Laptop Bilgisayarda Su Dökülmesi Nedeniyle Açılma Sıkıntısı

Bu konuyu okuyanlar

ErenAkkoç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar ShiftDelete ailesi. HP G250 G5 bir Laptop'a sahibim geçenlerde kazara 2 gram su döküldü sıkıntı etmedim ne olabilirdi ki 2 gram sudan klavyeden içeri girdi tabii ki müdahale ettim peçete ile silmeye çalıştım. Kapattım silkeledim çıkanı sildim sonra devam ettim ama kapattım ve geri açılmadı.

Power tuşuna basıyorum ateşliyor anakart fakat fanlar falan dönmüyor sonra ateşlemeyi kesiyor 2 gün sonra bir daha denedim açıldı denemek amacıyla kapattım. Geri açılmadı şu an yeniden açıldı 2 günün ardından ve sizlere yazıyorum sorun nedir? Laptop'u açtım baktım sildim nemini falan ama olmadı BIOS sıfırladım gene olmadı bir şeyler önerin bu laptopa ihtiyacım var şimdiden teşekkürler.

Black Room

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
İçinde hala su olabilir bana sorarsan giriş kısımlarından fön makinesiyle biraz kurut.

ErenAkkoç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İçinde hala su olabilir bana sorarsan giriş kısımlarından fön makinesiyle biraz kurut.
ama 7 gündür suyun buharlaşması lazım ayriyeten stres test yaptım gpu ya o sıcaklıkta da buharlaşması lazım diye düşünüyorum

Black Room

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Peki pc açıldığında her şeyi tam takır çalışıyomuydu.

ErenAkkoç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Peki pc açıldığında her şeyi tam takır çalışıyomuydu.
şuan açık laptopdan yazıyorum stres test yaptım gpu işlemci ekran hoparlor wifi alıcısı cdrom herşey çalışıyor ama kapatınca açılmıyor 1-2 gün

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Oksitlenmeye neden olabilir o su, şimdilik sorun yok gibi görünüyor fakat ilerisi için kimse bir garanti veremez.

ErenAkkoç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Oksitlenmeye neden olabilir o su, şimdilik sorun yok gibi görünüyor fakat ilerisi için kimse bir garanti veremez.
olabilir fakat kapanınca neden açılmıyor derdim bu anlayamıyorum bir türlü şuan çalışan bilgisayar kapanınca neden çalışmaz

ErenAkkoç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Suyun yol açmış olduğu kısa devre veya oksitlenme geliyor ilk olarak benim aklıma.
benimde aklıma geliyor fakat hala anlayamıyorum neden şimdi çalışıyor da kapatınca geri açılmıyor çok saçma evde kafayı yiyeceğim

ErenAkkoç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Şimdi anladım belkide içerde suyun yol açtığı kablolarda veya başka bir şeyde temassızlık vardır
ya evet tamam da peki neden şimdi sıkıntısız çalışıyorda kapatıp hemen açtığımda açılmıyor bu çok saçma değil mi ?

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Müdahale edilmezse hiçbir şey de olmayabilir bilgisayar daha kötü hale de dönebilir.

ErenAkkoç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Değil, sıvı temasından kaynaklanan bir temassizlik var.
evet anlıyorum peki neden şuan çalışıyor ama kapatıp hemen açtığımda sıkıntı çıkarıyor bu bana şuanda kafayı yedirtçek düşünüyorum düşünüyorum bir sonuca ulaşamıyorum

Black Room

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Merhabalar ShiftDelete ailesi. HP G250 G5 bir Laptop'a sahibim geçenlerde kazara 2 gram su döküldü sıkıntı etmedim ne olabilirdi ki 2 gram sudan klavyeden içeri girdi tabii ki müdahale ettim peçete ile silmeye çalıştım. Kapattım silkeledim çıkanı sildim sonra devam ettim ama kapattım ve geri açılmadı.

Power tuşuna basıyorum ateşliyor anakart fakat fanlar falan dönmüyor sonra ateşlemeyi kesiyor 2 gün sonra bir daha denedim açıldı denemek amacıyla kapattım. Geri açılmadı şu an yeniden açıldı 2 günün ardından ve sizlere yazıyorum sorun nedir? Laptop'u açtım baktım sildim nemini falan ama olmadı BIOS sıfırladım gene olmadı bir şeyler önerin bu laptopa ihtiyacım var şimdiden teşekkürler.
Senin en başta yapman gereken o pc yi su döküldükten sonra günde 2 kez kurutmalıydın

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
evet anlıyorum peki neden şuan çalışıyor ama kapatıp hemen açtığımda sıkıntı çıkarıyor bu bana şuanda kafayı yedirtçek düşünüyorum düşünüyorum bir sonuca ulaşamıyorum
Oksitlenme başlangıcı nedir, nasıl anlaşılır?’in bir cevabı da bu.

Black Room

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Knk bak şimdi temassızlık olayı şöyle bir şey mesela ampulün 2 kablosu varya işte herhangi bir şeyden ötürü bir kablonun diğer kabloya temas etmemesi ve ışığın yanmaması.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Su tam olarak nereye döküldü ise devre elemanları yani kasa içindeki kart ve atıyorum elektronik bileşenlerin karta temas noktalarında mikron ölçeğinde boşluk vardır, bu boşlukta su buhar olup gider ama su içindeki kireç veya benzeri şeyler o boşlukta kalabilir çünkü onlar buharlaşamaz. Sen açıkken kapatıp bir daha açmaya çalıştığında böyle garip bir durum oluşuyor olabilir sana tavsiyem kartı komple sök bir fırça ve saf alkolle temizle ve en az 3 gün kurut sonra tekrar dene.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Su oksit yapmıştır
Kısa devre vb sorunlara neden oluyorsa o yüzden açılmıyordur

İçini temizlettir veya yapabilirsen twmizle

ErenAkkoç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Su oksit yapmıştır
Kısa devre vb sorunlara neden oluyorsa o yüzden açılmıyordur

İçini temizlettir veya yapabilirsen twmizle
ben zaten içini açtım ama nasıl anlayabilirim ki oksitli bölgeleri mesela pas olsa turuncu gibi bir rengi olur biraz aydınlatırmısın