Gerçekten Para Kazandıracak Bir İş Fikri Olan Var Mı

Bu konuyu okuyanlar

Kadir Yunus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Uzun bir dönemdir güzel bir iş fikri arıyorum. Daha gencim ve 50 bin lira civarı sermayem var, çok çok lazım olursa 50 bin de rahat kredi çekebilirim. Var mı daha ilk 6 aydan para kazandıracak güzel bir iş fikri önerebilecek?

Reaksiyon puanı
142
Faiz haram mı bilemiyorum. Ne kadar doğru onu da bilemiyorum; ama diyanet bile faizden getiri yapmış.

giskur11

Müdavim
Reaksiyon puanı
160
Enflasyon olmasaydı o zaman faiz haram olurdu. Bence de parayı faize yatırın.

ozcnizzet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Faiz, enflasyon varken de yokken de haram, diyanettin yaptığı şey faizi de haramlıktan çıkarmaz. Din insanların yaptığına göre değil Allah'ın koyduğu kurallara göre şekil alır. Bunları düşünerek para da kazanılır. Kazanmış olan insan sayısı da çoktur. Ama borsaya girilebilir o para ile ama şu an pek sağlıklı değil. Ayrıca, teknokentler ziyaret edilip projeleri araştırıp ona göre de yatırım yapabilirsiniz. Çok büyük ve güzel projeler var

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Tanıdığım tavuk toptancılığı yapıyor
3 tane lüx daire ve daha 2 hafta önce 200bin e mercedes c serisi araba aldı

Daegorath

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Yatırım için iyi bir dönem değil. 50 bini faize de yatırırsan en iyi ihtimalle %25 alırsın o da takriben ayda bin 100 lira civarı yapar. En iyisi dolar alıp seçimlere kadar beklemek gibi duruyor.

Erkenekli

Asistan
Reaksiyon puanı
277
Arkadaşlar faiz haramın dibi kim helal diyorsa yalan söylüyor kendimizi kandırmaya gerek yok illa para kazanmak istiyorsanız bence helal yollardan kazanmaya bakın derim ticaret yaparak olabilir tabi helal yollardan haram para kimseye hayır getirmez..

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Arkadaşlar faiz haramın dibi kim helal diyorsa yalan söylüyor kendimizi kandırmaya gerek yok illa para kazanmak istiyorsanız bence helal yollardan kazanmaya bakın derim ticaret yaparak olabilir tabi helal yollardan haram para kimseye hayır getirmez..
Doğru söyleyeni eskiden 9 köyden kovarlarmış ama yine de doğru olmak lazım...

replica geek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
şu anda birçok şeye zam geliyor sıfır bir şey almanı(uygun fiyatlı vasıtalar vb. ) öneririm zaten satana kadar zam gelecektir
not: bu yasal mı bilmiyorum yasal olmaya bilir stokcu damgası yeme ihtimalinde yok değil

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
Faize yatırman mantıklı gibi duruyor . Bana göre haram değil tefecilik mi yapmışsın hırsızlık mı ? kendi paranı bankaya yatırıyorsun bankalar zaten her ay cart curt komisyon kesiyor senden sen paranı onlara veriyorsun senin paranı kullanıyorlar her ay da sana belirli miktarda para geliyor Haram bunun neresinde anlamadım ?

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Uzun bir dönemdir güzel bir iş fikri arıyorum. Daha gencim ve 50 bin lira civarı sermayem var, çok çok lazım olursa 50 bin de rahat kredi çekebilirim. Var mı daha ilk 6 aydan para kazandıracak güzel bir iş fikri önerebilecek?
Sen en iyi ne yapabiliyorsun ? Her zaman bildiğin işten kazanırsın. Bilmediğin bir işe başlarsan, başkaları kazansa da sen kaybedersin. Başkalarının aklıyla yapılan işten de hayır gelmez. Yapacağın işin yapacağın yerde müşteri potansiyeli olmalı, o işte tecrüben ve teknik bilgin olmalı. Bir mahallede 10 berber varsa ve de 100 kişi yaşıyorsa, berber başına 10 müşteri düşer. Bu kişilerin bir kısmı çocuk, diğer kısmı da bayanlardan oluşuyorsa, berber başına müşteri sayısı 2.5-3 olarak düşer. İşte bunun gibi hesaplar ve bölge ve kuracağın iş hakkında araştırmalar yapmalısın öncelikle. Ticaret hesap işidir.

