Ne tür bir bilgisayar almalıyım ?

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Son zamanlarda gözümü ultrabook'lara diktim. Ultrabook almayı düşünüyorum ama şunlar içimde kaldı açıkçası;

1- Şu zamana kadar ne cihaz aldıysam bir süre sonra bataryaları "CORT". En iyisinin batarya ömrü yarılandı en kötüsü ise bataryası olmadan çalışamayan cihaz var. Ben ultrabook'u taşınabilirliği için alacak ve bunun için 3.000TL küsür para verecek ve zamanla batarya ömrü bu kadar düşecekse kafamda bir soru işareti oluşur, çünkü bu taşınabilirlik kavramını yıkan unsur olur. Güncel cihazları bilmediğim ve batarya teknolojisinin çok değiştiğini duyduğum için sorma gereği duydum. Güncel cihazlarda batarya ölmesi/pil ömrünün/kapasitesinin düşmesi gibi sorunlar eskiye nazaran nasıl ? Misal 7 saat dayanan bir bataryayı bundan 5 yıl sonra en azından 4-5 saat kullanabilir miyim ?

2- Ultrabook'larda i5-5200U, i5-6200U gibi yeni işlemciler türemişler ve bunlar HD 5500 ve HD 520 entegre grafik çiplerini kullanıyorlar anladığım kadarıyla. Sizce böyle bir işlemcinin hızı yeterli mi ? Kopyala/Yapıştır işlemini yaparken şu anki bilgisayarım kasıyor, Kes/Yapıştır işlemi kabir azabı. Hele ki bazen gerçekten işlemci gücü isteyen işler de yapıyorum. Video Editi, Render, Program derleme gibi. Sizce i5-5200U yada i5-6200U yeterli gelecek midir ?

Şu an gözüme birbirine o kadar zıt iki bilgisayar kestirdim ki, ikisinden birisini seçebilmem için yardıma ihtiyacım olduğunu hissettim :D

ASUS X550JX CORE İ7 4720HQ 2.6GHZ-12GB RAM-1TB HDD-GTX950M 2GB-15.6"W10 NOTEBOOK

HP ENVY 13-D000NT CORE İ5 6200U 2.3GHZ-4GB-256GBSSD-13.3"-INTEL-W10

Sizin fikriniz nedir ? Altını çiziyorum; "Beni uzun süre götürecek, sağlam bir makine istiyorum." Hangisi benim kullanıma daha iyi uyar ? Bir yandan işlem gücü istiyorum ama bir yandan da minik, yanımda taşıyabileceğim, masamda az yer kaplayan bir cihaz çok cazip geliyor. Kullananlardan tavsiye alalım :)

Ultrabook'mu, Laptop'mu seçmeliyim ?

Oğuzhan Kalkan

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Marka bazında konuşacak olursam toshiba laptop kullanıyorum
2 yıl oldu ama bataryası ilk günki gibi normal kullanımda 2-3 saat gidiyor
biraz da kullanıma bağlı en az 2-3 günde bir bataryayı komple bitirmelisin
Ben alacak olursam asus toshiba msi bu markalardan şaşmam

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Markayı pek önemsemiyorum, sonuç olarak popüler bir markadan popüler bir ürün aldığın sürece sürekli destek ve kaynak bulabilirsin. Garantisi yoksa bile internette bir dünya nasıl yapılır video'su bulup, eline tornavidayı alıp sorununu çözebilirsin. Ben özellik olarak sordum. Bu arada bu cihaz gözüme çarptı. Sanki hem güç, hem taşınabilirlik isteğime bir nebze daha dengeli cevap verebilir gibi geldi.

ASUS TP300LJ-C4040H 13 3/Ci5-5200U/6G/1TB/WIN8 1 2 Sİ 1 ARADA LAPTOP - Teknosa

Oğuzhan Kalkan

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Markayı pek önemsemiyorum, sonuç olarak popüler bir markadan aldığın sürece sürekli destek ve kaynak bulabilirsin. Garanti değilse bile internette bir dünya nasıl yapılır video'su bulup garantiye göndermene bile gerek kalmadan alıp eline tornavidayı sorununu çözebilirsin. Ben özellik olarak sordum. Bu arada bu cihaz gözüme çarptı. Sanki hem güç, hem taşınabilirlik isteğime bir nebze daha dengeli cevap verebilir gibi geldi.

ASUS TP300LJ-C4040H 13 3/Ci5-5200U/6G/1TB/WIN8 1 2 Sİ 1 ARADA LAPTOP - Teknosa
i5 6gb ramli bir cihaza göre pahalı gibi geldi

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Render yapıyorsan iyi bir işlemciye ihtiyacın var. Ultrabook sana uygun değil.
Abra A5 V6.1.3 15.6" Oyun Bilgisayarı
Buna bakabilirsin. HDD 500GB değilde 1TB istersen sipariş verirken özelleştirme yapabiliyorsun o sıra 1TB yapabilirsin. Veya bir SSD çok daha iyi olur.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Mustafa hocam süpersiniz :D Ben linux yükleyebileceğim bir bilgisayar arıyordum, monster bilgisayarlarını linux yüklü gönderiyormuş zaten :)

1- Bilgisayarın linux uyumlu olduğunu varsayabilirim sanırım ?

