cpu 93 derece, işlemci güç yönetimi

Bu konuyu okuyanlar

rockengineer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba , bilgisayarımı aldıktan yaklaşık 6 ay sonra boşta cpu 40-50 derece arasında çalışırken bu sıcaklık 50-60 dereceye cıktı bazen chrome da 60-70 arasınada yükseldiğini görüyordum.bunu farkettikten sonra yük altında sıcaklık değerlerini takip etmeye başladım ve oyunlarda 93-95 derece olduğunu gördüm.pubg csgo rainbow six siege adını hatırlamadığım bazı düşük sistem gereksinimi isteyen oyunlarda da sıcaklık bu değeri alıyor ve fps aşırı düşüyordu.bios güncelledim ,harici fan aldım, bilgisayarı açıp 2 fanıda temizledim,macun sürdüm(fazla değil olması gerektiği gibi ince), ısı iletim katsayısı 8 W/mK olan kaliteli bi macun alıp tekrar denedikten sonra hiç bir değişiklik olmadı.daha sonra pubg oynarken güç seçeneklerinden minumum ve maksimum işlemci durumunu %100 den %98 e çektim ve sıcaklık 93 dereceyken 10-15 saniye gibi kısa bir süre sonra sıcaklık 70 dereceye düştü(sıcaklık sensörü arızalı diyecek arkadaşlar için şunu söyleyeyim arada 20 derecelik bi fark oluştu ve 93 dereceyi elimle hissedebiliyordum işlemci sol tarafta olduğu için wasd tuşları zaten parmaklarımı yakacak derecede aşırı ısı yayıyordu).Aynı zamanda boştayken 50 derecenin altına düşmeyen cpu sıcaklığı düştü ve 42-52 derece arasında seyrediyor.Bundan sonra sıcaklık 2 3 hafta gibi bir süre hiç 72 nin üstüne çıkmadı son zamanlarda havanın etkisiyle belki 79 ları gördüm ama 80 üstünü hiç görmedim cpu'da.Şimdi sorunun yazılımsal olduğu aşikar bu sorunun ne ile alakalı olduğunu çözemedim.daha önce bu sorunu yaşamış arkadaşlar veya bu konu hakkında bilgisi olanlardan yardım bekliyorum teşekkürler şimdiden.(lütfen ,havalardandır ,kurcalama gibi saçma yorumlarda bulunmayın)

msi ge72vr 6rf apache pro
i7 6700 hq
nvidia 1060 6 gb
16 gb bellek

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Windows 10 işletim sistemi mi kullanıyorsunuz?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Intel normal şartlarda sıcaklığa göre verilecek gücü ayarlayıp arada bir denge kuruyor. Tahminimce işletim sistemi ile sürücülerde bir uyumsuzluk söz konusu. Eğer bilgisayarı uzun süredir kullanıyorsanız format önerebilirim.

rockengineer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
pc de 128 gb ssd ve 1 tb hdd mevcut işletim sistemi ssd'de ve w10 zaten kuruluydu aldığımda ve bu işlemlerden önce recovery yapmıştım zaten

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
ortam çok tozlu ise fan ve ısı borusnun ızgaları tozla dolmuştur ondan ısınıyordur temizlik gerek.

rockengineer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ortam çok tozlu ise fan ve ısı borusnun ızgaları tozla dolmuştur ondan ısınıyordur temizlik gerek.
dostum konuda yazdım zaten işlemci durumunu %100 den %98 e çekince bi anda düzeliyor olması gerektiği gibi oluyor sıcaklıklar %100 e çıkarınca 93 derece çıkıyor.tozun etki etmesi için buna talaş fabrikasına falan gitmen lazım fanlar 6000rpm ile dönüyor zaten makine klima gibi üflüyor.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
dostum konuda yazdım zaten işlemci durumunu %100 den %98 e çekince bi anda düzeliyor olması gerektiği gibi oluyor sıcaklıklar %100 e çıkarınca 93 derece çıkıyor.tozun etki etmesi için buna talaş fabrikasına falan gitmen lazım fanlar 6000rpm ile dönüyor zaten makine klima gibi üflüyor.
Aldığınızda W10 kurulu ise kesinlikle format önerebilirim. Bilgisayar ile hali hazırda gelen işletim sistemlerini ben pek önermiyorum. Bilgisayarda bulunan Windows 10 keyine bir şey olmuyor zaten bilgisayar otomatik algılıyor internete bağlanınca. Dediğim gibi şuan sadece sürücü çakışması-uyuşmazlığı geliyor aklıma.

rockengineer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aldığınızda W10 kurulu ise kesinlikle format önerebilirim. Bilgisayar ile hali hazırda gelen işletim sistemlerini ben pek önermiyorum. Bilgisayarda bulunan Windows 10 keyine bir şey olmuyor zaten bilgisayar otomatik algılıyor internete bağlanınca. Dediğim gibi şuan sadece sürücü çakışması-uyuşmazlığı geliyor aklıma.
peki teşekkürler uygun bir zamanda atıcağım format

twitch.tv/LoLMeNTV

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Dostum senin sorununu anladım. O güç seçeneklerindeki minimum değeri %5 yapman lazım ki işlemcin pc boşta iken soğumaya kalsın. Ama sen pc boşta iken bile %100 çalıştırdığın için o işlemci frekansı hep üst seviyede olunca haliyle ısınır. Örneğin, sen bir motosikleti sürekli hep yüksek devirlerde sürersen bir süre sonra su kaynatır. İşlemci de böyle. Güç ayarlarına gir ayarı dengeliye al. Yüksek performansta çalıştırma. Dengeliye al Plan ayarlarını değiştir tıkla ordan Gelişmiş Güç Ayarını Değiştir yazanı tıkla. İşlemci güç yönetimini aç, en düşük işlemci durumu %5 olacak, sistem soğuma ilkesini edilgen yap ki işlemci fana kalmadan kendini soğutsun, en yüksek zaten %100 de kalsın. tamam de kaydet.

Son mesajlar