Nasıl programlama dilini öğrenirim?

Bu konuyu okuyanlar

@muhammed@

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Selamün Aleyküm arkadaşlar karantina döneminde evde boş durmaktansa birşeyler öğreneyim dedim, bayadır programlama dilini öğrenmek istiyordum interneten araştırdım ama pek anlamadım ilk önce hangi dili öğrenmem gerekiyor html mi java mı c++ yoksa c mi ? ben kendi programımı yapmak istiyorum bu yüzden önce hangi programlama dilini öğrenmem gerekiyor ? Lütfen yardım edin.
Vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Birde bu dileri belirli bir sirayla mı yoksa hangisi önümüze geldiyse hangisi daha kolaysa onumu öğrenecem

TEXAST5

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Öneriler html ve css üzerine olacaktır yeni başlayanlar için html ve css başlangıç için gayet iyi ve kolaydır ama programlamada kod yazmaktan çok algoritma önemlidir

@muhammed@

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bunlari öğrenebilecegim Türkçe bir kaynak varmı?

342135

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Aleyküm selam kardeşim sorun çok güzel. Önce algoritmaları öğrenmen lazım kolay zaten, biraz da msntığının iyi olması lazım kodları mantık geliştirerek yazacaksın. Benim sana önerim en basitinden bi small basic programını indir orada bi kavra önce sonra ilerlersin.

Yiğit Ali Demir

root
SDN
Reaksiyon puanı
35
Go, Java, Dart, Swift, JavaScript, Python, PHP, Ruby, C, C++, C# gibi adını sayamayacağım birçok dil mevcut. Kullanmanız gereken dil ne yapmak istediğinize bağlı. Örneğin PHP ile web uygulaması yazabilirsiniz, Python ile web, masaüstü, gömülü sistem ve mobil uygulama yazabilirsiniz.
Eğer web üzerine çalışmak isterseniz back-end veya front-end olarak iki farklı alanda çalışmalar yapabilirsiniz veya fullstack geliştirici olmak isterseniz ikisini de öğrenebilirsiniz.
Eğer yapay zeka alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız Python diğer dillere göre daha avantajlı olacaktır.
Mobil uygulama için Dart dili son zamanlarda hızla popülerleşmeye başladı. Flutter ile mobil uygulama tasarımını araştırabilirsiniz
Yazılımcılar için yararlı web siteleri - ShiftDelete.Net burada öğrenmek istediğiniz diller ile ilgili web siteleri mevcut.

@muhammed@

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
@srdrsncr
Yüksek seviye elektrik teknisyeni öğrencisiyim derslerimde başarılı olursam elektrik mühendisliğine gidecem ama bölüm değiştirmek için bazı üniversitelere baş vurdum

srdrsncr

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Yüksek seviye elektrik teknisyeni öğrencisiyim derslerimde başarılı olursam elektrik mühendisliğine gidecem ama bölüm değiştirmel için bazı üniversitelere baş vurdum
BENDE ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ÖGRENCİSİYİM BU SENE SONUNDA DGSYLE MÜHENDİSLİGE GECMEYİ PLANLIYORUM.BENDE SENİN GİBİ SUAN DİL ÖGRENMEYE CALISIYOM HATTA UDEMYDEN C++ DERSLERİ ALARAK BASLADIM BİLE.AMA BAZEN YANLIS BÖLÜMÜ SECTİM DİYORUM BEN ELEKTRONİKTEN ELEKTRİKTEN NE ANLARIM DİYORUM BAZENDE YAPARIM DİYROUM.HAYLA KARARSIZIM DOGRU YERDEMİYİM YANLIŞ YERDEMİİYİM

