MSI GL73 8RE-801 mi yoksa Legion Y540 mı ?

Bu konuyu okuyanlar

ufukcankara

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar merhaba,

Tavsiyelerinizi, eğer varsa bu iki notebook arasında genel sorunları, artıları, eksileri yazar mısınız ?

Ekran büyüklüğü çok önemli değildir, MSI 17 inç Lenovo 15inç ve ikisi de aynı fiyat eşiğinde hemen hemen o yüzden teknik olarak, performans ve daha uzun süreli kullanmak amacıyla hangisi daha mantıklı olur ?

Oyun için almayacağımı göz önünde bulundurun lütfen sadece mimari ve mühendislik programları yani bir kaç çizim ve 3 boyutlu tasarım programları ile beraber Adobe Programları kullanıcam ve tabiki beraberinde kendi işlerim amaçlı da kullanıcam.

MSI GL73 8RE-801 Notebook

43,9 cm (17,3") Wide View Display 1920 x 1080 Pixel; (Full HD); Anti-Glare
Intel Core i7-8750H Prozessor (6x 2,20 GHz bis 4,10 GHz; 9 MB Cache)
NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB GDDR6 VRAM
8 GB DDR4-2666 (1x 8 GB); 2x SO-DIMM max.32 GB
1 TB (HDD, 5.400 rpm) + (2x freier M.2 PCIe 3.0 NVMe Slot) + 512GB SSD

Lenovo Legion Y540 15

Intel Core i7-9750H Prozessor (12 MB Cache, bis zu 4,50 GHz)
8 GB DDR4 2.666 MHz SODIMM
1TB Hard Drive, 7200RPM, 2.5", 7mm
512 GB SSD, M.2 2280, PCIe, NVMe, TLC
39,6 cm (15,6") FHD (1.920 x 1.080), LED, IPS, 300 cd/m², 144 Hz
NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti, 6 GB GDDR6, 192 Bit
FreeDos

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
MSI |
Artıları;
+MSI olması (Marka gerçekten çok önemli)
+İkinci bir boş Ram slotu bulundurması
+Üstün ses sistemi
+Üstün fan sistemi

Eksileri;
-HDD 5.400rpm olması
-Ekran Kartı 1060 o fiyata göre düşük
-İşlemcisi 2018'in serisi

Lenovo |
Artıları;
+HDD 7.200rpm
+Ekran kartı 1660Ti gerçekten çok iyi
+Freedos olması avantaj -ki lenovo windows kurulu pc'lerinde casus yazılım bulunduruyordu.

Eksileri;
-Lenovo olması

Bence Lenovo ayarında başka pc arayışına gir bütçen gayet iyi görünüyor. Bu ikisi şart demezsen biraz başka modellere bakabilirim

ufukcankara

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
MSI |
Artıları;
+MSI olması (Marka gerçekten çok önemli)
+İkinci bir boş Ram slotu bulundurması
+Üstün ses sistemi
+Üstün fan sistemi

Eksileri;
-HDD 5.400rpm olması
-Ekran Kartı 1060 o fiyata göre düşük
-İşlemcisi 2018'in serisi

Lenovo |
Artıları;
+HDD 7.200rpm
+Ekran kartı 1660Ti gerçekten çok iyi
+Freedos olması avantaj -ki lenovo windows kurulu pc'lerinde casus yazılım bulunduruyordu.

Eksileri;
-Lenovo olması

Bence Lenovo ayarında başka pc arayışına gir bütçen gayet iyi görünüyor. Bu ikisi şart demezsen biraz başka modellere bakabilirim
Önerilerini alabilirim açıkçası ben de bu artı ve eksileri düşündüm msi çok iyi bir marka çok sağlam ürünleri mevcut ama dediğiniz gibi bu eksiler beni lenovoya yönlendiriyor ve lenovo 144 Hz IPS ekran

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
Bu ikisi arasında Lenovo alınır. Msi GP serisini kullanan biri olarak söylüyorum

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
İşleriniz için 11.000 TL seviyelerine çıkmanıza gerek yok ağır 3D işlemleri yapmayacaksanız tabi. Yoksa RTX 2060 kartlı bir laptop daha iyi olacaktır. Onun haricinde işlemci çok önemli sizin için. 9750H şart. O yüzden, 1660 Ti ile fazla abartmadan bu ürünlere bakın derim. 3D çizimler ağır olacaksa RTX 2060 kartlı diğer laptopu öneririm.

