Google servisleri olmayan, Huawei marka telefon almak mantıklı mı ?

Bu konuyu okuyanlar

FRKNSK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Şimdi şöyle bir durum var. Huawei kendi işletim sistemini yapıyor biraz haberleri takip edenler bilirler. Huaweinin kendi işletim sistemini yapmasının ve yayınlamasının ne demek olduğunu anlamak isteyen anladı. Piyasa karışacak. O zaman Android,iOS ve HarmonyOS olacak. App galery uygulamalarının tamamı HarmonyOS'a geçecek. O zaman kendi uygulama marketinde yok yok olacak. Ayrica Huawei uygulama geliştiricilerine satınalımların %90'ını veriyor. Bu da çoğu developer'ın ilgisini çekiyor. ???

root61

Müdavim
Reaksiyon puanı
459
Şimdi şöyle bir durum var. Huawei kendi işletim sistemini yapıyor biraz haberleri takip edenler bilirler. Huaweinin kendi işletim sistemini yapmasının ve yayınlamasının ne demek olduğunu anlamak isteyen anladı. Piyasa karışacak. O zaman Android,iOS ve HarmonyOS olacak. App galery uygulamalarının tamamı HarmonyOS'a geçecek. O zaman kendi uygulama marketinde yok yok olacak. Ayrica Huawei uygulama geliştiricilerine satınalımların %90'ını veriyor. Bu da çoğu developer'ın ilgisini çekiyor. ???
Samsungun Tizeni çıkarmasının nedenlerinde biri Googlea gözdağı vermekti.
2013 ten bu yana Tizen şöyle geliyor böyle geliyor lafları yapıldı ve unutuldu.
TV de ki Tizen bile stabil değil ( Diğerlerine göre daha iyi )

Huaweinin yeni bir işletim sistemi ile elde edeceği tek şey zaman kaybı.
Piyasa Amerikan Şirketlerinin yazılımları ile dönmekte.
Google, Facebook,Twitter,İnstagram, Spotify vs.
Huawei kıcını yırtsa, yazılımcılara binton para verse yukarıda saydıklarım ve onlara en yakın zirvedeki uygulamalar
official resmi olarak Play Store dan indirilemiyorsa boşa kürek çekmek demektir.
Windows Mobile bile bitti gitti.

Bugün Samsung da
Google uygulamaları ve PLAY STORE olmasın biter...

FRKNSK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ben katılmıyorum windows u felan baz alarak bunu cıkartıyorlardır adamlar.

Reaksiyon puanı
8,008
Koskoca Samsung ve Microsoft , mobil için işletim sistemini yarıştıramadı Android ve iOS ile. Huawei’nin çok ama çok zor bu zamanda işletim sistemi yapıp bu 2 dev yazılımla yarıştırması. Eğer olur da yazılımı tuttururlasa son kullanıcının işine gelir. Sonuçta firmalar arası rekabet son kullanıcıları memnun ediyor hep. (Epic Games ve Steam yarışında her hafta ücretsiz oyun dağıtılması gibi)

Reaksiyon puanı
6,424
Harita konusunda zamanında win phone larda olan uygulama here maps geldi ve Google mapse bin basar

SoulCast

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
şimdi ben p40 lite kullanıyorum google olmayışı bana sorun yaşatmadı ha ne olabilir belki whatsapp yedeklerini alamayabilirsin yeni cihazda gibi gibi ... ama uygulama yönünden gayet zengin bir appgallerysi var daha da gelişiyor her gün yeni uygulama görüyorum aradığımı da bulamazsam appgallery de moreapps apkpure appsearch gibi uygulamlardan indiriyoyum bir sorun yaşamadım ben tavsiye ederim

