Windows 7 Kurarken Hata Alıyorum

Bu konuyu okuyanlar

Kaan Dağcı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Dostlar merhaba, Windows 10 kullanıyordum fakat oyunlardaki performansı kötü olduğu için önceden de kullandığım Windows 7 ye geçmeye karar verdim. Rufus üzerinden GPT ve Fat32 seçeneklerini seçerek yazılımı USB ye yazdım. Her şey çok güzel gidiyordu. Windows’u kuracağım diski seçtim ve sildim. Kurulum çok güzel devam ediyordu ancak şu hata ile karşılaştım (resimde belirttim). Sonradan madem Windows 7 olmuyor o zaman tekrardan 10 kurayım dedim ancak bu sefer de diski fat32 biçiminde biçimlendirin dedi. Ancak fat32 de biçimlendiriyordum zaten. Ve şuan bilgisayarım free-Dos olarak kenarda duruyor. Ancak linux kurmak istediğimde çok rahat şekilde kuruluyor. Lütfen yardım edebilir misiniz ?

Ekli dosyalar

• 77B20908-224A-4A31-8F15-E86133CB2166.jpeg
    77B20908-224A-4A31-8F15-E86133CB2166.jpeg
    74.4 KB · Görüntüleme: 152

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Dostlar merhaba, Windows 10 kullanıyordum fakat oyunlardaki performansı kötü olduğu için önceden de kullandığım Windows 7 ye geçmeye karar verdim. Rufus üzerinden GPT ve Fat32 seçeneklerini seçerek yazılımı USB ye yazdım. Her şey çok güzel gidiyordu. Windows’u kuracağım diski seçtim ve sildim. Kurulum çok güzel devam ediyordu ancak şu hata ile karşılaştım (resimde belirttim). Sonradan madem Windows 7 olmuyor o zaman tekrardan 10 kurayım dedim ancak bu sefer de diski fat32 biçiminde biçimlendirin dedi. Ancak fat32 de biçimlendiriyordum zaten. Ve şuan bilgisayarım free-Dos olarak kenarda duruyor. Ancak linux kurmak istediğimde çok rahat şekilde kuruluyor. Lütfen yardım edebilir misiniz ?
Bu sorun SSD aldığımda bende de olmuştu. BIOS u sıfırla ve tekrar UEFI olarak boot etmeyi dene. Bende Linux kurdum o yüzden. UEFI olarak Vista 7 10 denemiştim hepside farklı UEFI ile ilgili hata veriyordu. Sonra düzeldi BIOS u sıfırlayınca.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Öncelikle Windows kurulum ekranında Shift+F10'a basın
Çıkan yere Diskpart yazın
List Disk yazın
Select Disk (sizin diskiniz hangi rakam ise)
Clean diyin ve kuruluma devam edin, eğer UEFI Destekliyor ise PC, ''convert GPT'' yazın

Kaan Dağcı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Deneyeceğim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

List Disk yazın
Clean diyin ve kuruluma devam edin, eğer UEFI Destekliyor ise PC, ''convert GPT'' yazın
Hepsini denedim internette yazanların hatta system32 de oobe diye bir dosya var msoobe yazınca direkt kurulum bitiyordu sorunsuzca ancak bende bu sefer dll hatası verdi dll eksik dedi bende bir şekilde system 32 nin içine girip oradaki dosyaya baktım ancak olması gerektiği gibi yerinde duruyordu bakmadığım çözüm kalmadı artık

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
List Disk yazın
Zaten UEFI olarak kurmaya çalışıyor. Başka bir UEFI destekleyen PC de kurun HDD/SSD/SSHD nizi takıp.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Kanka windows 7 uefi sorun çıkarıyor. Windows 7 kuracaksan mbr yap normal kurulum yap. Uefi kurmak istiyorsan windows 10 kullan, windows 10 windows 7 den daha hızlı.

