Bu konuyu okuyanlar

Burak Özgen

Müdavim
Reaksiyon puanı
271
220820180950400469891_2.jpg
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, "Türkiye Brunson'u koşulsuz serbest bırakırsa kriz anında biter" dedi.

BD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İsrail ziyareti sırasında Reuters Haber Ajansı'na verdiği röportajda Brunson konusunda Türkiye ile yaşanan siyasi kriz ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"Türk hükümeti Pastör Brunson'u serbest bırakmama konusunda büyük bir hata yaptı” diyen Bolton, "Her gün bu hatayla devam ediyor. (Türkiye) NATO müttefiki Batı'nın bir parçası olarak doğru şeyi yaparsa ve Pastör Brunson'u şartsız serbest bırakırsa kriz anında biter” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de liranın değer kaybetmesine ilişkin soruyu cevaplayan Bolton, Katar’dan gelen paranın Türkiye ekonomisini kurtarmaya yardım etmeyeceğini söyledi. Türkiye’nin NATO’dan geçici olarak uzaklaştırılması gibi bir durumun şu anda söz konusu olmadığını dile getiren Bolton, "Brunson ve diğer Amerikalılar sorununun çözülmesine yoğunlaştık" diye konuştu.

Kaynak:Sözcü

Sucrofe

Müdavim
Reaksiyon puanı
677
Brunson'un kafası kesilip Amerika'ya gönderilmeli ve "biz racon değil, kafa kesiyoruz" notu bırakılmalıdır.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Bütün dünyanın gözü önünde böyle pazarlık olur mu hiç. Türkiye adil bir şekilde bu kişiyi yargılamalı suçluysa suçunu çekmeli. Değilse iade edilir.
Yargılanan bir kişinin takas edilmesi yada hiç bir şey olmamış gibi yurtdışına çıkartılması Dünyanın gözünde Türkiye'nin adaletine zarar verir.

zambaklar

Asistan
Reaksiyon puanı
45
Demek ki neymiş, Türkiye'deki dolar oyunu ekonomi ile alakalı değil. Tamamen siyasi

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Kafasını kesip gönderelim diyen arkadaşa katılmakla beraber daha iyi fikrim var.
Önce sağ elin baş parmağını işaret ve orta parmak arasından geçirmek suretiyle kolunu kesip gönderelim, aynısını öbür kol için de yapalım.
Sonra da kafasını gönderelim, ayaklar bizde kalsın lazım olur.

Ulan ya, lan ne psikopat ülkeye düştük arkadaş, bunlar bir de ışide küfreder ha:D

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Demek ki neymiş, Türkiye'deki dolar oyunu ekonomi ile alakalı değil. Tamamen siyasi
Dolar oyunu ne bilmiyorum ama doların durumunun siyasi olması onun ekonomik olmadığı anlamına gelmez.
Çünkü doları siyasetle değiştirmenin bir yolu yok, illaki iş ekonomiye dayanacak.
Örneklerle kolay ekonomi kitabını okuyun bilmiyorsanız, biraz genel kültür katar, hem pdfsi de var internette, gençlere tavsiye ediyorum.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Yazık la, "koyunlar" diyince de küfür yiyoruz. :D Cari açık neymiş bi' öğrenin artık!
Aha bak tipik bir internet cahili daha. Millete koyun der, ama bilgisi sadece internette sözde "bilgili" abilerinden öğrendiği kadarından ibaret.
Yavrucum madem cari açık sebep oldu doların fırlamasına, niye 2 hafta içinde böyle büyük değişim geçirdi, cari açık 100 idi de birden 200 mü oldu. Doların değişim hızının cari açıktaki değişime yakın olması gerekmez miydi?
Tabii ki de dolar siyasi krizlerden etkilendi, ama bu ekonomik olmadığı anlamına gelmiyor, çünkü ekonomi siyaset ve başka bir çok etkene bağlıdır.
Biraz kitap okuyun, internette bin tane pdf var paranız yoksa indirin öyle okuyun, bedava ekonomi dersleri var, açık eğitimler var, böyle cahil kalmayın, hayatınıza yazık.

Sucrofe

Müdavim
Reaksiyon puanı
677
Aha bak tipik bir internet cahili daha. Millete koyun der, ama bilgisi sadece internette sözde "bilgili" abilerinden öğrendiği kadarından ibaret.
Yavrucum madem cari açık sebep oldu doların fırlamasına, niye 2 hafta içinde böyle büyük değişim geçirdi, cari açık 100 idi de birden 200 mü oldu. Doların değişim hızının cari açıktaki değişime yakın olması gerekmez miydi?
Tabii ki de dolar siyasi krizlerden etkilendi, ama bu ekonomik olmadığı anlamına gelmiyor, çünkü ekonomi siyaset ve başka bir çok etkene bağlıdır.
Biraz kitap okuyun, internette bin tane pdf var paranız yoksa indirin öyle okuyun, bedava ekonomi dersleri var, açık eğitimler var, böyle cahil kalmayın, hayatınıza yazık.

