Modemi başka odaya taşımam lazım

Bu konuyu okuyanlar

biradam0000

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar altyapım FTTB modemi başka odaya taşımam lazım aşağıdan gelen etherneti taşıyacağım odanın kablosuna takmam lazım (taşıyacağım odaya kablo çekili ama eve gelen Ethernet ona bağlı değil)( taşıyacağım odanın kablosu hangisi bilmiyorum ) hangi kablonun nerenin kablosu olduğunu bilmiyorum), aşağıdan gelen kablo hangisi onuda bilmiyorum ampul gibi şeyler var bi kabloda, yardımlarınızı bekliyorum.Elektrikçi demeyin lütfen onlara para vermek istemiyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Mesaj otomatik birleştirildi:

Son düzenleme:

Baihu

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Onlar ek boncuğu. Oradaki kabloların ikisi de sizin eve geliyorsa, önce çıplak olan kabloları ayırıp internet bağlantısının gidip gitmediğine bakın. Olmazsa diğer kablodaki boncukları kesersiniz. Çünkü çıkartıp takılmıyorlar. İşiniz bittikten sonra bu klemenslerden alıp ek yerlerini sabitleyin.

biradam0000

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tşk ederim çıplak kabloları ayırdım internet gitmedi. Klemensten ayırıp diğer kablolara bağlayıp deneyeceğim.

Baihu

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Bir şey değil. Kolay gelsin.

biradam0000

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bir şey değil. Kolay gelsin.
Ben kabloyu bağladım taşıyacağım odada WAN ışığı yanmaya başladı ama İNTERNET ışığı yanmıyor. Nerede hata yaptım - Ne yapmam gerekli ? Yardımlarınızı bekliyorum.

Baihu

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Ben kabloyu bağladım taşıyacağım odada WAN ışığı yanmaya başladı ama İNTERNET ışığı yanmıyor. Nerede hata yaptım - Ne yapmam gerekli ? Yardımlarınızı bekliyorum.
Kablo mesafesi çok uzun olursa, sinyal kaybı yaşarsınız. Kaç metre olduğunu öğrenmeniz lazım. Kablo kaliteli değilse, çok sayıda ek varsa, belli bir mesafeden sonra sorun çıkartır. 30-40 metreden sonrası sağlıklı olmayabilir. Mümkünse size söylediğim kablosuz klemenslerden satın alıp ek yerlerini o şekilde birleştirin.
Modem ayarlarından hat kalitesini görebilirsiniz. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, modeminizin markasını ve modelini yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Modem kullanıcı adını ve şifreyi bildiğinizi varsayıyorum.

biradam0000

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kablo mesafesi çok uzun olursa, sinyal kaybı yaşarsınız. Kaç metre olduğunu öğrenmeniz lazım. Kablo kaliteli değilse, çok sayıda ek varsa, belli bir mesafeden sonra sorun çıkartır. 30-40 metreden sonrası sağlıklı olmayabilir. Mümkünse size söylediğim kablosuz klemenslerden satın alıp ek yerlerini o şekilde birleştirin.
Modem ayarlarından hat kalitesini görebilirsiniz. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, modeminizin markasını ve modelini yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Modem kullanıcı adını ve şifreyi bildiğinizi varsayıyorum.
İlgin için Tşk edrm. Kablo maks 5 metre. Modem TT fiber, Tplink Archer C5V

Baihu

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Fiber olduğu için biraz uğraştırabilir. Kabloları yer değiştirebilmeniz mümkün mü? Fiber kurulum yapmadığım için kesin cevap veremiyorum. Fiber kablo direkt evinize kadar gelseydi, ters bağlantı yaptığınızda çalışmazdı. Bunda da böyle bir durum meydana gelmiş olabilir. Şöyle bir sayfa buldum. TP-Link modem kurulumu Modem arayüzünü açtığınızda, Kolay Menü altında Bağlantı Teşhisi bölümü var. Oraya girerseniz, bağlantınızın durumu hakkında size bilgi verebilir. Bence kablo renkleri ters bağlı.

Baihu

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Boncuklardan çıkarttığınız kablolarla, yukarıya giden kabloların sıralaması aynı mı? Foruma son sayfasına kadar baktım. Fotoğraf istemeleri iyi olmuş. Ölçü aletiniz olsaydı daha rahat bir şekilde yapabilirdiniz. Tek başınıza olmanız da biraz zorlaştırıyor. Anladığım kadarıyla, aşağıdaki kablolar evdeki iki tane ethernet prizine gidiyor. Her prize ayrı ayrı kablo çekilmedi ise; arada ek yapılmıştır. Modemin eski yerindeki prizi söküp bakacaksınız. Renklerin sıralaması nasıl yapılmış? Aynı şekilde, kullanmak istediğiniz prizi söküp onun sıralamasına da bakacaksınız. Bu sıralamaya göre boncuklardan çıkan kabloları, yeni bağlantı yaptığınız uçlara bağlayacaksınız. Renkleri önemli değil, sıralamanın doğru yapılması önemli. Bir tane ucu yanlış bağlarsanız çalışmaz. Eğer prizlerden sonuç alamazsanız, kabloları tek tek değiştirip bakarsınız. Eve git gel olacağı için sizi yorabilir. Modemin bağlantı sağlaması 1 dakikaya kadar sürebilir.

Son düzenleme:

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Sigorta kutusunu reglet Klemens kutusuna çeviren zihniyette elektrikçiyi bulup 10x10 kalasla dövmek lazım. (=
Bir elektrikçi çağırın adam gibi klemenslere girip düzeltsin herşeyi.
img_20200116_180829-jpg.85562

Ekli dosyalar

• IMG_20200116_180829.jpg
    IMG_20200116_180829.jpg
    132.9 KB · Görüntüleme: 5,349