Gelecek Vaad Eden Bir Masaüstü Bilgisayar

Bu konuyu okuyanlar

Ozgurcan.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar .. Çok uzun süredir kullanmakta oldugum ( 7 sene ) masaüstü bilgisayarımı değiştirmemin vaktinin geldiğini düşünüyorum GTA4'ü çalıştırmaması sonucunda .
Normalde böyle bir konu açıp sizlere rahatsızlık vermek istemiyordum fakat kafamdaki bilgisayar ile eşleşen bir bilgisayarı konular arasında bulamadım .
Benim istediğim bilgisayar , Kasası , anakartı , işlemcisi ve güç kaynagı elimdeki koşullarla alabileceğim en iyi parçalardan oluşşun ve sonradan ekleyebileceğim hdd , ram , ekran kartı gibi parçalarda günü geçirmelik olsun ( ilerde elime para geçtikçe ihtiyacım oranında parçalar alacağım )
Aşağıda sıralayacagım temel parçalara zaman geçtikçe parça ekleyerek bu bilgisayarı 10 sene sorunsuz kullanmayı amaçlıyorum ,

Kullanmak istediğim temel parçalar :
Kasa : Cooler Master CM 690 III ( sizce bunun modası geçtiyse bu kasanın eşdeğeri hangi kasa olabilir veya bu kasa gelecektete kullanıma uygun kalacak mıdır ? )
Güç kaynagı : Cooler Master Silent Pro Hybrid 1050w 80Plus Gold ( buna eşdeğer bir güç kaynagı da olabilir , 1000w ve 80plus gold sertifikası benim için kafiidir )
İşlemci : İntel Core i7 ( modelleri arasında bilgisayarcı tanıdıgımdan yardım isteyeceğim , bilgisayarı onunla toplayacağız , sistemime en uygununu seçeceğini düşünüyorum )
Anakart konusundada 3 anakart arasında sıkıştım kaldım . Bilgisayarı geleceğe dönük almak istediğim için MSI Z97A GAMING 6 , MSI Z97 GAMING 5 veya 7 almayı düşünüyorum . Overclock işlerinden anlamıyorum bu sebepten Z97 GAMING 7 'nin otomatik overclock etmesi hoşuma gitti , fakat bir o fark yüzünden 100 tl verilmeli mi bilmiyorum .. ( Overclock ile çok uğraşmam , pek bilmemde )
Bu parçalar dışında , günü geçirmelik bir ekran kartı , ram ve hdd temin edeceğim ( Elimde modellerinden bir haber oldugum 1GB ekran kartı ve 2x2=4 GB ram mevcuttur , eğer mümkünatı varsa bunlarla idare etmeyi düşünüyorum )
Sizce kafamdaki plan doğru mudur ? Geleceğe dönük topladıgım bu bilgisayar , cidden geleceğe dönük müdür ?
Bu bilgisayara o kadar düşük ram ve ekran kartı takılır mı ? Sadece kasanın birleşenleri için verebileceğim maximum miktar 3.500 çok bir zorlama ile 4.000 TL 'dir(orta direk bir ram ve ekran kartı da alırsam 4.000TL 'yi gözden çıkarıyorum ) . Bu kapsamda temel olarak seçtiğim 4 parça doğru mudur ? Eğer doğru değillerse o parçaları hangi parçalar ile değiştirmeliyim ?

Bu bilgisayarı alırsam ilerleyen dönemde MSI GTX 980 GAMING 4G ekran kartı , 16 GB ram alacağım .. Bilgisayarın kaldırmadıgı oyunlar çıktığı vakitte de bir ekran kartı daha ve 16 GB daha ram ekleyeceğim (toplam 8GB ekran kartı , 32 GB ram elde etmiş olacağım ) bu şekilde çok daha uzun vadeli kullanım umuyorum
clear.png

Biraz uzun oldu , zamanınızdan çaldıgım için özür dilerim , cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum ..

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
8GBs2y6.png

16 gb ram oyun için gereksiz. 8 gb ram tüm oyunlar için yeterli bir bellek seviyesidir. Alabileceğin en iyi fiyat performans sistemi budur. İşlemcin piyasadaki her karta ve oyuna yetebilecek güçtedir.

Ozgurcan.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim bu bilgisayarı toplamadaki amacım , hemen oyun oynamak değilde , ileride bana hiç sıkıntı yaşatmadan oyun oynatabilmesidir . Bu sebepten ekran kartına şuan o kadar para veremem . Kasa , anakart ve güç kaynagına daha çok paramı harcamak istiyorum ..
İntel İ7'nin daha güncel olması ve daha güncel kalacağını yanii uzun vadeli kullanıma daha uygun olacağını düşünerek İ7 seçmiştim , ileride bilgisayara ekleyeceğim her güçlü donanımı kabul etmesini istiyorum işlemci ve anakartımın .

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Benim bu bilgisayarı toplamadaki amacım , hemen oyun oynamak değilde , ileride bana hiç sıkıntı yaşatmadan oyun oynatabilmesidir . Bu sebepten ekran kartına şuan o kadar para veremem . Kasa , anakart ve güç kaynagına daha çok paramı harcamak istiyorum ..
İntel İ7'nin daha güncel olması ve daha güncel kalacağını yanii uzun vadeli kullanıma daha uygun olacağını düşünerek İ7 seçmiştim , ileride bilgisayara ekleyeceğim her güçlü donanımı kabul etmesini istiyorum işlemci ve anakartımın .
Senın ileriden kastın kaç yıl onu bir öğrenebilirmiyiz ?

Ozgurcan.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
6-7 sene içerisinde çıkacak tüm oyunları alacağım sağlam ekran kartları ile rahat rahat oynamayı istiyorum ..
Bilgisayardan genel beklentim ise 10 sene ..

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
6-7 sene içerisinde çıkacak tüm oyunları alacağım sağlam ekran kartları ile rahat rahat oynamayı istiyorum ..
Bilgisayardan genel beklentim ise 10 sene ..
6-7- sene imkanı yok gibi 7 sene sonraki oyunları en düşük çözünürlükte dahi zor açarsın.

Ozgurcan.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Üstadım sanıyorum ki seçtiğim ana kart iki adet MSI GTX 980 GAMING 4G 'yi destekleyecektir .. Ayrıca güç kaynagım da 1050W oldugundan sorun yaşamayacagımı düşünüyorum . ( bu ekran kartını ileride takmayı düşünüyorum tabii ki )

Bilgisayarın kasası , güç kaynagı ve anakartı sizce ne kadar geleceğe uygun ? Benim asıl merak ettiğim konu o :)