Aynen, Ameriga'nın oyunları yav. Azerbaycan da bize savaş açtı galiba, manat 3.5 TL. :D Ben, zaten TL'nin değer kaybetmesini ekonomiye bağlamadım tamamen; siyasi sebepler de etkiler tabii. Ama en baskın etken, ekonomi politikan. Sürekli tüket, üretme ve sonra da Ameriga'nın oyunları. :D Komiksiniz.

Reaksiyon puanı
5,172

Bu olayları senin gözünde önce zeki sonrada cahil olarak açıklayacağım.

İlk olarak zeki biri olarak açıklıyorum...

2013 e kadar her şey gül pembeydi çok güçlü biri vardı ve bu kişiyi kimse indiremiyordu. O mükemmel biriydi...

2013e kadar her şey gül pembeydi. 2013de nasil olduysa gezi parkı oldu ve dolar fırladı...

2014de mit tırları durdurldu ama bizi kimse durduramadı çünkü biz emliyetten tabanca dışında neredeyse tüm silahları topladık...

2015 de uçak krizi oldu. Rusya'da kimmiş verdik odunu gitti.

2016 darbe oldu ama bizi durduramadılar...

2017 dolar 4 oldu ama bizi durduramazlar...

2018 Brunson'u vermeyeceğiz kaybeden yine Amerika olacak...

Şimdi sana göre cahil biri olarak yazıyorum.

2013e kadar her şey gül pembeydi. Ancak zayıflayan gladio yönetiminin yerini doldurmak gerekti. Bu yüzden, 2013e kadar bize gül pembe bir hayat sundular. Ve içimize hainleri yerleştirdiler. Bunun yanında b planı olarakta ülkeye bolca kredi verdiler. Biz köprüler ve duble yollar yaptık... 2013e kadar alım gücü cidden artmıştı. Ancak biz fed(Amerika Merkez Bankasına) bağımlı hale gelmiştik.

2013de fed artık para basmayabiliriz açıklaması yaptı ve piyasalar yerle bir oldu. Dolar arttı...

2014 te polis teşkilatının elinden silahlar alındı A planına yani darbeye zemin hazırlandı... Mit tırları ise işin dikkat dağıtma kısmı oldu...

2015 de uçak krizi yaşandı. Bunun altındanda fetö çıktı. (Zaten sonra özür diledik) Ve bunun yanında amerikan merkez bankası faiz arttırımına başladı. Ve dolar iyicene yükselmeye basladı.

2016 Darbe oldu ve a planı halk sayesinde düştü...

2017 B planı hala devam ediyordu ve Bu durumun ilk adımı Trump'ın başa gelmesi ile atıldı. Dolar 4ü geçti...

2018 1 yıldan uzun süredir hapiste yatan Brunson Amerika tarafından siyasi olay haline getirildi. Ve fed (amerikan merkez bankası)na bağlımlı hale gelen Türkiyede dolar bir günde rekor kırdı.

Peki bundan sonra ne olacak...

Bence Trump bu süreci berbat yönetiyor. Açıkcası ben bu dolar oyununuda aşacağımıza inanıyorum. Artık uyuyan güzeller az da olsa uyandı. Üretim yapmalıyız diyorlar. Açıkcası Trampta biraz erken davrandı. Rahibi seçimlerde kullanmak istiyor.Bence bu krizide aşacağız ancak 2100e kadar olan tüm hedeflerimiz (askeriye hariç) çöpe gitti. Keşke önceliğimiz ekonomik olarak tam bağımsızlık olsaydı belki şimdiye çok daha gelişmiş bir ülke olurduk ancak biz daha para kazanamadan dünya devi olmayı istedik ve bu yüzden 500 milyar üzeri borç batağına girdik. İhalelerde daha hızlı sonuç için belki 100 milyar dolardan çok taahhüt verdik ve kullanmadığımız şeylerin parasını dolarla ödedik...

Not:Bu yazımda yazılanlar tamamen hayal ürünüdür:D mesajı silmeyi gerektirecek bir durum yok ki herhangi bir siyasiye atıfda yok Sadece Amarıganın oyunlarını anlattım. Valla 9 dakikadır bunu yazıyorum silerseniz hepinize tekrardan darılırım sdn...

