Sayıştay: Milli Piyango çekilişleri güvenli değil

Bu konuyu okuyanlar

UtkuGARIP

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
1031589927.jpg

Sayıştay'ın Milli Piyango İdaresi'ne ilişkin denetim raporunda, 2012'den bu yana çekilişleri televizyondan canlı yayınlamayan Milli Piyango İdaresi kusurlu bulundu. Sayıştay raporunda, Milli Piyango ve şans oyunlarının çekilişlerinin güvenilir olmadığı belirtildi.

Sosyal medyada geçen hafta yayılan görüntülerin ardından usulsüzlük ve hile iddialarıyla gündemde olan Milli Piyango'ya bir eleştiri de Sayıştay'dan geldi.

Milli Piyango İdaresi'ne ilişkin denetim raporunu Meclis'e sunulan Sayıştay raporunda, çekişlerin 2012'den bu yana TV'den yayınlanmadığına dikkat çekildi. Raporda Milli Piyango İdaresi kusurlu bulundu.

Sayıştay, çekilişlerin TV'de yayınlanmamasının 'güven' sorunu oluşturduğunu vurgulayarak, TRT'nin çekilişleri yayınlamaya bir an önce başlaması uyarısında bulundu.
Milli Piyango çekilişleri 2012'ye kadar para karşılığında TRT'de yayınlanıyordu. Ancak iki kurum arasında ödenecek para konusunda uzlaşmazlık çıkınca TRT 6 yıldır çekilişleri yayınlamıyor. O tarihten sonra çekilişler önce noter huzurunda ve halkın katılımıyla, ardından da, "www.millipiyango.gov.tr" adresi üzerinde canlı yayınla yapılmaya başlandı.

CHP'Lİ SERTEL: TRT'NİN CANLI YAYINLAMASI GEREKİR

TBMM KİT Komisyonu üyesi ve CHP Milletvekili Atilla Sertel, hem bilet hem de şans oyunlarında büyük ikramiyenin bazı ilçelere ‘isabet' ettiğini hatırlatarak şunları söyledi:

"Aslında Milli Piyango çekilişi televizyondan yayınlamak istiyor. Ancak TRT 4-5 katı fazla para talep ediyor. Sayıştay bile raporunda kuşku duyuyor, güven sorununa işaret ediyorsa vatandaş ne yapsın, ben niye kuşku duymamayım! Şeffaf ve açık değil. TRT'nin bunu canlı yayınlaması gerekir. İkisi de devlet kuruluşu, halkın sırtından geçiniyor."

Kaynak: Sputnik Türkiye - 01.01.2019

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
PİYANGO İSMET PAŞA'YA VURDU: 50 BİN

İsmet Paşa da her vatandaş gibi zaman zaman Milli Piyango alır ve şansını denerdi. Paşa, Talih Kuşu'nun 24 Ocak 1968 tarihli çekiliş sonuçlarını görünce şoka girdi. Biletine tam olarak 50 bin lira isabet ettiği yazıyordu. 1968'de 50 bin lira!
dd_9619.jpg

''HANIMLA 50 BİNİ GÖRDÜK''

İsmet Paşa bu olayı 27 Ocak 1968'de not defterine "Piyangoda 50 bini hanımla bu gece gördük" şeklinde yazmıştı. Parayı İsmet Paşa'nın alması doğru olmayacağından, bu görevi kızı Özden Toker üstlendi. Özden Hanım, Milli Piyango İdaresi'nden parayı tahsil eder ve babasının hesabına yatırdı.

1968 yılı Milli Piyango'nun talihlisi: İsmet İnönü

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
(Yukarıdaki zatın yazdığı doğrudur demiyorum) Geçmişte hata yapılmış olması şimdikileri aklamaz. Eğer bazı kişiler göründüğünün yarısı kadar İslâm'a bağlı olsa her türlü hataya karşı durması gerekirdi. Ama günümüzde din yalnızca dilde var, kalpte yok.

zambaklar

Asistan
Reaksiyon puanı
45
Din de ne hikmetse birilerinin işine gelince gündeme geliyor

zambaklar

Asistan
Reaksiyon puanı
45
İşine gelince laik, işine gelince dindar ?? senin işin de zor. Bu kadar fır fır olmayın

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
devletin olması gerek şey özelleştirilmiş vergiden daha iyi gelir halbuki haram olması mümkün değil tefecilik yapılmıyor ki...

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Bu konu kilit yer...

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Bilet almayanlara hiç bir şey çıkmaması haksızlık oluyor. Milli Piyango bile parası olanların yanında. Oysa bize de şans tanınmalıydı. Gariban hep garip kalıyor.

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Dindar adam her haksızlık, yolsuzluğun, hırsızlığın karşısında olur. Bak geçmişte şöyle oldu, böyle oldu demez. Ya dindar görünmeyi bırakın ya da dindar gibi davranın. İnançsızları güldürmeyin kendinize; İslâm'ı da kendinizle kirletmeyin.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Dindar adam kumara ilgi duymaz. Kumar imanı zayıflatır.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
devletin olması gerek şey özelleştirilmiş vergiden daha iyi gelir halbuki haram olması mümkün değil tefecilik yapılmıyor ki...

Birisinin kazanırken diğerlerinin kaybettiği şansa dayalı her türlü oyun kumardır.

