İnternet kesintisi

Bu konuyu okuyanlar

ahmetsevimm

Asistan
Reaksiyon puanı
23
Arkadaşlar öncelikle herkese iyi forumlar.
Evimde Vodafone net kullanıyorum. 2 gün önce oturduğum bina ile karşı binanın arasında uzanan ince bir telefon kablosu yandı daha doğrusu soba gibi kızardı. İtfaiye felan geldi kabloyu kestiler peşinden tüm binanın İnterneti kesildi. Haliyle arıza kaydı oluşturdum ne yazıkki sonuç yok. Turktelekom kullanan komşularda var binada onlarda arıza kaydı oluşturmuşlar. Turktelekomun söylediği şey binada topraklama yok sorun ondan kaynaklanıyor demişler. Şimdi bu sorunu turktelekom mu çözecek binada topraklama olmamasının internet hattıyla ne ilgisi var anlamadım. Nasıl bir yol izlemem lazım evde kaldığımız şu süreçte gerçekten sinir bozucu bir durum.

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,129
siz dua edin evdeki elektronik cihazlarınızda sorun olmamış,elektrik akımı nereyi zayıf bulursa orada sorun çıkarır.Telefon hatlarında(fiber olmayanlarda) belli miktarda voltaj akımı vardır.
ALINTI
telefon hattında telefon kapalı iken dc 48 volt vardır .
Bunun 60 volta kadar çıktığını yazanlar var,hatta farkettiyseniz,elektrikler kesik olduğunda dahi telefon hattı çalışmaktadır.

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Yani o kablo koptuktan sonra tüm binanın interneti kesiliyorsa söylediğiniz gibi sorunun o kabloda olması gerek, yenilemeleri gerek. Topraklama falan ne alaka onu anlayamadım. Biraz başlarından atıyorlar mı diye düşündüm açıkçası.

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,129
Yani o kablo koptuktan sonra tüm binanın interneti kesiliyorsa söylediğiniz gibi sorunun o kabloda olması gerek, yenilemeleri gerek. Topraklama falan ne alaka onu anlayamadım. Biraz başlarından atıyorlar mı diye düşündüm açıkçası.
Bildiğiniz gibi topraklama ALINTI
"""Topraklama, elektrik ile çalışan cihazların olası bir elektrik kaçağı tehlikesine karşı alınan hayati bir önlemdir. ... Böylece cihazda oluşabilecek fazla elektrik yükü direnci çok az olan toprak hattı üzerinden toprağa verilecek ve cihaza dokunan kişilerin hayati tehlikesi ortadan kalkmış olacaktır .""""
Bu hat üzerinde de fazla yükü atamayınca,zayıf olan yerden yakmış,atacak,elektriği kesecek sigorta tesisatı da zayıf kalmış olabilir.öyle yada böyle elektrikçi zorunlu istikamet(para sıkışmış)