Dac/amfi de ötv var mı ?

Bu konuyu okuyanlar

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
300TL ye dac alıcam. %20 vergi iyi tamam ama ötv de olacak mı ? Nasıl anlayacağım ?

Reaksiyon puanı
5,172
Satıcı ile önden iletişime geçin. Makul bir fiyattan faturalandırsın. Mesela 20% lık ürün alıyorsanız 1 dolar yerine 9$ dan faturalandırsın. Vergiyide 9 dolar üzerinden %40 şeklinde ödeyin. Ben bugüne kadar hep böyle yaptım.

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
Satıcı ile önden iletişime geçin. Makul bir fiyattan faturalandırsın. Mesela 20% lık ürün alıyorsanız 1 dolar yerine 9$ dan faturalandırsın. Vergiyide 9 dolar üzerinden %40 şeklinde ödeyin. Ben bugüne kadar hep böyle yaptım.
Valla pek anlamadım demek istediğinizi. Fiyatı düşük göstersin diyorsanız onu kontrol edebiliyorlarmış diye duydum. Hatta Türkiye de o ürünün satış fiyatına falan bakabiliyorlarmış.

Reaksiyon puanı
5,172
Valla pek anlamadım demek istediğinizi. Fiyatı düşük göstersin diyorsanız onu kontrol edebiliyorlarmış diye duydum. Hatta Türkiye de o ürünün satış fiyatına falan bakabiliyorlarmış.
O yüzden 1 dolar yerine 9 dolar yazdırın şüphe oluşturması dedim. Günde ortalama 10 milyon kargo giriyor ülkeye. Durum böyle olunca sadece şüpheli jargoları araştırıyorlar.

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
O yüzden 1 dolar yerine 9 dolar yazdırın şüphe oluşturması dedim. Günde ortalama 10 milyon kargo giriyor ülkeye. Durum böyle olunca sadece şüpheli jargoları araştırıyorlar.
Bunu da araştırdım. Bu tarz ürünler xray de dikkat çekiyormuş. Bu yüzden de fiyatı doğrulatmaya kalkabiliyorlarmış. Tamamen şans işi oldu. Sanırım indirim bekleyeceğim ya da kablolu amfilerden bakacağım. Yoksa 150-200 lira vergi çıkacak başıma.

Reaksiyon puanı
5,172
Bunu da araştırdım. Bu tarz ürünler xray de dikkat çekiyormuş. Bu yüzden de fiyatı doğrulatmaya kalkabiliyorlarmış. Tamamen şans işi oldu. Sanırım indirim bekleyeceğim ya da kablolu amfilerden bakacağım. Yoksa 150-200 lira vergi çıkacak başıma.
Hayır zaten %40 vergi kesin ödeyeceksiniz orası kesin ancak ürünün fiyatı 9 dolar gibi şüphelenilmeyecek bir tutar olursa ek inceleme gerekmeden ürün evinize gönderilir ve PTT çalışanları 9 doların %40 ını sizden tahsil eder. Bu konularda tecrübeliyim ancak siz nedense internette okuduğunuz alakalı alakasız bilgilere benden daha çok güveniyorsunuz.

Tabi her türlü risk var ama bu risk doğru şekilde yönetilir ise çok küçük bir ihtimal.

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
Hayır zaten %40 vergi kesin ödeyeceksiniz orası kesin ancak ürünün fiyatı 9 dolar gibi şüphelenilmeyecek bir tutar olursa ek inceleme gerekmeden ürün evinize gönderilir ve PTT çalışanları 9 doların %40 ını tahsil eder.
Ama işte şüphenilmez ise. Söylenenlere göre powerbank gibi katı ürünler xray den geçerken sorun çıkartıyormuş. Görevliler daha çok dikkat ediyormuş. Fiyat doğrulama isterlerse sorun olur.
Bu arada şöyle bir ürün buldum. Yorumları baya iyi. Ama bluetooth olmadığı için içinde çip modeli falan yok bu yüzdzen btr modelleriyle karşılaştıramıyorum. Neye göre inceleyeceğimi de bilemedim. Sizce nasıl ? Fiyatı uygun olduğu için vergi olsa da alabilirim.

Reaksiyon puanı
5,172
Ama işte şüphenilmez ise. Söylenenlere göre powerbank gibi katı ürünler xray den geçerken sorun çıkartıyormuş. Görevliler daha çok dikkat ediyormuş. Fiyat doğrulama isterlerse sorun olur.
Bu arada şöyle bir ürün buldum. Yorumları baya iyi. Ama bluetooth olmadığı için içinde çip modeli falan yok bu yüzdzen btr modelleriyle karşılaştıramıyorum. Neye göre inceleyeceğimi de bilemedim. Sizce nasıl ? Fiyatı uygun olduğu için vergi olsa da alabilirim.
Bu sadece amfi içinde dac çipi yok. Kullanmadım o yüzden yorum yapmayacağım ancak iem ile çok uygun olduğunu düşünmüyorum.

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
Bu sadece amfi içinde dac çipi yok. Kullanmadım o yüzden yorum yapmayacağım ancak iem ile çok uygun olduğunu düşünmüyorum.
Yav şu ötv vergisi yedi bitirdi beni ya. %20 vergi iyi hoştu ama %40 nedir ? Hayallerimi yıktı yav. Senide uğraştırdım sabahtan beri. En başından ötv vergisini bilsem iyi olurdu. Yine de verdiğin bilgiler için sağol.
Bu arada bir sorum daha olacak ama. Bu bluetooth olmayan dac lar nasıl çalışıyor ? Telefonun işlediği sesi tekrar mı işliyorlar ? Yoksa dac takınca telefon işlemeden mi sesi gönderiyor ?