Ryzen 4800HS işlemcili Asus Zephyrus G15 tasarım hatası ile geliyor? Intel üreticilere müdahale mi ediyor?

Bu konuyu okuyanlar

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Geçtiğimiz günlerde Mesut Çevik'in YT kanalında anlattığı konunun ardından, Intel'in piyasada yaptıkları tepki çekti diyebilirim. Ben uzun yıllardır aşağı yukarı bu tarz bir dominantlık yaptıklarını tahmin ediyordum ama, bu kadarını tahmin etmezdim. He şunu da bilemeyeceğiz, belki tam tersi bir durum olsaydı aynı şeyleri AMD'de yapacaktı. Neyse, konumuz 4. nesil mobil Ryzen işlemcili laptoplar. Bildiğiniz gibi mobilde Ryzen 4800H-HS ve 4900H-HS modelleri oldukça güçlü geldi. 7 nm üretim sürecinden geçtiler zaten. Asus TUF 15" modeli de ülkemize gelmişti. Şimdi bakınca, bu işlemcinin 90 derecelere kadar ulaşması beni biraz sorgulattı açıkçası. Çip boyutu bu kadar azalmış bir işlemcinin, 14nm işlemci gibi ısınması garibime gitmişti. Meğersem olay çok farklıymış. Asus Zephyrus G15 modelinde, laptopun altında havalandırma kanalları zaten küçük yapılmış. O kısımlarda normalde mesh ızgara olması lazım. Intel işlemcili Legion, MSI ve ROG modellerini inceleyebilirsiniz. Peki sevgili Asus ne yapmış, hem burayı küçük tutmuş hemde içine bildiğiniz kağıt yerleştirmiş. Bu yüzden laptop hava alamıyor. Ne demek istediğimi, videoyu izleyince anlayacaksınız.

Şimdi benim aklım yine Intel'in yaptıklarına gidiyor. 10. nesil Intel işlemciler ile birlikte AMD'ye karşı rekabet edemeyeceğini sanan Intel böyle bir yola mı başvuruyor? Çünkü baktığımız zaman, hiçbir üst seviye cihazda Ryzen işlemciler kullanılmamış. RTX 2060 kartından yukarıda bir kartın olduğu laptop modeli yok. Kasalar farklı, Intel işlemciler için harcanan termal tasarım burada harcanmamış. Aklım almıyor yani. NVIDIA ile Intel, üreticiler ile bir anlaşma bile yapmış olabilirler. Sanırım sadece MSI bu konuda AMD ile anlaştı diye biliyorum ama onların da ürünlerini göreceğiz. Siz konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

The Cyclist

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,906
Haksız rekabetten başka bir şey değil hocam:(

Keşke markalara "iyi amaçlar" için verdikleri parayı AR-GE'ye yatırsalardı. Şuan çok daha iyi işlemcilerin olduğu adil bir pazar görebilirdik.

Laptop'larda bu durumu ne kadar yapmaya çalışsalar da Amd'nin masaüstü ve server'lardaki başarısını şuan geçemezler. Açıkçası Globalde bu sorunla ilgili büyük paylaşımlar yapılsa bazı şeylerin değişeceği fikrindeyim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Haksız rekabetten başka bir şey değil hocam:(

Keşke markalara "iyi amaçlar" için verdikleri parayı AR-GE'ye yatırsalardı. Şuan çok daha iyi işlemcilerin olduğu adil bir pazar görebilirdik.

Laptop'larda bu durumu ne kadar yapmaya çalışsalar da Amd'nin masaüstü ve server'lardaki başarısını şuan geçemezler. Açıkçası Globalde bu sorunla ilgili büyük paylaşımlar yapılsa bazı şeylerin değişeceği fikrindeyim.
Sırf şu Intel işlemcileri soğutmak için, Asus gitmiş sıvı termal macun kullanmak için yöntem geliştirmiş. Şuna harcanan mesainin yarısı AMD kısmı için harcan, AMD çok daha serin çalışacak mobil kısımda. Firmalar bunu eskiden yapıyordu ama, insanları aptal sanıyorlar hala. Herkes neler döndüğünün farkında.