Galaxy Note 4 için N7FE Nougat Portu

Bu konuyu okuyanlar

SypeR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Herkese merhaba.

Bugün Galaxy Note 4 için üzerinde neredeyse 1 yıl boyunca çalışılmış ve artık günlük olarak kullanılabilecek olan Nougat yazılımını paylaşıyorum. ROM'un yapımcısı Dubai'li XDA kullanıcı @ananjaser1211'dir. Kendisine bu uzun uğraşları için teşekkür ediyorum. Öncelikle belirtmem gerekli ki şuanda ROM Alpha 1 aşamasında ve halen daha tam kararlılıkta çalışmıyor. Zaten yazılım şuan için Dual Boot ile kullanılmayı ön görülerek hazırlanmış durumda.

Gelelim orijinal konu linkine: [ROM][7.0][TW][Exynos]Refined Nougat N7FE Port ALPHA 1
--------------------------------------------
Konu içeriğinin Türkçe Çevirisi:

https%3A%2F%2Flh3.googleusercontent.com%2FvpG1A1hKEYg_cAPihgowVJg8Yv3PnxQvBdvWuEOfslfWdA4T23GllbXcJtfCiLsHMy416dNNDfhYm5canFqUS7zK-OlxtKlODXmscGUVe-nkCO3OeGSfxBm1a_YfrNHlV_QJm6Oh3Q%3Dw2400

Galaxy Note 4 Nougat Projesine Hoşgeldiniz
SADECE Note 4 Exynos sürümleri ile uyumludur!

Bilmeniz gereken bazı bilgiler...
  • Bu ROM Android 7.0 (Nougat) kullanan Galaxy Note 7 FE yazılımının tamamen Galaxy Note 4'e göre uyarlanmış halidir.
  • Eğer bir hata (bug) bildirmek istiyorsanız lütfen önce SSS'i okuyun ve ardından detaylı açıklamasıyla beraber geçerli bir logCat sunun.
  • Lütfen yazılımı yüklemeden önce talimatları ve SSS'i sonuna kadar okuyun.
  • Hazırladığım yazılımı kendi projeleriniz için taban yazlım (base rom) olarak kullanamazsınız. Eğer bir Nougat yazılımı hazırlamak istiyorsanız bunu "Kendiniz" yapmalısınız.
  • Herhangi bir dosya veya kod hırsızlığında hiçbir uyarı olmaksızın direkt olarak raporlanacaksınız. Çünkü biz kendi yazdığımız kodların neler olduğunu biliyoruz.
  • Eğer harcadığımız emeğin karşılığını vermek istiyorsanız lütfen "Teşekkür et" butonuna tıklayın ve bana bağış yaparak destek olun.
Neyse, sonunda buradayız. Bu proje Ağustos 2017'de başladı ve sonunda ilk ALPHA sürümü "hazır" artık. Bu telefon üzerine çalışmak, yaptığım en iyi şeydi. Ama bu aynı zamanda oldukça sıkıntılı bir süreçti. Şuana kadar yaptığım en zor şey bu telefona cidden Nougat sürümünü getirmekti. Çünkü bizim cihazımız gerçekten inanılamayacak derecede herşey ile UYUMSUZDU! Ama sonuçta bir şekilde bu günlere gelebilmeyi başardık ve artık diyebilirim ki N910C/H modelleri için (en azından şimdilik) günlük olarak kullanıma uygun (tabii ki hata listesini görmezden gelirsek), çalışabilen bir sürümü hazırladık. Evet, biliyorum ortada "BİRÇOK" hata mevcut ama daha öncesinin nasıl olduğu hakkında hiçbir fikriniz yok. Ama gördüğünüz gibi bugün artık Alpha 1 sürümündeyiz. Tekrardan belirteceğim ama umutluyum ki ilerleyen sürümlerde bütün hataları tamir edeceğim (fix'leyeceğim). Her neyse, artık herkes Nougat'ın tadına bakabilecek. :)

Konu Kuralı
Öncelikle yorum yapmadan önce konunun tamamını OKUYUN! Öncelik bu ROM tamamen DENEYSEL'dir. Özellikle şu anki hazırlanma süreci Dual Boot düşünülerek hazırlanmıştır. Bu sebeple ne yaptığını bilen kullanıcıların kullanması daha iyi olacaktır. SSS bir sonraki gün yayınlanacak olan mesajda paylaşılacaktır. Eğer bu çalışma ile ilgili söyleyecek kötü bir şeyiniz varsa bunu kendinize saklayın aksi takdirde projeyle alakası olsun olmasın görmezden gelinecek ve sizi büyük ihtimalle alay konusu yapacağız.