@muhammed@

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
BENDE ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ÖGRENCİSİYİM BU SENE SONUNDA DGSYLE MÜHENDİSLİGE GECMEYİ PLANLIYORUM.BENDE SENİN GİBİ SUAN DİL ÖGRENMEYE CALISIYOM HATTA UDEMYDEN C++ DERSLERİ ALARAK BASLADIM BİLE.AMA BAZEN YANLIS BÖLÜMÜ SECTİM DİYORUM BEN ELEKTRONİKTEN ELEKTRİKTEN NE ANLARIM DİYORUM BAZENDE YAPARIM DİYROUM.HAYLA KARARSIZIM DOGRU YERDEMİYİM YANLIŞ YERDEMİİYİM
Ayni durum bendede var ama beni daha çok physique zorluyor bazi konular çok kolay bazi konularda ben niye bu bölümdeyim ne işim var burda diyorum

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Ne yapmak istediğinize göre öğrenmeniz gereken dil değişir.
Ne yapmak istediğinize karar verdikten sonra ona uygun bir dil seçmelisiniz.

Bu arada HTML bir programlama dili olarak bile kabul edilmiyor. İşaretleme dili olarak kabul edilir. CSS de HTML ile kullanılabilecek stil şablonudur. Eğer web programlama öğreneceksiniz öğreneceğiniz web programlama dilinden (PHP, ASP.net, Ruby vs.) önce HTML, CSS, Bootstrap ve JavaScript de öğrenmeniz gerekir.

Yapmak istediğiniz hangisi? Yapmak istediğiniz işe karar vermelisiniz. Çünkü her dil ile her iş yapılmaz.

Yapmak istediğiniz;
1-Web programlama
2-Masaüsütü /Çekirkek/Sistem Programlama
3-Mobil Uygulama Programlama
4-Robotik Programlama

Son düzenleme:

MrGrфn

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,290
Udemy kursaları üzerinden düşük bir ücrete Python, Html, Css veya istediğiniz herhangi bir programlama dili öğrenebilirsiniz.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Udemy kursaları üzerinden düşük bir ücrete Python, Html, Css veya istediğiniz herhangi bir programlama dili öğrenebilirsiniz.
Evet, Udemy, Vidobu.com vs. eğitim siteleri var. Hatta bu tip sitelerin bir kısmında edu.tr uzantılı üniversite e-posta adresi ile üye olup doğrulama yapınca ücretsiz kullanım sağlanabiliyor.

srdrsncr

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Ayni durum bendede var ama beni daha çok physique zorluyor bazi konular çok kolay bazi konularda ben niye bu bölümdeyim ne işim var burda diyorum
4. Doneme kadar geldim alttan dersim yok suana kadar.okulda uygulama felan yaparsak yapabiliyorum arkadasim anlatiyor ondan sonra rahtca yapip diger arkadaslarada yardim edebiliyorm.ben meslek liseli cikisli bir ogrnci degilim bunlara daha once gormedim.uygulamali pratiklerde zorlaniyorum.yazin staja girdim bir elektrik firmasinda orada biraz psikolojim bozuldu.kendimi ise yaramz biri gibi hissettim.aslina bakarsan pano trafo mantigi basit 3-4ayda cok rahat ogrenirsin cogu seyi.bide benim hatam elktronik bir firmada staj yapacagima elektrik firmasinda yaptim.en azindan bir iki sey katti

Batuhan Sertol

Bank of Base
Reaksiyon puanı
489
Selamlar Muhammed,

Şuan normal düzeyde PHP, Go ve Java dillerine hakimim. Nasıl öğrendim nasıl kendimi geliştirdim diye soracak olursanız, yapılmış projeler üzerinde oynamalar yaparak oradaki her bir kodun ne işe yaradığını çözerek öğrendim kendi adıma bunları söyleyebilirim. Web projelerimi ön izleme yapmak için ise Adobe Dreamweaver kullandım eğer İnternet sitesi tarzı programlama adına ise AdobeDw'yi öneririm.

@muhammed@

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Değerli vaktinizi benim için ayırdığınızdan dolayı hepinize tek tek teşekkür ediyorum yorumları dikkate alıp yolumu çizecem