Windows 10 uyku modu kayboldu [çözüldü]

Bu konuyu okuyanlar

Pati Fetisisti

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
1
Herkese selamlar, format attıktan sonra Uyku Modu kayboldu. Driverler ve bios güncel, yardımcı olurmusunuz?
Adsız.jpg

a1342

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
1.adım

temiz önyükleme nasıl gerçekleştirilir makalesindeki çözüm önerilerini uygulayın sorunun çözülüp çözülmedigini gözlemleyin

2.adım

Windows tuşu + S tuşlarına basın, CMD yazın Komut İstemi'ne sağ tıklayarak ''Yönetici olarak çalıştır'' . Açılan pencereye aşağıdaki komutları sırasıyla girerek ENTER tuşuna basınız.

dism /online /cleanup-image /startcomponentcleanup ENTER TUŞUNA BASIN İŞLEMİN BİTMESİNİ BEKLEYİN

dism /online /cleanup-image /restorehealth ENTER tuşuna basın işlemin bitmesini bekleyin

yine sfc /scannow yazın %100 olunca bilgisayarı yeniden başlatın

3.adım

denetim masası>> arama kutusuna sorun giderme yazın >> sol üst köşede tümünü görüntüleye tıklayın >> sistem bakım sorun gidericiyi çalıştırın

4.adım

sorun halen devam ederse yeni bir kullanıcı profili oluşturup test edin

Başlat menüsü > ayarlar > hesaplar > aile ve diğer kişiler > bu bilgisayara başka birini ekle > gelen ekrandan bu kişinin oturum açma bilğilerine sahip değilim tıkla > gelen ekrandan microsoft hesabı oluşturabilir veya microsoft hesabı olmayan yerel hedsap açabiliriz yerel hesap için > microsoft hesabı olmayan bir kullanıcı ekleyin > ve bilgileri girerek yerel hesap oluşturun

f96ff094-7d11-4974-ae03-936d21cc63ff

6f384d80-4d7b-4f8e-8405-901cf6ffd527

Daha sonra oluşturduğumuz bu hesabı varsayılan hesap yapalım bunun için

Başlat menüsü > ayarlar > hesaplar > aile ve diğer kişiler > atanan erişimi kur > gelen ekrandan bir hesap seçin tıklayın yönetici olarak atayın bilgisayarı başlatarak test edin

Pati Fetisisti

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
1
1.adım

temiz önyükleme nasıl gerçekleştirilir makalesindeki çözüm önerilerini uygulayın sorunun çözülüp çözülmedigini gözlemleyin

2.adım

Windows tuşu + S tuşlarına basın, CMD yazın Komut İstemi'ne sağ tıklayarak ''Yönetici olarak çalıştır'' . Açılan pencereye aşağıdaki komutları sırasıyla girerek ENTER tuşuna basınız.

dism /online /cleanup-image /startcomponentcleanup ENTER TUŞUNA BASIN İŞLEMİN BİTMESİNİ BEKLEYİN

dism /online /cleanup-image /restorehealth ENTER tuşuna basın işlemin bitmesini bekleyin

yine sfc /scannow yazın %100 olunca bilgisayarı yeniden başlatın

3.adım

denetim masası>> arama kutusuna sorun giderme yazın >> sol üst köşede tümünü görüntüleye tıklayın >> sistem bakım sorun gidericiyi çalıştırın

4.adım

sorun halen devam ederse yeni bir kullanıcı profili oluşturup test edin

Başlat menüsü > ayarlar > hesaplar > aile ve diğer kişiler > bu bilgisayara başka birini ekle > gelen ekrandan bu kişinin oturum açma bilğilerine sahip değilim tıkla > gelen ekrandan microsoft hesabı oluşturabilir veya microsoft hesabı olmayan yerel hedsap açabiliriz yerel hesap için > microsoft hesabı olmayan bir kullanıcı ekleyin > ve bilgileri girerek yerel hesap oluşturun

f96ff094-7d11-4974-ae03-936d21cc63ff

6f384d80-4d7b-4f8e-8405-901cf6ffd527

Daha sonra oluşturduğumuz bu hesabı varsayılan hesap yapalım bunun için

Başlat menüsü > ayarlar > hesaplar > aile ve diğer kişiler > atanan erişimi kur > gelen ekrandan bir hesap seçin tıklayın yönetici olarak atayın bilgisayarı başlatarak test edin

Temiz kurulumdan sonra oldu zaten, verdiğiniz 3 adımıda uyguladım işe yaramadı.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Merhaba,
Hangi yapıdaki Windows 10'u kurdunuz? 1803, 1809 vs?