iyi akşamlar

pacmans

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
Biliyorsunuz ki yıl 2020 artık Google servisleri yok peki Huawei almak mantıklı mı?
Ben olsam (Buradaki tüm düşünceler tamamı ile şahsi düşüncem lütfen yanlış anlamayın) alırdım. Şimdi "Google olmayan bir telefonu nasıl alıyorsun?" diyecekler olabilir. Aslında %50 haklılar ki bende öyle düşünüyordum, telefonu aldıktan sonra APK yüklemek can sıkacaktır. Ama Google yok demek Android yok demek değildir. Bir önceki yazdığım konuyu bitirdikten sonra Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Mobil Ekosistem İş Geliştirme Müdürü (Unvan budur) Kaan Arlı’yı birçok siteden ve Youtube kanalından dinledim. Kaan Arlı’yı dinledikten sonra fikrim değişti ve Huawei almanın o kadarda mantıksız olmadığını düşünmeye başladım. HMS (Huawei Mobil Servisleri) hem tüketicileri hem de geliştiricileri alakadar eden bir konsept. Ve HMS, kullanıcıların gündelik hayatlarında kullandığı yani Google’ın yaptığı ama Huawei’de olmayan birçok uygulamayı ve Bulut veri depolama servisleri Huawei tarafından açık, kullanılabiliyor. App Gallery’nin yaklaşık 3 hafta önce Global tanıtımı yapıldı. Peki ya Youtube? Burada, yani Youtube hakkında Huawei alınmaz diyenler haklılar. Çünkü Youtube hariç diğer uygulamaların yaklaşık %90’ının bir karşılığı var. Örneğin kullanıcı Chrome yerine Huawei Browser kullanabilir, ya da Google Drive yerine Huawei Drive veya Cloud servislerini kullanabilir. Ama harita noktasında HMS tarafından şu an için bir şey yok Yandex bir alternatif. Başta bahsettiğimiz, bazı insanlarda “Google yoksa Android yok” algısı var çünkü Google artık tek elleşmiş bir durumda çünkü tüm bilgilerimiz onun elinde. Ama böyle bir algı kesinlikle yanlış. Huawei’de sadece Google’ın lisanslı olarak başka markalara sattığı servisler yok. Yani Android hala Huawei’de var. Zaten Huawei App Gallery’de, Türkiye’de en çok indirilen, her 100 kişinin 90’ında bulunan uygulamaları yayınlamaya başladı. Bunlarda, mesela bankacılık (Akbank mobil, Garanti BBVA, Ziraat mobil), seyahat (Türk Hava Yolları), e-ticaret (Hepsiburada, n11, GittiGidiyor) gibi. Ve bu tabii ki bitmiyor, hala bir çok uygulamanın App Gallery’de bulunması için görüşmeleri sürdürüyor Huawei. Bu zaman isteyecek bir durum ve sabredemeyecek insanlar vardır. Ama zaten Kaan Arlı’nın dediğine göre Google’ın yaklaşık 10 yılda ürettiği servisleri Huawei 9 ayda kullanıcılara sundu. Geçtiğimiz günlerde App Gallery Dünya’nın en büyük 3. uygulama mağazası olarak tanımlandı.
Huawei Türkiye’nin elinde ilk olarak 500 uygulamalık bir liste varmış ve bu listenin %80-%90 kadarını bitirmişler. Ama “Huawei kullanıcılarının App Gallery’de olan uygulamaları mesela Huawei Browser’ı nasıl kullanacağı ve bunun gibi Google’da olan uygulamaların karşılığının olduğunu bilirlerse Google sız telefon kavramı ortadan kalkacaktır” Diyor Kaan Arlı. Huawei’in kısa vadede çözüm üretemeyeceği şey ise YOUTUBE. Ama Youtube MOBİL SERVİSLER üzerinden kısıtlı yani Youtube’a tarayıcıdan girebileceksiniz. Ama uygulama olarak çalışmayacak. Kaan Arlı’ya göre “Evet Google hayatımıza çok işlemiş durumda ama bir çıkış patikası bulunduğu zaman o patika uzun bir yola doğru gidiyor."
Gelelim sonuca ben Huawei bir telefon alırdım, çünkü Youtube hariç App Gallery’de çoğu uygulamanın karşılığı bulunmakta. Peki siz bir Huawei telefon alıp Huawei Browser ve onun gibi Huawei’in ürettiği servis veya uygulamaları kullanır mıydınız ve Youtube’a tarayıcıdan girmek sizi rahatsız eder miydi, alır mıydınız, almaz mıydınız, almazsanız neden almazsınız?

Kaynakça:
Hardware plus youtube kanalı
SDN youtube kanalı
Frekans TV youtube kanalı

Ben P40 lite aldım kullanıyorum çok memnunum arkadaşlar google ı aramıyorum uygulamarın hepsını açıyor batarya kamera performansı benım dıyen cıhazı yer . Sonuç Huaweiden korkuyolar çünkü adamların teknolojisi rakip firmalardan 10 gömlek üstün . apple tüm kozunu kullandı şimdi sıra huaweide bakalım neler olacak.
Mesaj otomatik birleştirildi:

şimdi ben p40 lite kullanıyorum google olmayışı bana sorun yaşatmadı ha ne olabilir belki whatsapp yedeklerini alamayabilirsin yeni cihazda gibi gibi ... ama uygulama yönünden gayet zengin bir appgallerysi var daha da gelişiyor her gün yeni uygulama görüyorum aradığımı da bulamazsam appgallery de moreapps apkpure appsearch gibi uygulamlardan indiriyoyum bir sorun yaşamadım ben tavsiye ederim

iyi akşamlar

Bende kullanıyorum çok memnunum .

Bende size katılıyorum bazı insanlar eskiden Google varken "Huawei çok iyi tam f/p ve çok iyi kamera üretiyorlar" derken Google servisleri engellenince Huawei alınabilir diyenlere ve Huawei'ye çamur atmak için felaket senaryosu yazıyor. Ve ayrıca yanlış bilmiyorsam Abank mobil geçtiğimiz günlerde eklendi ama yanlış biliyor da olabilirim.

Sizinde hakılılığınız var ama App Gallery, Play Store'un %10'u etmez diyemeyiz çünkü Huawei Türkiye'nin dediğine göre Play Store'daki herkesin kullandığı uygulamaların yaklaşık 450-470'i App Gallery'de var

güncel ve popüler olan uygulamaların hepsı var ..

pacmans

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
AppGallery şu anda daha başlangıç aşamasında bir market. 1 yıl içerisinde tamamen oturacağını düşünüyorum ben marketin. Apple gibi kendilerine özel uygulama,oyunlarda mutlaka olacaktır. Fakat şu anda 2020 yılında son kullanıcı için Google hizmetleri olmayan bir Huawei telefon almak mantıklı gelmiyor. Teknolojiyle haşır neşir kimseler bu maceraya girecektir fakat ben son kullanıcıya google, YouTube'suzluğu anlatmak çok zor. YouTube'un bir alternatifi yok.

Kesinlikle bakalım neler olacak .

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
android'te youtube'u chrome dan açnak daha iyi daha az reklam oluyor bozulan (batarya 18650 uydururken elimde kaldı) hometech t701 de daha iyidi.

SoulCast

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
youtube vanced var sıfır reklam kullanabilirisiniz

tsche

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Peki güncel olmayan bir Huawei modeli alırsak, yani içinde google işletim sistemi olan bir telefon. Sizce yeni android güncellemeleri alır mı? ne dersiniz? yoksa telefonla gelen işletim sisteminde kalır mı?