten. Ama hesaplarıma girilmesinin sebebini anlayamadım. Bu arada geçmiş olsun umarım haklı olduğunuz tespit edilir.
SM İle Kandırılmış Olabilirsin. Her Hesabında Farklı (Örneğin Facebook'ta kediler81773, Instagram'da ilovemyhayat4ever.) Şifreler Kullanırsan Hacklenmezsin. Tekrar Hacklenirsen Bilgisayara Ve Telefona Güzel Bir Format Çek Derim.

Son düzenleyen moderatör:

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Hocam Sen Mahkemeden Önce Siber Suçlara Başvur.

Benim iş biraz karışık galiba. O tarihte rahatsızdım, ne olup bittiği hakkında hiç haberim olmadı. Muhtemelen o kişi hesabımla bazı işler yaptı, sonra bıraktı gibi tahmin ediyorum. Çünkü mahkeme celbinden haberim olduğunda hesabımı bırakmıştı tahmin ediyorum. O yüzden de ne yapacağımı bilemedim. Emekli bir istihbaratçı arkadaşım bu konu için tanıdığı bir hakimle görüşmüştü. O hakim müspet bir delil olmadıkça hiçbir bahanenin geçerlilik ifade etmeyeceğini, suçu kabul edip özür dilemesi halinde bunun bir hakim nezdinde çok daha tolore edilebilir olacağını söylemiş. Hayatım boyunca ilk kez bir mahkeme huzuruna çıkmış olacağım. Umarım cezanın ertelenmesi yoluna gider. Başka da yapabileceğim birşey yok şu an için maalesef.