Kaan Dağcı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Kanka windows 7 uefi sorun çıkarıyor. Windows 7 kuracaksan mbr yap normal kurulum yap. Uefi kurmak istiyorsan windows 10 kullan, windows 10 windows 7 den daha hızlı.
Windows 10 kurarken böyle bir hata veriyor ancak ben zaten fat32 olarak yazıyorum diske

Ekli dosyalar

• B0509B80-9147-487A-B3EA-2CC7830FA59E.jpeg
    B0509B80-9147-487A-B3EA-2CC7830FA59E.jpeg
    44.5 KB · Görüntüleme: 119

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Ne demek ne alaka. Sorun çıkarmasa adam kurardi sıkıntısız demi? Windows 7 tam uyumlu değil. Bir şekilde kuruluyor imkansız değil ama hep problem gerek yok uefi kuruluma. Uefi kurunca 4 gb ram 6 gb olmuyor. Bunlara çok kafayı takmayın pek önemli şeyler değil legacy kurup geçin.

Kaan Dağcı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Peki ya bir sorum olacak biliyorsunuzdur linuxta wine diye bir program var exe dosyalarını açmaya yarıyor internetten windows 10 yükseltme aracı indirsem wine ile açsam halledebilir miyim acaba ?

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Peki ya bir sorum olacak biliyorsunuzdur linuxta wine diye bir program var exe dosyalarını açmaya yarıyor internetten windows 10 yükseltme aracı indirsem wine ile açsam halledebilir miyim acaba ?
Windows 10 yükseltme aracı için once bir windows olması lazım tahminim :) senin şimdi elinde bir adet usb içinde de windows 10 setup i var mı?

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Usb fat 32 mi? Sana nerde fat32 yap diyor nerde okuyorsun onu

Kaan Dağcı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bilgisayarında 1 tane mi Hard disk var ve kurulumu uefi olarak mı baslatiyorsun?
Bilgisayarda ana disk olarak NVME ssd var yedek depolama olarak da SSD var ve bios dan başlatıyorum zorunlu olarak çünkü pc de işletim sistemi yok. Yedek depolamadan kaynaklıdır diye pnu çıkarıp yapmayı denedim olmadı yedek depolamayı sildim ona kurayım bari o işimi görsün dedim yine olmadı.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Sıfır sifir sıfırı bile denedim diyorsun :) Kanka disklerinde bicimlendirilmeyen bir bölüm var işini o bozuyor. Yedek diski hiç takma işlemler bitene kadar sök. Sadece neme kalsın. Şu disk biçimlendirmeyi düzgün bir şekilde yaparsan sorunun çözülür. Bu videoda 11. Dakikadan sonra anlatıyor adım adım onları yap ama sadece sistem kuracağın nwme disk takılı olsun. Baska sorun kalmayacaktır.

Kaan Dağcı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Sıfır sifir sıfırı bile denedim diyorsun :) Kanka disklerinde bicimlendirilmeyen bir bölüm var işini o bozuyor. Yedek diski hiç takma işlemler bitene kadar sök. Sadece neme kalsın. Şu disk biçimlendirmeyi düzgün bir şekilde yaparsan sorunun çözülür. Bu videoda 11. Dakikadan sonra anlatıyor adım adım onları yap ama sadece sistem kuracağın nwme disk takılı olsun. Baska sorun kalmayacaktır.
Ben diğer harici diski çıkardıktan sonra geriye bir sürü 50mb 500mb lık yerler kalıyor kurtarmadır sistemdir odur budur bunları nasıl yok edeceğim peki.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Yok sorun felan UEFI de. Bu sorun BIOS ile alakalı. Windows sorunlu. BIOS um bozukken Bluetooth gözükmüyordu ama Linux larda düzgün ve tanıyordu. Buda o durumla aynı.

Kaan Dağcı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Veya diyorumki macOS yükleyeyim pc ye bootcamp ile devam etsem olur mu diye düşünüyorum.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895

Kaan Dağcı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Olabilir ama Linux kullanmak daha akıl işi. Daha hızlı ve sorunsuz.
Evet bende o hevesle kurdum ama genelde oyun oynayan biriyim ve oyunlarda linux çok başarılı değil windows 7 de cs go da 100-150 fps alırken linuxta 50 fps alıyordum

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Evet bende o hevesle kurdum ama genelde oyun oynayan biriyim ve oyunlarda linux çok başarılı değil windows 7 de cs go da 100-150 fps alırken linuxta 50 fps alıyordum
Çünkü OpenGL olduğundan öyle ama bu kadar fark olmamalı.