Unity - Game Engine

Son zamanlarda unity'e sardım sanırım bunun için daha güçlü bir bilgisayar ihtiyacım olacak ? Şu an kullandığım makine çöp, onun için i5 yeter mi anlayabileceğimi sanmıyorum. Ancak;

2- Daha güçlü bir bilgisayara sahip olmak beni bu oyun motorunu öğrenmemde de biraz daha ileri götürür sanıyorum ?

3- Anladığım kadarıyla ultrabook'ların tek hızlı olduğu yerler kopyalama, veri aktarımı ve açılış, kullanımda (benim kullanımımda) ise normal laptop'lara göre çok yavaşlar, doğru muyum ?

Son düzenleme:

Ɲevermore

Müdavim
Reaksiyon puanı
249
ASUS X550JX şu an önümde duruyor yani onla yazıyorum ideal güzel bir laptop bana göre ah bi de ekran çözünürlüğü FHD olsaydı tadından yenmezdi.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
ASUS X550JX şu an önümde duruyor yani onla yazıyorum ideal güzel bir laptop bana göre ah bi de ekran çözünürlüğü FHD olsaydı tadından yenmezdi.
Batarya ne kadar dayanıyor ? Ayrıca şu ekran olayını ben de duydum bu model için. Beni ilgilendiren cihazın sağlamlığı ve portlar oluyor bu modele gelince. Misal kulaklık, mikrofon girişi, kendi mikrofonu, webcam'i hoparlörü hakkında neler söyleyebilirsiniz ? Şu an bir Asus F5SL'den yazıyorum.

ASUS F5SL-AP244C - 15.4" - Core 2 Duo T5750 - 3 GB RAM - 250 GB HDD Overview - CNET

Bu bilgisayarın en büyük 2 sorunu;

1- Kulaklık girişinde sorun var, modele özgü bir sorun bu. Tamamen donanımsal. Sesde bir cızırtı yada dijital bir ses yankısına benzer birşey yaratıyor.

2- Ekranında 3 sıra ölü piksel var ve filmlerin tadını bozuyor. Aslında 1. nin de etkisi var bunda.

Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer misali bunlar hakkında deneyimizi almayı isterim :)

3- Ayrıca bu X550JX'in ekranı kötü diyorlar, gözleri yoruyor mu ?

Benim monitörlerimin geneli çok göz yoran modellerden idi ve daha az göz yoran, kaliteli bir ekran tercihimdir. Farkındaysanız iyi görüntü veren demiyorum, az göz yoran diyorum.

Sonuçta eğer bunu alıcak olursam (Monster Abra yada Asus X550JX'i) benim oyun makinemden yüksek donanımlı olması nedeniyle artık o benim ana makinem olacak :D Hem seyahat hem evde kullanmak bakımından. Dolayısıyla en çok onun başında zaman geçireceğim ve bakacağım ekran önemli haliyle. Vatana gidip cihazı inceledim ve malzeme kalitesi olarak sağlam görünüyor. Ekranını da çok vasat bulmadım, belki benim önceki ekranlarımdan iyi olduğundandır. Yorumlarınızı bekliyorum :D

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Mustafa hocam süpersiniz :D Ben linux yükleyebileceğim bir bilgisayar arıyordum, monster bilgisayarlarını linux yüklü gönderiyormuş zaten :)

1- Bilgisayarın linux uyumlu olduğunu varsayabilirim sanırım ?

Unity - Game Engine

Son zamanlarda unity'e sardım sanırım bunun için daha güçlü bir bilgisayar ihtiyacım olacak ? Şu an kullandığım makine çöp, onun için i5 yeter mi anlayabileceğimi sanmıyorum. Ancak;

2- Daha güçlü bir bilgisayara sahip olmak beni bu oyun motorunu öğrenmemde de biraz daha ileri götürür sanıyorum ?

3- Anladığım kadarıyla ultrabook'ların tek hızlı olduğu yerler kopyalama, veri aktarımı ve açılış, kullanımda (benim kullanımımda) ise normal laptop'lara göre çok yavaşlar, doğru muyum ?

İstediğin linux dağıtımını yükleyebilirsin. Monster sana yetecektir. Profesyonel olarak çalışanlar zaten masaüstü bilgisayarlarda güçlü sistemler ile çalışanlar. Dosya kopyalama, veri aktarımı HDD veya SSD'ye bağlı. Bir SSD takarsan yüksek hızda kullanırsın. SSD öneririm faydası çok olur. Ultrabooklar daha ince iş ofis için daha uygun bence. Yüksek performanslı, fiyatları daha yüksek Ultrabooklarda var ama yüksek performanslı kullanım için normal laptoplar daha uygun.