Erkenekli

Asistan
Reaksiyon puanı
277
  • Bakara Suresi, 275. ayet: Faiz (riba) yiyenler, ancak şeytan çarpmış olanın kalkışı gibi, çarpılmış olmaktan başka (bir tarzda) kalkmazlar. Bu, onların: "Alım-satım da ancak faiz gibidir" demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alış-verişi helal, faizi haram kılmıştır. Kime Rabbinden bir öğüt gelir de (faize) bir son verirse, artık geçmişi kendisine, işi de Allah'a aittir. Kim (faize) geri dönerse, artık onlar ateşin halkıdır, orada sürekli kalacaklardır.
  • Bakara Suresi, 276. ayet: Allah, faizi yok eder de, sadakaları artırır. Allah, günahkar kafirlerin hiçbirini sevmez.
  • Bakara Suresi, 278. ayet: Ey iman edenler, Allah'tan sakının ve eğer inanmışsanız, faizden artakalanı bırakın.
  • Bakara Suresi, 279. ayet: Şayet böyle yapmazsanız, Allah'a ve Resulüne karşı savaş açtığınızı bilin. Eğer tevbe ederseniz, artık sermayeleriniz sizindir. (Böylece) Ne zulmetmiş olursunuz, ne zulme uğratılmış olursunuz.
  • Al-i İmran Suresi, 130. ayet: Ey iman edenler, faizi kat kat artırılmış olarak yemeyin. Ve Allah'tan sakının, umulur ki kurtulursunuz.
  • Nisa Suresi, 161. ayet: Ondan nehyedildikleri halde faiz almaları ve insanların mallarını haksız yere yemeleri nedeniyle (öyle yaptık.) Onlardan kafir olanlara pek acıklı bir azap hazırlamışızdır.
  • Rum Suresi, 39. ayet: İnsanların mallarından artsın diye, verdiğiniz faiz Allah Katında artmaz. Ama Allah'ın yüzünü (rızasını) isteyerek verdiğiniz zekat ise, işte (sevablarını ve gelirlerini) kat kat arttıranlar onlardır.
  • Faize yatır diyenler için gelsin faizle ilgili ayetler buyrun okuyun siz karar verin.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Faizin Tanımları:
  • Daha fazlasını ödemesi şartı ile ödünç vermek fâizdir. Yâni böyle olan sözleşme haramdır. Haram anlaşma ile ele geçen malın hepsi haram olur. Meselâ on iki kile ödemesi şartı ile, on kile buğday ödünç verilse, alınan on iki kilenin hepsi haram olur. Fâiz ile ödünç vermek ve almak haram olduğu Kur’ân-ı kerîmde açık olarak bildirilmiştir… (İmâm-ı Rabbânî)
  • Cins ve miktarı bir olan iki şey biri diğeriyle değiştirildiğinde bir taraf için kabul edilen malın fazlasına ribâ veya fâiz denir. (İbnül-Hümâm, Fethul-Kadîr, V, 277).
  • Faiz bugünden yarına, fazlalığı konuşarak ve bilerek yapılan işlemdir. Misal bir kişinin 100 lira borç alıp, bir ay sonra 110 lira ödemesi gibi. Bu para cinsinden de olabilir zaman cinsinden bir fazlalık da olabilir.
  • İnsanlar borç aldıklarında borçlanmanın karşılığı olarak ek bir ödemede bulunurlar. Bu ek ödemeye faiz denir.
  • Buda faizin tanımıdır bilmeyen arkadaşlara ya da bana göre diyen arkadaşlar için

Son düzenleme:

MaRCHoS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şuan ekonomik kriz olduğu için herhangi bir işe çok sermaye ayırmak hiç mantıklı değil.Bu nedenle yapacağınız işin minimum sermaye ve maliyet içermesi gerekiyor.Belki ben yapamam diyebilirsiniz.Ancak yapılacak en kolay ve en karlı iş petek temizleme işi. Linkte bırakıyorum sizlere. İhtiyacınız olan 1 adet petek temizleme makinası ve reklam argümanları.En fazla 3 bin TL sermaye ile bu işe başlayabilirsiniz.Gittiğiniz 1 evden alacağınız ücret ise minimum 200 TL.Kar marjı size bağlı.

