Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Selamunaleyküm. Arkadaşlar bende 3,7GB Kingston marka USB bellek var. Bu USB belleği bilgisayara takınca şu şekildeki gibi gözüküyor:
qq.jpg

Arkadaşlar önceden USB bellek boyutunu arttırmaya çalışmıştım. Ondan sonra böyle olmuştu. Bunu bir kaç sene önce yaptığım için tam olarak hatırlamıyorum ama USB belleğin boyutu 3,7GB iken yaklaşık iki katına çıkarmaya çalışmıştım. Aman siz denemeyin.
Biçimlendirmeye çalışınca disk yazma korumalı diyor şu resimdeki gibi:
2.jpg

Cmd'den diskpart komutlarıyla biçimlendirmeye çalıştım ama yine sorun oldu şu resimdeki gibi:
Adsız.jpg

Sizce bu sorun nasıl çözülür?
@Ben Kenobi @ConfickerBelasi @f.krtl1

burakonrn22

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
paragon partition manager gibi partition programları ile denemeni tavsiye ederim.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Son bir şans Linux'te GParted ile partition table'ı yeniden oluşturmaya çalış.
Büyük ihtimal yine olmaz zaten usb disk ölmüş gibi gözüküyor.
Ama bir ihtimal olabilir.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Son bir şans Linux'te GParted ile partition table'ı yeniden oluşturmaya çalış.
Büyük ihtimal yine olmaz zaten usb disk ölmüş gibi gözüküyor.
Ama bir ihtimal olabilir.
Önceden Linux Mint'te olan USB biçimlendirici ile denemiştim ama olmamıştı. USB bellek neden bu hale gelmiş olabilir? Driver gibi bir şey USB bellek için söz konusu mu? Bir de dikkatimi çeken şey aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere cmd'den active komutunu girdikten sonra şu yazının çıkması--> Bir G/Ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi. See the System Event Log for more infomation
Adsız.jpg

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Firmware ile oynamış senin denediğin sdata programı.
O yüzden artık düzelmez.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Aomei veya Paragon programları ile biçimlendirin.Olmazsa bu kayıt girdilerinden kapalı olanı deneyin sonuçları yazarsınız :)
Dropbox - usb-disk-yazma-korumasi.rar
--- Gönderi Güncellendi ---
Usb Firmware'yi düzeltmek hacker seviyesi bilgi ve tecrübe mi gerektiriyor? Usb Firmware tamiri benim bildiğim Low Level Format atılarak yapılır.Tamam biraz tecrübe isteyen bi yol ama sizin dediğiniz kadar profesyonel bir yolunu bilmiyorum :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
@f.krtl1 AOMEI Partition Assistant Standart ile denedim ama olmadı. Sizin paylaştığınız linkteki kapat olan reg dosyasını denedim ama yine de disk yazma korumalı diyor.
@f.krtl1 @Ben Kenobi RAW nedir? Sorunlu olan USB bellek RAW olarak gözüküyor.
Adsız.png

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Paragon ile diski bölüp, biçimlendirip daha sonra Fat32 formatında bir bölüm oluşturursanız sorununuz çözülebilir.Korumalı bir disk bulsam deneyeceğim ama yok :)

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Firmware onarımı, Low-Level Formattan çok daha low bir işlem.
Hatta Partition Table'ı yeniden oluşturmak bile Low-Level Formata göre daha low level bir işlem.
Low-Level format altı üstü tüm bitlere sıfır yazılmasıdır.
Burada ise usb kontrolcüsü chipin biosuna ait hex kodlarını encode edip sdata programının bozduğu yerleri tespit ettikten sonra düzeltip geri yüklemeniz gerekir.
Gönderdiğim o iki linke tıklayın, anlarsınız.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Firmware onarımı, Low-Level Formattan çok daha low bir işlem.
Hatta Partition Table'ı yeniden oluşturmak bile Low-Level Formata göre daha low level bir işlem.
Low-Level format altı üstü tüm bitlere sıfır yazılmasıdır.
Burada ise usb kontrolcüsü chipin biosuna ait hex kodlarını encode edip sdata programının bozduğu yerleri tespit ettikten sonra düzeltip geri yüklemeniz gerekir.
Gönderdiğim o iki linke tıklayın, anlarsınız.
Anladım o zaman bu anlattığınız işlem için gerekli dosyalar diskin marka ve modeline göre farklılık gösterebilir.Doğrumu anladım?
Mobildeydim verdiğiniz linklere şimdi baktım her markanın farklıymış.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
RAW,NTFS,Fat32 gibi dosya sistemidir.Windows tanımaz onu bu yüzden size yukarıda Paragon ile bir çözüm sunmuştum fakat deneyemediniz daha sanırım.
Bir bakayım. Sonucu yazarım. İnşaAllah sorun çabucak çözülür.
@f.krtl1 Paragon Partition Manager 14 ile olur mu?