Kumar net haramdır.

Bunun neyini tartışıyorsunuz anlamak mümkün değil.

Haramsa haram günahsa günah ben yaparım diyene lafımız yok...
Bu insanı günahkar yapar. Pişman olursa Allah affeder.

Ama Haram olana Helal demek insanı dinden çıkarır.

zambaklar

Asistan
Reaksiyon puanı
45
Mesele dindar olup olmamak değil, mesele bu harama kılıf uydurmak, fetva aramak. Yaptıkları da laf salatası her zamanki gibi

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Dindar adam her haksızlık, yolsuzluğun, hırsızlığın karşısında olur. Bak geçmişte şöyle oldu, böyle oldu demez. Ya dindar görünmeyi bırakın ya da dindar gibi davranın. İnançsızları güldürmeyin kendinize; İslâm'ı da kendinizle kirletmeyin.

Ben piyango bileti almadım. Benim duruşum budur.

Bugün şaibe varsa dün de vardı.

Bunu söylemek kimseyi aklamaz!

Kafanız artık çok farklı çalışıyor.

Bir de şu ağzınızdan düşmeyen HIRSIZ ithamı kime aittir. Kim bu propagandayı yürütmektedir biraz düşünün öyle kullanın!
Yok siz bu propagandaya destek vermekten rahatsız olmuyorsanız bilemem...

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Birisinin kazanırken diğerlerinin kaybettiği şansa dayalı her türlü oyun kumardır.

Kumar net haramdır.

Bunun neyini tartışıyorsunuz anlamak mümkün değil.

Haramsa haram günahsa günah ben yaparım diyene lafımız yok...
Bu insanı günahkar yapar. Pişman olursa Allah affeder.

Ama Haram olana Helal demek insanı dinden çıkarır.
kumar değil ki kumar ne öğrenin gelin sazan.avi o piyango olayı bilet almıyorum almam...

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Çok şey yazılır da buraya uygun düşmeyecek. Keyifli geceler.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
kumar değil ki kumar ne öğrenin gelin sazan.avi o piyango olayı bilet almıyorum almam...

Kumar neymiş söyle de öğrenelim.

Bizim burada kahvehanelerde tombala oynuyorlar. Kumar haram deyince Tombala kumar değil ki cevabı geliyor.

Kumar deyince sadece İskambil kağıtları ile oynananlar galiba...

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Alın teri dökmeden kazanılan para...

alpguclu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
PİYANGO İSMET PAŞA'YA VURDU: 50 BİN

İsmet Paşa da her vatandaş gibi zaman zaman Milli Piyango alır ve şansını denerdi. Paşa, Talih Kuşu'nun 24 Ocak 1968 tarihli çekiliş sonuçlarını görünce şoka girdi. Biletine tam olarak 50 bin lira isabet ettiği yazıyordu. 1968'de 50 bin lira!

''HANIMLA 50 BİNİ GÖRDÜK''

İsmet Paşa bu olayı 27 Ocak 1968'de not defterine "Piyangoda 50 bini hanımla bu gece gördük" şeklinde yazmıştı. Parayı İsmet Paşa'nın alması doğru olmayacağından, bu görevi kızı Özden Toker üstlendi. Özden Hanım, Milli Piyango İdaresi'nden parayı tahsil eder ve babasının hesabına yatırdı.

1968 yılı Milli Piyango'nun talihlisi: İsmet İnönü

Hırsızlık savunulacak bir yani yok ancak 50 bin lira o dönemde de para değildi. Yani kimseyi zengin yapmazdı. Sadece daha iyi anlamak için yazıyorum aşağıdakileri.
1968'de asgari ücret 500 lira, ikramiye 50 bin lira. Asgari ücret ikramiyenin 100 katı.
2018'de asgari ücret 2000 lira, ikramiye 70 milyon lira. Asgari ücret ikramiyenin 35 bin katı.

DarKeN

Müdavim
Reaksiyon puanı
88
Bu ülkede %100 güven duyabileceğimiz bir tek şey söyleyin ben de milli piyango güvenli diyeyim :)

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
milli piyango kumar değil ki...

Konfik!
Bir şeyin özünü, mahiyetini bilmeden fetva kesme kardeşcağız.
Senin inançlı biri olduğunu bilmesem he he der geçerdim.
İçinde şans faktörü olan her oyun kesin bir kumardır; Ve haramdır...
Ve dini jargonda harama helal diyenlerin dinden çıktığı bilgisi verilir... Ki,
bundan sakınılsın.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Hiç bir kuruma güvenmediğim gibi milli piyangoya da güvenmiyorum.

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
milli piyango idaresinin değiştiği bu yönetenlerin hileli çekiliş yaptığı resmen suç üstü yapıldığı halde utanmadan İsmet İnönü'ye iftira atıp gündemi değiştirmeye çalışıyorlar...

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Kıbrıs'a o işi devredene sorucaksınız o işi dindar yada değil herkesin kendi özgürlüğü vardır, bunlardan biride inandığı yada inanmadığı şey için savunmaktır kumar bana göre bir rahatsızlıktır bu genelde kaybettim ama belki şimdi şansım döner egosu yada kibriyatı ile ilgili bir durum bu durumu yenen kişiler bence şahsiyetli insanlardır.