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
11-12 bin TL
Mesaj otomatik birleştirildi:

Teşekkür ederim tecrübelerini paylaşır mısın ?

Msi'ın GP,GE,GS,GT serileri gerçekten kalitesi tartışılmaz seriler. Soğutmaları muazzam,malzeme kalitesi gayet iyi, Msi yazılımları gayet stabil ve kasaları ince segmentine göre hafif sayılabilecek laptoplar. GL ve GV de kaliteli fakat segmentine göre anternatifleri daha iyi olabiliyor. Rakipleriyle iyi kıyaslamak gerek. Diğer serileri tam bilmiyorum

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Bence monster almayın. Asus, msi veya dell marka düşünün.

Tabi o fiyata gtx 1060 lı almak bilemedim. :)

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Bence monster almayın. Asus, msi veya dell marka düşünün.

Tabi o fiyata gtx 1060 lı almak bilemedim. :)
Monster marka kullanan bilgisayar mühendisi arkadaşlar var ve her anlamda adamlar işini iyi yapıyor

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Monster marka kullanan bilgisayar mühendisi arkadaşlar var ve her anlamda adamlar işini iyi yapıyor
Doğrudur fakat toplama laptop olması ve monster kullanıp bazı parçaların sıkıntı çıkarttığını söyleyen birçok kişi var. Teknik destek çok kaliteliymiş fakat o da bir yere kadar. Anakartı deseniz orası da ayrı mesele.

ufukcankara

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Eğer Moonster'da parça sıkıntıları mevcutsa tercih etmek istemem. Teknik olarak bu özelliklerde ki her bilgisayar bir mühendisin veya mimarın işlerini görecektir ama ilerde bir bilgisayarın performans devamlılığının olması ve sorun çıkartmaması %60 üreticinin elindedir diye düşünüyorum. Sonuçta masaüstü almıyoruz. Laptop alıyoruz ve anakartı, işlemcisi gibi ana bileşenleri değiştiremiyoruz. RAM veya HDD/SSD değişebilir ama bu parçalarda performansını ana bileşenler üzerinden sağlıyor.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Monster kötü bir marka değil özellikle servisi çok iyi ancak üst seviyelere çıktıkça rakiplerinden biraz geri kalıyor bence.

ufukcankara

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Monster kötü bir marka değil özellikle servisi çok iyi ancak üst seviyelere çıktıkça rakiplerinden biraz geri kalıyor bence.
Muhakkak amacım markayı kötülemek değil tabiki çok iyi alternatifler ürünler sunuyor ben de teknik servisinin ve altyapısının çok iyi olduğunu gördüm ve çokça duydum.

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Attım işte fiyat performans olarak rakiplerinden çok önde
Lenovo gibi berbat bir markadansa Monster'ı rahatlıkla tercih ederim
Altındaki havalandırma ızgaralarından tutun güçlü malzeme kalitesine kadar ben kendime alacak olsam gözüm kapalı alırdım

Tabi tercih size ait :) sadece birçok bilgisayar mühendisi arkadaşım uzun yıllardır kullanıp memnun oldukları için monster önermek istedim
Ayrıca mimar olmanız ve o modelde 17,3" 144Hz ekran bulunması da tavsiyemde etkili oldu
O bütçeye 1660Ti nin aşağısında ekran kartı tercih etmeyin

İşleriniz için 11.000 TL seviyelerine çıkmanıza gerek yok ağır 3D işlemleri yapmayacaksanız tabi. Yoksa RTX 2060 kartlı bir laptop daha iyi olacaktır. Onun haricinde işlemci çok önemli sizin için. 9750H şart. O yüzden, 1660 Ti ile fazla abartmadan bu ürünlere bakın derim. 3D çizimler ağır olacaksa RTX 2060 kartlı diğer laptopu öneririm.
Güzel bilgisayarlar emeği tebrik ederim
HP ile MSI gayet uygun görünüyor ama 512SSD dışında bir depolama bulunmaması beni düşündürdü
Nitekim Dell içlerinde en uygunu görünüyor fakat marka olarak Dell konusunda bilgi sahibi değilim o açıdan Dell'e yorum yapmıyorum ama fiyat performans olarak o da iyi görünüyor
Tabi HP veya MSI alıp biraz bütçe ayırıp ekstra SSD alıp takmak da ayrı bir alternatif olabilir