Windows logo + R
devmgmt.msc
Tamam
Görüntü bağdaştırıcıları
olarak neler listeli, paylaşın.

Windows Update ekranından
Ayarları değiştir
Önerilen güncelleştirmeler ve Microsoft Update işaretli olsun.
Sonra Güncellemeleri denetleyiniz.

Pati Fetisisti

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
1
Merhaba,
Hangi yapıdaki Windows 10'u kurdunuz? 1803, 1809 vs?

Windows logo + R
devmgmt.msc
Tamam
Görüntü bağdaştırıcıları
olarak neler listeli, paylaşın.

Windows Update ekranından
Ayarları değiştir
Önerilen güncelleştirmeler ve Microsoft Update işaretli olsun.
Sonra Güncellemeleri denetleyiniz.

1540245503409.png

---- Mesajlar birleştirildi ----

Güncelsiniz diyor.

Son düzenleme:

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Tek tek sırayla şunları açığa kavuşturalım :
1)
Windows kurulum medyasını nereden indirdiniz? Ve kurduğunuz sürüm Ekim 2018 Windows 10 1809 Redstone 5 mi?

2)
Sürücüleri güncellemede üçüncü parti bir program kullandığınız mı?

3)
Programlarda Intel grafik sürücüsü yüklü mü?

4)
Bios ayarlarından load defaults gibi bir seçenek olmalı onu seçin save and exit (F12)

5)
Bilgisayarınızı baştan başlatın aygıt yöneticisinden görüntü bağdaştırıcılarında değişiklik var mı kontrol edin.

Pati Fetisisti

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
1
Tek tek sırayla şunları açığa kavuşturalım :
1)
Windows kurulum medyasını nereden indirdiniz? Ve kurduğunuz sürüm Ekim 2018 Windows 10 1809 Redstone 5 mi?

2)
Sürücüleri güncellemede üçüncü parti bir program kullandığınız mı?

3)
Programlarda Intel grafik sürücüsü yüklü mü?

4)
Bios ayarlarından load defaults gibi bir seçenek olmalı onu seçin save and exit (F12)

5)
Bilgisayarınızı baştan başlatın aygıt yöneticisinden görüntü bağdaştırıcılarında değişiklik var mı kontrol edin.

Windows kurulum medyasını microsoftun kendi sitesinden indirdim,
Sürücüleri kendim güncelledim,
İşlemcim R5 2600x
Bios ayarlarından kaynaklı bir sorun değil çünkü formattan öncede aynı ayarları kullanıyordum defaulttan tek farkı Ram MHz'sini yükseltip Cpu'ya ufak bir Overclock yaptım.

Görüntü bağdaştırıcılarında bir değişiklik yok.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri içinde güç düğmelerinin ne yapacaklarını seçin kısmını seç sayfanın solunda oradan ek ayarlarada girebilirsiniz

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Komut istemini yönetici olarak çalıştırın.
powercfg -a
Enter
powercfg /L
Enter

Ekran görüntüsü paylaşın.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
CMD
powercfg -h on
Enter
Başlat
Çalıştır
control.exe powercfg.cpl,,3
Tamam
açılan pencereden
Güç seçenekleri/Gelişmiş ayarlardan
Yüksek performans planı için
"Plan varsayılanlarını geri yükle"
diyelim değişen bir şey olacak mı.

Pati Fetisisti

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
1
CMD
powercfg -h on
Enter
Başlat
Çalıştır
control.exe powercfg.cpl,,3
Tamam
açılan pencereden
Güç seçenekleri/Gelişmiş ayarlardan
Yüksek performans planı için
"Plan varsayılanlarını geri yükle"
diyelim değişen bir şey olacak mı.
1540329536075.png

Değişen bir şey olmadı.

