GTA 5 ve GTA 4, Steam'de 89 TL!

• Konuyu başlatan shiftdelete.net
  • Başlangıç tarihi

Neutral

Profesör
Reaksiyon puanı
179
Şunu açıkça söyleyeyim ortalama 150 - 200 TL'ye oyun satılıyor ve bazıları daha da pahalı.

Kişi, çeşitli türlerden her sene yeni çıkan veya daha önce oynadığı oyunun son çıkanını alsa ortalama 6 tane felan bu 1000 Lirayı geçiyor.

Yılda oyunlara o kadar para verilmez bir kaç şirket veya onlarca insan milyar dolarları cebe atacak diye bu insanlar bu kadar para vermemeli.

Oyunlar 10 - 15 TL arası olsa tamamdır. Kimse crack işlemleriyle uğraşmaz yok crack olmadı, serial tutmadı, patchlenmiyor, yok eski haline döndü. Alır 15 TL'ye kafası rahat oynar.

200 TL'ye yakın fiyat nedir ? 4 yıllık oyuna 179 TL isteniyor o da yeni indirim olmuş yine eski haline dönecektir.

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
10-15 TL ? GTA 5 i yapan ekip 1000 kişilikti ve yapımında $ 265.000.000 harcandı, maliyeti karşılaştırmak isterseniz çoğu Hollywood yapımı filmden fazla yapım maliyeti var. İstedikleri fiyatlar gayet normal sadece ülkemizde gereğinden fazla vergi alınıyor bu yüzden fiyatlar ülkemizde yüksek ve alım gücümüzde Avrupa ve Amerika'dan düşük olduğu içinde daha da lüks haline geliyor.

Neutral

Profesör
Reaksiyon puanı
179
Dolar kuruna göre ve asgari ücretin satandartlarında ülke de nedeyse her şey pahalı. 10- 15 Dolar yazacağıma TL yazmışım. Bu 50-60 TL'ye denk gelir ve emin olun o parayı bu fiyatla bile daha çok kişilerin almasıyla rahatlıkla çıkarabilir.

200 Milyon dolar civarında bütçesi var o kadar ne tutmuş olabilir zaten oyun motoru kendisinin. yüksek fiyat göstermeyi meşru kılmak için bu kadar büyük miktarları her şirket oynayacak olanların gözüne bilerek oynanmış rakamlarla sokmaktadır.

1000 kişilik ekip nedir ya altı üstü harita, karakterler, dokular ve senaryo. Sanki daha önce yapılmamışı sıfırdan üretmişler ? sadece yeni kaplamalar yapıldı. Bunar orada çalışan temizlikçi kargocusu stajyerine kadar herkesi saymış olmalı ki bu rakamı veriyor ve o kadar kişi olduğunu da sanmıyorum.

Koç holdingde çalışmıştım bi ara çok büyük bir yerdi yemekhaneye bile uzun bir yolu aşıp kampüs içerisinden diğerine gidiyorduk ve 9 projesi vardı onların işi yapılıyordu o holdingde para basıyordu resmen ve orada bile 1000 kişi yoktu. Bu rockstar games diğer oyunlar için çalışanların da çalışan sayısını aktarmışlardır. e zaten o oyunlardan ayrı para alıyor. her oyun için 1000 kişi mi diyor ?

Millet 200 Dolara ps 3 alıyor 80 dolar bir oyuna veriyor gerçekten çok saçma... Yapılan emeğe saygısızlık yapmıyorum. Onların milleti dolandırmasının saygısızlığını dile getiriyorum. Madem o kadar çok para var ve çokca çalışan var neden 2013 yılından kalma gta'yı, 6'ya çıkarmadılar halen. Baktılar 5 para basıyor devam.

Sen çok değil diyorsun ama 4 yıllık oyun halen para basıyor. İşte burada onların oyun çıkarma eksenli değil sadece ama sadece para kazanma eksenli oyun yapma isteklerini görüyoruz. Yüz milyonlarca insan gta 6'yı bekliyor ama ilk önce 5'i dibine kadar ekmekle sıyırıp öyle başlayacaklar. o 200 milyon doları 2014'de amorti etmişlerdir zaten.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Sıradan bir oyun için bile neredeyse 50-200 kişi çalışıyor. GTA gibi bir oyunda bin kişilik ekip olması gayet normal. Sadece optimize etmek için o kadar uğraştı adamlar.

Oyun yapmak basit bir olay değil. Fiyatlar konusunda her ne kadar haklı olsanız da bizim ülkede oyunlara para vermem kafası daha ağır basıyor.

Korsan varken oyuna niye para vereyim diyen adamlar çok.

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
İzlediğiniz Marvel ve DC filmlerinden daha fazla emek ve maliyetli bir yapım diyorum bu filmlerin ''Cast'' ine bir bakın 500 den fazla kişi sıralanıyor. Oyunu öyle bir basite indirgediniz ki haritası varmış,kaplaması varmış diye. Karakterlerin bütün yaptıkları hareketler gerçek hayatta stüdyolarda yapılıp sanal ortama aktarılıyor öyle bir çizgiyi alıp oynatmıyorlar. Haritanın her karışında ki kodlamalar optimize ediliyor daha da sayılır gider bu liste. GTA 6 niye çıkmadı diyorsunuz ? Peki bu oyunların geliştirme sürelerinden haberiniz var mı ? Ben size söyleyeyim izlediğiniz bilim kurgu filmlerden çok daha uzun sürelerde yapılıyor.

This is How Much The Witcher 3 Cost to Make

Flardryn

Asistan
Reaksiyon puanı
144
Yıllar geçmiş oyuna 85 lira veresim gelmiyor ki online oynayacağım bir oyun değil single bitirip bırakırıp tahminen. Bu yüzdendir hala oynamadım korsan indirip oynamayı düşünmediğim için. 40-50 tl civarı olsa alırdım.

D

Deleted member 216045

SDN Okuru
Yıllar geçmiş oyuna 85 lira veresim gelmiyor ki online oynayacağım bir oyun değil single bitirip bırakırıp tahminen. Bu yüzdendir hala oynamadım korsan indirip oynamayı düşünmediğim için. 40-50 tl civarı olsa alırdım.
bunun yerine steamden tanıdığın birinden rica et veya 5 10 tl kahve parası gönder sana oyunu bitirene kadar steam aile özelliğinden paylaşsın o girmediği zamanlar sen gir

Flardryn

Asistan
Reaksiyon puanı
144
bunun yerine steamden tanıdığın birinden rica et veya 5 10 tl kahve parası gönder sana oyunu bitirene kadar steam aile özelliğinden paylaşsın o girmediği zamanlar sen gir

Kütüphanemde olmasını seviyorum ben daha çok oyunların yoksa bitirmesine bitirirdim dediğiniz imkanlara sahiptim zaten de acelesi olan biri de değilim . :D Elimdeki oynamadığım eski single oyunlarla idare ediyorum hatta görmediğim bilmediğim bir çok güzel oyun çıkıyor her gün.

D

Deleted member 216045

SDN Okuru
Kütüphanemde olmasını seviyorum ben daha çok oyunların yoksa bitirmesine bitirirdim dediğiniz imkanlara sahiptim zaten de acelesi olan biri de değilim . :D Elimdeki oynamadığım eski single oyunlarla idare ediyorum hatta görmediğim bilmediğim bir çok güzel oyun çıkıyor her gün.
2015 de satın almıştım yanlış hatırlamıyorsam toplam oynama saatim: 31 saat oda onlinede
yani single için para vermeye değmez açıkcası ama yinede sen bilirsin :)