Bu bilgisayarlar da düşünülebilir evet

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Hepsiburada KDV indirimlerini bekleyin derim. RTX 2060 ekran kartlı MSI GL65 ve GL73, 10.000 TL altına iniyor.

ufukcankara

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Geçmişte açıkçası HP ve Dell kullandım ve neden bilmiyorum ama HP'ye çok ısınamadım. Başlarda çok güzel ama bana çok yaşlanan bir bilgisayar gibi geliyor. Bu ön yargımı kıramıyorum açıkçası. Dell için de özellikleri çok iyi ama malzeme kalitesi olarak aynı özelliklere sahip alternatifler olabiliyor ve malzeme kalitesini çok iyi bulmuyorum. Yurt dışından da edindiğim bilgilere göre Dell markası da bu bütçe çerçevelerinde çok tercih edilmiyor, daha iyi özellikler barındırması isteniyorsa doğal olarak Dell marka için bütçe de artıyor.

Tercih olarak tabiki üç seçenekte rahatlıkla tercih edilebilir 1. sırada MSI olarak :)

Paylaşımınız için teşekkür ederim.

Attım işte fiyat performans olarak rakiplerinden çok önde
Lenovo gibi berbat bir markadansa Monster'ı rahatlıkla tercih ederim
Altındaki havalandırma ızgaralarından tutun güçlü malzeme kalitesine kadar ben kendime alacak olsam gözüm kapalı alırdım

Tabi tercih size ait :) sadece birçok bilgisayar mühendisi arkadaşım uzun yıllardır kullanıp memnun oldukları için monster önermek istedim
Ayrıca mimar olmanız ve o modelde 17,3" 144Hz ekran bulunması da tavsiyemde etkili oldu
O bütçeye 1660Ti nin aşağısında ekran kartı tercih etmeyin

Güzel bilgisayarlar emeği tebrik ederim
HP ile MSI gayet uygun görünüyor ama 512SSD dışında bir depolama bulunmaması beni düşündürdü
Nitekim Dell içlerinde en uygunu görünüyor fakat marka olarak Dell konusunda bilgi sahibi değilim o açıdan Dell'e yorum yapmıyorum ama fiyat performans olarak o da iyi görünüyor
Tabi HP veya MSI alıp biraz bütçe ayırıp ekstra SSD alıp takmak da ayrı bir alternatif olabilir

Bu bilgisayarlar da düşünülebilir evet

Lenovo neden bir dezavantaj veya kötü bir marka senin için merak ettim. daha önce lenovo kullanmadım o yüzden de merak ediyorum açıkçası.
Monster beniimde aklımı çeldi açıkçası ama yine de Legion serisi düşündürüyor. Yabancı kaynaklı araştırmaları testleri okudum rtx anakartlı bilgisayarlar dışında çok iyi bataryası hariç, batarya konusu çok az gittiiği söyleniyor ama msi de genel olarak 3 saat belirtiliyor yabancı kaynaklı testlerde ve tabiki kullanıma ve bir çok faktöre bağlı batarya konusu.

Hepsiburada KDV indirimlerini bekleyin derim. RTX 2060 ekran kartlı MSI GL65 ve GL73, 10.000 TL altına iniyor.
Aslında beklemektense yurt dışından da bazı ürünlere bakıyorum. Mesela moonster hariç paylaştığım msi ve Lenovo yurtdışında daha uygun doğal olarak burda 9 10 bin yerine yurt dışında 6-7 binliraya alabiliyorum çok fazla üst bütçelere de çıkmak istemiyorum çünkü i7 9750 gtx 1060ti ekran kartı benim için yeterli olacaktır.

Son düzenleme:

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Dostum benim laptopum Lenovo idi. Şu anda yazmakta olduğum cep telefonum da Lenovo
Bu Lenovo markası mafya gibi bir şey. Her türlü işgüzarlığı hileyi bekleyeceksin bu adamlardan.
Detaya girmeyeceğim, genel olarak açıklamak gerekirse;
•Piyasadaki neredeyse tüm laptoplarında Windows gömülü bulunur. Bilgisayarlarına yerleştirdiği casus program ile nereden geldiği belli olmayan ekstra reklamlar çıkarır karşına sürekli. Üstüne Google ve diğer reklamları da eklersek içinden çıkılmaz bir reklam içerisinde kullanırsın bilgisayarını
•Cep telefonlarında güncelleme yaptıkları an telefon kullanılmayacak derecede yavaşlar. Lenovo telefon kullanıyorsanız heves edip güncellemeye kalkmayın.
•Nasıl bir gömülü Windows yazılım sistemi kurmuşlarsa laptoplarına, format atmak sıkıntıdır. Hayatında hiç karşılaşmayacağın mavi ekran hataları ile karşılaşacağından emin olabilirsin.
•Yetkili servisi dünyanın en kötü yetkili servisidir. Lenovo'nun kaynaklarını dalga geçercesine hor kullanır. Ekranda sorun olur klavyeyi değiştirir, menteşe sıkıntısı vardır kasayı değiştirir. Bunları abartı veya örnek olarak söylemiyorum her birini bizzat yaşadım ve yaşayanlara da şahit oldum. Sorunun kaynağını anlayamazlar, menteşe sorunu diye yazıp kağıda gönderirsin ekranı değiştirmiş olurlar menteşe sorunu devam ediyor halde bilgisayar sana geri gelir. Bir de bakarsın 1920x1080piksel ekranla verdiğin bilgisayara 1366x768 ekran takmışlardır ve ekranın o olduğunu iddia ederler. Garantide vurup kırıp tamir ederler, ürün garantiden çatlak şekilde gelir teslim almayacak olduğunda siz kırmışsınız derler garantisi gitmemesi için 500 lira ekstra para isterler ödersin sorunu yine halledemezler hevesin kaçar.

Bunları böyle sıralayabilirim. Kısaca Lenovo Pişmanlıktır

Ben tecrübeyle sabit açıkladım fakat kaynak belirtmek gerekirse bir örnek:

ufukcankara

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Dostum benim laptopum Lenovo idi. Şu anda yazmakta olduğum cep telefonum da Lenovo
Bu Lenovo markası mafya gibi bir şey. Her türlü işgüzarlığı hileyi bekleyeceksin bu adamlardan.
Detaya girmeyeceğim, genel olarak açıklamak gerekirse;
•Piyasadaki neredeyse tüm laptoplarında Windows gömülü bulunur. Bilgisayarlarına yerleştirdiği casus program ile nereden geldiği belli olmayan ekstra reklamlar çıkarır karşına sürekli. Üstüne Google ve diğer reklamları da eklersek içinden çıkılmaz bir reklam içerisinde kullanırsın bilgisayarını
•Cep telefonlarında güncelleme yaptıkları an telefon kullanılmayacak derecede yavaşlar. Lenovo telefon kullanıyorsanız heves edip güncellemeye kalkmayın.
•Nasıl bir gömülü Windows yazılım sistemi kurmuşlarsa laptoplarına, format atmak sıkıntıdır. Hayatında hiç karşılaşmayacağın mavi ekran hataları ile karşılaşacağından emin olabilirsin.
•Yetkili servisi dünyanın en kötü yetkili servisidir. Lenovo'nun kaynaklarını dalga geçercesine hor kullanır. Ekranda sorun olur klavyeyi değiştirir, menteşe sıkıntısı vardır kasayı değiştirir. Bunları abartı veya örnek olarak söylemiyorum her birini bizzat yaşadım ve yaşayanlara da şahit oldum. Sorunun kaynağını anlayamazlar, menteşe sorunu diye yazıp kağıda gönderirsin ekranı değiştirmiş olurlar menteşe sorunu devam ediyor halde bilgisayar sana geri gelir. Bir de bakarsın 1920x1080piksel ekranla verdiğin bilgisayara 1366x768 ekran takmışlardır ve ekranın o olduğunu iddia ederler. Garantide vurup kırıp tamir ederler, ürün garantiden çatlak şekilde gelir teslim almayacak olduğunda siz kırmışsınız derler garantisi gitmemesi için 500 lira ekstra para isterler ödersin sorunu yine halledemezler hevesin kaçar.

