Akk kalkacak diyorlar ama nasıl?

Bu konuyu okuyanlar

alasarmaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar,
Ben akk olmasın diye 25mbs lik internete 2 yıl taahhütle aylık 100 lira veriyorum.
Önce gece 2-8 arası kota kullanımı olmayacak ardından akk komple kalkacaksa ben mağdur olmayacak mıyım ?
Akk olmasın diye ekstra para ödüyorum çünkü.
Bilgisi olan aydınlatırsa sevinirim.

SONG JOONG KI

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Akk 2018 sonunda kalkacak. Sadece akk sonrası hız düzenlemesi var.

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
1 Mayıs'ta hızlara düzenleme gelecek ve aldığın paketin hızına göre hızın düşürülecek. Hızlar aşağıda ki gibi olacaktır;

• Hızı 8 Mbps’e kadar olan kullanıcılar, 3 Mbps’e düşecek.
  • Hızı 16 Mbps’e kadar olan kullanıcılar, 5 Mbps’e düşecek.
  • Hızı 24 Mbps’e kadar olan kullanıcılar, 8 Mbps’e düşecek.
  • Hızı 50 Mbps’e kadar olan kullanıcılar, 16 Mbps’e düşecek.
  • Hızı 100 Mbps’e kadar olan kullanıcılar, 24 Mbps’e düşecek.
  • Hızı 500 Mbps’e kadar olan kullanıcılar, 32 Mbps’e düşecek.
  • Hızı 1000 Mbps’e kadar olan kullanıcılar, 64 Mbps’e düşecek.

Sizin de "Hızı 24 Mbps’e kadar olan kullanıcılar, 8 Mbps’e düşecek." böyle olacak. Gece'de 02:00-08:00 arası da AKK'den düşmeyecek. Keşke daha makul fiyatta daha yüksek hızlı internet satın alsaydınız. Turkcell Superonline'da 100MB hız, 75GB AKK, Apple TV 36 Ay taahütle 80 lira. Tabii şimdilik 1 Mayıs'tafiyatlara zam gelecek.

darqLovE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar sayın akk ya da akn nin kalkacağına sevinen arkadaşlar.

Şimdi öncelikle ben halkımızın, insanlarımızın bu akn olayına bakış açısına her zaman çok şaşırıyordum. Yani tüm firmaların bu akn olayın keyfi olarak , yani altyapıları müsait ama bilinçli olarak abonelerine düşük hızlarda veriyorlar gibi mi düşünüyorsunuz. Arkadaşlar şu yukarıdaki listeye baktığım zaman türkiye de böyle bir hizmet imkanını verebilecek altyapı şartlarına sahip firma olduğunu düşünmüyorum.

Arkadaşlar firmaların iki seçeneği var.
1. Hız düşürecekler.
Yani 16 mbps den sonra 5 e düşecek ya arkadaşlar da seviniyor. ama o tarife fiyatı normalde 60 tl ise 100 tl olacaktır. Ve standart satışlar üzerinde 8 mbps e yoğunlaşılacaktır.
2. AKK MAkk yok Bam Bam Bam Direkt olarak kotalı.
Yani normalde 24 mbps 35 gb akk li bir hizmette akk olmayacak. Akk yerine 24 mbps 35 gb kotalı diye çıkacak. Yani 35 gb den sonra para ödemek zorunda kalacaksınız. Yani akk olmayacak.

Yada aklıma gelmeyen başka bir seçenek olabilir ama hiç bir şekilde kullanıcıların şuankinden daha iyi bir hizmet alabilme ihtimali olacağını düşünmüyorum. Belki bir ihtimal 2019-2020 gibi altyapı müsait hale gelirse o zman böyle bir olaya sevinebilirsiniz.
Kullanıcılar firmaların akn li tarifeleri direkt olarak aynı şartlarda değiştireceğini sanıyor ama üzülerek söylüyorum ki hayal kırıklığı sizi bekliyor. Akn yi bitirdiniz belki ama daha kötüsü kotalı olan sistem geri gelcek. Yanılıyor da olabilirim ama en mantıklı olan durumu anlattım.
Tekrar altını çizeyim düzenleme akk de normal kota devam ediyor.