Brynquadel

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Bence bitmez. Amerika eski zamanlardan beri Türkiye'ye zarar verdi. Şimdi baş kaldırmamız onların otoritesine zarar veriyor.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Aynen, Ameriga'nın oyunları yav. Azerbaycan da bize savaş açtı galiba, manat 3.5 TL. :D Ben, zaten TL'nin değer kaybetmesini ekonomiye bağlamadım tamamen; siyasi sebepler de etkiler tabii. Ama en baskın etken, ekonomi politikan. Sürekli tüket, üretme ve sonra da Ameriga'nın oyunları. :D Komiksiniz.
Lan oğlum, yavrum işte ben bunu anlatmaya çalışıyorum, muhalif olun kimse olmayın demiyor size.
Ben burada siyaset zamanları en çok muhalefet eden üyelerden biriyim.
Ama bunu cahilce yapmayın, neymiş manat 3.5 tl olmuş, sorsam dolar/tl paritesi nasıl hesaplanıyor neye göre değişiyor diye cevap verecek kaç adam var bu forumda?
Bak kitap bile önermişim okuman için, ama bizim ülke cahilliğiyle övünen bir ülke.
Manat/TL hesaplanması diye bir şey yok. Dolar/TL paritesi hesaplanır, diğer paraların(örn manat) dolar karşısındaki değeriyle bizimkinin değeri kıyaslanır ve diğer ülke paraları hesaplanır. Çünkü dünyada geçerli tek para birimi var o da dolar, daima değeri 1 olan para sadece dolardır, 1970'lere kadar dolar altın üzerinden bağımlıydı ama bu tarihten sonra dolar artık tek başına bir değer oldu.
O yüzden yavrucum dolar yükselirken (daha doğrusu tl düşerken) diğer para paritelerinin sabit kalması diye bir ihtimâl yok.
Önce ekonomi öğrenin biraz okuyun, sonra ahkam kesmeye başlarsınız.

@Administraktör çok boş konuşmuşsun sana cevap vermeyeceğim, daha kısa yazarsan belki zahmet ederim.

Reaksiyon puanı
5,172
@Administraktör çok boş konuşmuşsun sana cevap vermeyeceğim, daha kısa yazarsan belki zahmet ederim.
Bu forumda genelde en dolu içeriklerin benden çıktığı söylenir ancak sanırım siz biraz köşeye sıkıştıkça yerine göre boş insan yerine göre cahil insan etiketleri takıyorsunuz.

Yazdığım yazıda yalanlayabileceğin en ufak bir nokta yok işte sen ve sana göre zeki olanların bakış açısı bu kadar geniş...

Reaksiyon puanı
5,172
Bu A planı B planı C planı falan neymiş bunlar, bana link veya kaynak atabilir misin?
Devlette görevde misin, hükümete yakın mısın, kimsin yani sen nereden biliyorsun bu planları?
Uyduruk uyduruk teoriler üretiyorsunuz.
Çok dolu içerikler yazıyorsunuz hakkaten, tam liselilere layık, süper.
Arada sırada derin devlet falan da yaz, daha eğlenceli olur:)
Bana Amerika'nın oyunlarına dair link atabilir misin? Sonuçta Einstein ın yaptığı çıkarımların %99u varsayımdan ibaretti. Bir çoğu günümüzde yeni yeni ispatlanırken bazılarında daha ispatlanamamış durumda. Ben daha kolay anlayabilmeniz için a haber mantığıyla anlatmıştım a planı vs ancak anlama kapasitemiz yetmiyorsa şu şekildede anlatabilirim...
An itibari ile olan borcumuz 500 milyar dolar civarında ve bunun sadece 10 milyarı Avrupa birliğine geriye kalan 490 milyar doların kimden alındığını bilmiyoruz ancak tahmin edebiliyoruz
Yada dolar 7 ye yükseldiğinde TL nin amerikan merkez bankası tarafından nasıl bu kadar kolay yönetildiğini... Bunun dışında 15 yılda ne kadar borç aldığımızı... Eğer hala anlama kapasitemiz yetmez ise ekonomistlerden alıntılarla da anlatabilirim siz hiç merak etmeyin...

