Telefona Rom Yükleme

Bu konuyu okuyanlar

nader11neu

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Custom Rom Yükleme Adım Adım Anlatım (Detaylı)
Yaklaşık 10 aylık Android kullancısıyım ve bu zaman zarfında çeşitli deneyimler edindim ve bunların en başında gelen Rom yükleme konusunda ilerlemeler katettim.Bu konuyu açma sebebim ben rom yüklemeye merak sardığıımda çeşitli forumlarda araştırmama rağmen hep birbirinden farklı görüşlerle karşılaştım ve tabi bunları ayrı ayrı uygulayınca telefonu defalarca brick (Yarı kullanılabilir) ve servislik ettim.Tabiri caizse yenile yenile yenmeyi öğrendim...Sizlerinde başına bunlar gelmesin diye deneyimlerimi paylaşmak istedim.

Gelelim önemli konumuza;

Öncelikle Rom nedir anlaşılabilinir bi şekilde kısaca anlatayım..Romlar iki türlü;

Stock Rom : Stock Rom üretici firmanın kendi yazdığı ve geliştirdiği yazılım..

Custom Rom : Biliyorsunuzki Android açık kaynaklı yazılıyor.Yani bitmemiş defter gibi.Sizde yazıp karalayabiliyor.Üzerine eklemeler yapabiliyorsunuz..İşte bunu yapınca da Costum Rom yapmış oluyorsunuz..Meraklı Developers'ler de bunu değerlendirip bizlere güzel romlar hazırlıyorlar..Burdanda onlara bir kez daha teşekkür ediyoruz.

ÖNEMLİ UYARI : BU UYGULAMALARDA TELEFONUNZA HASAR VEREBİLİRSİNİZ.MESULİYET KESİNLİKLE KABUL EDİLMEYECEKTİR.
YARDIM EDEBİLDİĞİMCE BURADAN SORULARINIZA CEVAP VEREBİLİRİM.AYRICA BUNLARI YAPMADAN ÖNCE BÜTÜN YEDEKLERNİZİ ALIN ÇÜNKÜ TELEFON SIFIRLANACAK.

ROM YÜKLEMEDEN ÖCEKİ HAZIRLIKLAR

1. TELEFONUNUZUN ROOT EDİLMESİ GEREKLİ.(GARANTİ DIŞI BIRAKABİLİR)

NOT: ROOT EDİLEN TELEFONU ESKİ HALİNE NASIL GETİRİR VE SERVİSE GÖNDERİRİZ AYRI BİR KONUDA ANLATACAĞIM.

2. TELEFONUNUZA UYGUN BİR CWM RECOVERY KURMAK.. (CLOCK WORK MOD)

3.CWM İLE TELEFONUNUZA SEÇTİĞİNİZ COSTUM ROM ' U ATMAK..

GELELİM BUNLARI NASIL YAPACAĞINIZA ...ARKAŞLAR BU TARZ PAYLAŞIMLARIN OLDUĞU FORUMLAR VAR BAZI YERLERDE ANLATIMLARI BAŞKA KAYNAKLARDAN GÖSTERECEĞİM.ÇÜNKÜ TEKRAR TEKRAR YAZMAYA GEREK YOK ÇÜNKÜ KISA VE KOLAY.

1.ROOT ETMEK : TELEFONUNUZU ROOT ETMEK İÇİN ÖNCELİKLE KENDİ MODELİNİZE UYGUN BİR ROOT DOSYASI BULMALISINIZ. ŞUAN YAPILAN SON CWM 'LERDE BUNADA GEREK KALMIYOR. YANİ CWM İLE ROOT (SUPER USER ) YETKİSİDE GELİYOR VE AYRICA YÜKLEME GEREKMİYOR. AMA YİNEDE ANLATIMA BAKALIM.

*TELEFONUNUZU BİLGİSAYARA BAĞLAYIN.

*ROOT.ZİP DOSYASINI SD KART(DAHILI HAFIZAYA ATIN)
(TELEFONUNZA UYGUN ROOT VE CWM DOSYLARI İÇİN Buraya TIKLAYINIZ..Sol altta olan Search Kısmından Model numaranızı aratarak bulabilirsiniz Örneğin : İ9001) RESİMLER SIRASIYLA NE YAPACAĞINIZI GÖSTERMEKTE ZATEN.BURADA BULAMAMAK İMKANSIZ AMA YİNEDE BULAMASSANIZ GOOGLE DA MODEL NUMARANIZI YAZARAKTA BAKABİLİRSİNİZ.. ÖRNEĞİN : İ9001 ROOT ATMAK GİBİ...

1370642300_j7h2r.jpg

*İNDİRDİĞİMİZ ROOT DOSYASINI TELEFONA FLASH'LAYACAZ..
Not : Bazı modeller odin ile bazıları telefon ile root olur.Her ikiside vardır %98 telefonların.Yani iki şekildede root edilebilir.En kolayı yani telefon ile yapımı göstereceğim.

