Bilgisayar açılmıyor siyah ekranda kalıyor

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Merhaba arkadaşlar ben pc ye 1 hafta önce format attım her şey normaldi lakin sonra bir gün oyuna girdiğimde bilgisayar kendi kendine kapandı sonra açmaya çalıştığımda bilgisayar açılırken gelen bib sesi gelmiyor ve monitör mavi ışığa geçmesi gerekirken sarı ışıkta kalıyor ve fanlar dvd rom felan çalışıyor fare de çalışıyor ama klavye çalışmıyor bilgisayara tekrar formatta atamıyorum ekran gelmediği için için açıp temizlediğim bayağı bir toz çıkardım ama nafile sorun sizce nedir nasıl çözebilirim şimdiden teşekkürler

monstearsoul

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Böyle bir sıkıntı bende yaşadım ekran kartında sorun vardı ekran kartinin çipi degisti sıkıntı ortadan kalktı

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Benim notebook aynısını yaptı ekran kartı cipi yanmış değiştirdiler 180 tlaldılar tabiki

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Böyle bir sıkıntı bende yaşadım ekran kartında sorun vardı ekran kartinin çipi degisti sıkıntı ortadan kalktı
ekran kartıda bilgisayarın en yeni parçası 6 ay önce almıştım :/ inşallah ondan değildir yoksa bana bayağı masraf çıkarır :/

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
EKLEME: birde bilgisayar açıldıktan sonra kapatamıyorum tuşa bastığımda tepki vermiyor fişten çekip çıkardığımda 5 saniye içinde fişi yeniden taktıysam kendi kendine gene açıyor yoksa açamıyor deli etti beni kendi kendine açılıp kapanması ve HDD ışığı oluyor sanırım alta yanan mavi ışık oda yanmıyor sorun anakartta gibi geliyor ama bilemiyorum anlayan varsa cevap verirse sevinirim

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
EKLEME: birde bilgisayar açıldıktan sonra kapatamıyorum tuşa bastığımda tepki vermiyor fişten çekip çıkardığımda 5 saniye içinde fişi yeniden taktıysam kendi kendine gene açıyor yoksa açamıyor deli etti beni kendi kendine açılıp kapanması ve HDD ışığı oluyor sanırım alta yanan mavi ışık oda yanmıyor sorun anakartta gibi geliyor ama bilemiyorum anlayan varsa cevap verirse sevinirim

Merhaba,

Donanım özelliklerinizi yazarsanız detaylı yardımcı olurum. Yapmanız gereken klasik çözüm yöntemleri. Ekran kartını çıkarıp onboarda takıp denemek. Ramlerin slotlarını tek tek deneyip değiştirmek. Uzay montajla parçaları tek tek deneyip bileşen eklemesi yapmak. Eğer sorun devam ederse elektrolit kapasitörlere ve bobinlere iyice bir bakın patlama ve ya şişme var mı diye. Sorun birçok sebep yüzünden olabilir şimdiden geçmiş olsun.

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Merhaba,

Donanım özelliklerinizi yazarsanız detaylı yardımcı olurum. Yapmanız gereken klasik çözüm yöntemleri. Ekran kartını çıkarıp onboarda takıp denemek. Ramlerin slotlarını tek tek deneyip değiştirmek. Uzay montajla parçaları tek tek deneyip bileşen eklemesi yapmak. Eğer sorun devam ederse elektrolit kapasitörlere ve bobinlere iyice bir bakın patlama ve ya şişme var mı diye. Sorun birçok sebep yüzünden olabilir şimdiden geçmiş olsun.
Nvidia gt 420 ekran kartı
i3 3.10 ghz
kingdson 4 gb ram
intel model anakart tam detayını bilmiyorum

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Nvidia gt 420 ekran kartı
i3 3.10 ghz
kingdson 4 gb ram
intel model anakart tam detayını bilmiyorum

İşlemcinin yada anakartın detayını verirseniz onboard olup olmadığını anlarım. Bana detay vermeniz gerekiyor.

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
İşlemcinin yada anakartın detayını verirseniz onboard olup olmadığını anlarım. Bana detay vermeniz gerekiyor.
Bilgisayarı açamadığım için modeli ne yazıkki tam olarak bilmiyoum bilgisayarın içinide açtım ancak detylı birşey yazmıyor sadece intel olduğu yazıyor

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Bilgisayarı açamadığım için modeli ne yazıkki tam olarak bilmiyoum bilgisayarın içinide açtım ancak detylı birşey yazmıyor sadece intel olduğu yazıyor

Ekran kartını çıkarıp vga kablosunu anakartın girişine takıp dener misin ?

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
6Z9XEk.jpg
WV0QyE.jpg
397q3j.jpg

- - - Mesaj Güncellendi - - -

şimdide bilgisayarı açıyorum açılırken zııırtt diye fandan bir ses geliyor ve dırt dırt dırt dırt diye sanki acil durum sinyali gibi bir ses geliyor sanırım anakart öldü :(

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
6Z9XEk.jpg
WV0QyE.jpg
397q3j.jpg

- - - Mesaj Güncellendi - - -

şimdide bilgisayarı açıyorum açılırken zııırtt diye fandan bir ses geliyor ve dırt dırt dırt dırt diye sanki acil durum sinyali gibi bir ses geliyor sanırım anakart öldü :(

Bilgisayarını tamamen kapat sonra aç kaç kere kısa ve uzun biplediğini say buraya yaz. Hatta ses kaydına alırsan çok iyi olur.

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Bilgisayarını tamamen kapat sonra aç kaç kere kısa ve uzun biplediğini say buraya yaz. Hatta ses kaydına alırsan çok iyi olur.
o alarm sesi gibi şeyden sonra korktum vallahi hocam sonunda diğer donanımlarada zarar vermesin ?

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
o alarm sesi gibi şeyden sonra korktum vallahi hocam sonunda diğer donanımlarada zarar vermesin ?

Sıkıntı olmaz merak etme. Güç tuşuna basmanla beraber ses kaydına alıp buraya atmanda fayda var.

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Sıkıntı olmaz merak etme. Güç tuşuna basmanla beraber ses kaydına alıp buraya atmanda fayda var.
sesli mesajı buraya atamıyorum ancak 1 dakikalık kayıtta 5 saniyede bir arrka arka 3 defa dıt dıt dıt olarak geliyor

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
sesli mesajı buraya atamıyorum ancak 1 dakikalık kayıtta 5 saniyede bir arrka arka 3 defa dıt dıt dıt olarak geliyor

Bios pilini çıkar 5 dakika bekle sonra ramin tekini çıkar bios pilini tak sorun büyük ihtimalle çözülür. 3 kısa bip ram hatasıdır. Ramlerinizi tek tek denemeniz gerekiyor.

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Bios pilini çıkar 5 dakika bekle sonra ramin tekini çıkar bios pilini tak sorun büyük ihtimalle çözülür. 3 kısa bip ram hatasıdır. Ramlerinizi tek tek denemeniz gerekiyor.
Bios pili öyle bir yerdeki üstünde tam ekran kartı var nasıl oraya takmışlar bilmiyorum oraya dokunamıyorum bile bu nasıl iştir ya ben en iyisi işin uzmanına götüreyim ama yollarda öyle bir kar varki evden bile çıkamıyorum üst üste geldi hep

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Bios pili öyle bir yerdeki üstünde tam ekran kartı var nasıl oraya takmışlar bilmiyorum oraya dokunamıyorum bile bu nasıl iştir ya ben en iyisi işin uzmanına götüreyim ama yollarda öyle bir kar varki evden bile çıkamıyorum üst üste geldi hep

Ekran kartını çıkarın sonra bios pilini çıkarın hiç bilgisayarcıya falan götürmeyin işin içinden çıkamazsınız yazık etmeyin paranıza. Bu işlemler çok kolay herkes yapabilir.

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Ekran kartını çıkarın sonra bios pilini çıkarın hiç bilgisayarcıya falan götürmeyin işin içinden çıkamazsınız yazık etmeyin paranıza. Bu işlemler çok kolay herkes yapabilir.
hocam ya şunu yerine bakarmısın öyle bir yerdeki ekrankartının vidasını bile çıkartamadım tornavida girmiyor yamuk kalıyor
j48QEr.jpg

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
hocam ya şunu yerine bakarmısın öyle bir yerdeki ekrankartının vidasını bile çıkartamadım tornavida girmiyor yamuk kalıyor
j48QEr.jpg
anakartımın eski olduğunu öğrendim sanırım 150 lira civarı bir mebla ile bu anakart işini çözebilirim

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
Pasif derken takılı olmadan mı çalıştırdın bilgisayarı

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
4LsqeE0.png

Burdaki vidayı ben tırnaklarımla çıkarıyorum
Kusura bakma geç cevap veriyorum bi işim çıktıda sonunda söktüm ordaki herşeyi taktım o bip selseri ramden alakalıymış onu düzelttim düzgün şekilde taktım biousda söktüm tam oldu dedikten sonra winowsu gördüm sonra gene bilgisayar kapandı gene kendi kendine açıldı bu sefer görüntüde hiçbişey yok ama bütün fanlar dvdrom çalışıyor çıkamadım işin içinden ve bios ekranı geldikten sonra format atsam diye flashı taktım ama ondada aynı şekil windows simgesi gözüküyor ama kendi kendine kapatıyor

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Kusura bakma geç cevap veriyorum bi işim çıktıda sonunda söktüm ordaki herşeyi taktım o bip selseri ramden alakalıymış onu düzelttim düzgün şekilde taktım biousda söktüm tam oldu dedikten sonra winowsu gördüm sonra gene bilgisayar kapandı gene kendi kendine açıldı bu sefer görüntüde hiçbişey yok ama bütün fanlar dvdrom çalışıyor çıkamadım işin içinden

Güç tuşuna bastığınızda herhangi bir bipleme sesi geliyor mu ? Şimdi tek sorununuz biosu geçiyor windows başlatılıyor diyor mavi erkan vererek mi reset atıyor yoksa normal şekilde mi ?

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Güç tuşuna bastığınızda herhangi bir bipleme sesi geliyor mu ? Şimdi tek sorununuz biosu geçiyor windows başlatılıyor diyor mavi erkan vererek mi reset atıyor yoksa normal şekilde mi ?
işte windows simgesi gözüküceği zaman ki 10 defa açmayı denesem 2 defa filan oluyor normal tek bip mavi led yanıyor pcdeki diğerlerinde hiçbirşey yok ekran gelmiyor sadece içindeki herşey çalışıyor ve bipleme filande gelmiyor direk siyah ekran olarak kapanıyor anında

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
işte windows simgesi gözüküceği zaman ki 10 defa açmayı denesem 2 defa filan oluyor normal tek bip mavi led yanıyor pcdeki diğerlerinde hiçbirşey yok ekran gelmiyor sadece içindeki herşey çalışıyor ve bipleme filande gelmiyor direk siyah ekran olarak kapanıyor anında

Ekran kartını çıkar onboarda tak öyle dene. Olmazsa format at mutlaka düzelir

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Ekran kartını çıkar onboarda tak öyle dene. Olmazsa format at mutlaka düzelir
onboard derken :D cahillimi mazur gör ama onboard neresi onu bilmiyorum ekran kartının aşağısında kalan bölüm mü ?