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Bir bakayım. Sonucu yazarım. İnşaAllah sorun çabucak çözülür.
@f.krtl1 Paragon Partition Manager 14 ile olur mu?
Bu video sorununuzun çözümü niteliğinde.Önce diski tarıyor sonra içindeki bozuk önyükleyici dosyalarını çıkarıyor ve sonrasında MiniTool ile NTFS yapıyor.Kolay gelsin :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
@f.krtl1 Paragon Partition Manager 14 ile denedim ama olmadı ya da ben yapamadım. Paylaştığınız videoya bir bakayım.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Anladım o zaman bu anlattığınız işlem için gerekli dosyalar diskin marka ve modeline göre farklılık gösterebilir.Doğrumu anladım?
Mobildeydim verdiğiniz linklere şimdi baktım her markanın farklıymış.
Daha sonrasında burası bazı arkadaşlara rehber olur diye yazıyorum.Her markanın farklı fakat bu videodaki gibi tamir olayında marka fark etmiyor :)
@f.krtl1 Paragon Partition Manager 14 ile denedim ama olmadı ya da ben yapamadım. Paylaştığınız videoya bir bakayım.
Zaten o tür programların ücretli olanları dosya sistemi değiştirme vs. yapıyor.

Reaksiyon puanı
16,118
senin yaptığın mumu fırına atıp eritme sonra tepsideki mumu eski şekline sokmaya çalışmak gibi onu kızartmışsın işi bitti bende de var ondan Kingston Datatraveler 112 modeli 3,9gb ve çok yavaş o...
Ekran Görüntüsü 2017-04-02 19-31-44.png

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
@f.krtl1 Paylaştığınız şu videodaki dakika 1.10'daki Boot klasörü bende gözükmüyor.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Linux Mint Xfce'de USB biçimlendiriciden sorunlu USB belleği biçimlendirmeyi denedim. Biraz sürdü ama sonunda USB biçimlendirildi dedi. USB belleği çıkarıp taktım. Disks'e yani disklere girdim. USB belleğin boyutu 2.2TB gözüküyor. :) Ama hala kullanamıyorum. :) Bunun nedeni nedir?
1.png

@f.krtl1 @ConfickerBelasi @Ben Kenobi @eronis

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Ekli dosyayı görüntüle 20352
Usb bellek biçimlendirici ile denedin mi? menü>donatılar>usb bellek biçimlendirici ...
adamın beynini yakmışsın.
Evet. Üstteki mesajımda USB biçimlendirici ile biçimlendirdiğimi söylemiştim.
Linux Mint Xfce'de USB biçimlendiriciden sorunlu USB belleği biçimlendirmeyi denedim. Biraz sürdü ama sonunda USB biçimlendirildi dedi. USB belleği çıkarıp taktım. Disks'e yani disklere girdim. USB belleğin boyutu 2.2TB gözüküyor. :) Ama hala kullanamıyorum. :) Bunun nedeni nedir?
Ekli dosyayı görüntüle 20350

Reaksiyon puanı
16,118
ölmüş o amcası nerden almıştın onu? belki ömür boyu garantisi var aldığın yere götür bozuldu bu de ver Teknosa bu konuda rakipsiz o yeni veriyor...