Harici harddisk

Bu konuyu okuyanlar

ayşen93

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Merhaba,
500 gb samsung harici harddiskim var ve an itibariyle 3 tv'de 2 pc'de denedim, görülmüyor. Hemen başka kabloyla da denedim ama yine görmüyor. :(
Harddisk hiç umurumda değil, tek umursadığım içindeki binlerce fotoğraf/video.. Aslında 100'e yakın izlemediğim film de var ama onu düşünmüyorum bile.
Servise götürmek istiyorum da, acaba daha önce başına böyle bir şey gelen ve bilgileri kurtaran var mı?
Ayrıca götürürsem servise nereye götüreceğim? Bunun için hangi servise gidilir? Alalı 3 yıl oldu garanti falan yok. Telefonları verdiğimiz samsung servis bununla ilgilenir mi? Zaten format atacaklarsa kattiyen bırakmayacağım, harddisk hiç umurumda değil, yenisini alırım tek derdim içindekileri kurtarmak.
Kurtarılabilir mi arkaraşlar moralim çok bozuk. İçinde 10 yıllık fotoğraflarım vardı, bütün anılarım çöp olmak üzere.

FlameWinder

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Eğer diskiniz arızalandıysa (ki şu durumda çok yüksek ihtimal) ve içindeki veriler sizin için çok kıymetliyse veri kurtarma işini yapan firmalara gitmeniz gerek. Disk (HDD'nin içindeki yuvarlak parçadan bahsediyorum) eğer zarar görmemişse %90 ihtimalle resimleriniz vs. kurtarılır. Buradan pek yardımcı olma şansımız yok çünkü fiziksel müdehale gerekli ve bu işinin ehli tarafından yapılması gereken zor bir işlem. Fiyat konusunda da pek bilgi verme şansım yok firmadan firmaya değişebiliyor durum. Geçmiş olsun :)

ayşen93

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Eğer diskiniz arızalandıysa (ki şu durumda çok yüksek ihtimal) ve içindeki veriler sizin için çok kıymetliyse veri kurtarma işini yapan firmalara gitmeniz gerek. Disk (HDD'nin içindeki yuvarlak parçadan bahsediyorum) eğer zarar görmemişse %90 ihtimalle resimleriniz vs. kurtarılır. Buradan pek yardımcı olma şansımız yok çünkü fiziksel müdehale gerekli ve bu işinin ehli tarafından yapılması gereken zor bir işlem. Fiyat konusunda da pek bilgi verme şansım yok firmadan firmaya değişebiliyor durum. Geçmiş olsun :)
Parasını önemsemiyorum ama tam olarak diskimi alıp nereye gitmeliyim acaba? Daha önce hiç böyle bir problemle karşılaşmamıştım. Samsungun yetkili servisi ilgilenir mi?
Darbe görmedi hatta tvye veya pcye taktığım anda led ışığı da yanıyor ama o kadar, haricinde bir reaksiyon yok..
Dediğiniz gibi umarım içindeki disk zarar görmemiştir..
Sağ olun :)

FlameWinder

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Parasını önemsemiyorum ama tam olarak diskimi alıp nereye gitmeliyim acaba? Daha önce hiç böyle bir problemle karşılaşmamıştım. Samsungun yetkili servisi ilgilenir mi acaba?
Darbe görmedi hatta tvye veya pcye taktığım anda led ışığı da yanıyor ama o kadar, haricinde bir reaksiyon yok..
Dediğiniz gibi umarım içindeki disk zarar görmemiştir..
Sağ olun :)
"Veri kurtarma merkezi" olarak geçiyor pek çok yerde. Bulunduğunuz ilde muhakkak vardır. Samsung yetkili servisleri veri kurtarma işlemi yapmaz çünkü gerekli ekipmanlara ve elemanlara sahip değiller. Siz HDD ile beraber ziyaretlerine gidin. Eğer vurma düşürme yoksa disk sağlamdır diye tahmin ediyorum. Yoğunluğa göre bir kaç günde işinizi çözebilirler diye umuyorum. Mümkünse tamir bile edebilirler.

ayşen93

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
"Veri kurtarma merkezi" olarak geçiyor pek çok yerde. Bulunduğunuz ilde muhakkak vardır. Samsung yetkili servisleri veri kurtarma işlemi yapmaz çünkü gerekli ekipmanlara ve elemanlara sahip değiller. Siz HDD ile beraber ziyaretlerine gidin. Eğer vurma düşürme yoksa disk sağlamdır diye tahmin ediyorum. Yoğunluğa göre bir kaç günde işinizi çözebilirler diye umuyorum. Mümkünse tamir bile edebilirler.
Google'da arattım, üç beş yer buldum, pazartesi gideceğim.
Yardımlarınız için çok çook teşekkür ederim. :)

ayşen93

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
önce ubuntu ile bak www.ubuntu.com indir usbye at 4gb yeterli kurmadan dene ile bak.
Universal USB Installer - Easy as 1 2 3 | USB Pen Drive Linux
ubuntu ne? diyorsan mesajı yok say www.ubuntu-tr.net
Neden Ubuntu'yu öneriyorsunuz? :)
İlk kez Linux kullanacak olanlara tavsiyem Linux Mint kullanmalarıdır. :)
--- Gönderi Güncellendi ---
Bu arada @ayşen93 geçmiş olsun. Benim de yaklaşık 2 aylık SSD'm bozuldu. Bilgisayar görmüyor SSD'yi.

ayşen93

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Neden Ubuntu'yu öneriyorsunuz? :)
İlk kez Linux kullanacak olanlara tavsiyem Linux Mint kullanmalarıdır. :)
--- Gönderi Güncellendi ---
Bu arada @ayşen93 geçmiş olsun. Benim de yaklaşık 2 aylık SSD'm bozuldu. Bilgisayar görmüyor SSD'yi.
Teşekkür ederim, siz bir çözüm bulabildiniz mi peki?

BestLegend

Doçent
Reaksiyon puanı
205
HDD disklerin icinde yuvarlak CD gibi birsey bulunur ve bilgiler ona yazilir. Eger kirilmissa kurtarmak cok cok zor ama imkansiz degil. Kirilmamissa zaten teknik servise gidip halledersin.

ayşen93

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
HDD disklerin icinde yuvarlak CD gibi birsey bulunur ve bilgiler ona yazilir. Eger kirilmissa kurtarmak cok cok zor ama imkansiz degil. Kirilmamissa zaten teknik servise gidip halledersin.

Kırılmayı bırakın, en ufak bir darbe bile görmedi. Sadece içindeki verilere hiçbir cihazdan ulaşamıyorum. Konuyu açtıktan birkaç gün sonra servise de verdim, 10 gün kadar oldu hala aramadılar. Kurtarırız dediler ama bilmiyorum ne yapıyorlar, umarım kurtarırlar.:rolleyes: