Bir Üyenin VPN kullanıp, kullanmadığı nasıl tespit edilebilir?

Bu konuyu okuyanlar

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Gerekli kontroller bizim tarafımızdan sık sık yapılmakta olup şüphe ettiğiniz biri varsa ÖZEL MESAJ ile bize bildirebilirsiniz. Bu şekilde konu açarak ne tartışma ortamı yaratmaya nede üyeleri kışkırtmanıza gerek yok. IP adresi çok kolay erişilebilen bir şey. VPN kullanırsan elbette asıl adresini bilme şansımız yok ama VPN kullandığını biliyoruz. Şu an girdiğin değil üye olduğundan bugüne kadar girdiğin bütün ip adresleri kayıtlı. Bugün evinden girerken yarın bir cafede wifi ile girecek olursan o cafede senden başka hangi üyeler o ip ile girmiş hepsi gözlerimizin önünde. İnan bana o üyelerden iki tanesi iplerde çakışmış olsaydı çoktan yolcu olmuşlardı.
Siyasi konularda münakaşa amaç edinerek açılan konulara itiraz etmem, şüphelendiğim bir üyeyi alanen yaptıklarından dolayı alanen şüpheli olarak ifade etmem üzerine yukarıdaki mesaj modlarımızdan @ÆSir tarafından yazılmıştır. Konu çok değişik bir olguya kaymıştır; VPN kullanıp kullanmadığımızı modlar bilebiliyor!...
Hangi programı kullanıp kullanmadığımızı nasıl bilebiliyolar?

Bu mesajı başka bir konuda modluk görevini yapan æsir yazmıştır. æsir benim vpn kullanıp kullanmadığımı nasıl tespit edebiliyor?! Bilgisayarıma mı sızıldı yoksa nasıl bu kadar emin konuşabiliyor? Sadece ip istatistiklerinden VPN kullanıp kullanılmadığını tespit eden bir teknoloji dünyada var mı forum dünyasında ?

Hangi ipden hangi tarihte kaç defa girmişsin görebiliyor musun? İstanbul'da olduğunu söylemeye gerek duymuyorum.
Bu ifade neden, niçin yazılmıştır, kaç defa hangi ipden girip girmediğimin önemi nedir? İstanbul'da olup olmamam kimi niye ilgilendiriyor ki?

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Vpn ile girince forum yapayzekası uyarı veriyor bana :)

Ben senin vpn kullandığını nereden bileyim? Ama artık biliyorum çünkü cümlem şahsına gibi gelmiş sana. Açıkçası üstüne alınmasan ben dahil kimse senin böyle bir şey yaptığını bilmezdi. Ben genele hitaben yazmıştım.
Senin son 1 ay içinde girdiğin ip Türkiye iken 5 dakika önce girdiğin ip Almanya ise vpn kullandığın bellidir. Ne senin bilgisayarın nede çerezlerin beni ilgilendirmez.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
@ÆSir yapma ALLAH aşkına, o mesajı bana hitaben yazdığın çok açık, attığın ip istatistikleri de bana aitmiş... Özel mesajda da neden sırf vpn kısmına takıldın diye yazmışsın sanki çok önemsiz bir konuymuş gibi...?!

1580053646846.png

Sorularımı dalga geçmeden lütfen cevaplayabilir misin? Vpn kullandığımı nerden biliyon, böyle bir iddia için bilgisayarıma sızman gerekmez mi?

Lütfen samimi bir şekilde cevapla...

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Bir kişinin IP adresini öğrenmek zor değil.
Bulmuş olduğun IP adresinin hangi lokasyonda olduğunu öğrenmek hele hiç zor değil.
Kişinin VPN kullanıp kullanmadığını anlamak için yüzeysel bir şekilde 15 dakikalık işlem bile yeterlidir.

Bu gibi durumlarda herhangi bir sızma söz konusu değildir :)

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Bir kişinin IP adresini öğrenmek zor değil.
Bulmuş olduğun IP adresinin hangi lokasyonda olduğunu öğrenmek hele hiç zor değil.
Kişinin VPN kullanıp kullanmadığını anlamak için yüzeysel bir şekilde 15 dakikalık işlem bile yeterlidir.

Bu gibi durumlarda herhangi bir sızma söz konusu değildir :)
İşte ben de sadece istatistik yoluyla vpn iddiasında bulunabilinir mi şahsıma hitaben onu merak ediyorum? Yüzeysel olarak da böyle bir şey nasıl mümkün olabiliyor, yoksa ben saatler içerisinde Almanyadan mı bağlanmışım foruma?!
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben senin vpn kullandığını nereden bileyim? Ama artık biliyorum çünkü cümlem şahsına gibi gelmiş sana. Açıkçası üstüne alınmasan ben dahil kimse senin böyle bir şey yaptığını bilmezdi. Ben genele hitaben yazmıştım.
Senin son 1 ay içinde girdiğin ip Türkiye iken 5 dakika önce girdiğin ip Almanya ise vpn kullandığın bellidir. Ne senin bilgisayarın nede çerezlerin beni ilgilendirmez.
1580054899052.png

Son düzenleme:

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Bu muhalefeti susturma isteği nereden geliyor arkadaş? Aynı kişi değil deniyorsa inanın artık. Yalan mı söylenecek?
Yönetimin adil olduğu, taraf tutmadığı üzerine adımı basarım. Daha önce yüzlercesi banlanmıştır. Sanmayın ki taraf tutuyorlar.
Kanıtınız yok konuşuyorsunuz. Neymiş muhalefetmiş. Benzyormuş. Kesin multi hesap bu.
Adamların elinde ip adresleri var. Çakışsa bir an durdurmazlar. Ip adresleri stabilse, kanıtlayamıyorsanız ona multi diyemezsiniz.

İstiyorsanız buyrun başvurun moderatör olun. Sizi de bir görelim yönetimde.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Bu muhalefeti susturma isteği nereden geliyor arkadaş? Aynı kişi değil deniyorsa inanın artık. Yalan mı söylenecek?
Yönetimin adil olduğu, taraf tutmadığı üzerine adımı basarım. Daha önce yüzlercesi banlanmıştır. Sanmayın ki taraf tutuyorlar.
Kanıtınız yok konuşuyorsunuz. Neymiş muhalefetmiş. Benzyormuş. Kesin multi hesap bu.
Adamların elinde ip adresleri var. Çakışsa bir an durdurmazlar. Ip adresleri stabilse, kanıtlayamıyorsanız ona multi diyemezsiniz.

İstiyorsanız buyrun başvurun moderatör olun. Sizi de bir görelim yönetimde.
Bu yazdığın cümlelerin kilitlenmiş konu dışında bu konu ile alakası var mı Allah aşkına? Neden oradaki meseleyi buraya taşıyorsun, buradaki mesele çok farklı.

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760
vpn kullanmak kurallara aykırı değilse sıkıntı değildir görülmek istemiyorsan başka yolları var başka bir hesapla hep vpn ile girersen çakışma görülmez ?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Vpn kullanmak zaten normalde de forumda yasak değil (benim bildiğim) , zaten tespit edemezler eğer usulünce kullanılırsa, ama nedense bize böyle bir hitapla sanki suçluymuşuz gibi cümleler kurulması dikkate değer diye düşünüyorum.

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760
evet böyle bir cümle niye kurulmuş bilmiyorum saçma bir söz ama onu oraya nasıl bağlamış konuyuda atarsan iyi olur merak ettim
Mesaj otomatik birleştirildi:

ben senin vpn kullandığını nerden biliyim demişsiniz ancak yukarda baya sen vpn kullanıyorsun demişsiniz ?

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
22-) Üyelerimizin yeni üyelik sistemini kullanırken VPN vb. kullanmak yasaktır. VPN olduğu takdirde Spam görevi görecektir.

Eğer VPN kullandığınız anlaşılır ya da her halükarda VPN kullandığınız belli oluyorsa bu durum size karşı yaklaşımın biraz daha tedbirli olmasına neden olacaktır.
Bir kullanıcının IP adresi sürekli değişiyor ve VPN kullanımından şüpheleniliyorsa multi üyelik kullanımından da şüphelenilmesi oldukça doğaldır.

Multi üyeliğiniz olmasa bile bu durum sizi zan altında bırakabilir.

Uyarılar ve bir takım yanlış anlaşılmalar ile konunun uzatılmasına gerek yok :)

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Ben hala neden size açıklama yapıyorum cevabı kendime bile veremedim ama bak son kez yazıyorum;

Sen 2 yıllık üyesin 2 yıldır ip adreslerin 185, 178, 139 ile başlıyorken araya bir tane 66 aradan çıkıyor ve aşağıda gördüğün gibi kocaman USA, Netgerlands, Germany vs yazıyorsa bunun VPN olduğunu anlamamak için aptal olmak gerekir.

1580056580486.png

Gelelim senin VPN olayına. O cümlemde her üyeyi kastedecek bir şey söyledim. Senin bir üyeliğin bu var ve ikincisini VPN ile açtın o zaman anlayamam haklısın ama er yada geç iki ip adresin çakışacak bu ortaya çıkacaktır. Sen bu genel sözlerimi şahsına alıp sanki senin VPN kullandığını tespit etmişim gibi davrandın. Aslında o cümlede seninle ilgili hiç bir düşüncem yoktu. Öyle bir atladın ki bu konu ile senin VPN kullandığını anlamış oldum. Ben ortaya bir söz attım sen üstüne aldın, atladın. Ve işin tuhaf yanı son 2 ayda VPN ile hiç foruma girmemişsin tamamen yerel ip adresleri ile bağlantın olmuş. VPN ile her ne iş gördüysen o açıkken foruma girmemişsin, bak bu da senin için iyi haber. Başka da söz bekleme benden. Sorunun varsa mesaj atabilirsin.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Tedbir farklı bi şeydir, kesin konuşup zan altında bırakmak farklıdır. vpn neden kullanılır, genelde çoklu üyelik oluşturup farklı niyetler için farklı adımlar atmak için kullanılır... Peki benim İSTANBUL da olmamın konuyla alakası var mı, yok... Peki hep bütün bunlar niye yazılır ki onu anlamış değilim.
Ve işin tuhaf yanı son 2 ayda VPN ile hiç foruma girmemişsin tamamen yerel ip adresleri ile bağlantın olmuş. VPN ile her ne iş gördüysen o açıkken foruma girmemişsin, bak bu da senin için iyi haber.
Bu ne şimdi, senin görevin vpn ile foruma bağlantı varsa ve yasaksa onu tespit edip gerekeni yapmandır, şimdi sen çok daha büyük bir kabahat halindesin... Neymiş efendim ben vpn kullanmışım da " ne iş yapmışsam artık" diye bir de zan altında bırakmışsın beni...

Ben vpn kullanmam BURADA AÇIK AÇIK YAZAYIM, başka bilgisayarlardan bağlantım belki olmuştur ama ben genelde internet cafe bile kullanmam, gerek de yoktur. Genele yazdım diyorsun, o da kusura bakma ama inandırıcı değil, benim ip istatistiklerimi atmışsın...

Ayrıca yabancı ülkelere seyahat etme yasağı bildiğim kadarı ile yok, konu çok dağılmasın ama böyle bir olasılık da var.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Screenshot_20200126-195407.png

VPN ile girince forum CAPTCHA sordu:p
Vikipediye giriyoruz canım.

Obenfuhrer

Asistan
Reaksiyon puanı
286
yine boş muhabbetler peşinde koşan bir troll

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,378
Lütfen forumda herkes fikrini paylaşabilmeli ama kimseyi incitmeden, görüşleri veya dini ile dalga geçmeden, aşağılamadan...Moderatörler eğer ki o kişi aynı kişi değil multi hesap değil diyorsa daha bir şey dememek gerekir.Zaten bahsedilen kişi aynı kişi ise eninde sonunda kendini ele verir ve hesap multi hesap ise zaten moderatörler durumu fark edip gerekli müdahaleleri yapacaklarına dair hiçbir şüphem yok.Lütfen saygı çerçevesinde kimse kimseyi kırmadan, görüş ve dini değeleri ile dalga geçmeden, küçümsemeden, aşağılamadan fikirlerini beyan etsinler.

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Adam hala ne işlerle uğraşıyor ya :D

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,378
Adam hala ne işlerle uğraşıyor ya :D
Durumu görüyorsun.Sardaukar ile Jack Reacher aynı kişidir diye inat etmenin anlamı yok bence durumu kabullenmek en iyisi. Zaten haklıysa haklıdır haklı değilse de değildir zorlamanın bir anlamı yok.