Bence şu anki sistemden kampanya alın taahhüte girin. Taahhütde değiştiremezler. Aşağıdaki linkteki kampanyalara bakın derim.

Aktif Kampanyalar Arşifleri - Uydunet , Kablonet | Türksat Kablo TV İnternet

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Fiber altyapısı olan ISS'lerin AKN'yi kaldırmasında, hızı en az 1 GBit simetrik (download/upload) yapmasında ve fiyatları aylık 10 tl'ye çekmesinde bence hiç bir engel yok. Buna engel olan tek şey aç gözlülük ve hep daha fazla kazanma isteği.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Yani tüm firmaların bu akn olayın keyfi olarak , yani altyapıları müsait ama bilinçli olarak abonelerine düşük hızlarda veriyorlar gibi mi düşünüyorsunuz
Gibi mi değil öyle. Akk den önce 50 mbps ful limitsiz 69 TL gibi bir fiyata satılıyordu ve o zamanlar sistem mis gibi de kaldırıyordu ve hala her ayın ilk haftası nasıl kaldırıyorsa aynı şekil kaldırır merak etme ey uyuyan vatandaş. Şimdi o fiyata 50 GB kota zor alıyorsun.
Ayrıca 1 Ocak 2019 itibariyle akk sistemi komple kalkacak öyle para verene değil. Uyuma uyuma....

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Ek olarak şunu belirtmek isterim. Asimetrik tarifeler ADSL (Asimetrik Sayısal Abone Hattı) teknolojisinin yetersizliklerinden ortaya çıkmıştır. 16 MBit download, 2 MBit upload gibi simetrik olmayan (asimetrik) tarifeler ADSL'in bu yetersizlikleri nedeniyle vardı. Oysa fiberde böyle bir yetersizlik yoktur. 100 MBit download hızı ile simetrik bir şekilde 100 MBit upload hızı vermek mümkündür. Buna rağmen fiber altyapıya sahip ISS'lerin fiber abonelerine halen ADSL kullanıyormuş gibi asimetrik tarifeler satmaya çalışmasının mantıklı bir izahı yoktur. Geçtiğimiz günlerde bir ISS yöneticisi, upload ihtiyacı bulunan abone sayısı az olduğundan bu konu üzerinde fazla durmuyoruz gibi bir açıklama yapmıştı. Oysa bulut tabanlı bilgi-işlem upload ihtiyacı bulunan abone sayısını önemli miktarda arttırmıştır ve arttırmaya devam etmektedir.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Ek olarak şunu belirtmek isterim. Asimetrik tarifeler ADSL (Asimetrik Sayısal Abone Hattı) teknolojisinin yetersizliklerinden ortaya çıkmıştır. 16 MBit download, 2 MBit upload gibi simetrik olmayan (asimetrik) tarifeler ADSL'in bu yetersizlikleri nedeniyle vardı. Oysa fiberde böyle bir yetersizlik yoktur. 100 MBit download hızı ile simetrik bir şekilde 100 MBit upload hızı vermek mümkündür. Buna rağmen fiber altyapıya sahip ISS'lerin fiber abonelerine halen ADSL kullanıyormuş gibi asimetrik tarifeler satmaya çalışmasının mantıklı bir izahı yoktur. Geçtiğimiz günlerde bir ISS yöneticisi, upload ihtiyacı bulunan abone sayısı az olduğundan bu konu üzerinde fazla durmuyoruz gibi bir açıklama yapmıştı. Oysa bulut tabanlı bilgi-işlem upload ihtiyacı bulunan abone sayısını önemli miktarda arttırmıştır ve arttırmaya devam etmektedir.
Gel de anlat işte bunu bunlara. Upload da önemli bir konu ama ipleyen yok. İSS'lerin uploadı düşük vermelerindeki sebep zaten böyle gelmiş kimse itiraz etmez buradan da kar yiyelim diye upload'ları düşük tutuyorlar.(fiber kısmı için konuşuyorum)

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327

Şimdi öncelikle ben halkımızın, insanlarımızın bu akn olayına bakış açısına her zaman çok şaşırıyordum. Yani tüm firmaların bu akn olayın keyfi olarak , yani altyapıları müsait ama bilinçli olarak abonelerine düşük hızlarda veriyorlar gibi mi düşünüyorsunuz. Arkadaşlar şu yukarıdaki listeye baktığım zaman türkiye de böyle bir hizmet imkanını verebilecek altyapı şartlarına sahip firma olduğunu düşünmüyorum.

1. Hız düşürecekler.
Yani 16 mbps den sonra 5 e düşecek ya arkadaşlar da seviniyor. ama o tarife fiyatı normalde 60 tl ise 100 tl olacaktır. Ve standart satışlar üzerinde 8 mbps e yoğunlaşılacaktır.
Yani normalde 24 mbps 35 gb akk li bir hizmette akk olmayacak. Akk yerine 24 mbps 35 gb kotalı diye çıkacak. Yani 35 gb den sonra para ödemek zorunda kalacaksınız. Yani akk olmayacak.

Yada aklıma gelmeyen başka bir seçenek olabilir ama hiç bir şekilde kullanıcıların şuankinden daha iyi bir hizmet alabilme ihtimali olacağını düşünmüyorum. Belki bir ihtimal 2019-2020 gibi altyapı müsait hale gelirse o zman böyle bir olaya sevinebilirsiniz.
Kullanıcılar firmaların akn li tarifeleri direkt olarak aynı şartlarda değiştireceğini sanıyor ama üzülerek söylüyorum ki hayal kırıklığı sizi bekliyor. Akn yi bitirdiniz belki ama daha kötüsü kotalı olan sistem geri gelcek. Yanılıyor da olabilirim ama en mantıklı olan durumu anlattım.

Bence şu anki sistemden kampanya alın taahhüte girin. Taahhütde değiştiremezler. Aşağıdaki linkteki kampanyalara bakın derim.

Kafan güzelmiş. Güle güle kullan.

darqLovE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar şu yazdıklarınızı kenara not edin :) 1 mayısta firmaların eski ve yeni tarifelerini burdan paylaşacağım. Fiber kablo data transferinde üst düzey bir teknolojiye sahip ki bir fiber kıl bir mahalleyi besleyebiliyor. Fakat bu internet nerden geliyor, nasıl bir server var trafik nasıl sağlanıyor bilginiz varmı ? Belki de ben yanılıyorumdur inşallah yanılıyorumdur çünkü bende dediğiniz gibi olmasını isterim. Fakat şu an btk nın internet kullanıcılarının baskısı üzerine almış olduğu bu karar hiç bir abonenin faydasına olmayacaktır. Farkındaysanız BTK sadece akn li tarifeler ile ilgili bir karar aldı, sınırsız ya da kotalı tarifeler için hiç bir düzenleme yok. Kafan güzelmiş diyen arkadaş 1 mayıstan sonra kimin kafası güzel göreceğiz :)

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Arkadaşlar şu yazdıklarınızı kenara not edin :) 1 mayısta firmaların eski ve yeni tarifelerini burdan paylaşacağım. Fiber kablo data transferinde üst düzey bir teknolojiye sahip ki bir fiber kıl bir mahalleyi besleyebiliyor. Fakat bu internet nerden geliyor, nasıl bir server var trafik nasıl sağlanıyor bilginiz varmı ? Belki de ben yanılıyorumdur inşallah yanılıyorumdur çünkü bende dediğiniz gibi olmasını isterim. Fakat şu an btk nın internet kullanıcılarının baskısı üzerine almış olduğu bu karar hiç bir abonenin faydasına olmayacaktır. Farkındaysanız BTK sadece akn li tarifeler ile ilgili bir karar aldı, sınırsız ya da kotalı tarifeler için hiç bir düzenleme yok. Kafan güzelmiş diyen arkadaş 1 mayıstan sonra kimin kafası güzel göreceğiz :)
fiber çıkış.PNG

darqLovE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kafan güzelmiş. Güle güle kullan.

