Acer 5742G Çok Yavaş Çalışıyor

Bu konuyu okuyanlar

msyildirim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar ve Selamunaleyküm,

Elimde Acer 5742G Dizüstü bilgisayar var, 4-5 yıldır kullanmaktayım, lakin bu aralar haddinden fazla donma problemi yaşıyorum öyleki kullanmakta olduğum windows ve kali işletim sistemlerinde film izleyemiyor, klasörler arasında gezintiye çıkamıyorum.

Bir süre önce laptopta badsector oluşmuştu, garanti bana yeni bir harddisk taktı lakin sanırım yeni takılan harddisk eskisinden daha yavaştı, laptop garantiden geldiği günden itibaren yavaşlamalar kasılmalar meydana getirdi, sürücüleri güncellememe rağmen sorun devam etti, ama özellikle son üç dört aydır bilgisayarım aşırı kasma yapabiliyor,

örneğin chrome da internete girerken önbellek bekleniyor hatası alıyorum uzun uzun... sayfalar yüklenmiyor, film izlerken görüntü donuyor ses gidip geliyor, ekran kilitleniyor, vs..

bu problemler nedeniyle komple temiz format attım , harici harddiske tüm verilerimi yedekleyip bilgisayarı komple biçimlendirdim. temiz bir format attım lakin bilgisayar ilk açılıştan itibaren boş olmasına rağmen yine kastı.

3-4 Ay Önce bilgisayarı temizlemek için sökmüştüm, ama bu sefer farklı olarak işlemci fanını da çıkarmıştım, acaba diyorum fan ile işlemci arasındaki macunu yenilemediğim için bu denli büyük sıkıntı yapar mı çünkü başka aklıma birşey gelmiyor. Advanced Systemcare ile sistemi taratmaktaydım, driver güncellemesini yapmaktaydım.

bilgisayarın tüm donanımlarını tarayıp sorunu veya yavaşlamayı ayırt edebilecek yardımcı program önerebilirseniz sevinrim,

dipnot kesinlikle virüs vb. nedenden kaynaklanmıyor,

Laptop bilgilerim,
Acer 5742G
4 GB Ram
2 Gb Nvidia Ekran Kartı 420M
640 GB Harddisk (400 GB dolu)
Intel(R) Core(TM) i5 CPU M 480 @ 2.67GHz

Son düzenleme:

msyildirim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dipnot, İntel 256 MB Paylaşımlı Ekran Kartım da Mevcut Belirtmeyi Unutmuşum..

Yardımcı Olabilecek Kisme Yok Mu :/

Tys23

Dekan
Reaksiyon puanı
1,229
Dostum o cihaz artık ömrünü tamamlamış gibi ama ginede kullanmak istersen. Hardisk'i değiş ayrıca cihazın içini bir temizle macunları falan yenile.

msyildirim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dostum o cihaz artık ömrünü tamamlamış gibi ama ginede kullanmak istersen. Hardisk'i değiş ayrıca cihazın içini bir temizle macunları falan yenile.

Hocam işin aslı harddiske test yaptım sağlık durumu cidden iyi ,badsector filan oluşmamış, gereksiz film ve videoları siliyorum.

ama en yakın zamanda macunu yenileyeceğim,

ama sorumu tekrarlamak istiyorum, bilgisayarın sorununun nerede olduğunu bulan hard tarama yapan programlar vardı bilen söyleyebilir mi

Tys23

Dekan
Reaksiyon puanı
1,229
Hocam işin aslı harddiske test yaptım sağlık durumu cidden iyi ,badsector filan oluşmamış, gereksiz film ve videoları siliyorum.

ama en yakın zamanda macunu yenileyeceğim,

ama sorumu tekrarlamak istiyorum, bilgisayarın sorununun nerede olduğunu bulan hard tarama yapan programlar vardı bilen söyleyebilir mi
Ben bilmiyorum şahsen.