YouTube Music Deneyimim

Bu konuyu okuyanlar

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Bir süredir Spotify ve YT Music'i aynı aynda kullanıyorum. Etrafımda Spotify kullananların çoğu YT Music pek yaygın olmadığı halde YT Music'i geçip geçmemek arasında karasız bu yüzden deneyimlerimi paylaşmak istedim.
1) Tasarım anlamında şahsen YT Music bana daha iyi geldi. Mesela listelerde albüm kapak fotoğrafını ve süreyi göstermesi, çevrimiçiyken müzik dinlerken üst tarafta şarkı ve video arasında geçiş yapmak özelliği oldukça kullanışlı. Ama kelimenin tam anlamıyla Spotify'ın tasarımını alıp biraz daha üstünde oynamışlar, ikisi birbine baya benziyor. Hatta bazı yerleri Apple Müziği bile andırıyor. Ama şarkı sözleri özellikle hala bulunmuyor.
2) Ses kalitesi olarak Spotify çok daha iyi ama telefonlarımızın kutularından çıkan kulaklıklarla kaliteyi anlamak pek mümkün değil. Ben normal bir kulaklıkla bunu fark etmedim açıkcası. Sadece YT Music'de şarkıdan video bölümüne geçince bir kalite kaybı yaşanıyor.
3) Çalma listeleri konsunda YT Music bana daha iyi geldi. Spotify her ne kadarda daha bol seçenek sunup gün belirli saatlerine göre listeler hazılasa da bazen çok alakasız şekilde ilginç şarkılar önerebiliyor. Buna ek olarak şarkı sözüyle müzik aratma ve aratma seçeneklerini filtrelemek oldukça kullanışlı. Maalesef Spotify'da bu tarz seçenkler bulunmuyor.
4) Çevrimdışı kullanım anladımda YT Music baya eksik diyebilirim, mesela hazıladığınzı listeleri çevrimdışı olarak göremiyorsunuz. Bakıldığında çok da önemli gibi gelmeyebilir ama size şöyle özetleyeyim. İlk olarak iki farklı bölüm var beğenilen şarkılar ve indirilenler ama bu beğenip veya indirdiğiniz şarkıları albüm ve sanatçı olarak da ayırmıyor. Bununla da kalmayıp bu iki bölümde çevrimdışı iken şarkı araması yapamıyor. Yanı mecburen ya şarkıları indirirken isim isim düzenli olarak indireceksiniz ya da her sanatçı için ayrı ayrı çalma listesi hazırlayacaksınız. "Neden çalma listesi hazırlayayım, sırlama seçeneklerini ona göre ayalarım" derseniz de maalesef şarkıları sırlama özelliği yok. Mesela Spotify' da başlık, sanatçı, albüm ve yeni eklenenler şekilde sırlama modları var ve bu büyük bi avantaj sağlıyor.
5) Depolama alanında YT Music daha avantajlı 299 şarkı için 1.18 gb, Spotify 448 şarkı için 4.16 gb alan kaplıyor yani YT bu alanda daha avantajlı. Bu arada her iki platformda da müzk kalitesi yüksek olarak ayarlı.
6) Müzik altyapısı anlamında YT Music, YouTube altyapısını kullandığı için büyük bir avantajı var. Mesela yayınlanan şarkıların haricinde akustik ve canlı performansları da barındırıyor. Ama bazı albümler hala yok. Özellikle R&B tarzda eksikler hala var.
Genel olarak bir toparlarsam YT Music çok daha yeni olduğu için bir çok eksiği var. Spotify bu konuda tüm platformlardan daha iyi bu tartışmasız bir şey. Ama yeni bir macera için YT Music iyi bir seçenek :)

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Spotify Windows 10 yüklememle ben istemeden zaten otomatik olarak yüklendi, YouTube Music'e geçmemizi böyle bize "Zaten Spotify var onu kullansana benlen zamanını boşuna harcama" diyerek engelliyorlar.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Spotify Windows 10 yüklememle ben istemeden zaten otomatik olarak yüklendi, YouTube Music'e geçmemizi böyle bize "Zaten Spotify var onu kullansana benlen zamanını boşuna harcama" diyerek engelliyorlar.
Spotify bir çok markayla anlaşmalı o yüzden avantajlı. Ama windows üzerinde Youtube Music problemli o konuda Spotify çok iyi.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Uzun süredir Spotify kullanan biri olarak, Youtube'un bu hamlesi ile bir kaç sene içinde bir adım daha öne geçeceğine eminim.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Uzun süredir Spotify kullanan biri olarak, Youtube'un bu hamlesi ile bir kaç sene içinde bir adım daha öne geçeceğine eminim.
Bende öyle umuyorum hocam bir yıl içinde 15 milyon aboneye ulaşmış, büyük başarı. Ayrıca zamanla daha da gelişecektir Google bu yapar :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yt müziği bende denedim. Beğenmedim. Aradığımı tam anlamı ile bulamıyorum.
Daha yeni olduğu için eksikler var hocam Spotify gibi olması zaman alır.