TELEFONA ATARAK

Telefonu kapatın ve Recovery Menüsünü görene kadar sırasıyla Orta Tuş + Açma Kapama tuşlarına basılı tutun.
4- Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bir ekran gelecek. Bu ekran dokunmatik değil. Ses açma kapama tuşları ile aşağı yukarı, orta tuş ile de seçim yapıyorsunuz.. Buradan apply update from sdcard ı seçin.

5- Sonra Sd karta attığımız root dosyasını bulun ve onu menü tuşu ile seçin. Açılan ekranda YES i bulun ve seçin tekrar. Yüklemenin yapıldığını göreceksiniz. Bitince reboot system now ı seçin, telefon yeniden başlayacaktır ve artık telefonunuz rootlu…
Not : Kuracağınız uygulamanın istediği izinleri dikkatli okuyun ve güvenmediğiniz uygulamaları kurmayın. Aksi halde arkaplanda çalışan bir uygulama bilgilerinizi internet aracılığı ile ikinci kişilere aktarabilir. Root lu iken daha çok dikkat etmelisiniz.

*CWM YUKLEME

Ardaşlar burayı tek kelime ile geçeceğim Yukarıdaki anlatımda kullandığınız root dosyasını CWM olarak düşünün çünkü aynı şey.Sadece yukarıda root dosyası değil cwm olduğunu düşünün.

Ancak .zip bulamadıysanız CWM dosyasını telefonunza uygun .tar uzantılı olan dosya ve AriesVE.ops ile onlarıda odin ile atacaksınız.Odin ile yükleme aşağıdaki videoda mevcut. Videoda yanılmayın orada rom yükleniyor.Sizinki öyle uzun isimli değil muhtemelen recovery-clockwork-6.0.1.0 yada daha farklı bir isim olacaktır.Yani öyle uzun bir isim değil.One package kısmına onu seçersiniz.

Reaksiyon puanı
5,172
Emek var güzel olmuş ama malesef apply update from sdcard yeni recoverylerde mevcut değil.

Eğer işlemci mtk ise öncelikle flash toolu anlatmak gerek

Eğer exynos ise(veya samsung sd) odin anlatmal gerek

Lg ise hakeza adb gerekli

Yani bu şekilde bir rehberi yazmak için hem mtk hem sd hemde exynos tecrübesi gerekiyor ki buda zor bir şey...

Asşında pek bilinmeyen bir yol olan adb ile her androide tek bir yöntemle rom atılabilir ancak kulağınızı tutmak için elinizi bacak aranızdan geçirmek ile aynı zorluğa sahipdir

nader11neu

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Emek var güzel olmuş ama malesef apply update from sdcard yeni recoverylerde mevcut değil.

Yani bu şekilde bir rehberi yazmak için hem mtk hem sd hemde exynos tecrübesi gerekiyor ki buda zor bir şey...

Asşında pek bilinmeyen bir yol olan adb ile her androide tek bir yöntemle rom atılabilir ancak kulağınızı tutmak için elinizi bacak aranızdan geçirmek ile aynı zorluğa sahipdir

mia.wallace

Doçent
Reaksiyon puanı
230
Hey gidi hey ben brick olmuş lumia mi 6 saat ugrasarak evde duzeltmis insanim

edit: hic rom yuklemedim, yani brick olmus lumiayi duzeltmek icin mecbur custom rom attim ama onun disinda hic androidde oyle bi girisimim olmadi. Rehber basarili olmus

nader11neu

Asistan
Reaksiyon puanı
37

Ben Gayet Başarılı Sonuçlar Aldım
--- Gönderi Güncellendi ---
Hey gidi hey ben brick olmuş lumia mi 6 saat ugrasarak evde duzeltmis insanim

edit: hic rom yuklemedim, yani brick olmus lumiayi duzeltmek icin mecbur custom rom attim ama onun disinda hic androidde oyle bi girisimim olmadi. Rehber basarili olmus

Aynen

davdav1078

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
beyler çok önemli bişi sorcam cevaplarsanız sevinirim mesela telefonumun sürümü 7.0 ama rotlu ben buna 6.0 romunu atabilirmiyim atarsam güncelleme yapabilirmiyim eskisi gibi 7.0 a gelebilirmiyim çok acil bide bana casper via a1 7.0 için rom bulurssanız çok sevinirim iyi günler

musttafa6816

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
beyler çok önemli bişi sorcam cevaplarsanız sevinirim mesela telefonumun sürümü 7.0 ama rotlu ben buna 6.0 romunu atabilirmiyim atarsam güncelleme yapabilirmiyim eskisi gibi 7.0 a gelebilirmiyim çok acil bide bana casper via a1 7.0 için rom bulurssanız çok sevinirim iyi günler
stock rom ile farkli ulkelerini atabilirsin mesela almanyaninki android 7dir onu atabilirsin custom rom genellikle ozellestirme tabanli oldugu icin yukleyebilirsin androidine bakmana gerek yok mesela android 7 yazar ama oreo tabanlidir rom yapincilafina baglidir