Sucrofe

Müdavim
Reaksiyon puanı
677
Lan oğlum, yavrum işte ben bunu anlatmaya çalışıyorum, muhalif olun kimse olmayın demiyor size.
Ama bunu cahilce yapmayın, neymiş manat 3.5 tl olmuş, sorsam dolar/tl paritesi nasıl hesaplanıyor neye göre değişiyor diye cevap verecek kaç adam var bu forumda?
Bak kitap bile önermişim okuman için, ama bizim ülke cahilliğiyle övünen bir ülke.
Manat/TL hesaplanması diye bir şey yok. Dolar/TL paritesi hesaplanır, diğer paraların(örn manat) dolar karşısındaki değeriyle bizimkinin değeri kıyaslanır ve diğer ülke paraları hesaplanır. Çünkü dünyada geçerli tek para birimi var o da dolar, daima değeri 1 olan para sadece dolardır, 1970'lere kadar dolar altın üzerinden bağımlıydı ama bu tarihten sonra dolar artık tek başına bir değer oldu.
O yüzden yavrucum dolar yükselirken (daha doğrusu tl düşerken) diğer para paritelerinin sabit kalması diye bir ihtimâl yok.

Daha okuduğunu anlamıyorsun ki mantıklı cevap veresin. :D Manatın TL'ye karşı değerlenmesini örnek olarak gösterdim. Diyorum ki; dolar yükselmiyor, TL HER PARA BİRİMİNE KARŞI DEĞER KAYBEDİYOR. Anladın mı? Bunun sebebi de tamamen siyasi kriz falan değil. Birisi "tamamiyle siyasi sebeplerden otürü dolar yükseliyor" yazmış, ona cevap verdim ama sen atladın ve saçma sapan şeyler yazıyorsun. Daha da cevap vermeyeceğim.

Sucrofe

Müdavim
Reaksiyon puanı
677

Daha okuduğunu anlamıyorsun ki mantıklı cevap veresin. :D Manatın TL'ye karşı değerlenmesini örnek olarak gösterdim. Diyorum ki; dolar yükselmiyor, TL HER PARA BİRİMİNE KARŞI DEĞER KAYBEDİYOR. Anladın mı? Bunun sebebi de tamamen siyasi kriz falan değil. Birisi "tamamiyle siyasi sebeplerden otürü dolar yükseliyor" yazmış, ona cevap verdim ve özelden mesaj atıp sövmüş bana @zambaklar . :D Saçma sapan şeyler yazıyorsun, daha da cevap vermeyeceğim.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Daha okuduğunu anlamıyorsun ki mantıklı cevap veresin. :D Manatın TL'ye karşı değerlenmesini örnek olarak gösterdim. Diyorum ki; dolar yükselmiyor, TL HER PARA BİRİMİNE KARŞI DEĞER KAYBEDİYOR. Anladın mı? Bunun sebebi de tamamen siyasi kriz falan değil. Birisi "tamamiyle siyasi sebeplerden otürü dolar yükseliyor" yazmış, ona cevap verdim ama sen atladın ve saçma sapan şeyler yazıyorsun. Daha da cevap vermeyeceğim.
Hâlâ tl her para birimine kadar değer kaybediyor diyor ya, lan olm diğer para birimleri diye bir şey yok, merkezde dolar ve ona bağlı diğer para birimleri var. Ömründe kaç ekonomi kitabı okudun, the economist dergisini sana uzatsam herhangi bir sayfasında yazanları anlayacak bilgi seviyesinde değilsin gelmiş bana burada saçma sapan şeyler yazıyorsun diyorsun.
TL HER PARA BİRİMİNE KARŞI DEĞER "KAYBETMİYOR", dolara karşı değer kaybediyor. Zaten piyasada manat/tl paritesini hesaplayacak kadar manat dövizi yok, onu hesaplayacak imkan da yok.
Anlayacağından ümidim yok ama yazıyorum işte.

@Administraktör ben bunlar amerikanın oyunları demiş miyim herhangi bir yerde :)
Daha ilk cümlede falsoya bak, "Sonuçta Einstein ın yaptığı çıkarımların %99u varsayımdan ibaretti.". Al sana bir tane daha Türkçe pdfsi olan kitap önereyim, Brian Greene-Evrenin Zarafeti, biraz oku kültürlen. Boş boş konuşuyorsun, %99'u varsayımdan ibaretmiş, kim diyor bunu? Niye %99 niye 97 değil.
Borcumuz 500 milyar 10 milyarı avrupadan geri kalanı nereden bilmiyoruz, siz kimsiniz lan bu cümledeki "biz" dediğin kim?
Kaç milyar olduğunu söyleyen zaten merkez bankası, www.tcmb.gov.tr/ al gir bak bakayım dökümanlara gizli saklı ne varmış?

Dolar 7'ye yükseldiğinde fedin tlyi nasıl kolay yönettiğini görmüş. Bu ne lan? Böyle bir şey mümkün mü?
Dolar/tl nasıl hesaplanır bak sana kısaca anlatayım.
Banka kasalarında ve merkez bankasında bulunan paraya, borsada alınan hisse senetlerine vb. sahip olunan ve dolar açısından değeri olan her şeye piyasa denir. Aynı piyasada ülkenin yerel para birimi de vardır. Bu ikisinin varlık miktarına göre arz-talep dengesi oluşur, eğer piyasada dolar bolsa dolar/tl paritesi düşer, azsa yükselir. Demek ki iki mantıklı ihtimal var. Ya yatırımcılar abd ile ters düşen bir ülkeye güvenmek istemedi ve varlıklarını alıp ülkeden ani kaçış yaptılar, ya da siyayey-fed-efbiay gibi dıj güçler ülkeye ajan sokup piyasalardan dolar alıp yurt dışına kaçtılar, tabii böyle malca bir ihtimal yok ama kimilerine göre var işte.
Hangisi daha mantıklı? Hangisinde fedin etkisi var, hangisinde trump efendinin parmağı olabilir?
Neymiş fed tlyi değiştiriyormuş, ben ömrümde bu kadar saçma bir ekonomi yorumu duymadım.

Adamlara doğruyu gösteriyorsun, inatla yok biz cahil kalmak istiyoruz diye devam ediyorlar.

Sucrofe

Müdavim
Reaksiyon puanı
677
Hâlâ tl her para birimine kadar değer kaybediyor diyor ya, lan olm diğer para birimleri diye bir şey yok, merkezde dolar ve ona bağlı diğer para birimleri var. Ömründe kaç ekonomi kitabı okudun, the economist dergisini sana uzatsam herhangi bir sayfasında yazanları anlayacak bilgi seviyesinde değilsin gelmiş bana burada saçma sapan şeyler yazıyorsun diyorsun.
TL HER PARA BİRİMİNE KARŞI DEĞER "KAYBETMİYOR", dolara karşı değer kaybediyor. Zaten piyasada manat/tl paritesini hesaplayacak kadar manat dövizi yok, onu hesaplayacak imkan da yok.
Anlayacağından ümidim yok ama yazıyorum işte.

@Administraktör ben bunlar amerikanın oyunları demiş miyim herhangi bir yerde :)
Daha ilk cümlede falsoya bak, "Sonuçta Einstein ın yaptığı çıkarımların %99u varsayımdan ibaretti.". Al sana bir tane daha Türkçe pdfsi olan kitap önereyim, Brian Greene-Evrenin Zarafeti, biraz oku kültürlen. Boş boş konuşuyorsun, %99'u varsayımdan ibaretmiş, kim diyor bunu? Niye %99 niye 97 değil.
Borcumuz 500 milyar 10 milyarı avrupadan geri kalanı nereden bilmiyoruz, siz kimsiniz lan bu cümledeki "biz" dediğin kim?
Kaç milyar olduğunu söyleyen zaten merkez bankası, www.tcmb.gov.tr/ al gir bak bakayım dökümanlara gizli saklı ne varmış?

Dolar 7'ye yükseldiğinde fedin tlyi nasıl kolay yönettiğini görmüş. Bu ne lan? Böyle bir şey mümkün mü?
Dolar/tl nasıl hesaplanır bak sana kısaca anlatayım.
Banka kasalarında ve merkez bankasında bulunan paraya, borsada alınan hisse senetlerine vb. sahip olunan ve dolar açısından değeri olan her şeye piyasa denir. Aynı piyasada ülkenin yerel para birimi de vardır. Bu ikisinin varlık miktarına göre arz-talep dengesi oluşur, eğer piyasada dolar bolsa dolar/tl paritesi düşer, azsa yükselir. Demek ki iki mantıklı ihtimal var. Ya yatırımcılar abd ile ters düşen bir ülkeye güvenmek istemedi ve varlıklarını alıp ülkeden ani kaçış yaptılar, ya da siyayey-fed-efbiay gibi dıj güçler ülkeye ajan sokup piyasalardan dolar alıp yurt dışına kaçtılar, tabii böyle malca bir ihtimal yok ama kimilerine göre var işte.
Hangisi daha mantıklı? Hangisinde fedin etkisi var, hangisinde trump efendinin parmağı olabilir?
Neymiş fed tlyi değiştiriyormuş, ben ömrümde bu kadar saçma bir ekonomi yorumu duymadım.

Adamlara doğruyu gösteriyorsun, inatla yok biz cahil kalmak istiyoruz diye devam ediyorlar.
:D Kendimi yormayacağım. Yav he he! Yollar akıyor yav!

Sucrofe

Müdavim
Reaksiyon puanı
677
Okurken kendimi tutamıyom ki, gül gül bitirdin beni :D

Son mesajlar