İşlemci Fan Bakımı (Yağlama)

Bu konuyu okuyanlar

feyziergezer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar p4 işlemcili eski bir pc'm var son zamanlarda işlemci fanında çalışmama sıkıntısı yaşıyorum. Fan'da takılma yapıyor oda şu sekil gerçekleşiyor fan sürekli çalışmadığından ısı duşuk olduğunda gerek görmeyince durduruyor biliyorsunuz bu durdurma esnasında fan bazen sanırım takılı kalıyor pc kasıyor sıcaklık artıyor fan'a yardım ediyorum hafif oynatıyorum ve çalışmaya başlıyor. Müdahale etmezsem sıcaklık artınca tabi doğal olarak pat diye kapanıyor cihaz ve terar açınca fan deli gibi bir devirle çalışıyor işlemciyi soğutuyor.Tabi her durup çalışmada bu sorun yok bazende saatler sıkıntısız duruyor terkar çalışıyor. Hava falan tuttum fan'a ama sanırım yağlanmakta istiyor şimdi yağlamada yaparsak tozu çok cekcek ve ilerde belki komple çalışmama durumu ortaya çıkcak eski bir pc olduğu için ve fan tamamen bozulmadığı için masrafta yapmak istemiyorum. Toz tutmayan bir yağ varsa veya uzun zamanda daha az tutan gibi onunla yağlarsam sorunun çözülceğini düşüyorum. Önerileriniz için şimdiden teşekkürler..

Mr.Awesome

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Fan yağlama basit bir iştir. Genelde toz çekmezler. Resimdeki gibi bandı kaldırıp 1.5 damla yağ damlat. Motor yağı kullanabilirsin. Ben öyle yapıyorum. Sonra bandı aynı şekilde kapat..

PlDHy.jpg

feyziergezer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
İşlemcinin kullandığı fan p4 stok fanı bu bandı sökmeden önceki hali
l0Bg4B.jpg
[/URL][/IMG]

Buda soktukten sonra öyle bir yağlama kısmı yok :S
mrq9gP.jpg
[/URL][/IMG]

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Yenisi al tak hic ugrasma. Yaklasik 10-15 TL civari intelin stok fanlari.

Termal macunu da yeniledimi mis gibi olur.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
sen o pcyi emekli et tabledler bile ondan güçlü oldu...

feyziergezer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
sen o pcyi emekli et tabledler bile ondan güçlü oldu...

Güçlü tabletlerden daha çok işime yarıyor emin ol cayır cayır proje ciziyorum ısınmıyor etmıyor tabı bu fan sorunu hariç oyun mantıgı ıle bakmadıgım ıcın yani hala işe yarıyor güç konusundan bakarsakta tablerede gerek yok telefon bile yeter.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Yenisi al tak hic ugrasma. Yaklasik 10-15 TL civari intelin stok fanlari.

Termal macunu da yeniledimi mis gibi olur.

Evet şimdi baktım gerçekten çok ucuzmuş :) olmazsa yeniliyim eyw