Debian Flash Player Güncellemek

Bu konuyu okuyanlar

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
Selamlar, girdiğimiz internet sitelerinin çoğu flash eklentisi beklentisinde oluyorlar. Bazen ise eski bir flash sürümü kullandığımız için, istediğimiz uygulamayı ya da eklentisine ihtiyaç duyduğumuz bir oyunda olabilir... görüntüleyemiyor yanı sıra çalıştıramıyoruz. Bu bahsedeceğim yöntem Debian dağıtımlarda işe yaramakta, zaten bunun bir denemesini yapmadan ve tecrübeyle orantılı hala getirmeden konu açmamak dikkat ettiğim şeyler arasında oluyor. Fakat bu bir sıfırdan kurulum değildir, sizde yüklü bulunan eski flash sürümünü yenisi ile takas etmenize yarar. Kurulum adımlarına geçelim;

> Get Adobe linkinden sisteminize uygun .tar.gz uzantılı dosyayı indirin ve dosyayı ayıklayın.

> Dosyayı her nereye indirip ayıkladıysak cd İndirilenler/, cd Downloads/ dizine uçbirimden geçişi sağlarız.

> Ardından dizin içerisinde yer alan indirdiğimiz ve aynı zamanda ayıkladığımız flash klasörüne geçişi sağlıyoruz, örneğin ayıklanan klasör adı; flash_player_npapi_linux.x86_64 olsun o halde cd flash_player_npapi_linux.x86_64 komutunu vermeliyiz.

> Şimdi sırası ile, sudo cp libflashplayer.so /usr/lib/flashplugin-nonfree/ libflashplayer.so dosyasını /usr/lib/'e yolluyoruz yani kopyalıyoruz.

> sudo cp -r usr/* /usr'e basit kopyalama gerçekleştiriyoruz.

> sudo cp libflashplayer.so /usr/lib/mozilla/plugins/ Bu sefer libflashplayer.so'yu /usr/lib/mozilla/plugins/ yoluna kopyalıyoruz.

İşlemler tamamsa tarayıcıyı yeniden başlatarak güncelleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Son düzenleme:

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Güzel anlatmışsınız. Elinize sağlık. :)

Yalnız ben Flash Player yüklemeyi tercih etmiyorum. Zaten yakın zamanda Flash tamamen bitirilecek diye biliyorum ben.

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,271
Güzel anlatmışsınız. Elinize sağlık. :) Yalnız ben Flash Player yüklemeyi tercih etmiyorum. Zaten yakın zamanda Flash tamamen bitirilecek diye biliyorum ben.
Rica ederim, bu söylenti yeni değil aslında bayadır biliniyor. Ama buna rağmen Adobe flash sürümlerini yayınlamaya devam ediyor. Yeni bir duyum veya kaynak mı söz konusu @Halktan Biri ?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Rica ederim, bu söylenti yeni değil aslında bayadır biliniyor. Ama buna rağmen Adobe flash sürümlerini yayınlamaya devam ediyor. Yeni bir duyum veya kaynak mı söz konusu @Halktan Biri ?
Yeni bir haber almadım. Belki de gerçekten bu bir söylentidir. :)

---- Mesajlar birleştirildi ----

Şu aklıma geldi. Firefox, Flash'a olan desteği kesmişti. Yalnız aklımı karıştıran şey Adobe firmasının Flash'a desteği kesip kesmeyeceği. :)

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,271
Yeni bir haber almadım. Belki de gerçekten bu bir söylentidir. :) Şu aklıma geldi. Firefox, Flash'a olan desteği kesmişti. Yalnız aklımı karıştıran şey Adobe firmasının Flash'a desteği kesip kesmeyeceği. :)
Pardon, desteği kesti deyince benim anladığım bir daha Firefox'un sürümlerini artık kabul etmeyeceği oldu. Sen Firefox'un flash playeri varsayılan olarak yükletmemesinden bahsediyorsun, evet ek olarak yüklemek zorundayız maalesef. Bunun sebebi güvenlik tedbiri olarak açıklanmıştı...

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Pardon, desteği kesti deyince benim anladığım bir daha Firefox'un sürümlerini artık kabul etmeyeceği oldu. Sen Firefox'un flash playeri varsayılan olarak yükletmemesinden bahsediyorsun, evet ek olarak yüklemek zorundayız maalesef. Bunun sebebi güvenlik tedbiri olarak açıklanmıştı...
Adobe Flash Player'ı hâlen kullanan site var mı? Eski siteler kullanıyordur bence. Bildiğim kadarıyla Adobe Flash Player'da güvenlik açıkları var.

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,271
Adobe Flash Player'ı hâlen kullanan site var mı? Eski siteler kullanıyordur bence. Bildiğim kadarıyla Adobe Flash Player'da güvenlik açıkları var.
Evet var, genelde eski diye tabir edebileceğimiz alışkanlıklarını yenemeyen ama aynı zamanda işimize yarayan, kullanmak zorunda olduğumuz sitelerde yok değil aralarında. Son güncellemelerde bir problem yok ama öncekilerde güvenlik açığı mevcuttu.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Adobe Finally Kills Flash Dead
2020 yılında bitiyor flash zaten. Şu zamana kadar flash ile ilgili gördüğüm tek şey ise performans sorunları (i5 4560 işlemci ile) ve güvenlik sorunuydu.

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,271
Adobe Finally Kills Flash Dead
2020 yılında bitiyor flash zaten. Şu zamana kadar flash ile ilgili gördüğüm tek şey ise performans sorunları (i5 4560 işlemci ile) ve güvenlik sorunuydu.
Aynen öyle, Adobe 2020 demişti. Ve sonrasında Flash Player'i literatüründen kaldıracağını açıklamıştı... Belirli tarihine kadar bu şekilde sürecek bu serüven daha sonra Flash'da mazide yerini alacak onun yerine farklı eklenti ve tercihleri göreceğiz.

Konu için teşekkür ederim @Princeps
Wiki referansı da ekleyelim tam olsun :)
FlashPlayer - Debian Wiki
Bende referans eklemesi için teşekkür ederim @rise :)