OKUYUN

Ana Özellikler
  • Note 7 Fan Edition cihazının tüm yazılımı tamamen portlanmıştır.
  • Android 7.0 Nougat
  • De-Odexed
  • Önemli ölçüde de-bloated
  • Zipaligned
  • Optimizasyonu yapılı
  • Orijinal cihaz ile aynı batarya kapasitesi
  • Tam Samsung Experience 8.1 uygulamaları (farklılık yaratan uygulamalar dahil)
  • Magisk ile Root erişimine sahip
  • Nougat ile gelen tüm iyi özelliklerde ekli
Port Özellikleri
  • Note 7 sisteminin tamamı
  • Oreo ile güncellenen Edge uygulamaları
  • Kaydırarak ekran görüntüsü
  • Ekran notu
  • Kapalı ekran notu
  • Doğal (Native) Bulanıklık Desteği
  • Bixby desteği
  • Samsung'un kendine has uygulamaları
  • S Güvenlik ve Güvenli Wi-Fi gibi özellikler aktif
  • Güncelleştirilmiş sürücüler
  • Birçok sistem uygulaması Oreo S9'dan port
  • Ayarlar ekranında Sistem Durumu "Özel" yerine "Orijinal" olarak düzenlendi
  • Özel Mod desteği
  • Doğal (Native) Uygulama Kilitleme (AppLock)
  • Doğal (Native) Ekran Kaydı desteği
  • 1600 adet font önceden eklenmiş durumda
  • S Koruma
  • Canlı Mesajlar (Live Drawing) desteği
  • Birçok build.prop sistem iyileştirmesi
  • Birçok güzel özellik desteği
Kernel Özellikleri
  • Helios Kernel v1.3
    • Refined Nougat için özel olarak geliştirildi.
    • CPU ve GPU için overclock desteği
    • CPU ve IO için tonlarca işleme yöneticisi (governor) desteği
    • ve bunun gibi bir sürü ek özellik
Hatalar
  • Büyük Öneme Sahip Hatalar
    • Şuanda kamera hiçbir fonksiyonelliğe sahip değil, çalışmıyor.
    • S/L/K sürümleri için arama esnasında ahizeden garip sesler geliyor.
  • Küçük Öneme Sahip Hatalar
    • YouTube üzerindeki herhangi bir içerikte 720p'nin üzeri bir çözünürlükte içeriğin sadece yarısı görüntülenebiliyor. (Cihaz içindeki videolarda bir problem yok. Örn: MXPlayer, Samsung Video bu problemden etkilenmiyor.)
    • SensorHub hala daha çalışmıyor. Eğer tamir edebilirsem bu batarya ömrüne olumlu yönde etkileyecek.
    • Kızılötesi verici şuanda çalışıyor gibi görünmüyor.
    • Wi-Fi Hotspot çalışmıyor.
    • Parmak izi çalışmıyor.
    • Bluetooth üzerinden ses aktarımı çalışmıyor.
    • Uydu GPS bağlantısı çalşmıyor, mobil veri destekli GPS sorunsuz.
    • S/L/K sürümlerinde arama esnasında ahizeden rahatsız edici cızırtılar mevcut, yakın zamanda da tamir (fix) edilmeyecek.
    • İlk açılışta varsayılan çözünürlük 1080p olarak ayarlandı. Bu da demek oluyor ki ön-yükleme animasyonunun yarısı gözükecek. Çözünürlüğü tekrardan WQHD olarak ayarlayıp tam olarak görüntüleyebilirsiniz ama ben daha iyi cihaz performansı için FHD olarak ayarlanmasını tavsiye ediyorum.
Ekran Görüntüleri:
https://imgur.com/a/q3n8oaB

Büyük ihtimalle birçok kişiyi unuttum, eve döndüğüm zaman konuyu güncelleyeceğim. Bunları 10 dakika içerisinde yazdım.

Teşekkürler;

@bonuzzz Mükemmel olduğu için ve Note 4 üzerindeki ses ve RIL problemlerini çözdüğü için,
@dl12345 ayrıca oda mükemmel olduğu için ve AOSP üzerindeki büyük hataları tamir ederken bana da direkt olarak yardımda bulundu,
@geiti94
@corsicanu
@BlackMesa123
@Noxxxious Kernel'i hazırlarken yaptığı katkılardan dolayı teşekkürler...
@topjohnwu Magisk yazılımını hazırladığı için kendisine teşekkürler...
@YashdSaraf BusyBox'u hazırladığı için kendisine teşekkürler...
@TheRoyalSeeker DivineBeats ses sürücülerini hazırladığı için teşekkürler...
@RickyBush_ Klavye için emojileri hazırladığı için teşekkürler...
@Grouxho Dahili Samsung Ekran Kaydedici'yi modladığı için teşekkürler.
Ve geri kalan tüm EliteTeam ekibine teşekkürler.