Mesut Korkmaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bizim kültürümüzde deve yok, at var. İslam kültüründe de yok, Arap kültüründe var.
Sen çok yanlış öğrenmişsin olayları. Arap kültürü dediğin şeyle islam kültürü dediğin şey nedir? Ayrıca benim yazdığıma bak bakayım islam kültürü demiş miyim?

Sünnet: Peygamberin yaptığı şeyleri yapmaya, taklit etmeye denir.
Peygamber dişlerini misvakla fırçalardı diye modern diş fırçası yerine sırf sünnet diye misvak tercih edenlere denk gelmedin mi sen?

Yani bu durumda misvak kullanmak sünnettir anlamı çıkıyor. Ki istediğin hocaya sor misvak kullanmak sünnettir der.
Peygamber zamanında modern diş fırçası yoktu o yüzden kullanmadı, ama bazı müslümanlar modern diş fırçası olduğu halde misvak tercih ediyor.

Hadi buradan yola çıkarak peygamberin yaşadığı zamanda modern ulaşım araçları da yoktu o yüzden deveye biniyordu.
Eee diş fırçası yerine sırf sünnet diye misvak tercih eden müslüman neden otomobil, uçak yerine sırf sünnet diye deve tercih etmiyor?

Son düzenleme:

halil007

Doçent
Reaksiyon puanı
124
Sen çok yanlış öğrenmişsin olayları. Arap kültürü dediğin şeyle islam kültürü dediğin şey nedir?
Sünnet: Peygamberin yaptığı şeyleri yapmaya denir.
Peygamber dişlerini misvakla fırçalardı diye modern diş fırçası yerine misvak tercih edenlere denk gelmedin mi sen?

Yani bu durumda misvak kullanmak sünnettir anlamı çıkıyor. Ki istediğin hocaya sor misvak kullanmak sünnettir der.
Peygamber zamanında modern diş fırçası yoktu o yüzden kullanmadı, ama bazı müslümanlar modern diş fırçası olduğu halde misvak tercih ediyor.

Hadi buradan yola çıkarak peygamberin yaşadığu zamanda modern ulaşım araçları da yoktu o yüzden deveye biniyordu. Eee diş fırçası yerine misvak tercih eden müslüman neden otomobil, uçak yerine deve tercih etmiyor?
Siz de beni yanlış anladınız, ben öyle demedim.
Elbette, Peygamberimiz (s.a.v.) bu devirde yaşasa idi cübbe değil ceket giyerdi. O devirde medeniyet (yahut buna benzer mefhumlar) cübbe, şimdi ceket giymek ile ifade ediliyor.
Lakin Arap diyarları çölümsü yerler olduğu için onlar deveye adapte. Biz ata.
Şunu demek istiyorum: Eskiden deveye biniyorduk, değil, eskiden ata biniyorduk, öyle seyahat ediyorduk.
"Ama sünnet diye otomobil, uçak yerine deveyi tercih eden müslümana denk gelmedim. " cümleniz çok doğru. Ben başka bir taraftan anladım. Özür dilerim.

Mesut Korkmaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Siz de beni yanlış anladınız, ben öyle demedim.
Elbette, Peygamberimiz (s.a.v.) bu devirde yaşasa idi cübbe değil ceket giyerdi. O devirde medeniyet (yahut buna benzer mefhumlar) cübbe, şimdi ceket giymek ile ifade ediliyor.
Lakin Arap diyarları çölümsü yerler olduğu için onlar deveye adapte. Biz ata.
Şunu demek istiyorum: Eskiden deveye biniyorduk, değil, eskiden ata biniyorduk, öyle seyahat ediyorduk.
"Ama sünnet diye otomobil, uçak yerine deveyi tercih eden müslümana denk gelmedim. " cümleniz çok doğru. Ben başka bir taraftan anladım. Özür dilerim.
Anlaşabildiğimize sevindim. Yoksa bende safkan Türküm rahat ol :)

Mesut Korkmaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Kimsenin milliyetine laf etmek, benim ve hiç kimsenin haddine değil. "Hepimiz kardeşiz."
Kim kimin milliyetine laf etti şimdi ya :D İnsanlık namına ırkçılık zaten yasak. Ama ırkçılıkla milliyetçilik çok ayrı kavramlar.

Son düzenleme:

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Bırakın saçmalamayı.