Kafayı iyice cilalamışsındır herhalde :) arkadaşlar dediğim gibi 1 mayısta buluştuk. Varmı eskiye göre faydanıza olan bir durum. Çoğu firma kotalı sisteme geçti. Bazıları fiyatları artırdı. Türk telekom firması 2005 yılları civarı tam hatırlamıyorum. Neredeyse tek el konumunda iken 256 kbps hızından bir anda hızını 1 mbps hızına çıkardı fiyat farkı da talep etmedi. O zaman btk nın ya da abonelerin çok bir baskısı yoktu en azından günümüzde akn ye olan baskının yanında hiç bir baskı yoktu. Firma neden standart olarak hızını 4 katına çıkardı. Çünkü teknolojik altyapı ona imkan sağlıyordu. Şunu söyleyeyim şimdi kullanıcılar yine baskı yapacak belki kotalılar kaldırılsın diyecek belki en düşük hız 100 mbps olsun diyecek ve bu durum hiç bir kullanıcının faydasına olmaz. Artan yükü hafifletmek adına firmalar fiyatlarını 4 veya 5 e katlayacaklar abone sayısı %20 ye düşmüş olsa bile aynı kazancı elde edecekler ve buna mecburlar daha öncede belirttim ama arkadaşlar hala anlamamakta ısrar ediyor. Ya çok basit bir şekilde örnek vereyim bakın şu an böyle bir düzenleme geldi. Bütün firmalar birbirinden abone çalmaya çalışıyor önde olmaya çalışıyor. Mesela bi süperonline neden aknyi kaldırdığı tarifesine keyfi olarak 30-40 tl fark koyuyor. Siz olsanız madem maliyette ve altyapıda bir sorun yok ver 50-60 tl den abone sayın 10 katına çıksın karına kar katarsın ama bu konuda aşılması gereken sorunlar oluşuyor ve daha önce de söylediğim gibi günümüz bunun için uygun değil.

İster anlayın ister anlamayın , ister inanın ister inanmayın firmaların şu an yaptığı durum zorunlu bir politika mecburi.

alphabet

Asistan
Reaksiyon puanı
86
Ülkedeki siyasetle doğru orantılı bir düzenleme olmuş bu kotalı sistem... Adını değiştir, sonra da biz onu kaldırdık de. Yanılmıyorsam bir siyasetçi meydanlara çıkıp hızını alamamış ve "ne 4g si biz direkt 5g ye geçecez" demişti diye 4g'nin adını 4.5g yapıp bize satmışlardı... Düşünemeyen, aşıramayan, ağzımıza bir parmak bal çalıp diğer taraftan godaman patronlara rant sevicilik yapan değişik devlet kadrosu doldurucularımız var...

Kurt Cobain

Müdavim
Reaksiyon puanı
90
Beyni yok fikri var , bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyor işte...

darqLovE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
harbi kafalar güzel , 2019 seçimleri için ne diyorsunuz

sonerooz

Doçent
Reaksiyon puanı
216
Merhaba arkadaşlar,
Ben akk olmasın diye 25mbs lik internete 2 yıl taahhütle aylık 100 lira veriyorum.
Önce gece 2-8 arası kota kullanımı olmayacak ardından akk komple kalkacaksa ben mağdur olmayacak mıyım ?
Akk olmasın diye ekstra para ödüyorum çünkü.
Bilgisi olan aydınlatırsa sevinirim.

