Apple, iPhone üretimini ABD'ye taşıyabilir

Bu konuyu okuyanlar

O.Tolga ÖZKAYA

Asistan
Reaksiyon puanı
139
Apple, iPhone üretimini ABD'ye taşıyabilir

Teknoloji devi Apple'ın akıllı telefonu iPhone'un üretimini ABD'ye taşıyabileceği bildirildi.

resized_77447-2016-01-06t055037z_409112952_gf10000284128_rtrmadp_3_apple-iphone.jpg

Teknoloji devi Apple'ın akıllı telefonu iPhone'un üretimini ABD'ye taşıyabileceği bildirildi.

Japon gazetesi Nikkei Asian Review, iPhone'un üretim ve montajının Tayvan'dan ABD'ye taşınmasının gündemde olduğunu duyurdu.

Apple'ın, iPhone'ların üretim ve montajından sorumlu Tayvanlı teknoloji şirketleri Foxconn and Pegatron'la iletişime geçerek iPhone'un ABD'de üretilmesi planının araştırılmasını istediği belirtilirken, Foxconn'un buna olumlu yanıt verdiği, Pegatron'un ise planı maliyet nedenleriyle geri çevirdiği ifade edildi.

Dünyaca ünlü araştırma kurumu IHS Markit'e göre, Apple'ın son çıkan akıllı telefon modeli iPhone 7'nin üretim maliyeti 225 Amerikan doları (760 TL).

Uzmanlar, ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump'ın, seçim kampanyası sırasında ülke dışında faaliyet gösteren Amerikalı şirketleri ABD'ye geri çekme vaadine işaret ederek, Apple'ın iPhone üretimlerini ABD'de devam edebileceğini dile getirdi. Uzmanlar, bunun gerçekleşmesi halinde şirketin maliyetlerinin artabileceğini vurguladı.

ABD'nin 45'inci Başkanı olarak 20 Ocak'ta görevine başlayacak işadamı Trump, ocak ayında yaptığı bir konuşmada, "Apple'ın bilgisayarlarını ve diğer ürünlerini başka ülkeler yerine ABD'de üretmesini sağlayacağız." ifadelerini kullanmıştı.

Trump, seçim kampanyası sırasında, ABD'nin Çin ve Meksika'dan ithal ettiği ürünlere sırasıyla yüzde 45 ve yüzde 35 gümrük vergisi koymayı planladığını duyurmuştu.

Kaynak :
Apple, iPhone üretimini ABD'ye taşıyabilir - Teknoloji haberleri

Son düzenleyen moderatör:

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Neden böyle bir şey yaptılar inanın anlayamadım.:confused:Herhalde işsizlik oranını indirmek için.!

Apocalypse_

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,271
abd ye taşırsa bak gör ozaman ıphone fiyatlarını :D

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Çinde ki ucuz işçilik ile bu kadar maliyete üretiliyorsa ABD de ki fiyatları düşünemiyorum. Ama hastası o kadar çok ki alan yine alır.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
abd'de üretilmesi fiyatını yükseltmez daha iyi olur da eleman bulmakta zorlanır.

O.Tolga ÖZKAYA

Asistan
Reaksiyon puanı
139
abd ye taşırsa bak gör ozaman ıphone fiyatlarını :D

Taşımadan bile gördük,dolar zamları vasıtasıyla...sanırım tasındıktan sonra maliyetin de artacagını hesaba katarsak tahminimce bir iPhone suankinin 1.5 misli daha artar diye dusunuyorum.

:)
--- Gönderi Güncellendi ---
Çinde ki ucuz işçilik ile bu kadar maliyete üretiliyorsa ABD de ki fiyatları düşünemiyorum. Ama hastası o kadar çok ki alan yine alır.

Haklısın...bu kadar Apple Fan'ı varken hic farketmez...yine yine alırlar :)

Son mesajlar