Bu konuyu okuyanlar

bilicimustafa12

Müdavim
Reaksiyon puanı
626
universiteye-giriste-tek-sinav-lys-ygs-ayrimi-kalkiyor,C3bN83ZfCEiwvijpYgKpPQ.jpg

Üniversite sınavında artık LYS-YGS ayrımı kalkacak. Sınav yılda bir kez hafta sonu yapılacak ve baraj puanı uygulaması devam edecek. Yeni sistem bu yıl uygulanacak.

Üniversiteye giriş sistemindeki değişikliğin ayrıntıları belli oldu.

Yeni sisteme göre artık LYS-YGS ayrımı kalkacak, tek sınav yapılacak. Sınavda baraj puanı uygulaması devam edecek.

PUAN TÜRÜ 4'E DÜŞECEK

Puan türü 18'den 4'e düşürülecek. Bunlar sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil olacak.

5 GÜN YERİNE HAFTA SONU

Toplam 5 günde yapılan sınavlar artık yılda bir kez hafta sonunda yapılacak.

TÜRKÇE-MATEMATİK PUAN TÜRLERİNDE ETKİLİ

Türkçe ve matematik puanının tüm puan türlerinde etkisi olacak. Milli Eğitim müfredatı sınavlarda sorular için belirleyici olacak.

BU YILDAN İTİBAREN GEÇERLİ

Yeni sınav sistemi bu yıldan itibaren uygulanacak.

YÖK BAŞKANI DEĞİŞİKLİĞİ AÇIKLAMIŞTI

YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye girişte yapılan düzenlemeler hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Saraç, "Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız. 18 puan türünü azaltmaya gidiyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

LYS-YGS ayrımı kalkıyor (Üniversiteye girişte tek sınav)

Son düzenleyen moderatör:

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
hoaydaaa :D öss mi diyecez yine. Yalama oldu yalama. YALAMA.

Aedon

Müdavim
Reaksiyon puanı
330
99999999 farklı puan türü olmasından iyidir. Öğrenciler için daha az kafa karışıklığı olur.
Daha erken açıklanması lazımdı.

Rint

Müdavim
Reaksiyon puanı
360
Eğitim sistemi 7 kocalı hürmüz gibi, o kadar koca olunca sonuç;

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,060
Çevir kazı yanmasın :)

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Reisle yatıp Reisle kalkıyorsun? Hayırdır ailenden birine bi şey mi yaptı?
Ülkenin hangi ailesi bu adamdan nasibini almadı ki ?
Gerçi 1 hafta önce motorine 13 kuruş zam geldi kimse çıkıpta açıklamya tenezzül etmiyor. Neden etsin ki. İnsanların çoğu zaten o kadar çok alışmışkı şeye herşeye bunada şükür diyip geçiyor. Neyse hadi bugunde günlerden Hüloooğ olsun seni mi kırcam

bilicimustafa12

Müdavim
Reaksiyon puanı
626
Sınava yeni gireceklere çok büyük avantaj oldu Çünkü ben mesela üç tane sınava girmiştim üç ayrı stres çok kötü oluyor bu sistem güzel oldu gibi görünüyor bakalım Mevlam neyler neylerse güzel eyler.

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
o değilde bu sene 9 bin 10 binle alan bölümler hepsi için söylüyorum hep 15bin civarına geriler. öğrenciler için iyi diyebilirim ama her sınav soru yanlışları olurken tek sınavda da olacağını düşünürsek yine radikal bir karar oldu. şahsen bu karar üstüne bölümümü değiştirmeyi düşünüyorum. madem gerileyecek bende nasipleneyim :) acaba sınav için kaç para istiyecekler :D

likable03

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yaw arkadaş sırf gündem değiştirmek için gençlerin geleceğiyle oynayıp duruyorlar. Ben 2002de girdiğimden beri 4-5 defa sistem değişti

EsBer

Doçent
Reaksiyon puanı
272
Eskiye geri dönülcekse yeniliğe ne gerek var anlamıyorum ya.

Reaksiyon puanı
119
2000'liyim bu yıl ygs denen sınava giricem teogta benim yılımda çıkmıştı ilk ben denemiştim aradan 4 yıl geçti ygs kaldırıldı. 2000 liler deneme tahtasi gibi ne olursa ilk bizim üstümüzde deniyorlar aynı durumda olan varsa fikirlerini paylaşabilirler. allah sonumuzu hayır etsin ne diyim
--- Gönderi Güncellendi ---
Bir tek ygs lys nin bir arada olmasına sevindim 2 kere sınav stresi çekilmeyecek.

EsBer

Doçent
Reaksiyon puanı
272
Tek sınav olduğunda da hayatımız şu kadar dakikaya bağlı diye isyan çok oluyodu..çok enteresan

Aedon

Müdavim
Reaksiyon puanı
330
98 ve sonrası nesilden bir şey beklememek gerek, o kadar çok sistem değişti ki. Gençleri harcadılar.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Yandık Liseliler olarak yine