O zamana tarifen biter. Yeni tarifeye geçersin. SO 89 liraya 25 mbs kotasız internet çıkarttı. Senin için kabul edilebilir bi fiyat bence.

wolkhy1903

Müdavim
Reaksiyon puanı
79
Aradım turkcell superonline ı dedim ki bu akk kalkacakmış bi anlat hele diye. Arkadaşlar ben 8 mbte kadar 50 gb 54.90 tl ye internetim var. 50 gb bitince 3 mb alıyordum ay sonuna kadar . Buraya kadar her şey normal. Şimdi ise aynı şekilde olacak fakat gece 2 ile sabah 8 arası hızınız yine 8 mb te yükselecek fakat egerki 50 gb dolmamış ise bu kotadan düşmeyecek. Yani 2 ile 8 arası free olmuş oluyor. Akabinde ise eğer 50 gb dolmuş ise 3 dolmamış ise 8 e devam. Var mı aklına takılan bir sorusu olan

alphabet

Asistan
Reaksiyon puanı
86
Aradım turkcell superonline ı dedim ki bu akk kalkacakmış bi anlat hele diye. Arkadaşlar ben 8 mbte kadar 50 gb 54.90 tl ye internetim var. 50 gb bitince 3 mb alıyordum ay sonuna kadar . Buraya kadar her şey normal. Şimdi ise aynı şekilde olacak fakat gece 2 ile sabah 8 arası hızınız yine 8 mb te yükselecek fakat egerki 50 gb dolmamış ise bu kotadan düşmeyecek. Yani 2 ile 8 arası free olmuş oluyor. Akabinde ise eğer 50 gb dolmuş ise 3 dolmamış ise 8 e devam. Var mı aklına takılan bir sorusu olan

Siz mevcut taahhütlü kullanıcısınız, Yen'i aboneliklerle alakalı birşey sordunuz mu?

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320

1. Hız düşürecekler.

Dediğiniz şey olmayacak. Şuan da tüm sitelere girip dolaşabilirsiniz. TTNET olsun, Superonline olsun, hepsine bakabilirsiniz. Hızlar aynen denildiği gibi düşürülüyor. Sitelerde kampanyaların altında ki açıklamaların hiç birinde. GB başına 1TL gibi bir durum söz konusu değil. Sadece download hızları düzgün bir şekilde düşürülecek. Upload hızları ise 1 MB'e düşürülecek kota aşımından sonra.

Aynen dediğin gibi kardeşim. Bu konuya yazmıştım hız düşümlerini internette de bulabilirsiniz. Senin hızın 8MB diye 3'e düşürülecek. Diyelim ki 100MB hızda fiber aldın ve 175GB AKK var onu aştıktan sonra, 100MB hız da aldığın için hızın 25MB'e düşürülüyor. Yani kısacası aldığın hıza göre hızın düşürülüyor. Önceden herkesin 3MB'e düşürülüyordu. Gece saat 02:00-08:00 arasında ise dediğin gibi free takılacağız hiç bir şekilde AKK'den gitmeyecek. AKK'en bitmişse (verdiğim örneğe göre konuşuyorum) normalde 25MB kullanırken verilen saatler arasında 100MB hızda yine kullanacağız.

Siz mevcut taahhütlü kullanıcısınız, Yen'i aboneliklerle alakalı birşey sordunuz mu?

Yeni aboneliklerde dediğim gibi olacak yukarıda ki mesajı okursanız cevap alabilirsiniz. Hangi firma'ya geçmeyi düşünüyorsunuz yardımcı olabilirim.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Turk.Net, tarifemin hız düşümünü 3'ten 8'e çıkardı. Gece 2- Sabah 8 arası da kotadan düşmüyor. Yeni aboneler için,
Taahhütsüz, (YAPA olan yerlerde) AKN'siz, (YAPA olmayan yerlerde) minimum 150GB AKN (+4Ay ekstra 50GB), HY 1000DK ev telefonu, alt yapının kaldırabildiği en yüksek hız (100mbps'e kadar vdsl veya 16mbps'e kadar adsl).

Evet, bunların hepsini bu adamlar sadece 60 liraya veriyor.. Hilesi, hurdası yok..
Reklam yapmıyorum, adamlar işini biliyor çünkü. En iyi reklam, müşteriyi memnun etmektir anlayışı var. Ben de memnunum ve herkese anlatıyorum..