Bunları böyle sıralayabilirim. Kısaca Lenovo Pişmanlıktır

Ben tecrübeyle sabit açıkladım fakat kaynak belirtmek gerekirse bir örnek:
Peki yurtdışından bu bahsettiğim ürünü alsam lenovo için birşey fark eder mi sence ?
Dediklerin de benim için önemli şeyler sonuçta para vericez ve uzun yıllar sıkıntısız kullanmak istiyoruz...

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Peki yurtdışından bu bahsettiğim ürünü alsam lenovo için birşey fark eder mi sence ?
Dediklerin de benim için önemli şeyler sonuçta para vericez ve uzun yıllar sıkıntısız kullanmak istiyoruz...
Freedos olması o yüzden dikkatimi çekti ve avantaj dedim
Yurtdışından ne olur klavyesi İngilizce klavye olarak kullanırsın
Teknik servisi kullanamazsın (kullanma da zaten)
Bir de mavi ekran hataları alırım çözerim benim için sorun değil bilgisayardan da anlıyorum bir şey olmaz dersen yurtdışından almak da mantıklı
Gümrük vergilerini hesaba kattın mı :)

ufukcankara

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Freedos olması o yüzden dikkatimi çekti ve avantaj dedim
Yurtdışından ne olur klavyesi İngilizce klavye olarak kullanırsın
Teknik servisi kullanamazsın (kullanma da zaten)
Bir de mavi ekran hataları alırım çözerim benim için sorun değil bilgisayardan da anlıyorum bir şey olmaz dersen yurtdışından almak da mantıklı
Gümrük vergilerini hesaba kattın mı :)
Mavi ekran hataları hiç haz etmediğim şeylerki bu özelliklerde bir bilgisayar karşısında sürekli mavi ekran görmek beni memnun etmez açıkçası, bilgisayardan anlasam da sürekli mavi ekran hatalarıyla uğraşmak istemem.
Fakat yurt dışında böyle bir sorun görmedim daha doğrusu duymadım ve bir yerde de okumadım. bilemiyorum emin olamadım şimdi :)))
beni çok düşündürttün şimdi :))
Yurtdışında eğitim gördüğüm için, ikametgahım var o yüzden gümrük vergisi ödemeyeceğim. :)

ufukcankara

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bahsettiğim Legion laptop wifi açık web gezintisi yapıldığında video falan izlendiğin de 3 saat test şartları altında wifi kapalı falan yaklaşık 4 saat 30 dakika şarjı gidiyor ve bu büyük bir dezavantaj olur mu ? Yoksa normal mi ? Çünkü MSI wifi açık falan 4 saat gidiyor testler de wifi kapalı 6 saate kadar gidiyor

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Bu devirde kimse şarjı pek takmıyor
4 hücreli şarj olsun 3-3,5 saat gitsin yeter olayında herkes
güçlü bilgisayarlarda şarj ikinci hatta üçüncü planda kalıyor herkes prizde kullanıyor

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Bilgisayar güzel. 3 hücreli pil ile "normal kullanımda" 2-3 saat anca dayanır. Pil konusunu sıkıntı etmezsen diğer özellikleri güzel
512SSD de her türlü işini görür; bende etabs,sta4,autocad,probina,3dsmax,sketchup,sap2000 hepsi bulunmasına rağmen, üstüne 10 tane oyun bulunmasına rağmen toplam 350gb alanım dolmuş. Yani 500GB alan rahatlıkla işini görür
Bence güzel bilgisayar ?

ufukcankara

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bilgisayar güzel. 3 hücreli pil ile "normal kullanımda" 2-3 saat anca dayanır. Pil konusunu sıkıntı etmezsen diğer özellikleri güzel
512SSD de her türlü işini görür; bende etabs,sta4,autocad,probina,3dsmax,sketchup,sap2000 hepsi bulunmasına rağmen, üstüne 10 tane oyun bulunmasına rağmen toplam 350gb alanım dolmuş. Yani 500GB alan rahatlıkla işini görür
Bence güzel bilgisayar ?
Teşekkür ederim.
Teknik olarak dört hücreli piller, üç hücrelilere göre daha uzun mu gidiyor ?

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Teknik olarak teorik olarak isminden de anlaşılacağı üzere %25 daha uzun gidiyor :)