Mesut Korkmaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bu yeni nesil çikolatalı lokmalar şu ara iyi iş yapıyor.

ozcnizzet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Önce süünet Peygamber efendimizin yaptığını yapmak değildir. YAPILMASINI TAVSİYE ettiği şeyleri yapmaktır sünnet. Bu yüzden deveye binmek sünnet değildir, misvak diş etlerinin güçlenmesine yardımcı olduğu için zaten doktorum da tavsiye ediyor, ki bu sünnetin de uygulanması gayet normal. Mesela evlenmek sünnet ama çocuk sahibi olmak değil, oysa peygamber efendimizin de çocukları vardı.

Mesut Korkmaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Konu haddini aşarak alakasız cevaplar geldi ama mecbur söz hakkı doğuyor.

Önce süünet Peygamber efendimizin yaptığını yapmak değildir. YAPILMASINI TAVSİYE ettiği şeyleri yapmaktır sünnet. Bu yüzden deveye binmek sünnet değildir, misvak diş etlerinin güçlenmesine yardımcı olduğu için zaten doktorum da tavsiye ediyor, ki bu sünnetin de uygulanması gayet normal. Mesela evlenmek sünnet ama çocuk sahibi olmak değil, oysa peygamber efendimizin de çocukları vardı.
Sizin dininizde yapılmasını tavsiye ettiği şeyleri yapmak olabilir ama islam dinindeki sünnet tanımı şudur.
"Sünnet, Hz. Peygamber’in söz, fiil ve onayının genel adı olup fıkıh usulünde Kur’an’la birlikte İslâm’ın aslî iki kaynağını ve delilini teşkil eder. "

Uydurulmuş olan dine değil indirilmiş olan dine göre sünnetin anlamı bu. Git arabsitan'da hangi hocaya hangi imama sorarsan sor.
Din senin benim mantığıma göre işlemez. Son günlerde ılımlı islam adı altında güncelleme yapılmış bir islam insanlara sunuluyor. Sünnet peygamberin yaptıklarını yapmak deyince mantığına ters geldi sonra yapılmasını tavsiye ettiği diye kendi yorumunu katarak sünnetin anlamını değiştirdin.
Böyle din ne güzel, sürekli topluma ve zamana göre kılıktan kılığa giriyor. Her önüne gelen kendi yorumunu katıp fetva veriyor ohh ne ala memleket.

Mert0

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,702
BENCE
Ticarete kafan varsa yapabilirsin fakat her insanın yapabileceği bir meslek değil çünkü eksilere vurma ihtimalin de var milyoner olma ihtimalin de. Öncelikle drop shipping veya online trade veya online ihalelerle biraz kendini test edip işe başlayabilirsin. Biraz büyüdüğünde yurt dışına da çıkman gerekecek bu sebepten biraz İngilizce ve pasaport da gerekecek. Dediğin boyasız göçük onarma mesleğinde de her zaman sabit kazanç elde edemezsin. Öncelikle makul fiyat devamlı bir iş mi? Aniden eski ve Artıları olacak işler mi? İstersin ona karar vermen gerekecek. Ama ticaret iyidir.

ozcnizzet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Konu haddini aşarak alakasız cevaplar geldi ama mecbur söz hakkı doğuyor.

Sizin dininizde yapılmasını tavsiye ettiği şeyleri yapmak olabilir ama islam dinindeki sünnet tanımı şudur.
"Sünnet, Hz. Peygamber’in söz, fiil ve onayının genel adı olup fıkıh usulünde Kur’an’la birlikte İslâm’ın aslî iki kaynağını ve delilini teşkil eder. "

Uydurulmuş olan dine değil indirilmiş olan dine göre sünnetin anlamı bu. Git arabsitan'da hangi hocaya hangi imama sorarsan sor.
Din senin benim mantığıma göre işlemez. Son günlerde ılımlı islam adı altında güncelleme yapılmış bir islam insanlara sunuluyor. Sünnet peygamberin yaptıklarını yapmak deyince mantığına ters geldi sonra yapılmasını tavsiye ettiği diye kendi yorumunu katarak sünnetin anlamını değiştirdin.
Böyle din ne güzel, sürekli topluma ve zamana göre kılıktan kılığa giriyor. Her önüne gelen kendi yorumunu katıp fetva veriyor ohh ne ala memleket.
Yazdığın tanımı anlamamışsın, bana ahkam kesiyorsun. Devamında yazdıklarını cevaplama gereği duymuyorum. Tek tavsiyem, biraz tefsir okumanız. Bilmediğiniz şeyler hakkında kesin yorumlar yaparsanız, cevaplar gelir tabiki.