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
Msi önermem Sadece marka var Asus tan yanayım

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
940m ile 950m arasında çok fark var mı ? Ayrıca bir oyun laptop'u için kaç GB RAM ideal sizce ? Minimal olarak konuşuyorum. Hani şundan aşağısında performans sorunu yaşarsın diyeceğiniz ? 4GB bana biraz az gibi geliyor sanki ?

ASUS K555UB CORE İ5 6200U 2.3GHZ-12GB RAM-1TB HDD-2GB-15.6"W10 NOTEBOOK

HP PAVILION MAVI 15-AB215NT CORE İ5 6200U 2.3GHZ-8GB-1TBHDD-15.6-2GB-W10

ASUS TP500LB CORE İ5 5200U 2.2GHZ-4GB RAM-500GB HDD-2GB-15.6" TOUCH-W10 NOTEBOOK

Akıcı oynansın, medium'da oynansın yeter. Zaten FPS düşmesini önlemek için ya medium'da yada low'da oynuyorum oyunları ki en yüksek FPS'yi alayım, özellikle CS:GO'da hayat kurtarıyor. Ayrıca biraz da bütçemi düşünmek istiyorum. GT950M'in batarya kullanımı da cabası. 920m ve 940m daha az batarya kullandığı için pil ömründen beklentilerimi biraz daha yüksek tutabilirim.

Sizce orta halli bir oyun performansı için yeterli olur mu, ayrıca bu özellikler beni uzun süre götürür mü ? Misal 5-6 yıl.

Son düzenleme:

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
940m ile 950m arasında çok fark var mı ?

ASUS K555UB CORE İ5 6200U 2.3GHZ-12GB RAM-1TB HDD-2GB-15.6"W10 NOTEBOOK

Akıcı oynansın, medium'da oynansın yeter. Zaten FPS düşmesini önlemek için ya medium'da yada low'da oynuyorum oyunları ki en yüksek FPS'yi alayım, özellikle CS:GO'da hayat kurtarıyor. Ayrıca biraz da bütçemi düşünmek istiyorum.

Sizce orta halli bir oyun performansı için yeterli olur mu, ayrıca bu özellikler beni uzun süre götürür mü ? Misal 5-6 yıl.
2kat farklı gtx950m gamer giriş gt940m iş için gtx950m 128bit gt940m 64bit.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Hocam bu GTX 950 ve GTX 950M (masaüstü ve mobil ekran kartları) nın karşılaştırması. 940m ile 950m'i karşılaştıran adam gibi bir test hiçbir yerde bulamadım :/

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Hocam bu GTX 950 ve GTX 950M (masaüstü ve mobil ekran kartları) nın karşılaştırması. 940m ile 950m'i karşılaştıran adam gibi bir test hiçbir yerde bulamadım :/
yok çünkü gt940m zayıf gtx950m güçlü herkes gtx950m,gtx960m,gtx970m v gtx980m alıyor o videoları çekenler.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Hocam biraz araştırdım;

Sanırım en iyi bu özetliyor bu ekran kartını.

Detailed NVIDIA comparison: GeForce 920M vs 930M vs 940M vs 950M vs 960M vs 965M vs 970M vs 980M (benchmarks, gaming tests, specs and prices)

Detailed NVIDIA comparison: GeForce 920M vs 930M vs 940M vs 950M vs 960M vs 965M vs 970M vs 980M (benchmarks, gaming tests, specs and prices)

Adam dediğinizin tıpa tıp aynısını söylemiş;
The 940M means more serious business but still falls into the multimedia graphics card category.

Ayrıca steam'deki favori oyunumun tam da önerdiğiniz laptop üzerindeki performansını göstermiş arkadaş;

Sanırım ASUS'a bakmam daha akıllıca olacak hem daha iyi performans hem de çok daha uzun dayanması açısından. Tasarruf edeyim derken kısa sürede modası geçecek bir makine almayalım :D

Son düzenleme:

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Yalnız benim önerdiğim Monster çok daha iyi değil mi bu Asustan? Ekran kartı belleklerinin GDDR5 olmasına kadar Monster daha iyi. Daha güncel ve daha güçlü 6. nesil işlemcisi var daha güncel chipseti var. Önemli bir farkı da ekranın 1920x1080 Full HD IPS Mat olması. 2x m.sata portu da var bunları SSD ile destekleyebilirsin ve içerisindeki HDD 7200RPM, 500GB olsada bunu 1TB yapabilirsin sipariş verirken. 2800 TL, 1TB ile az bir fark daha ödersin fazla fark yok fiyatta. Güç konusunda şunu da belirteyim, intel ve Nvidia grafik işlemcilerinin olduğu cihazlar güç tüketimi konusunda opimize. Yani GTX950M varsa bu sadece oyunlarda ve yüksek grafik performansı gereken porgram kullanırken çalışıyor. Bunu yazılım ile sende ayarlayabiliyorsun. Diğer kullanım da ise, internette gezinme olsun, film izleme, program geliştirme vesaire gibi işlerde intel çalışır çok daha az güç tükettiğinden bataryada tasaruf yaparsın. Zaten oyun vesaire oynarken sarjda kullanmak daha sağlıklı laptopları.