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Turk.Net, tarifemin hız düşümünü 3'ten 8'e çıkardı. Gece 2- Sabah 8 arası da kotadan düşmüyor. Yeni aboneler için,
Taahhütsüz, (YAPA olan yerlerde) AKN'siz, (YAPA olmayan yerlerde) minimum 150GB AKN (+4Ay ekstra 50GB), HY 1000DK ev telefonu, alt yapının kaldırabildiği en yüksek hız (100mbps'e kadar vdsl veya 16mbps'e kadar adsl).

Evet, bunların hepsini bu adamlar sadece 60 liraya veriyor.. Hilesi, hurdası yok..
Reklam yapmıyorum, adamlar işini biliyor çünkü. En iyi reklam, müşteriyi memnun etmektir anlayışı var. Ben de memnunum ve herkese anlatıyorum..
25 mbps akksiz fiyata 90 tl isteyen iss Peri akkyi kaldırdı dış lanse etmiyorlar mi sinir oluyorum. Arkads adam 100 mbps ye kadar akksiz (yapa olan yerlerde kendi alt yapısı yani) 59 TL'ye veriyor. Süperonline kendinizle yapısı olan yerde 25 mbps 90 tl diyor. Şimdi sizce hangisi akk yi kaldırmaya çalışıyor :)

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278

25 mbps akksiz fiyata 90 tl isteyen iss Peri akkyi kaldırdı dış lanse etmiyorlar mi sinir oluyorum. Arkads adam 100 mbps ye kadar akksiz (yapa olan yerlerde kendi alt yapısı yani) 59 TL'ye veriyor. Süperonline kendinizle yapısı olan yerde 25 mbps 90 tl diyor. Şimdi sizce hangisi akk yi kaldırmaya çalışıyor :)

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320

Turknet'in her yerde alt yapısı yok maalesef. Benim oturduğum yerde en fazla 16MB hız veriyor ve 150GB'ta AKK, o yüzden Superonline daha mantıklı geliyor. Yoksa dediğiniz gibi Turknet alt yapısı varsa ona geçmek en mantıklısı.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Turknet'in her yerde alt yapısı yok maalesef. Benim oturduğum yerde en fazla 16MB hız veriyor ve 150GB'ta AKK, o yüzden Superonline daha mantıklı geliyor. Yoksa dediğiniz gibi Turknet alt yapısı varsa ona geçmek en mantıklısı.
Turknet, direkt olarak TTNET alt yapısını kullanıyor. Bulunduğunuz yerde fiber alt yapı yoksa zaten superonline da bir işe yaramaz.

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
Turknet, direkt olarak TTNET alt yapısını kullanıyor. Bulunduğunuz yerde fiber alt yapı yoksa zaten superonline da bir işe yaramaz.

Ben mi anlatamıyorum siz mi anlamıyorsunuz diye soruyorum bazen kendi kendime. Bulunduğum yerde Turkcell Superonline Fiber alt yapısı mevcut. Fakat Turknet altyapısı yok. Az önce internetten adresime göre baktım. Turknet en yüksek 16MB hız verebiliyor ve 150GB'ta AKN diyor. Turkcell Superonline Fiber ise 100MB hız veriyor.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Ben mi anlatamıyorum siz mi anlamıyorsunuz diye soruyorum bazen kendi kendime. Bulunduğum yerde Turkcell Superonline Fiber alt yapısı mevcut. Fakat Turknet altyapısı yok. Az önce internetten adresime göre baktım. Turknet en yüksek 16MB hız verebiliyor ve 150GB'ta AKN diyor. Turkcell Superonline Fiber ise 100MB hız veriyor.
Bulunduğunuz yerde sadece superonline fiber kablosu mu var? TTNET yok mu? Türk.Net demiyorum. TTNET diyorum. Türk.Net, zaten alt yapı çeken bir firma değil.

sonerooz

Doçent
Reaksiyon puanı
216

24 ay taahhüt mü bir de, kesinti durumu nasıl? Arıza, kesinti, kopuntu oluyor mu çok?