Deneyiciler: @Voytec83 @DahakePL @claude96 @podiwadda
Ve ekleyeceğim, diğerleri

İndirme Linki:

Değişiklik Listesi:
  • Sonraki sürümlerde eklenecek.

SSS:
  • Daha sonra yayınlanacak.

XDA: DevDB Bilgilendirmesi
Refined Nougat N7FE Port for Exynos Note 4, ROM for the Samsung Galaxy Note 4

Katkıda Bulunanlar
ananjaser1211, geiti94, corsicanu, Blackmesa123
Kaynak Kodu: ananjaser1211/RefinedNougat

ROM İS Sürümü: 7.x Nougat
ROM Kernel Sürümü: Linux 3.0.x
ROM için Önceden Gerekli Yazılım: En güncel MM Bootloader ve Modem dosyası
ROM için Kullanılan Taban Yazılım: TouchWiz

Sürüm Bilgilendirmesi
Durum:
Alfa
Mevcut Stabil Sürüm: 1.0
Mevcut Beta Sürümü: Yapı 5.1, Alfa 1
Beta Yayınlanma Tarihi: 15 Haziran 2018

ROM Oluşturulma Tarihi: 15 Haziran 2018
ROM Son Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2018

------------------------------------------------------------------------------------------------

Tekrardan belirtiyorum, konudaki ROM'un geliştiricisi ben değilim. Tüm hakları XDA kullanıcısı olan @ananjaser1211'e aittir.

YASAL UYARI:
Bu konu çevirisi sadece Technopat Sosyal ve SDN Forum'da bulunmaktadır. Başka bir platformda paylaşılması durumunda cezai yaptırımlar uygulanacaktır.

Mrobot48

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kardesim bn denedim efsane olmus ellerinize saglik bu camerayi bug nasil duzelcek fixleyecekmisiniz biilgi verirmisin camerada olsa tamamdir bu is

Reaksiyon puanı
5,172
Kardesim bn denedim efsane olmus ellerinize saglik bu camerayi bug nasil duzelcek fixleyecekmisiniz biilgi verirmisin camerada olsa tamamdir bu is
Geliştiricisi @SypeR değil. Ancak tercüme ona ait. Bu arada kamera ile ilgili çalışmalar devam ediyor ancak henüz ne olacağı belli değil. Bu port için 8 ay bekledik. Belki kamera içinde 8 ay beklememiz gerekebilir.

Mrobot48

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hadi ya rom cidden basarili camera olsaydi kullacaktim denedim performansida baya iyidi tesekkurler bilgiler icin

Mrobot48

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Rom cok iyi bugda bi camera bi var onuda bekliyecegiz
Cok uzun suredemi cikar 2 rom veya fix dosyasi

Reaksiyon puanı
5,172
Bilmiyorum telegram diğer telefonumda ve diğer numaramda kaldı. Ama kamera çözülmemiştir. Bu arada n4cülerin telegramda rom grubu var. İstersen seni oraya alabilirim...

bozkan33

Asistan
Reaksiyon puanı
104
kuran arkadaşlar ayrıntılı deneyimlerini paylaşsa bizler için çok iyi olurdu

ahmetonguc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
3 gündür bu rom u kullanıyorum, beta sürümü yayınlanmıştı onu kurdum kamera sadece video çekemiyor ve gsm üzerinden görüntülü görüşmede problem var onda whatsapp ile görüntülü konuşulabiliyor.
kamera problemi de sadece video ile alakalı onun içinde altarnatif bir program kurulu geliyor romun içerisinde.
Anlayacağınız günlük kullanımda 3 gündür sorun yaşamadan kullanıyor, (clash of clans) oynuyorum.Kurmak isteyenlere de tavsiye ederim.

MuratK1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şuanda Rom hakkında bilgi verebilecek arkadaş var mı ?

@kelebek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
selamlar..konu icin paylasim icin cok tesekkurler ..xda sitesi linkinde yeni stable rom 6.0guncellemesi.paylasilmis indirmek isteyen arkadaslar bu konudaki konu linki ile alpha degilde stable 6.0romu indirsinler ..

Brnterlik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
selamlar..konu icin paylasim icin cok tesekkurler ..xda sitesi linkinde yeni stable rom 6.0guncellemesi.paylasilmis indirmek isteyen arkadaslar bu konudaki konu linki ile alpha degilde stable 6.0romu indirsinler ..
Kurulumu nasıl yapacağız bilginiz var mı hocam ilk defa rom deneyeceğim telefonuma ne yapmam gerekiyor.