Ne demek ne alaka. Sorun çıkarmasa adam kurardi sıkıntısız demi? Windows 7 tam uyumlu değil. Bir şekilde kuruluyor imkansız değil ama hep problem gerek yok uefi kuruluma. Uefi kurunca 4 gb ram 6 gb olmuyor. Bunlara çok kafayı takmayın pek önemli şeyler değil legacy kurup geçin.
Birde UEFI ye önemsiz ve gereksiz diyor daha işlevini bilmeden yazıyorsunuz.

Son düzenleme:

Kaan Dağcı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Oluyor işte olmasa değiştirmeyi zaten düşünmüyordum peki ya bu directX i linuxa kurmanın yolu yok mu

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Çünkü OpenGL olduğundan öyle ama bu kadar fark olmamalı.
Değerler gayet normal bir GNU/Linux'a göre.
Sadece sistemin başlama hızında bile EFI/UEFI fark eder, Legacy gibi 30 yıllık bir kurulum yapmak yerine LGA 775'ten beridir kullanılmakta olan EFI sadece güncellik için bile kullanılabilir, donanımlar arasındaki iletişimi hızlandırır, 2 TB üstü disklere destek sağlar (çünkü GUID bölüntü kullanır, MBR değil), Boot işlemleri Legacy'e göre çok daha hızlıdır vs diye arttırılabilir, bilmemiş olmanızı mazur görülebilir ama lütfen kimseyi yanlış yönlendirmeyin.

Oluyor işte olmasa değiştirmeyi zaten düşünmüyordum peki ya bu directX i linuxa kurmanın yolu yok mu
Yok :(

Kaan Dağcı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Değerler gayet normal bir GNU/Linux'a göre.

Sadece sistemin başlama hızında bile EFI/UEFI fark eder, Legacy gibi 30 yıllık bir kurulum yapmak yerine LGA 775'ten beridir kullanılmakta olan EFI sadece güncellik için bile kullanılabilir, donanımlar arasındaki iletişimi hızlandırır, 2 TB üstü disklere destek sağlar (çünkü GUID bölüntü kullanır, MBR değil), Boot işlemleri Legacy'e göre çok daha hızlıdır vs diye arttırılabilir, bilmemiş olmanızı mazur görülebilir ama lütfen kimseyi yanlış yönlendirmeyin.

Yok :(
Peki ya macOS kurup bootcamp ile windows yüklesem olur mu

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Sorununuz bana BIOS yazılımından dolayı gibi geliyor ve GNU/Linux tabanda Kernel'lerden dolayı sorun yaşamıyorsunuz.

Peki ya macOS kurup bootcamp ile windows yüklesem olur mu
Hackintosh için donanımlarınızı yazar mısınız?

Kaan Dağcı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Sorununuz bana BIOS yazılımından dolayı gibi geliyor ve GNU/Linux tabanda Kernel'lerden dolayı sorun yaşamıyorsunuz.

Hackintosh için donanımlarınızı yazar mısınız?
İ7 6600u 16GB Kingston RAM ekran kartım HD GRAPHİCS 520

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
İ7 6600u 16GB Kingston RAM ekran kartım HD GRAPHİCS 520
Şu Config ile dene:
(yüklemen için de) https://www.macosforeveryone.com/kealos-high-sierra-10-13-6-amd-intel/
Grafik hızlandırmayı aktif edebilirsin HD 520 ile, işlemciniz de sıkıntı çıkarmayacaktır, dosya biçimi APFS yerine MacOs günlüklü yapın.

BootCamp ile sürücü kurarken APFS'de zorlanabilirsiniz.

Kaan Dağcı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Şu Config ile dene:
(yüklemen için de) https://www.macosforeveryone.com/kealos-high-sierra-10-13-6-amd-intel/
Grafik hızlandırmayı aktif edebilirsin HD 520 ile, işlemciniz de sıkıntı çıkarmayacaktır, dosya biçimi APFS yerine MacOs günlüklü yapın.
Peki ya hiç windows kurmasam Windows taki gibi oyunlarda iyi performans alabilir miyim zaten oynadığım tek oyun var o da cs go

Son mesajlar