1540329853672-png.52703

Konuya yorum olarak resmi koyamadım hata veriyor açılmıyor, işlemci durumuda bu belki bundan kaynaklı bir problem olabilir.

Son düzenleyen moderatör:

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
3.parti bir yazılım kullanıyormusun ? yani windows 10 manager tarzı windows arayüzünde bazı şeyleri gizleme yada yok etme yapabiliyor .Kullanıyorsan o tür bir program onun ara yüzünden kontrol etmen daha uygun olur.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Değişen bir şey olmadı.
1)
powercfg -h on
komutunda hata verdi mi peki?
Bios ayarlarından kaynaklı bir sorun değil çünkü formattan öncede aynı ayarları kullanıyordum defaulttan tek farkı Ram MHz'sini yükseltip Cpu'ya ufak bir Overclock yaptım.
2)
Varsayılan ayarlara döndürüp deneyelim bir de (çünkü "the system firmware does not support"diyor.)

3)
Peki;
formattan önce hangi Windows sürümünü kullanıyordun? Tam olarak yapısı ile birlikte yazar mısın?

4)
Ayrıca şunu kontrol edelim:
başlat
çalıştır
regedit
Tamam
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power CsEnabled
çift tıkla
değer verisi
1
olsun; tamam.
Bilgisayarı yeniden başlat.

bkz1; bkz2..

Son düzenleme:

Pati Fetisisti

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
1
Hepinize ilgilendiğiniz için teşekkür ediyorum , Biosu Default ayarlara aldığım zaman sorun düzeldi. Şimdiki sorum bu soruna yol açan değişim nedir ? Defaulta almadan önceki ayarları sizlere atıyorum yardımcı olursanız sevinirim.
771e8246-4674-43d7-8bce-9a7a9e5f1507.jpg

---- Mesajlar birleştirildi ----

Arkadaşlar sorunun kaynağı SMT Mode imiş. Ryzen işlemci kullandığım için SMT Modunu kapatmak zorunda kalıyorum çünkü FPS de droplar oluyor. Bu sorunu yaşayan arkadaşlar SMT Modu aktif ettiği durumda sorun çözülecektir, hepinize teşekkürler.

Son düzenleme:

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Konuya geri dönüş için teşekkürler @Pati Fetisisti; 11 numaralı mesajdaki ekran görüntülerinden ("The system firmware does not support this standby state.") aslında doğrudan BIOS ayarları üzerine yoğunlaşmak gerekiyormuş. :)

kara641

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu sorunla karşılaşan birisi daha olursa cmd ile falan uğraşmasın
Denetim Masası > Donanım Ve Ses > Güç Seçenekleri > Güç Düğmelerinin Ne Yapacaklarını Seçin(soldaki menüden) > Şu Anda Kullanılmayan Ayarları Değiştir > Uyku Güç Menüsünde Göster
sonra değişiklikleri kaydet deyip çıkıyosunuz artık başlat menüsünde uyku modu görünecektir bu bir sorun değildir. Windows o butonu yeni güncellemesiyle kaldırdı eğer isterseniz tekrar açabilirsiniz. İyi Forumlar

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Bu sorunla karşılaşan birisi daha olursa cmd ile falan uğraşmasın
Denetim Masası > Donanım Ve Ses > Güç Seçenekleri > Güç Düğmelerinin Ne Yapacaklarını Seçin(soldaki menüden) > Şu Anda Kullanılmayan Ayarları Değiştir > Uyku Güç Menüsünde Göster
sonra değişiklikleri kaydet deyip çıkıyosunuz artık başlat menüsünde uyku modu görünecektir bu bir sorun değildir. Windows o butonu yeni güncellemesiyle kaldırdı eğer isterseniz tekrar açabilirsiniz. İyi Forumlar
Aynen katılıyorum, ben bu butonu seçeneklerden kaldırdım, şu an yeniden başlat ve bilgisayarı kapat tuşları aktif bende.

Son mesajlar